synta + ds

Postpawel23 | 23 Maj 2006, 19:59

witam wszystkich

jestem tu nowy forum bardzo pomaga poczatkujacym od kilku dni jestem posiadaczem teleskopu newton'a synta 150/750 eq 3-2 mam wiec kilka pytan

1 jak ogladac obiekty DS tzn jakie sa optymalne warunki i miejsce?
2 jakie najlepiej dobierac okulary do DS aby latwo bylo je znalezc
3 jak robic zdjecia (co jest dodatkowo potrzebne)?
4 jak wyskalowac skale w osi RA?

mam jeszcze pytanie odnoscie programu Cartes du Ciel a dokladnie ktore wspolzedne w informacji o danym obiekcie sa tymi potrzebnymi do znalezienia tego obiektu na niebie ??
 
Posty: 4
Rejestracja: 23 Maj 2006, 19:47

PostJaLe | 23 Maj 2006, 20:08

pawel23 napisał(a):witam wszystkich

jestem tu nowy forum bardzo pomaga poczatkujacym od kilku dni jestem posiadaczem teleskopu newton'a synta 150/750 eq 3-2 mam wiec kilka pytan

1 jak ogladac obiekty DS tzn jakie sa optymalne warunki i miejsce?
2 jakie najlepiej dobierac okulary do DS aby latwo bylo je znalezc
3 jak robic zdjecia (co jest dodatkowo potrzebne)?
4 jak wyskalowac skale w osi RA?

mam jeszcze pytanie odnoscie programu Cartes du Ciel a dokladnie ktore wspolzedne w informacji o danym obiekcie sa tymi potrzebnymi do znalezienia tego obiektu na niebie ??


1. pytanie znajdziesz odpowiedź na forum - poszukaj
2. o największym polu widzenia (najlepiej 82 stopnie) i ogniskowej około 30 mm (szukaj)
3. odpowiedź na forum w różnych działach (nie można odpowiedzieć - nawet w kilkunastu słowach) - szukaj
4. tego pytania nie rozumiem, może Ktos inny pomoże


Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postpawel23 | 23 Maj 2006, 20:54

z tego co wiem to wieksza ogniskowa okularu daje mniejsze powiekszenie nie za male jak na slabe obiekty ?

co do opisu programu to sa tam podane rozne dane

J2000
Date

a to co jest jeszcze nizej ??
 
Posty: 4
Rejestracja: 23 Maj 2006, 19:47

PostJaLe | 23 Maj 2006, 21:04

pawel23 napisał(a):z tego co wiem to wieksza ogniskowa okularu daje mniejsze powiekszenie nie za male jak na slabe obiekty ?

co do opisu programu to sa tam podane rozne dane

J2000
Date

a to co jest jeszcze nizej ??


Pytałeś o współrzędne obiektu, więc masz je zaznaczone na czerwono. Są przydatne np. podczas szukania PLATE VIEW, nie wiem do czego TY ich potrzebujesz ?

Widoczność "słabych" obiektów zależy przede wszystkim od średnicy lustra i od światłosiły teleskopu. mówiąc inaczej im mniejsze powiększenie przy obiektach mgławicowych tym lepiej, wyjątkiem są światłosilne teleskopy o dużych lustrach np 20" do tych można stosować "ciemne" okulary o mniejszej ogniskowej, takie które pozwolą dostrzegać subtelne szczegóły obiektów.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postpawel23 | 23 Maj 2006, 21:08

dzieki za rozwianie watpliwosci co do programu

teleskop ma zwierciadlo 150mm ogniskowa 750mm swiatlosila f/5
 
Posty: 4
Rejestracja: 23 Maj 2006, 19:47

PostJanusz_P. | 23 Maj 2006, 21:21

Te skale to raczej ozdobniki i drukuj sobie mapki do szukacza i teleskopu a odnajdziesz bez problemu szukane obiekty, jak sie nauczysz obsługiwać szukacz to nauczysz się naprawdę korzystać z teleskopu :)
Okulary dobieramy zależnie od jasności tła nieba i jasności szukanych obiektów, do dużych i słabych te z małym powiększeniem i czarne niebo, do zwartych i jasnych te silniejsze i można je obserwować nawet z miasta w bezksiężycowe noce 8)
O zdjęciach na tym montażyku raczej od razu zapomnij, wydałeś na sprzęt sumę z jednym zerem za mało aby poważnie myśleć o astrofotografii mgławicowej :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpawel23 | 23 Maj 2006, 22:28

ok dzieki za przydatne informacje :)
 
Posty: 4
Rejestracja: 23 Maj 2006, 19:47

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 69 gości

AstroChat

Wejdź na chat