Serwis optyki, czyszczenie okularów

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postkk | 17 Mar 2021, 15:41

Szukam serwisu optyki w celu zlecenia czyszczenia okularu. Ktoś z kolegów mógłby coś sprawdzonego polecić?
Serwis delty nieczynny już od kilku miesięcy.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostLukacz | 17 Mar 2021, 16:32

"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 17 Mar 2021, 17:42

kk napisał(a):Szukam serwisu optyki w celu zlecenia czyszczenia okularu. Ktoś z kolegów mógłby coś sprawdzonego polecić?
Serwis delty nieczynny już od kilku miesięcy.


Cześć.
Jakie szkiełko i co konkretnie z tym okularkiem należy przeprowadzić , rozbiórka , czy też tylko zewnętrzne czyszczenie optyki?
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 18 Mar 2021, 12:43

Lukacz napisał(a):W https://teleskopy.pl/about.php pytałeś ?

Nie oferują takich usług.

Krzysztof_P napisał(a):Jakie szkiełko i co konkretnie z tym okularkiem należy przeprowadzić , rozbiórka , czy też tylko zewnętrzne czyszczenie optyki?

Krzysztof szukam komercyjnych usług, aka profesjonalnych.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 18 Mar 2021, 13:34

Cześć.
Profesjonalnych , no powiedzmy , który serwis i gdzie u nas w kraju posiada papier ze strony jakiejś konkretnej Marki , Firmy że jest autoryzowany???
Jak chcesz to zrobię Ci porządek ze szkiełkiem , tylko napisz w czym rzecz?
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 18 Mar 2021, 14:18

kk napisał(a):
Lukacz napisał(a):W https://teleskopy.pl/about.php pytałeś ?

Nie oferują takich usług.

W zeszłym roku jeszcze oferowali. Dzwoniłeś/mail?
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postkk | 18 Mar 2021, 14:41

Krzysztof
Dziękuje, będę powoli szukał.

Lukacz napisał(a):W zeszłym roku jeszcze oferowali. Dzwoniłeś/mail?


Tak, korespondowałem z P. Aleksandrem który oświadczył "Nie oferujemy takiej usługi".
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostLukacz | 18 Mar 2021, 15:06

kk napisał(a):Krzysztof
Dziękuje, będę powoli szukał.

Lukacz napisał(a):W zeszłym roku jeszcze oferowali. Dzwoniłeś/mail?


Tak, korespondowałem z P. Aleksandrem który oświadczył "Nie oferujemy takiej usługi".


Szkoda, może serwisant już nie pracuje. Amatorskie grzebanie to jednak ryzyko. Wedman z Legionowa ma bardzo dobrą opinię jeśli chodzi o lunety/lornetki. Może tam zapytaj?
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postkk | 18 Mar 2021, 15:21

Dzięki Lukacz już się wstępnie umówiłem.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostLukacz | 18 Mar 2021, 17:49

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.
Profesjonalnych , no powiedzmy , który serwis i gdzie u nas w kraju posiada papier ze strony jakiejś konkretnej Marki , Firmy że jest autoryzowany???

Moim zdaniem to nie tyle kwestia posiadania "papieru" czy raczej certyfikatu, tylko odpowiednich kompetencji i urządzeń. Chociażby komory bezpyłowej. Co innego rozkręcić Plossla za 100 zł a co innego np. Naglera za 3k . No i pozostaje kwestia rękojmi/gwarancji na taką usługę :)
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 18 Mar 2021, 22:18

Lukacz napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Cześć.
Profesjonalnych , no powiedzmy , który serwis i gdzie u nas w kraju posiada papier ze strony jakiejś konkretnej Marki , Firmy że jest autoryzowany???

Moim zdaniem to nie tyle kwestia posiadania "papieru" czy raczej certyfikatu, tylko odpowiednich kompetencji i urządzeń. Chociażby komory bezpyłowej. Co innego rozkręcić Plossla za 100 zł a co innego np. Naglera za 3k . No i pozostaje kwestia rękojmi/gwarancji na taką usługę :)


Wszystko się da , nawet domowymi sposobami z dobrym rezultatem , tylko trzeba wiedzieć w czym temat i jak.
Autoryzowany serwis posiada niezbędne narzędzia i materiały do przeprowadzania pewnych serwisowych specjalistycznych napraw , prac , itp.A w Polsce mamy przede wszystkim "samouków". Często z własnej budowy instrumentami pomiarowymi , narzędziami , itp.W autoryzowanym serwisie serwisanci posiadają szkolenia.Certyfikaty z danych konkretnych Firm jak i dana firma uposaża wtedy Full taki warsztat napraw i serwisu.Znam trochę temat , gdyż były okazje poznać z fachowych żródeł.
Każdy ma szansę , jak tylko w tym kierunku zadziała i podejmie odpowiednie ku temu kroki.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwfifiak | 18 Mar 2021, 23:42

Hej!!!
Popieram Krzysztofa. Ktoś ze smykałką, pasją i cierpliwością może zdziałać więcej niż niejeden autoryzowany serwis. My naprawiamy wózki widłowe i niejednokrotnie serwis firmowy zapędziliśmy w kozi róg. Serwisy firmowe są teraz "wymieniaczami". Nikt nie jest zainteresowany naprawą. Serwisant firmowy bez komputera jest bezsilny. Często nie zna zasady działania naprawianego sprzętu.

