Czym czyścic

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostPiotrek | 25 Maj 2006, 12:36

-Czym czyścic obiektyw refraktora?? Chodzi mi zarówno o płyn, jak i o szmatkę/ścierkę (w instrukcji pisze, że może byc pędzelek, ale ja nie za bardzo sobie to wyobrażam, no i nie wiem jakim pędzelkiem miałbym to czyscic) Wydaje mi sie, że lepiej czyscic czymś bardziej delikatnym niż pędzelek. Co proponujecie?? Co do płynu to może byc spirytus kosmetyczny??

-Czym czyscic okulary?? (tym samym co obiektyw??)


-Jak czyścic kątówkę gdyby się pobrudziła (bo mojej kątówki nie da sie rozkręcic, nie wiem jak jest w innych teleskopach
Piotrek
 

PostArkady | 25 Maj 2006, 13:58

Pozdrawiam
Arek
 
Posty: 65
Rejestracja: 02 Lis 2005, 16:18
Miejscowość: Warszawa

PostPiotrek | 26 Maj 2006, 15:36

Dzięki.
Piotrek
 

PostPiotrek | 30 Maj 2006, 15:50

Zamierzam wyczyścic okulary, bo są zakurzone (takie już raczej do mnie przyszły). Czy można je po prostu przetrzec suchą husteczką higieniczną. Czy może zwilżoną spirytusem kosmetycznym?? A może pałeczką z watą zwilżoną spirytusem kosmetycznym??
Nie posiadam żadnych pędzelków itd. a specjalna husteczka do okularów (nie tych teleskopowych tylko tych na nos) zostawia włókna. Kupowanie jakiś bajerów do czyszczenia za kilkadziesiąt złotych mija sie z celem, bo stanowiły by znaczny procent kwoty jaką zapłaciłem za sam teleskop :)
Piotrek
 

PostJanusz_P. | 30 Maj 2006, 16:13

Tanie okularki bez warstw możesz przecierać po zdmuchnięciu kurzu gruszką gumową i chuchnięciu na szkiełka spraną i czystą flanelką bez obawy ich porysowania 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotrek | 30 Maj 2006, 18:02

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Piotrek
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat