Proszę o poradę.

PostPiotrek | 09 Maj 2006, 18:51

Witam!!!
Mam mało kasy i chce kupic pierwszy nie licząc "chińszczyzny" (Optisan 76/700) teleskop. Mam trochę ponad 200zł i chyba nie mam wyboru - w tej cenie jest jedynie Bressier Herkules 50/600 (achromat) w jednym z internetowych sklepów optycznych. Macie jakieś inne propozycje??? (do 250 zł max.)
Piotrek
 

PostJaLe | 09 Maj 2006, 18:57

Zastanów się jeszcze nad zakupem lornetki. Na początek, w tej cenie znajdzie się coś godnego uwagi, oczywiście z drugiej ręki.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostPiotrek | 09 Maj 2006, 19:09

a gdzie sie kupuje używane teleskopy?? Po za tym śpieszy mi się. Mam specyficzną sytuacje. Moi rodzice (mimo że mam 18 lat) mogą mi potem nie pozwolic. (złe oceny) np. metodą bana na kompa- więc lepiej się śpieszyc.... no i obserwowałbym tylko z balkonu lub przez okno w pokoju bo mieszkam na 10 piętrze wiec w gre chyba nie wchodzi nic z montażem paralaktycznym (czy da się ustawic taki montaz nie mając widoku na gwiazdę polarną??) no i małe wymiary sie liczą bo mam wąski pokój
Piotrek
 

PostAdam Tomaszewski | 09 Maj 2006, 19:34

Pośpiech jest złym doradcą :roll: Jabym jednak poczekał. A uczyć się w szkole trzeba dobrze jak chce się w przyszłości mieć jakiś super sprzęcik :lol:
SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i inne.
Awatar użytkownika
 
Posty: 586
Rejestracja: 04 Sie 2005, 13:08
Miejscowość: Poznań

PostJaLe | 09 Maj 2006, 20:07

Piotrek, zamiast robić uniki nie łatwiej sie uczyć?

Czy może mimo tych 18 lat uczysz się dla rodziców czy dla Siebie?

Jeżeli szukasz sprzętu z drugiej ręki to szukaj na wszystkich forach astronomicznych, a są takie polskie ogólno dostępne co najmniej cztery:
1. Astromaniak -czyli to na którym jesteś, dział "Giełda Astronomiczna"
2. http://www.astronomia.pl/forum/index.ph ... 156e79177e
3. http://astro4u.net/yabbse/index.php?PHP ... 18bd03450&
4. http://www.astro-forum.org/Forum/index.php


Można jeszcze próbować na allegro, ale to już raczej dla znawców tematu (czasami jest coś godnego uwagi), nie znając tematu możesz stracić tylko pieniądze na bezwartościowy sprzęt.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostPiotrek | 09 Maj 2006, 21:30

Co do mojej nauki to sie nie wymiguje. Chyba mam deprechę, ale nie chce sie usprawiedliwiac tym

Na giełdach nie zauważyłem nic tak taniego. Ten bressier 50x600 to jest przemyślana decyzja (przeszukuje internet od tygodnia i w tej cenie jest tylko chińszczyzna na alledrogo). Jutro go zamówie (w moją osiemnastkę :) )
Mam dwa pytania : czy da sie utrzymac teleskop z montazem azymutalnym "w celu" przy pow. 80x??
Zakładając, że ten teleskop będzie miał jaką taką optykę to co idzie zobaczyc przy 80x, szczególnie jeśli chodzi o planety (wiem, że niewiele będzie widac, ale z takim budżetem....cóż)
Piotrek
 

PostJanusz_P. | 09 Maj 2006, 22:12

Piotrze, nie napalaj się i myśl na spokojnie ale głową a nie portfelem bo w końcowym rozrachunku to właśnie portfel ucierpi :shock: na tej pohopnej i nie przemyślanej decyzji :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postqbanos | 09 Maj 2006, 22:19

Piotrek napisał(a):: czy da sie utrzymac teleskop z montazem azymutalnym "w celu" przy pow. 80x??


Nie wiem jak bedzie z drganiami bo statyw pewnie alu ale da się spokojnie i 200x chociaz może to być już uciążliwe. Jednak w twoim przypadku 80x będzie górną granicą powiekszenia ze wzgledu na małą aperturę.
qbanos
 

PostPiotrek | 09 Maj 2006, 22:56

Janusz_P. napisał(a):Piotrze, nie napalaj się i myśl na spokojnie ale głową a nie portfelem bo w końcowym rozrachunku to właśnie portfel ucierpi :shock: na tej pohopnej i nie przemyślanej decyzji :roll:


Ale czy mam wybór??
Lornetkę mam, starą bo starą, ale nie najgorszą
I nie napalam się. Przemyślałem to. Co chwile ktoś pisze, żebym to przemyślał tylko konkretów brak: co za ile i gdzie (giełdy przeszukałem) - to mnie interesuje.
Piotrek
 

PostPiotrek | 09 Maj 2006, 23:02

qbanos napisał(a):
Piotrek napisał(a):: czy da sie utrzymac teleskop z montazem azymutalnym "w celu" przy pow. 80x??


Nie wiem jak bedzie z drganiami bo statyw pewnie alu ale da się spokojnie i 200x chociaz może to być już uciążliwe. Jednak w twoim przypadku 80x będzie górną granicą powiekszenia ze wzgledu na małą aperturę.

...no właśnie dlatego pytam o to 80x tzn dokładnie to będzie 75x (8mm). W zestawie jest jeszcze 4mm, ale z góry wiadomo, że obojętnie jaka byłaby optyka i tak nic z tego.
Piotrek
 

PostPiotrek | 09 Maj 2006, 23:08

i jeszcze jedno. Pisze przytym teleskopie - wyciag okularowy 1" . Jestem niewtajemniczony. O co chodzi??
Piotrek
 

PostPiotrek | 09 Maj 2006, 23:08

Piotrek
 

PostRammstein | 10 Maj 2006, 00:07

Też miałem taką sytuacje że szukałem czegoś na szybko i miałem szczęście bo udało mi się za niewielką kase kupic ETX-70 , a ci radze poczekac jeszcze aż do 18-tki bo na urodziny zdarza się że coś wpadnie do portfela :D
Może akurat uda ci się zebrac kase na jakiś teleskop 70mm i szukaj wytrwale , a za nauke się weź bo ja jestem w twym wieku i naprawde żałuje że zrozumiałem tak puźno że nauka jest tak ważna :( a teraz mam niecałe 1,5 miesiąca by wszystko naprawic co jest raczej niemożliwe , a pozatym jeśli masz zgraną klase to postaraj się dla nich bo gdy zostaniesz to kontakty z nimi będą się urywac :( a szkoda tracic znajomych a z nową klasą się tak szybko niezgrasz. Wiem że mówię tak samo jak rodzice ale zdarza się że mają troche racji a my za puźno się o tym przekonujemy. A jakby zabronili ci kupic teleskopu to powiedz że lepiej kupic teleskop niż byś miał wydac całą kase na alkohol i papierosy.
A gdy masz okazje to radze sprubowac znaleźc prace za granicą na wakacje bo w ciągu miesiąca możesz nawet zarobic na 12" Lightbridge'a :)

Pozdrawiam

I WEŹ SIĘ ZA NAUKĘ !!! Bo dzięki temu możesz kiedyś zarabiac znacznie lepiej :) Np. ja po technikum gdybym wyjechał np. do Islandii bym zarabiał około 16000 zł miesięcznie i bym niemiał żadnych wydatków tam !!! Czyli po roku bym sobie mógł kupic 16" RCX !!! I by mi na autko jakieś zostało jeszcze :)
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostPiotrek | 10 Maj 2006, 09:59

No właśnie cały problem w tym, że już wliczyłem moją osiemnastkę w moje finanse. Gdybym miał kieszonkowe to dozbierałbym na 70 bo między 50mm, a 70mm jest przepaśc, niestety również cenowa.
PS.
A co do mojej nauki to nie mam fajnej klasy niestety.A co do pracy to planuje pracowac w wakacje, ale w Polsce -czyli zostają ulotki
Piotrek
 

PostPiotrek | 10 Maj 2006, 10:11

Jeszcze kilka pytań. Proszę o odpowiedź tych co wiedzą.
- Jak sie ustawia montaz paralaktyczny. Czy potrzebny jest do tego widok na gwiazdę polarną?? (tak gdzieś czytałem)
- Co dałoby sie zobaczyc przez tego Bressiera Herkulesa 50/600 ?? (chodzi mi głównie o Saturna)
-Co myślicie o tym (jakbym poprosił starszych to może by dołożyli jeszcze) http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopp ... a03d0e4fb2


- jakie tam są okulary, bo nie piszą w mm
-czy trzeba byłoby jeszcze coś dokupywac do tego żeby działało??
.....................................................................................................
yyy sorry ten teleskop nie ma paralaktycznego tylko azymutalny AZ2.

O CO CHODZI Z TYM AZ2
.....................................................................................................
i jeszcze jedno - http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopp ... a03d0e4fb2

co myslicie o tym??
Piotrek
 

PostRammstein | 10 Maj 2006, 15:46

ja bym proponował ten pierwszy teleskop ze względu na większą soczewke i lepszy montaż według mnie , a okulary masz w nim 25mm i 10mm oraz soczewke barlow 2x czyli miałbyś powiększenia do uzyskania : 20x , 40x , 50x oraz 100x czyli dosyc dobre jak na soczewke i byś ładnie zobaczył wtedy saturna z jego pierścieniami oraz przynajmniej 1 księżycem , Jowisza też zobaczysz wtedy ładnego i da się wyraźnie wyróżnic na nim pasy na jego powieszchni oraz zobaczysz jego 4 księżyce. Zobaczysz również wtedy pare ciekawych obiektów np. M13 lub mgławice w Orionie i.t.d. ale raczje niebędą to takie obrazy jak tu zamieszczane na forum :(.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostPiotrek | 10 Maj 2006, 16:51

Dzięki Rammstein, właśnie o to mi chodziło :) chyba wszystkie wątpliwości rozwiane, trzeba sie jeszcze upewnic czy starczy mi kasy, ale chyba tak. Jutro to kupuje
Piotrek
 

PostRammstein | 10 Maj 2006, 17:14

Czyli bierzesz Sky-Watcher (Synta) SK705AZ2 ??
A co do montażu to raczej jest lepszy niż w tych innych ale żeby to stwierdzic musieli by się inni wypowiedziec bo nawet dobra optyka z kiepskim jest nic niewarta.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostPiotrek | 10 Maj 2006, 19:22

Fundusze są ;) zaraz zamawiam, masz racje z tym montażem, wygląda solidnie. Sky Watchera oczywiście :)
Piotrek
 

Postqbanos | 10 Maj 2006, 21:35

Pośpiech to baardzo zły dorada - tu masz np taki refraktorek i to bardzo tanio!

http://astro-forum.org/Forum/index.php? ... =12213&hl=
qbanos
 

Postzbyszek | 10 Maj 2006, 23:41

Dlaczego 50/600 mialby dawac lepsze czy chociazby porownywalne obrazy z 76/700 ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 11 Maj 2006, 08:11

Bo 76/700 to zupełnie badzieny psudo Newtonik a ten 50/600mm to jednak refraktor achromatyczny, ot dalczego :lol:
Ale osobiśie nie dał bym nawet na komunię własnemu dziecku żadnego z nich aby mi się nie zraziło do astronomii a ten dylemat czeka mnie już za rok :shock:
Jak refraktor to minimum 70mm a jak Newton to minimum 114mm i to na solidnych montażach 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotrek | 11 Maj 2006, 09:35

Dobra, chyba koniec tego tematu. Zamówiłem Sky Watchera 70/500
Dziękuje wszystkim za rady.
Piotrek
 

PostPiotrek | 11 Maj 2006, 20:10

Temat z powrotem aktualny. Skończyły się zapasy tego modelu. Transakcja odwołana.

Może tak - zapytam jeszcze raz o wasze propozycje przy nastepujących warunkach
- obserwacje z balkonu lub przez okno (balkon na zachód, okno na wschód (ale pole widzenia ograniczone)
-nie orientuje sie ale paralaktyki chyba ustawia sie na gwiazdę polarna (z moich punktów obserwacji nie widoczna) Napiszcie proszę jak się ustawia paralaktyka (wiadomo, ze nie kupię paralaktyka jeśli go nie bede mógł ustawic)
- obserwacja z zewnątrz (z podwórka) niemożliwa (trzebaby taszczyc teleskop z 10 piętra)
-Obserwacja DS-ów odpada - mieszkam na przedmieściach Poznania -czyli kupno lornetki mija sie z celem
-Chodzi mi o teleskop tani, nie musi byc super wypas - ale z sensem, żeby nie było, ze będe to musiał zaraz odsyłac z powrotem
-jak najbardziej może byc teleskop używany

Z góry dzięki za rady
Piotrek
 

PostJanusz_P. | 12 Maj 2006, 10:17

Jeśli na balkon i bez DS to zdecydowanie niewielkie Apo (rozumiem cena zaporowa) albo jakiś kompaktowy Maksutow ale jednak na paralaktyku, ustawiasz jego oś wg kompasu i mapy odczytujac swoją szerokosć geograficzną.
Do obserwacji wizualnych takie ustawienie w zupełności wystarczy a paralaktyk daje komfort przy obserwacjach astronomicznych, szczególnie planetarnych gdzie używamy sporych powiększeń.
taki Mak z F/10- do f/15 przebije się swoją jakością i przyciemnieniem obrazu przez miejską, jasną poświatę i jest mały czyli spokojnie zmieścisz się z nim na balkonie bo obserwacje z otwartego okna nie mają większego sensu niestety :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 105 gości

AstroChat

Wejdź na chat