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 794
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostLukacz | 19 Mar 2021, 00:27

wfifiak napisał(a):Hej!!!
Popieram Krzysztofa. Ktoś ze smykałką, pasją i cierpliwością może zdziałać więcej niż niejeden autoryzowany serwis.

Nie bardzo rozumiem na czym miałoby polegać to "więcej" w kontekście niniejszego wątku - o serwisowaniu optyki.
Dobrze że są fachowcy samoucy, niejednokrotnie z umiejętnościami przewyższającymi "firmowego" serwisanta np. kiedy trzeba naprawić/serwisować sprzęt już nieprodukowany. Jeżeli mają odpowiedni warsztat, kompetencje, renomę i gwarantują jakość wykonywanych usług to oczywiście, czemu nie skorzystać :wink:
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 19 Mar 2021, 09:19

Witajcie.
Ja też jestem samoukiem , miłośnikiem Astronomii zacząłem być w wieku 7-8 lat :D A ATM zaczynałem w wieku 13-14 lat , kiedy samodzielnie wykonywałem sferyczne Lustra do teleskopów Newtona i zbudowałem kilkanaście teleskopów Newtona od 100mm-215mm. Pod okiem starszego kolegi i Pana Jacka B. ówczesnego Prezesa Krakowskiego Oddziału PTMA.Największe wtedy LG wykonałem 215/2200mm , pamiętam dwa miesiące wakacji codziennie prace po dwie , trzy godzinki.Bardzo wiele zawdzięczam św.p.Januszowi , który nauczył mnie też bardzo wiele ostatnimi laty w AK , kiedy bywałem tam bardzo często i również działałem sobie na warsztacie firmy.Dzisiaj nie mam obaw praktycznie przed niczym i rozbieram wszelakie sprzęty na części pierwsze.Jestem starej szkoły , iż każdy prawdziwy miłośnik Astronomii , powinien własnoręcznie zbudować swój teleskop.Włącznie z własnoręcznie wykonaną do niego optyką.Dlatego te tematy nie są mi obce i nie są "tabu". M.in. też św.p.Janusz nauczył mnie bardzo wiele: rozbiórki obiektywów , okularów , serwisu , kolimacji , itp.Aktualnie mam od Catalina z Firmy CFF wysokiej jakości aparaturę do kolimacji Refraktorów i Katadioptryków.Taką samą jaką kolimowane sa Refraktory APO CFF.Dziękuje też przy okazji Catalionowi z Firmy CFF za sprzedaż tej aparatury , pomoc w jej konfiguracji jak kupowałem niezbędne części do jej pełnego złożenia w USA , cenne wskazówki , praktyki i porady.Teraz z wiosną ją uruchomię i mogę skolimować każdy instrument w punkt.Oglądanie Krążków AIRY przy Pow. rzędu 500X-1000X to też przyjemne zajęcie.Na przykład w APM kolimują Lornety przy Pow. 50X-100X.Cały czas coś poznaję i uczę się nadal , zbliżając się powoli do 50-tki.Pewne prace jak poznamy stają się z czasem banalnie proste. :D Nie wspomnę już o szerokich kontaktach z firmami i ludżmi w naszym kraju , którzy działają fachowo w tych tematach.Latka działania w tematach , też robią swoje, mam praktycznie dostęp do wszystkiego co u nas w kraju możliwe z pierwszej ręki.
Wszystkich zachęcam do samodzielnych kroków w tym kierunku.Z czasem opanujecie sami bardzo wiele.I pewne sprzętowe tematy "tabu" staną się dla was bardzo dobrze znane i jasne. :D Telefonicznie również spoza Forum udzieliłem setki porad sprzętowo zakupowych jak i jeżdżę i udzielam instruktaży obsługi zakupionych Teleskopów , które stoją po domach , często jako mebel , gdyż ludzie nie znają naprawdę podstaw i "boją się wszystkiego". Działam cały czas a porady udzielam każdemu po koleżeńsku , tak samo jak bym sam sobie doradzał dla siebie.
P.S. 70% wszelakich instrumentów jakie goszczą na corocznym Zlocie Kudłacze nie posiada poprawnej kolimacji.Trochę mnie to przeraża , gdyż można by było w praktyce osiągać widocznie lepsze wizualne rezultaty.Ludzie jakoś nie przywiązują do tego takiej uwagi i często też nie są nawet tego świadomi.
Pięknego Nieba. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwfifiak | 19 Mar 2021, 11:29

Lukacz napisał(a):Nie bardzo rozumiem na czym miałoby polegać to "więcej" w kontekście niniejszego wątku - o serwisowaniu optyki.


Chodzi o to, że pasjonat wkłada w pracę serce i praca ta jest dla niego pasją. Do każdego zajęcia podchodzi indywidualnie. Serwisant z reguły przychodzi do pracy odbębnić swoje osiem godzin. Praca jest dla niego nudna rutyną i przykrym obowiązkiem. Często serwisanci to ludzie z łapanki. Po kilku teoretycznych szkoleniach kierowani do specjalistycznych prac. Nasz forumowy kolega kilka razy odsyłał (na gwarancji) do autoryzowanego serwisu lornetkę. W końcu się poddał, bo za każdym razem wracała w gorszym stanie.

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 794
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

Postlulu | 21 Mar 2021, 01:18

Dzisiaj kompetencje w dziedzinie serwisu astro nie ograniczają się niestety do tradycyjnych dyscyplin takich jak serwis optyki, mechaniki, umiejętność spawania plastiku itp., ale wymagają również znajomości elektroniki, informatyki, wymiany elementów w pilocie, wgrania oprogramowania, sprawdzenia jakie dane są a jakie nie są przesyłane itp. - znalezienie kogoś kto potrafi połączyć wszystkie te umiejętności nie jest proste.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 21 Mar 2021, 04:35

Cześć Łukaszu.
To prawda , ktoś musiał by być wysoce "uniwersalny" , aby być dobrym w tak szerokim zakresie.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postjanusz_ha | 14 Kwi 2021, 11:59

Dzień dobry wszystkim, jako, że jestem nowy to wypada się przywitać co niniejszym czynię :)
Nie chciałem zakładać nowego wątku bo ten jest dosyć zbieżny z moim tematem więc trochę odgrzeję temat -
otrzymałem starą lornetkę - model znany PZO LP11x40 - dla mnie zupełnie wystarczająca, ale okropnie zanieczyszczona wewnątrz. Próbowałem dobrać się do wnętrza ale z obawy przed uszkodzeniem / pogorszeniem stanu zrezygnowałem.
I teraz standardowo pytanie czy w Krakowie istnieje punkt reanimacji / konserwacji sprzętu optycznego ewentualnie osoba, która zajmuje się tym hobbystycznie ? Przeskanowanie Google nie przyniosło zadowalających rezultatów.
Z góry dziękuję za pomoc.
 
Posty: 1
Rejestracja: 14 Kwi 2021, 10:03

 

PostSebastian Ś. | 16 Kwi 2021, 13:41

janusz_ha napisał(a):Dzień dobry wszystkim, jako, że jestem nowy to wypada się przywitać co niniejszym czynię :)
Nie chciałem zakładać nowego wątku bo ten jest dosyć zbieżny z moim tematem więc trochę odgrzeję temat -
otrzymałem starą lornetkę - model znany PZO LP11x40 - dla mnie zupełnie wystarczająca, ale okropnie zanieczyszczona wewnątrz. Próbowałem dobrać się do wnętrza ale z obawy przed uszkodzeniem / pogorszeniem stanu zrezygnowałem.
I teraz standardowo pytanie czy w Krakowie istnieje punkt reanimacji / konserwacji sprzętu optycznego ewentualnie osoba, która zajmuje się tym hobbystycznie ? Przeskanowanie Google nie przyniosło zadowalających rezultatów.
Z góry dziękuję za pomoc.


Wiem tylko, że Delta Optical ma takie usługi.
 
Posty: 2361
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postkk | 16 Kwi 2021, 15:49

Ja skorzystałem z firmy którą polecił lukacz. Daleko od Krakowa aczkolwiek przesyłki kurierskie załatwiły problem odległości, sam jestem z okolic Poznania/Piły.
Naprawa Sprzętu Optycznego Anna Wedman
Polecam
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postkurp | 16 Kwi 2021, 21:01

Jak ma się wiedzę, doświadczenie, odpowiednie narzędzia i smykałkę do majsterkowania to można wiele rzeczy naprawić we własnym zakresie. Rozebrałem i wyczyściłem wiele lornetek stąd nie polecam tego robić osobom nie mającym o tym pojęcia. Można zniszczyć mechanikę jak i optykę cennego sprzętu.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1575
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat