Sony DSC H1

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostWiesław | 15 Mar 2006, 18:58

Witam
Nie wiem, czy piszę w odpowiednim miejscu, bo pytanie dotyczy aparatu cyfrowego, ale jeśli potraktować to jako część składową sprzętu astronomicznego.....
Chodzi mi o aparat cyfrowy kompaktowy Sony DSC H1. ma dobry obiektyw (Zeiss) 12-krotny zoom optyczny i co najważniejsze czas B. Dane techniczne znalazłem na stronach www więc nie będę wszystkiego przepisywał, bo można w każdej chwili je znaleźć. Czy ktoś może coś powiedzieć o tym aparacie i czy warto go kupić? Wybrałem Sony, bo zasugerowałem się matrycą CCD, a wiekszość matryc do astrofotografii robi właśnie Sony. Jedyny mankament to to, że nie ma wymiennego obiektywu, ale można robić zdjęcia metodą pozaogniskową czy pozaokularową.
Pozdrawiam
wiesław
Newton 150/750; Lornetka 10x50; aparat Olympus SP550UZ
 
Posty: 145
Rejestracja: 09 Mar 2006, 14:40
Miejscowość: Sosnowiec

PostJanusz_P. | 15 Mar 2006, 20:25

Witamy na forum :lol:

Niestety ta niewymienność obiektywu odbiera mu na starcie jakieś 80% możliwości zastosowania w astrofotografii mgławicowej z teleskopem czyli jest to jego najpoważniejsze ograniczenie z którym trzeba się będzie liczyć :roll:

Biorąc pod uwagę aparaty do astrofoto celuj koniecznie w lustrzanki z wymiennym obiektywem a szybko dołączysz do zadowolonych z wyników ich posiadzaczy :lol:

Pamiętaj jesze o jednej ważnej zasadzie, wybierajac aparat sprawdzaj jaki ma rozmiar liniowy chipu a nie ile ma mega pixeli bo właśnie rozmiar matrycy decyduje o przydatności aparatu do astronomicznnych zastosowań, im wiekszy tym lepiej 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDarek. M | 15 Mar 2006, 20:31

Jeśli chcesz do "astronomicznych zastosowań" to nie polecam, zdjęcia w ognisku głuwnym są lepszej jakości niż przez okólar, który jest przystosowany do obserwacji, z czasem i tak będziesz chciał mieć lustrzankę...
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostJanusz_P. | 15 Mar 2006, 20:33

To fakt, jakość zdjęć z projekcji okularowej jest tylko marną namiastką jakości zdjęć z ogniska głównego czyli zakup lustrzanki i tak Cie nie minie jeśli myślisz poważnie o astrofotografii 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostWiesław | 15 Mar 2006, 22:50

Witam ponownie
No niestety, ale muszę pogodzić opinię rodzinki i swoją co do wyboru aparatu. Po pierwsze - cena; po drugie wielkość i ciężar. Mam Zenita a rodzinka chce aparat mały, zgrabny i lekki, który można wziąć na wczasy; po trzecie - dokonałem wyboru ze względu na obiektyw i czas B. Ogniskowa obiektywu w przeliczeniu na film 35mm to prawie pół metra, co daje już jakieś możliwości fotografowania Nieba bez teleskopu. Zdaję sobie sprawę z tego, że lustrzanka cyfrowa to jest to, co astrofotografowie lubią najbardziej, ale chciałem pogodzić interesy rodzinki (czytaj - żony jako tej co dzieli kasę) i swoich zachcianek. Dlatego byłbym wdzięczny, gdyby ktoś miał taki aparat lub dostęp do niego i powiedział co to potrafi. Na sąsiednim forum "Astronomii" widziałem zdjęcie Księżyca wykonane przez Limaxa Canonem A610 a to tylko obiektyw - o ile pamiętam - trochę ponad 100mm ogniskowej dla filmu 35mm i jakie fajne zdjęcie wyszło.
Pozdrawiam
wiesław
Newton 150/750; Lornetka 10x50; aparat Olympus SP550UZ
 
Posty: 145
Rejestracja: 09 Mar 2006, 14:40
Miejscowość: Sosnowiec

PostJanusz_P. | 15 Mar 2006, 22:58

No cóż :roll: jeśli to będzie wybór kompromisowy to kompromisowa też będzie jakość uzyskanych astrofotek ale rozumiem że jak się kocha to z żonką trzeba się liczyć tymbardziej jeśli trzyma łapkę na domowym budżecie :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: tzar884 oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat