Goto czy Az4?

Postkolo1980 | 25 Lut 2021, 01:06

Witam. Chciałbym poradzić się Was koledzy. Mam taki dylemat. Nabyłem nexstara 127 slt, ładny, zadbany, kompletny. Moje pytanie dotyczy montażu. Ponieważ za bardzo nadwyrężyłem budżet. Muszę coś spienieżyć. Teraz mam ten goto z sterowaniem od nexstara i prawie nowy az4 na stalowych nogach. Który będzie lepszy pod tą tubę? Coś muszę w miarę szybko sprzedać. Szkoda mi az4 bo to chyba pierwszy sprzęt jaki nabyłem nowy a jeżeli chodzi o celestron to nie mam pojęcia ile może być warty bo występuje chyba tylko w zestawach. No i jak tu nie strzelić sobie w kolano. Goto trochę mnie pociąga tyle że nie jestem pewny czy go potrzebuje do US. Coś na pewno sprzedam.
 
Posty: 295
Rejestracja: 23 Kwi 2017, 14:38
Miejscowość: Mielec

 

PostKrzysztof_P | 25 Lut 2021, 06:02

Cześć.
Tak całkiem z innej strony , może trochę drastycznie , ale sprzedał bym obydwa montaże i kupił do US np. montaż EQ2-2 z napędem w jednej osi.
Ja sobie nie wyobrażam śledzenia ręcznego , itp.Aby komfortowo wpatrywać się i wypatrywać detalu Planet , widocznego przede wszystkim w krótkich chwilach dobrej widoczności.Ale to moje osobiste zdanie.Na oryginalnym montażu wszystko się trzęsie jak "galaretka" , wiem gdyż posiadałem takowy zestaw i żadna wymiana np. nóg na mocniejsze nic tu nie zaradzi.Montaże AZ są dobre do małych i średnich powiększeń , przegląd nieba a jak jeszcze nie posiadają drobnych ruchów w obydwu osiach to dla mnie osobiście do oglądania Planet , itp. Z Daleka.To jest moje zdanie , są wielbiciele montaży AZ bez napędów śledzenia i drobnych co najmniej ruchów , ale ja do nich nie należę.Uważam iż jak mam się skupić na detalu samej Planety , to na spokojnie kiedy jest dobrze prowadzona napędem montażu i znajduje się w centrum pola widzenia.Takie przesuwanie i śledzenie , może i jest do opanowania , ale niesie za sobą drgania przy dużych powiększeniach i dla wytrawnych planeciarzy nie jest to dobre rozwiązanie.Ręczne ruchy nie są nigdy tak płynne jak dobre prowadzenie i choćby nie wiem co kto mi doradzał , to nie zmienię zdania za cho.... :D Tu trzeba naprawdę wpatrywania się czasem godzinami i skupienia na samej tarczy Planety , chyba że chcesz tak sobie tylko pooglądać Planety , to wtedy zmienia postać rzeczy.Z takiego Maka 127mm , można przy dobrych warunkach na Planetach oglądać je w powiększeniu około 180X z bardzo dobrym rezultatem.Księżyc jest mniej wymagający i tu można nawet zaszaleć do powiedzmy max. 2XD , czyli około 250X.
Powodzonka w podjęciu dobrej decyzji.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkolo1980 | 25 Lut 2021, 06:39

Głowica eq3-2 jet akurat w moim posiadaniu, tyle że leży i czeka. Zawsze korzystałem z montaży az ze względu na możliwość szybkiego rozpoczęcia obserwacji. To może te moje stalowe nogi od az4 + eq3-2 +maczek. Tylko muszę sprawdzić czy głowica eq spasuje do tych nóg. Na sprzedaż by poszło az goto i az4 na Alu nogach. Pewnie na weekendzie spotkamy się w dziale sprzedaż, więc kilka dni na pomyślenie jest. No i czekam na Wąż głos rozsądku.
 
Posty: 295
Rejestracja: 23 Kwi 2017, 14:38
Miejscowość: Mielec

 

PostLukacz | 25 Lut 2021, 13:18

Jak to standardowy statyw 1,75" czy 1,5" to bez problemu obsłuży głowicę i Eq3-2 i AZ4. AZ4 bardziej poręczne od EQ3-2 przestawionego w tryb AZ. Ale nie ma mikroruchów i szukacz od maka będzie w kiepskim miejscu. Jako "dodatek" do EQ fajna byłaby głowica nowego AZ5 z mikroruchami. Ale nie jest kompatybilna ze standardowym statywem stalowym ( z trzpieniem na gnieździe). Ja zostawiłbym głowice AZ4 i Eq3-2 oraz stalowy statyw.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1936
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostDariusz.p | 25 Lut 2021, 19:22

Za niemalże nówkę montażu SLT myślę, że 1200 można próbować wołać. Ale przemyślałbym kwestie, trochę go szkoda moim zdaniem
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postkolo1980 | 25 Lut 2021, 23:09

Zrobiłem przymiarki. Eq3-2 nie pasuje na stalowe nogi, była by potrzeba skrócenia tego bolca. Montaż z goto to jednak kruszynka. Nie sprawdzałem tego wszystkiego praktycznie. Spróbuję załatwić sobie trochę czasu i to wszystko przetestować. Najsolidniej jest z eq3-2 choć na alu nogach. Niestety z tarasu, który jest moim ulubionym miejscem obserwacji nie widzę gwiazdy polarnej, co mi utrudni korzystanie z niego. Do tego jeszcze dokupienie napędu w jednej osi. Coś polecacie czy ten dedykowany pierwszy z kraja internetu wystarczy?
Załączniki
Goto czy Az4?: IMG_20210225_213229.jpg
Goto czy Az4?: IMG_20210225_213547.jpg
Goto czy Az4?: IMG_20210225_214829.jpg
 
Posty: 295
Rejestracja: 23 Kwi 2017, 14:38
Miejscowość: Mielec

 

PostLukacz | 25 Lut 2021, 23:13

kolo1980 napisał(a):Zrobiłem przymiarki. Eq3-2 nie pasuje na stalowe nogi, była by potrzeba skrócenia tego bolca.

Głowica Eq3-2 nie pasuje do stalowego statywu od AZ4? Na pewno?
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1936
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postkolo1980 | 25 Lut 2021, 23:18

Az4 ma wyższy ten pierścień od spodu dlatego eq3-2 nie siadzie na statywie.
 
Posty: 295
Rejestracja: 23 Kwi 2017, 14:38
Miejscowość: Mielec

 

PostLukacz | 25 Lut 2021, 23:20

kolo1980 napisał(a):Az4 ma wyższy ten pierścień od spodu dlatego eq3-2 nie siadzie na statywie.

Coś nie teges, to klasyczny statyw od EQ5, EQ3-2,AZ4, wymienny z alu LT-1 i sprzedawany z EQ3-2. Wrzuć fotkę co jest nie tak.
https://teleskopy.pl/images/skywatcher/skywatcher_eq3-2_synscan_5.jpg
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1936
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postkolo1980 | 25 Lut 2021, 23:31

Już pasuje. Pierwszy raz przekładałem głowice i złe to dołożyłem. Teraz to naprawdę potęga.
Załączniki
Goto czy Az4?: IMG_20210225_222937.jpg
 
Posty: 295
Rejestracja: 23 Kwi 2017, 14:38
Miejscowość: Mielec

 

PostDariusz.p | 25 Lut 2021, 23:58

No to praktycznie masz sprawę rozwiązaną. A tyle co do wizuala montaż paralaktyczny ustawisz bez widoku na polarną. Tym samym teoretycznie możesz sprzedać nawet dwa montaże SLT i AZ4 na alu. Z tym, że AZ4 na alu warto się zastanowić czy nie zostawić bo to fajny mobilny zestaw do przeczesywania nieba. Co do montażu SLT nie miałem nigdy więc się nie wypowiadam na temat jego jakości i stabilności. Natomiast GOTO jest fajne i się przydaję aczkolwiek nie jest czymś niezbędnym jak najbardziej. Niemniej ja od czasu jak kupiłem AZ GTI to trudno by mi było się rozstać z tym montażem (i też tym samym nie czuję potrzeby montażu paralaktycznego) ale fakt, że GTI jest sztywną , stabilna głowicą a SLT to nie wiem, nie testowałem.
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostKrzysztof_P | 26 Lut 2021, 07:36

kolo1980 napisał(a):Już pasuje. Pierwszy raz przekładałem głowice i złe to dołożyłem. Teraz to naprawdę potęga.


Cześć.
Brawo tak trzymaj.Teraz jeszcze napęd w jednej osi , mój patent to drobne ruchy w drugiej osi na dłuższym giętkim pokrętle.Tak sprawniej się spaceruje np.po Księżycu , gdyż te chińskie napędy posiadają zwłokę i praktycznie lepiej jest robić to w drugiej osi pokrętłem.Tak samo wszelkie korekcje położenia np.Planety w centrum pola przy mniej dokładnym ustawieniu montażu na Gwiazdę Polarną wykonasz pokrętłem od drobnych ruchów podczas oglądania.Na balkonie ustawiałem montaż swego czasu bez widoku Gwiazdy Polarnej od Kompasu a potem korygowałem aż do skutku przesuwając ustawienie podczas obserwacji i patrząc jak zachowuje się obiekt w centrum pola widzenia i tak aż do skutku , aż znajdziesz optymalne dobre ustawienie.Poziom też ważny od np. libelki czy innego przyrządu pomiaru poziomu montażu.Znaki markerem na płytkach balkonu przy nogach i mamy ustawienie montażu do oglądania obiektów z dobrym śledzeniem , bez ucieczki obiektu z pola widzenia.
Głowica SLT to plastikowy słaby wyrób i nawet podczas tylko regulacji ostrości trzęsie się jak "galaretka" dość długo tłumiąc drgania.Teleskop Mak 127mm to bardzo fajny sprzęcik , ale montaż to porażka w praktyce.Nóżki montażu-oryginalny statyw to też porażka w praktyce.Próbowałem swego czasu na nogach Alu od montażu EQ3-2 , ale słaba głowica i nadal wszystko się trzęsie.
Powodzonka w oglądanku.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDariusz.p | 26 Lut 2021, 22:42

Jak tak mówisz Krzysztof to całe szczęście, że nie kupiłem bo przez chwilę się kiedyś zastanawiałem czy nie kupić teleskopu na montażu SLT bądź klonie typu Skymatic. W kocu jednak padło , że kupiłem AZ GTI co prawda w zestawie statyw jest lichy ale to zawsze można wymienić ale tu przynajmniej głowica jest ok :)
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postkolo1980 | 27 Lut 2021, 00:15

Na razie podszkolę się w eq na ręcznych mikroruchach. Jak odbuduje fundusz remontowy łazienki pomyślę o napędzie za trzy stówy. Krzysztof nie szkaluj tak montażu SLT bo będę go usiłował sprzedać. Jest on do czegoś dedykowany czemu podoła?
 
Posty: 295
Rejestracja: 23 Kwi 2017, 14:38
Miejscowość: Mielec

 

PostDariusz.p | 27 Lut 2021, 01:18

Wystaw na olx tam sprzedaż najłatwiej bez wielkiej straty :)
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postkolo1980 | 27 Lut 2021, 13:37

Mogę poczekać kilka tygodni z tym goto. Chciałbym liznąć trochę obsługi takich systemów. Montaż alu muszę poprawić bo jedna noga niedomaga, jest ktoś w dziale kupię chętny na samą głowice az4 ale ile ona może być wrta? Pewnie połowę nowego zestawu. Pytanie tylko czy Delta uzna gwarancję na samą głowice. Kupiłem zestaw w grudniu więc nowy właściciel miałby trochę gwarancji. Ktoś z was wysyłał kiedykolwiek rozkompletowany element do naprawy do tego sprzedawcy?
 
Posty: 295
Rejestracja: 23 Kwi 2017, 14:38
Miejscowość: Mielec

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 72 gości

AstroChat

Wejdź na chat