Syriusz z Astrokraka

Postslipa | 27 Maj 2006, 15:48

Jak w temacie... jestem zainteresowany kupnem takiego teleskopu.

Jest tu ktoś kto posiada egzemplarz takowego?
Jakieś opinie na temat tego jak go się użytkuje, co potrafi, do czego się nadaje a do czego nie?
Jakie osiągi - co przez niego można zobaczyć w warunkach wiejskich?

Generalnie będę wdzięczny za każdą opinię na ten temat.
 
Posty: 3
Rejestracja: 27 Maj 2006, 15:43
Miejscowość: Różnowo

Postqbanos | 28 Maj 2006, 17:16

slipa napisał(a):Jak w temacie... jestem zainteresowany kupnem takiego teleskopu.

Jest tu ktoś kto posiada egzemplarz takowego?
Jakieś opinie na temat tego jak go się użytkuje, co potrafi, do czego się nadaje a do czego nie?
Jakie osiągi - co przez niego można zobaczyć w warunkach wiejskich?

Generalnie będę wdzięczny za każdą opinię na ten temat.


Bierz Meade LightBridge 12" a bedziesz zadowolony. Jest lekki i sztywny (kratownice) a poza tym Meade to jednak szanowana firma.

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=367

Masz 1k zl taniej niż w przpadku Syriusza, wiec mozesz kupic jakies okuarki za ta kwote i nie bedziesz musiał czekac nie wiadomo ile na swój telekop.

A zobaczysz przez niego naprawdę sporo.. w warunkach wiejskich to bedzie wymiatał galaktyki. :D
qbanos
 

PostJanusz_P. | 28 Maj 2006, 18:16

Koledzy, teleskopów typu Syriusz powstała za 10 lat w firmie ponad setka.
Człowiekowi oczekującemu na niego zaproponowałem wtedy uczciwie po przekroczeniu terminu od ręki Meade 12" bo było duże opóźnienie u producenta rur 400mm potrzebnych na tubus Syrisza w jasielskim Gamracie.
Produkcja rur 400mm w Jaśle już ruszyła i będą gotowe do odbioru w przyszłym tygodniu pomimo że zamówienie na 30 sztuk było składane ponad 3 miesiące temu.
W tej chwili na Syriusze czeka 6 osób z czego jedna też po terminie i jedna, wiadoma zrezygnowała. Niestety produkowanie czegokolwiek na polskim rynku obarczone jest ryzykiem przekroczenia terminu bo zależne jest od wielu podwykonawców jak choćby od wielkiego producenta rur na południową Polskę czy jedynego, polskiego producenta blanków szklanych na lustra :roll:
Ostatnio edytowany przez Janusz_P., 28 Maj 2006, 18:18, edytowano w sumie 1 raz
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 28 Maj 2006, 19:19

Przpominam - pytania dotyczyły wrażenia z obserwacji Syriuszem.

Swoją drogą to nie ma w Polsce chyba zbyt dużego wyboru teleskopów powyżej 12 cali. :cry:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postqbanos | 28 Maj 2006, 19:25

Domek napisał(a):
Swoją drogą to nie ma w Polsce chyba zbyt dużego wyboru teleskopów powyżej 12 cali. :cry:

Pozdrawiam,
Dominik


Są jeszcze Taurusy, nie wiem jak obecnie kształtują sie ceny 380tki i czy jest do wykonania ale warto się zainteresować.
qbanos
 

PostRammstein | 28 Maj 2006, 19:51

Wybór jest niewielki ale jest :) i chyba trzeba długo czekac na realizacje i drogie są takie teleskopy :(
A ja sie dziwiłem czemu pare osób ostatnio myślało że mam taurusa :) Ta osoba z tego pierwszego linku do innego forum to nie ja :)
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostJanusz_P. | 28 Maj 2006, 19:59

Ludzie są tylko ludźmi i nie zawsze trzymają się ściśle regulaminów ale najważniejsze że mają do siebie szacunek i rzeczowo rozmawiają na argumenty a nie obrzucaja się inwektywami co świadczy o ich życiowym doświadczeniu i kulturze osobistej 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostEmcekwadrat | 28 Maj 2006, 20:38

Tu jest coś o Syriuszu
Nie jest to teleskop, który należy kupować jako pierwszy. Nie jest przy tym to "pierwszy lepszy" teleskop.
Ze wzgledu na parametry jest to sprzęt dla zaawansowanych obserwatorów.
Może kolega slipa by napisał co i czym do tej pory obserwował?
Właścicielem tego sprzętu jest kolega Jacek z białostockiego PTMA. Napisz do niego, może podzieli się uwagami nt. Syriusza.
pozdrawiam
 
Posty: 9
Rejestracja: 22 Mar 2006, 20:47

PostDominik Woś | 28 Maj 2006, 21:13

Też podam link:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=65.0

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postzbyszek | 28 Maj 2006, 21:52

Co do Syriusza , nie wiem jakie daje obrazy ale jak sadze chlopak co chcial go kupic pewnie czasem zalowal, ze nie czekal.
Tuba daje stabilnosc calosci i przez to lepsze obrazy planet.
Sadze, ze najszybciej to zrobi sie samemu telep.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postslipa | 28 Maj 2006, 23:13

No to się dowiedziałem...:-) Ale w sumie napisałem, że interesuje mnie każda opinia więc nie ma się co dziwić...

Do tej pory używam kupionego parę lat temu TALa-120, optyka super, obrazy też, ale to co można przez niego wypatrzeć to już jak dla mnie trochę za mało się zrobiło... i stąd zainteresowanie "nieco" większym lusterkiem...

poczekam, może jeszcze pojawi się ktoś z tych ponad stu właścicieli jakże kontrowersyjnego i budzącego takie emocje sprzętu:-)
 
Posty: 3
Rejestracja: 27 Maj 2006, 15:43
Miejscowość: Różnowo

Postzbyszek | 29 Maj 2006, 00:45

Emocje budzil nie sprzet tylko jego brak z powodu braku tuby . A tuba jest bardzo wazna przy tak ciezkim lustrze. Jakas podrobka na szybko moglaby podczas uzytkowania deformowac sie. Nie jest prosto poskladac z tego co sie ma pod reka telep i do tego aby dobrze dzialal, wszystko musi byc przemyslane i jak najlepiej sprawdzone.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postmisiekc | 29 Maj 2006, 11:08

Syriusz to duzy teleskop. Jesli np. jestes niski bedziesz potrzebowal stolka, aby obserwowac obiekty w zenicie. Do ew. transportu takiego teleskopu potrzedne jest prawdopodobnie spore kombi lub nawet van. Tak wiec jesli planujesz jezdzic z tym teleskopem a Twoj samochod nie nalezy do duzych to pomysl o Meade LightBridge lub Taurusie. Nie wiem dokladnie skad jestes, ale jesli mozesz zajrzyj kiedys na Kudlacze. Tam stoi Syriusz Bogdana J.
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 29 Maj 2006, 12:01

Teleskop Syriusz spokojnie się mieści w przeciętnym 5 miejscowym samochodzie, tuba jedzie na rozłożonym przednim siedzeniu a Dobson za kierowcą i zmieści sie jeszcze z tyłu jeden pasażer tak więc nawet nie potrzeba kombi ani tym bardziej vana do jego transportu a mając kombi mamy w aucie jeszcze dwa mniejsca dla pasażerów bo Dobson jedzie z tyłu.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 29 Maj 2006, 18:48

By, zakończyć ten incydent napiszę coś na temat Syriusza.

Moja ocena jest oczywiście subiektywna i postaram się przedstawić (+) i (-) tego Dobsona. Może okazać się, iż plusy będą negatywami w odczuciach innych osób i odwrotnie.

