Teleskop Taurus dylemat

PostGaius | 19 Kwi 2021, 20:16

Przymierzam się powoli do zmiany mojego obecnego teleskopu na Taurus 350. Zastanawiam się tylko czy jest sens dopłacać do wersji lustra Professional (współczynnik odbicia lustra 96%), czy też nie będzie jakichś zasadniczych różnic z lustrem standardowym (93% sprawności)? Teoretycznie w cenie lustra Professional 14' jest już lustro standard 16 calowe. Co myślicie? Generalnie nie chciałbym przekroczyc budżetu 15.000 zł.
Celestron SkyMaster 15 x 70
 
Posty: 47
Rejestracja: 07 Kwi 2015, 23:15

 

PostBenedykt | 20 Kwi 2021, 16:50

1. Z matematycznego punktu widzenia bardziej opłaca się kupić 16" standard niż 14" professional.
2. W optyce liczy się również jakość. I nie chodzi tutaj wyłącznie o 3% w różnicy sprawności. Ale o dokładność wykonania lustra czy współczynnik rozszerzalności szkła, z którego wykonane jest lustro. Czasami lepiej jest mieć teleskop mniejszy, ale o lepszej optyce.
3. Zwróć uwagę na różnicę w ciężarze pomiędzy teleskopami 16" i 14". Dla niektórych osób może to mieć duże znaczenie.
4. Weź pod uwagę taki fakt. Jeśli chcesz wykorzystać możliwości teleskopu o dużej aperturze, musisz mieć dobry lub nawet bardzo dobry seeing. Kiedyś czytałem czyjąś wypowiedź, której sens był mniej więcej taki, że na terenie Polski w ciągu roku jest średnio kilka lub kilkanaście nocy, które pozwalają wykorzystać możliwości teleskopów o aperturze powyżej 300 mm. Oczywiście to wartość uśredniona. Są miejsca w Polsce, gdzie seeing jest lepszy, są takie - gdzie jest on gorszy. Dobrze jest więc przeanalizować, czy planowany teleskop będzie używany w takich warunkach, w których będzie mógł pokazać swoje możliwości. Jeśli nie, to warto pomyśleć o mniejszej aperturze, ale za to o lepszej czy dużo lepszej jakości (np. zakup wysokiej klasy okularów).
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostGaius | 22 Kwi 2021, 11:53

Dziękuję za odpowiedź. Argument dot. seeingu jest dla mnie dość istotny. Niebo mam całkiem ok, ale chyba nie jest na tyle dobre żeby inwestować w tak dużą aperture. Lepiej chyba skupić się na maksymalnie 14 calach (swoją drogą różnica wagi z 16-to calowcem 8 kg, niby niewiele ale jak trzeba nosić jeszcze inny sprzęt to robi to różnicę). Pytanie czy byłaby różnica w obrazach między lustrem o dokładności 1/16 lambda i 1/40 (i różnicy w sprawności jakieś 6% łącznie na obu lustrach) i czy nie lepiej tej różnicy w cenie nie przeznaczyć na lepsze okulary. Mam jeszcze czas na przemyślenia, bo zakup planuje dopiero za kilka miesięcy.
Celestron SkyMaster 15 x 70
 
Posty: 47
Rejestracja: 07 Kwi 2015, 23:15

 

PostPiotr J. | 25 Kwi 2021, 07:47

Moim zdaniem różnice w dokładności obu luster i ich sprawności w odbijaniu światła są kosmetyczne i nie mają prawie żadnego znaczenia przy obserwacjach wizualnych.
Zdecydowałbym się na mniejszy / lżejszy / bardziej mobilny teleskop. Większe gabaryty / waga mogą Ci utrudnić jego użytkowanie i odebrać radość z obserwacji.
Newtony 12" i 6"
Awatar użytkownika
 
Posty: 108
Rejestracja: 17 Mar 2014, 08:47
Miejscowość: Łódź

 

Użytkownicy przeglądający to forum: agentAK oraz 70 gości

AstroChat

Wejdź na chat