Maksutow - Celestron C90 vs MTO ?

Postuzi888 | 15 Mar 2006, 18:24

Witam wszystkich zainteresowanych bezinteresowna pomoca :) , zwlaszcza Wiedzacych to i owo :D . Jestem zaawansowanym :wink: (na tyle na ile pozwala mi sprzet czyli 20x60 made in USSR) obserwatorem i wlasnie zamierzam pojsc kroczek dalej. Po przeczytaniu wszystkiego co sie dalo doszedlem do wniosku, ze najlepszym rowiazaniem dla mnie bedzie wlasnie Maksutow i tu jest mala zagwozdka czy ktos z Wiedzacych lub dobrze poinformowanych moze mi doradzic w co warto zainwestowac MTO czy celestrona C90, bo ceny sa porownywalne, ale moze wyzszosc rosyjskiej techniki daje przewage MTO ??? Zwlaszcza, ze chcialbym poprobowac sil w astrofotografii.
Stara dobra radziecka optyka 20x60
 
Posty: 1
Rejestracja: 15 Mar 2006, 18:02
Miejscowość: Trójmiasto

PosttomekL | 15 Mar 2006, 18:50

Na sąsiednim forum pojawił się opis tego Celestrona
http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11584
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

Postqbanos | 15 Mar 2006, 18:52

Ja bym brał celestrona bo to teleskop a MTO to tylko obiektyw fotograficzny którego trzeba dodatkowo wyposażać. A w Celestronie masz szukacz, okular 32mm w komplecie wiec mysle że tu wybór jest oczywisty :) Nota bene jesli chciałbys wykorzystać MTO do astrofoto DS to musisz miec solidny montaz i jak narazie nikt jeszcze nie zaprezentował co można z tego obiektywu wyciągnąć.
qbanos
 

PostJanusz_P. | 15 Mar 2006, 20:31

Jeśli myślisz o astrofoto to tylko MTO bo ten obiektyw Maksutowa został właśnie do fotografii zaprojektowany i ma już wbudowany korektor krzywizny pola co pozwala uprawiać nim astrofotografię w pełnym kadrze 24x36mm.
Jeśli chcesz oglądać planety to wygodniejszy będzie Mak 90mm ze względu na regulację ostrosci ale o astrofoto lustrzanką wtedy zapomnij bo on ma meleńkie pole widzenia w granicach zaledwie kilkunastu milimetrów zamiast 42mm jak w przypadku MTO 11CA :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 86 gości

AstroChat

Wejdź na chat