I tak cała konstrukcja jest bardzo solidna tzn mocna i stateczna. Jednocześnie wszystkie połączenia ruchowe zrealizowane sa precyzyjnie, teleskop ustawia się pewnie i precyzyjnie.

Stateczność konstrukcji okupiona została masą teleskopu - otóż Syriusz jest dosyć ciężki (nie polecam dla osób o delikatnej budowie ;) ), jednocześnie rozumiem , iż nie można teleskopu uczynić lżejszym bez rezygnacji z materiałów o odpowiedniej jakości (przy tej konstrukcji).

Obrazy nie rozczarowują i można powiedzieć , że spełniają pokładane w Syriuszu oczekiwania - można porównać z Taurusem 380. W przypadku prowadzenie obserwacji tuż przy linii horyzontu jest bardziej komfortowy niż np mój TW, natomiast w zenicie dobrze mieć powyżej 180 cm wzrostu.
Uzupełnieniem całej konstrukcji jest szukacz Astrokraka, który komponuje się w estetyczną całość.

Uważam, że przy tej klasie teleskopu można byłoby przejść na wyciąg typu Crayford.

Podsumowując Syriusz to naprawdę świetny DSowy sprzęt, ale raczej dla posiadaczy domków jednorodzinnych lub dużych tarasów. Jest sprzętem mobilnym, ale przeznaczonym na wypady typu zlot astronomiczny niż na codzienne wynoszenie z wielopiętrowego (bloku).
Ostatnio edytowany przez JaLe, 29 Maj 2006, 18:51, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostRammstein | 29 Maj 2006, 18:50

Tak się czepiacie czasu dostawy a wiadomo że gdy chcemy lepsze zwierciadło trzeba więcej czasu poświęcic , według mnie to opuźnienie to skutek tego że chcą by klient był bardzo zadowolony bo zwierciadło można zrobic bardzo szybko ale jego jakośc może niebyc taka jakiej oczekujemy , lepiej troszke poczekac i dostac coś lepszego niż się spieszyc i dostac coś z czego niebędziemy zadowolenii.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostMizar | 29 Maj 2006, 18:58

slipa napisał(a):Jak w temacie... jestem zainteresowany kupnem takiego teleskopu.

Jest tu ktoś kto posiada egzemplarz takowego?
Jakieś opinie na temat tego jak go się użytkuje, co potrafi, do czego się nadaje a do czego nie?
Jakie osiągi - co przez niego można zobaczyć w warunkach wiejskich?

Generalnie będę wdzięczny za każdą opinię na ten temat.

Syriusza widziałem na Kudłaczach. Jest to kawał teleskopu który dosłownie wymiata DSy pod ciemnym niebem. Jeżeli jednak nie masz odpowiednio dużo miejsca do przechowywania to pomyśl o LightBridgu 12”. Co prawda zobaczysz nim mniej i jakość pewnie też nie ta sama ale przynajmniej zajmuje mniej miejsca i kosztuje trochę mniej. A postami niektórych krytykantów się nie przejmuj. Jak widzisz ta krytyka nie jest całkiem bezinteresowna i wystawia wystarczające świadectwo ich autorom. Niektórzy po prostu muszą czasem obrzucić kogoś błotkiem żeby się lepiej poczuć. A już najbardziej wartościowe są opinie anonimów z 1 postem – jakbym już gdzies to widział :lol:.
Orion SVP 80ED, Kronos 20x60
 
Posty: 24
Rejestracja: 30 Lip 2005, 12:55
Miejscowość: Wa-wa

PostMirek D. | 29 Maj 2006, 20:23

Panowie zamykam ten wątek do czasu uprzątnięcia.

Zmienił się dokładnie w to czego tutaj nie chcemy i nie będziemy tolerować.

Część postów narusza punkt 3 regulaminu i zostanie usunięta.

Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

PostBogdan J. | 29 Maj 2006, 22:08

Pomimo, że jestem dobrym kolegą Janusza też musiałem odczekać w kolejce po swojego Syriusza.
Teraz jestem jego posiadaczem i to w dodatku szczęśliwym. Teleskop jest wykonany bardzo starannie a jego optyka (zabezpieczona solidnym toczonym deklem) jest perfekcyjna. Nie ma m tu do tego żadnych wątpliwości. Syriusz jest bardzo solidny i trwały, ciężko było by go porównywać z chińskim seryjnym masowym produktem meade lub innym. Ja nie chciałem kupować teleskopu z blaszanej zwijanej rynny tylko solidny długowieczny instrument dający wiele zadowolenia zarówno pod względem estetycznym jak i obserwacyjnym.
Trzeba sobie jasno powiedzieć, że Syriusz nie jest sprzętem trawelerowym to solidny stabilny teleskop raczej z przeznaczeniem do obserwacji stacjonarnych co oczywiście nie dyskwalifikuje go przed transportowaniem w dowolne miejsca. Jest po prostu dość ciężki ale swobodnie dysponując tylko miejscem w aucie jedna osoba jest w stanie go zapakować. Porządna podtoczona rura znacznie zmniejsza jego ciężar a biała okleina wygląda bardzo estetycznie dając po latach użytkowania szansę na odnowienie teleskopu tanim kosztem nie wymagającym malowania. Dobson to solidnie wykona konstrukcja o bardzo stabilnej podstawie zabezpieczony przed wilgocią w 100%.
Mój Syriusz stoi na Kudłaczach więc jeżeli ktoś jest zainteresowany służę uprzejmie!!! Jeśli pogoda dopisze zapraszam na często organizowane przez nas obserwacje!!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Postzjelon | 30 Maj 2006, 07:21

A może założyć książkę życzeń i zażaleń na stronie Astrokraka :D .

Cóż o telepie ani słowa nie napiszę, bo nie miałem z nim styczności (niestety na Bieszczady się nie załapałem a Kudłacze w moje wolne pogodą mnie nie uraczyły). Ale jako klient Astrokraka wypowiem się, co do terminowości i jakości obsługi.

Terminy dostaw owszem miały pewien poślizg nie jest to jednak jakaś zbrodnia i za każdym razem Janusz nie unikał ze mną kontaktu jak ktoś tam napisał (urlopy, choroby itd...) z drugiej strony namolność kupujących może wyprowadzić z równowagi i tu w minusach kolejny plus dla ludzi z Astrokraka za cierpliwość.

mała dygresja;
He he, bo każdy przypał (bez obrazy dla szanownych czytaczy, o sobie piszę) musi mieć TO WYMARZONE JUŻ a jak się nie ma to pogoda jest i to z człowieka robi wroga nr jeden wobec każdego sprzedawcy, a co najgorsze jak już się ma to pogody nie ma.
Co prawda ani mnie ziębi ani grzeje, ale od siebie doradzam Firmie A jednak informowanie ewentualnych nabywców o realnych terminach i zagrożeniach ich dotrzymania już na wstępie. Może najpierw proponować zamiennik a jak się już gość uprze to jego sprawa, że będzie czekał pół roku tylko, że powinien być tego świadomy.

Teraz kultura obsługi - wg mnie bardzo wysoka, konkretny uprzejmy kontakt, ale ,,skleroza,, szefa na równie wysokim poziomie, jak i pochopne kasowanie poczty i na pewno go nie tłumaczy fakt, iż jest molestowany przez kilkudziesięciu klientów na dzień.

I na koniec kilka plusów przeprowadzonych transakcji;

Najważniejsze dla amatora to fachowe doradztwo, które oceniłbym na 20 punktów przy 10 możliwych a to z powodu nie wciskania rzeczy zbędnych oraz demonstracji fantów w razie potrzeby, a co najważniejsze dopasowaniu sprzętu wg indywidualnych potrzeb.
Bezpłatną nadprogramową pomoc w przypadku problemów w ustawianiu, regulacji, montażu.
Nie owijanie w bawełnę, że jak się na czymś chce zaoszczędzić, lub wstawić zamiennik to nie ma się, co łudzić, co do późniejszych efektów, choć nie zawsze jest to związane z ceną, ale i z niewłaściwym doborem własnej naiwności.
Dodawanie niespodzianek do zamówień, niby nic a zawsze jakiś gadżet cieszy
Udzielanie nie uzgadnianych upustów (np. pokrywanie kosztów wysyłki przez firmę)
pozdrawiam Zbyszek
Awatar użytkownika
 
Posty: 187
Rejestracja: 18 Mar 2006, 17:12
Miejscowość: Jaworzno

Postslipa | 30 Maj 2006, 15:22

No, no, coraz ciekawsze opinie i coraz konkretniejsze... dzięki wielkie wszystkim.

Mam dom na wsi i kombi, więc wielkość to nie problem..wielkość teleskopu oczywiście;-)

Zainteresowała mnie jednakże swoista dwoistość opinii na temat sprzętu, który proponowany jest jako alternatywa dla Syriusza, czyli Meade LightBridge 12"

z jednej strony mamy opinię: "Bierz Meade LightBridge 12" a bedziesz zadowolony. Jest lekki i sztywny (kratownice) a poza tym Meade to jednak szanowana firma"
Z drugiej: "Syriusz jest bardzo solidny i trwały, ciężko było by go porównywać z chińskim seryjnym masowym produktem meade lub innym"

i w związku z tym nasuwają się kolejne pytania:
1.
Czy to jakieś 2 różne meady:-)
2.
Czy ten LightBridge to z tych szanowanych jest czy raczej chińskich?
3.
Czy dodatki typu wyciąg Crayforda, chłodzenie lustra, szerokokątny okular QX itd. rekompensują wielkość lustra i jak się mają do wyposażenia Syriusza (opis na stronie dosyć skromnie wygląda w stosunku do Meada - ale czy to tylko kiepski marketing, czy brak atutów)?
4.
Czy te teleskopy nie sa za duże i za ciężkie, żeby je w przyszłości postawic na platformie paralaktycznej robionej przez p. Jędrzejewskiego?
5.
Czy ktoś wie ile taka kompletna platforma (z systemem GoTo) kosztuje i czy mozna ją kupić czy tylko opcja "zrób to sam" wchodzi w rachubę?


Więcej pytań nie mam...
Przynajmniej na razie :-)
 
Posty: 3
Rejestracja: 27 Maj 2006, 15:43
Miejscowość: Różnowo

PostJaLe | 30 Maj 2006, 18:02

1. Osobiście wziałbym Meade w wersji Delux
2. Na to pytanie odpowie na pewno Janusz
3. Wyciąg Crayforda jest po prostu genialny, dedykowany okular spokojnie rywalizuje z Erflami, co do wielkośći lustra to moje zdanie wypowiedziane na tym forum jest znane, nie ma dla mnie różnicy czy 12" czy 14"

Różnice? Syriusz wytrzyma spotkanie z góralską siekierą ;) i raczewn na pewno jest cięższy
W LightBridgu należałoby pomalować rurki na czarno i uszyć pokrowiec.

4. Zobaczymy jak skończę swoją platformę na silniczku od Leszka

5. Napisz do Leszka http://www.lx-net.prv.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 30 Maj 2006, 19:50

Syriusz jest sztywny, precyzyjnie chodzi i był stawiany na Leszkowej platformie z powodzeniem 8)
Budowanie większej platformy nie jest problemem a dodatkowo konstrukcja z aluminiowych profili zamkniętych będzie nawet lżejsza i sztywniejsza od jej mniejszej siostry robionej ze sklejki 8)
Meade zapowiada że się wycofa z serii Light Bridge standart i będzie robił je tylko w wersji Delux ponoć po sugestiach sporej liczby ich użytkowników, zresztą zwykłe się o wiele słabiej sprzedają i to jest zapewne prawdziwy powód natury czysto ekonomicznej :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Mumia oraz 86 gości

AstroChat

Wejdź na chat