Pomoc dla amatora

PostSebastian741 | 03 Lip 2015, 15:04

Witam,
Jestem początkujący i potrzebuję pomocy :) (jak zwykle :P)
A mianowicie, mam zamiar zakupić w przeciągu nast 2 tyg takie coś
http://www.astrokrak.pl/dobsony/1187-te ... eluxe.html
Nie miałem jak do tej pory do czynienia z astronomią, więc nie wiem jak mi pójdzie. Dlatego potrzebowałbym pomocy w początkach. Co polecacie na dzień dobry do poczytania? Jakieś poradniki? Co się mi jeszcze (poza teleskopem) przyda do rozpoczęcia przygody z teleskopami i astronomią?

Z góry wielkie dzięki za pomoc!!

PS. Tak, wiem że to "krowa" i że ciężki, ale to nie problem, kombi peugota pomieści sprzęt, a wypad poza miasteczko (mała mieścina) to nie problem.
 
Posty: 4
Rejestracja: 30 Cze 2015, 22:02

 

PostJanusz_P. | 04 Lip 2015, 13:32

12" pod ciemnym niebem na wyjeździe potrafi sporo pokazać, gromady kuliste rozbija w pył, nawet te najdalsze mgławice i galaktyki są jasne i wyraziste, w niektórych widać ramiona spiralne, w innych pasy ciemnej materii, jednym słowem to zakup docelowy a dobre akcesoria można zawsze dokupić za miesiąc lub dwa bo potem nie dokupi się brakujących 2" lustra więc trzeba kupić go od razu a akcesoria z czasem dokompletować :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPstrykaczkosmosu | 04 Lip 2015, 14:05

To polecam ci na początek kupić sobie ,,miesięczny przewodnik po niebie''. Dosyć tania i praktyczna pozycja.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

Post•Fish3r• | 04 Lip 2015, 14:06

Sebastian741 napisał(a):Witam,
Jestem początkujący i potrzebuję pomocy :) (jak zwykle :P)
A mianowicie, mam zamiar zakupić w przeciągu nast 2 tyg takie coś
http://www.astrokrak.pl/dobsony/1187-te ... eluxe.html
Nie miałem jak do tej pory do czynienia z astronomią, więc nie wiem jak mi pójdzie. Dlatego potrzebowałbym pomocy w początkach. Co polecacie na dzień dobry do poczytania? Jakieś poradniki? Co się mi jeszcze (poza teleskopem) przyda do rozpoczęcia przygody z teleskopami i astronomią?

Z góry wielkie dzięki za pomoc!!

PS. Tak, wiem że to "krowa" i że ciężki, ale to nie problem, kombi peugota pomieści sprzęt, a wypad poza miasteczko (mała mieścina) to nie problem.


Bardzo fajny sprzęt który kupujesz. Dobrze robisz że wybierasz solidny i dedykowany sklep astro . W zestawie masz plosla 9mm co ci da około 166x na razie powinno wystarczyć, tak samo okular 30mm. Wdł mnie nie ma pilnej potrzeby zakupu czegoś dodatkowego już teraz. Z biegiem czasu jednak na pewno będziesz chciał wymienić ten 9mm na lepszej klasy okular np z większym polem i lepszy jakościowo np hyperion czy LVW itp, a takze np filtr polaryzacyjny, mgławicowy lub filtr słoneczny - ale to wdł mnie na razie daj sobie troche czasu aby sie oswoić z tym co masz w setupie.

Z akcesoriów
- kolimator - ale go możesz zrobić sam (metoda hamala sprawdz net) , jeśli nie zrobisz sam - zamów od razu gotowy.
- latarka z czerwoną lampką - to trzeba zamówić od razu.
- atlas nieba - tu można wybierać i kupić ale także mozesz sie zdecydować na wydruk z internetu.

Na sam początek mozęsz takze na poczatek używać stellarium na kompa aby się na luzie poduczyć orientacji co i gdzie.

