Zdjecia kosmosu w okularze zamiast teleskopu. Istnieje?

PostFlaytec1 | 07 Mar 2021, 10:12

Witam. Interesuja mnie kolorowe ładne zdjecia mgławic,planet itp ale nie pokaze ich nawet duże lustro juz nie mowiec o mobilnosci takiej 16". Tak pomyslałem czy nie ma przenosnego kieszonkowego teleskopu ,własciwie okularu z wejsciem usb ,lub pamiecią wewnetrzną SD gdzie po wgraniu zdjec mogłbym je ogladać w tym okularze symulujac patrzenie przez teleskop. Chodzi mi o efekt , urządzenie nie może mieć ekranu,nie interesuje mnie tez wyswietlanie na ścianie projektorem .Gogle VR mam ale tam są programy rysunkowe kosmosu a nie zdjecia chodz jest efekt wow ale nie tego szukam.Czy istnieje coś takiego?
Bresser 130/650, SW 102/500 ,SW 80/400 , celestron Travel 70/400 ,APO 66mm/388, wiaderko okularów, oczy wyraka NIKON TC 2x,mini mono okular ,.Lunetka ATM 50mm z wymiennymi okularami na 1,25.
 
Posty: 358
Rejestracja: 07 Mar 2021, 09:26
Miejscowość: Kraków

 

Postszuu | 07 Mar 2021, 12:56

takim urządzeniem jest aparat fotograficzny z wizjerem elektronicznym.
hipotetycznie mógłbyś nawet wgrać filmy z jutuba nagrywane wysokoczułą kamerą (video astronomy) żeby zasymulować że ten widok żyje a nie jest tylko zdjęciem. z tym że oczywiście filmy są o wiele "brzydsze" od wymuskanych zdjęć.
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

Postlulu | 08 Mar 2021, 15:04

Istnieją teleskopy które zamiast optycznego okularu mają wizjer pozwalający oglądać obraz wyświetlany elektronicznie. Obraz pochodzi wprawdzie z samego teleskopu, ale może jest tam opcja wgrania sobie własnych zdjęć. Wówczas byłaby już pełnia szczęścia - wystawiamy prawdziwy teleskop w kierunku interesującego nas obiektu, musimy się nachylić, namęczyć - wszystkie doświadczenia jak przy normalnej obserwacji - a obraz z Hubble'a. Pewnym minusem jest cena obliczona chyba nie do końca na prawdziwych miłośników astronomii...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostFlaytec1 | 09 Mar 2021, 22:39

Chodzi o to by ten "teleskop" nie ustawiac na obiekt o obserwacji, a nawet by stał w piwnicy i obserwować niebo jak bedzie skierowany w betonowy sufit :D . Musi mieć tylko okular by to w nim a nie na dodatkowym ekraniku(jak w kamerach cyfrowych ) wyswietlany był obraz. Nie wiem jak z jakością ale filmowałem kamerami i ten ekran w okularze raz ze był czarno biały to jeszcze były widoczne piksele. Nie wiem jak jest w wspolczesnym sprzecie.

Zrobiłem test z zwykłym smartfonem i ogladałem zdjecie na nim przez rurkę długosci ok 20cm srednicy ok 3cm i piksele sa widoczne , natomiast na ekranie laptopa juz obraz jest duzo lepszy co swiadczy o tym ze jest tych pikseli na cm2 o wiele wiecej niż na 4 cal smartfonie... W innej zaś noki 3calowej piksele wlasciwie niewidoczne mimo 3 calowego ekranu...

Jesli ktos ma jeszcze jakiś pomysł b prosze.
Bresser 130/650, SW 102/500 ,SW 80/400 , celestron Travel 70/400 ,APO 66mm/388, wiaderko okularów, oczy wyraka NIKON TC 2x,mini mono okular ,.Lunetka ATM 50mm z wymiennymi okularami na 1,25.
 
Posty: 358
Rejestracja: 07 Mar 2021, 09:26
Miejscowość: Kraków

 

PostLucas39 | 17 Mar 2021, 13:16

Ja to widze tak:
Kupujesz lornetke teatralna lub jakas mini lunetke.
Kupujesz laptopa tableta lub smartfona.
w laptopie, tablecie lub komorce otwierasz dowolna przegladarke internetowa i w pisujesz adres : https://www.google.pl/ naciskasz ENTER
otwiera sie strona gdzie mozna wpisac nazwe lub symbol czegos co sie szuka i w ramce wpisujesz np M42 nastepnie naciskasz ENTER ( lista ciekawych i przykladowych obiektow do ogladniecia - https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_obi ... w_Messiera )
napewno pokaze sie duzo wynikow, jednak ty w gorze okna przelaczasz przegladarke w tryb GRAFIKA i naciskasz ENTER
Pokazuje sie pelno zdjec z poszukiwanym M42
i teraz tak- mozesz jakis wybrac klikajac na niego, zapewne pokaze sie on wiekszy lub mozesz od razu zastartowac do fotela i przylozyc do oka ten ze jakis tam instrument optyczny oraz popatrzyc przez niego wlasnie na ZDJECIE
rozwiazanie takie jest o tyle dobre ze w przekladarce mozesz odnalesc co zechcesz i popatrzec nie wydajac juz ani grosza
w przypadku smartfona moze to byc zestaw calkowicie kieszonkowy
Moderator czata
 
Posty: 246
Rejestracja: 16 Gru 2021, 20:46

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 68 gości

AstroChat

Wejdź na chat