Co do ksiażek : trzeba rozdzielić dwie rzeczy:
a) poradniki do obserwacji nieba - i chyba to masz na myśli ?
b) ksiązki do astronomii - do interesowania się astronomią nie potrzebujesz w ogóle teleskopu! jest to niestety mocno zakorzeniony mit.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostSebastian741 | 04 Lip 2015, 17:45

Witam,
dzięki za wszelkie info na temat początków :)
A teraz pytanie, czy polecacie może coś innego niż ten teleskop? Bo jeszcze go nie kupiłem, więc jak narazie jestem otwarty na propozycje jeśli takowe posiadacie!
Dzięki!
 
Posty: 4
Rejestracja: 30 Cze 2015, 22:02

 

Post•Fish3r• | 04 Lip 2015, 19:25

To wszystko zależy niestety od indywidualnych preferencji - teleskop jest dobry, rozsądnej marki - będzie w stanie Ci pokazać mnóstwo detali, szczególnie że masz ciemniejsze niebo lub możesz go zabierać autem. Dobson umożliwi Tobie łatwe nim operowanie. Jedyne co może Cię trochę zaskoczyć (być może) to jednak wielkość sprzętu bo 12" robi swoje - musisz sie zastanowić czy na pewno taką krowę bedzie ci się chciało przenosić bowiem najlepszy teleskop to taki który jest najczęściej używany, a nie taki który jest najdroższy czy największy.

ps. tak na wszelki wypadek..czego się spodziewasz zobaczyć po takim teleskopie.. możesz jakieś zdjęcie z netu ?
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostSebastian741 | 04 Lip 2015, 19:41

Co do wielkości teleskopu to zdaję sobie sprawę z tego, że jest dość duży i ciężki. Ale to nie jest większy problem, brat zawsze pomoże w złożeniu i rozłożeniu. A co bym chciał zobaczyć... nie liczę na coś takiego co pokazują w programach o kosmosie itp, Hubble'a nie dogonię ;) Wiem, że zobaczę obraz szary, bez kolorów, bo to wina naszych oczu, za jakiś czas pewnie dokupię zestaw do fotografowania, i będzie też kolor. Wystarczy mi, żeby zobaczyć nasze planety, a to już naprawdę coś, taki jowisz czy saturn z pierścieniami robią wrażenie. Po jakimś czasie jak nauczę się nieba, to będę starał się obserwować mgławice i galaktyki. Jeśli będę w stanie dostrzec, że to np jest galaktyka i zoczyć jej ramiona, to będę zachwycony!
Jeśli będę w stanie min otrzymać coś takiego to naprawdę warto! https://www.youtube.com/watch?v=ProOhknvS3o lub https://www.youtube.com/watch?v=5tk95UEC0Us
 
Posty: 4
Rejestracja: 30 Cze 2015, 22:02

 

Postwojtuś | 04 Lip 2015, 21:08

Jeśli chcesz mieć możliwość przeglądu nieba i poznawania gwiazdozbiorów itd to kup sobie lornetke 10x50. Do obserwacji z ręki wystarczy, ale przydałby się statyw fotograficzny i adapter do lornetki. https://deltaoptical.pl/blizej_celu/ada ... ,d267.html

Możesz również kupić lornetke 15x70 http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/lor ... ,d212.html
Tylko do tej to już poważnie by się przydał statyw fotograficzny bo przy obserwacji z ręki obraz strasznie drga co jest irytujące, denerwujące, wkurzające ...

A z takich akcesoriów do teleskopu to na początek moim zdaniem kup okular około 15mm do nieco większych powiększeń niż z tym 30mm. Np taki: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/oku ... d2345.html moim zdaniem bardzo dobry okular, sam go miałem. Możesz jeszcze kupić filtr księżycowy, znajać życie Księżyc będzie jesnym z pierwszych obiektów które będziesz obserwował a w teleskopie 12inch to już nieżle po ochach daja. Kilka razy u kolegi widziałem i nic przyjemnego. http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/fil ... d2337.html
Teleskopy: refraktory 90/910
Montaże:MON1 z napędem i AZ3
Lornetki:15x70
Okularki: 25, 10, 9 i 6 i Barlowy 2x i 2,5x
Filtry: kolorowe, UHC i CLS, SemiApo
Kamera SPC880NC do planet
https://www.facebook.com/stma.siedlce/
Awatar użytkownika
 
Posty: 86
Rejestracja: 11 Kwi 2015, 20:37
Miejscowość: Łosice

 

Post•Fish3r• | 05 Lip 2015, 10:56

Ok. więc po jowiszu czy ksieżycu nie powinieneś się rozczarować, natomiast saturn (pokazanay na II) czy DSy - zdecydowanie zapomnij- jak sam pisałes będzie to wyglądać inaczej.
Spójrz na szkice jak przykład lub poszukaj w google coś jak -> szkice newton 12"
http://astropolis.pl/topic/35198-szkico ... -messiera/

Spróbuj tez na górze forum uruchomić "symulator teleskopu".

Natomiast kolega wyżej zwrócił uwagę że to 12tka więc filtr polaryzacyjny by się jednak przydał - ale zmienny -> http://astrokrak.pl/ksiezycowe/978-filt ... n-125.html.

Nie wiem czy wiesz, ale jak pisałeś tak o planetach, musisz być swiadomy ze szczególnie przy większych powiększeniach dany obiekt w trymiga ucieka z okularu i musisz cały czas dobsonem korygować tj nadążać za jego ruchem (dobrze więc mieć dobry szerokokątny okular) . Są jakby dwa obozy tutaj: pierwszy uważa że nawet z powerami rzędu 300x spokojnie da się takie obserwacje wykonywać, i drugi obóz (do ktorego ja należę) uważa , że to nieporozumienie i że do chwilowego popatrzenia może i owszem ale do badania detali - dobson się nie nadaje. W tym drugim układzie gdybyś kładł nacisk jednak na planety ksieżyc to polecam rozważenie jakiegoś telepa z montażem EQ+napęd. Zobacz przyklejony wątek - wady i zalety dobson vs paralaktyki
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostSebastian741 | 05 Lip 2015, 12:49

No właśnie po rozmowie z kolegą z tego forum, uświadomił mi, jakie są wady takiego dobsona. I teraz się waham czy na pewno ta 12" będzie spełniała moje wymogi. Z drugiej strony znalazłem coś takiego http://sklep.deltaoptical.pl/blizej_nie ... ,d162.html ale z tego co widzę z recenzji, obiekty DS to raczej tylko szare plamy bez wyraźnych szczegółów... Więc co byście polecali w takim razie?
 
Posty: 4
Rejestracja: 30 Cze 2015, 22:02

 

Post•Fish3r• | 05 Lip 2015, 13:12

Sebastian741 napisał(a): I teraz się waham czy na pewno ta 12" będzie spełniała moje wymogi. (...) ale z tego co widzę z recenzji, obiekty DS to raczej tylko szare plamy bez wyraźnych szczegółów... Więc co byście polecali w takim razie?


- Tak naprawdę nie wiesz jeszcze jakie masz wymogi - nie wiesz co Cię wciągnie i czy w ogóle. Jeśli, jeśli nie masz pewności że US bedzie grał pierwsze skrzypce - brałbym prostego i łatwego w obsłudze dobsona - oswoisz się, obadasz zobaczysz co i jak. Tak naprawdę rzadko pierwszy teleskop który ktoś kupuje staje sie tym docelowym - po prostu trzeba nabrać jakiegoś doswiadczenia aby własnie wiedzieć czego się chce i jakie się ma wymogi - tak w ciemno tego nie będziesz wiedział. Chodzi tylko o to abyś był świadomy ze dobson to nie tylko zalety ale też i wady to samo w druga stronę jesli chodzi o paralaktyka.

- Czy to bedzie 8" czy 12tka i tak nie zrobi to takiej róznicy jak byś oczekiwał zapewne. viewtopic.php?f=2&t=35762 - tan na dole masz porównanie M13 (pl_drake) sam oceń. Pamiętaj że te porównania to pod doskonałym niebem .
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postmarianowski | 05 Lip 2015, 13:40

Można dobsa postawić na platformie paralektycznej i wtedy planety przestaną uciekać,ale to kosztuje i dodatkowy klamot do transportu,no i trzeba wiedzieć jak to ustawić.Wiedza tajemna to nie jest,wystarczy podstawy opanować
tak to wygląda i działa
https://www.google.pl/search?q=platform ... 66&bih=657
https://www.youtube.com/watch?v=ocGn8QKyPas
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat