AZ EQ5 kontra HEQ5

Postjawor | 31 Sie 2015, 22:51

Od pewnego czasu przymierzam się do zmiany montażu do niedawna moim faworytem był HEQ5 ,ale od kilku wieczorów nie daje mi spokoju AZ EQ5. Doczytałem że AZEQ5 jest na paskach czyli będzie ciszej niż w moim mikserze CG5 GoTo, ma podwójne enkodery, można kręcić ręcznie bez potrzeby powtórnej kalibracji (moze to być przydatne na ciasnym balkonie). Kusząca jest też możliwośź przestawienia w tryb AZ.Próbowałem znależć instrukcje do niego ,ale bez efektu.
Nasuneło mi się kilka pytan ;
Jak jest łożyskowany ten montaż , czy tak jak EQ5 łożyska tylko w osi RA ?
Jak jest z pilotem , przełacznie miedzy trybem paralaktycznym a azymutalnym ?
Może ktoś ma taki montaż i napisał coś o nim , bo w sieci niewiele informacji.
pozdrawiam :)
jawor
 
Posty: 40
Rejestracja: 11 Mar 2015, 20:50
Miejscowość: łódz

 

PostKrzysztof_P | 01 Wrz 2015, 07:27

Cześć.

Mi też chodzi po głowie ten montaż ze względu na mniejszą wagę od AZ EQ6 którego posiadamy w naszym obserwatorium.
I też na mój balkon gdzie aktualnie mam SW EQ5 z napędem.
Generalnie nasz AZ EQ6 pracuje wyśmienicie i skłaniam się też ku zakupieniu mniejsze wersji brata,
Opcja AZ na moim balkonie da mi większe pole manewru na niebie jak i możliwość zastosowania dwóch instrumentów na raz , planuję wieszać na nim MAKA Intesa 180mm i Edka 80 mm lub SCT 10" Meade z Edkiem 80 mm.
Tak czy siak już jestem prawie zdecydowany , kwestia tylko czasu aby dozbierać fundusze.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 01 Wrz 2015, 12:05

Montaż w kwesti pracy wcale nie jest jakiś wyjątkowo cichy, dzwięki jakie wydaje to głównie silniki. Miałem heq5 na przekładniach pasowych i mogę powiedzieć że głośność pracy jest identyczna.
W kwestii enkoderów - jeszcze nie sprawdzałem, nie miałem takiej potrzeby ale czytałem że precyzja ruchów jest obiżona przy włączonych czego potwierdzić póki co nie mogę - na razie używałem go tylko w AZ + wizual i precyzja goto jest co najmniej tak dobra jak w heq5 który miałem czyli bardzo dobra (na 3 sesje jak do tej pory zero ręcznych korekt), śledzenie też bez zarzutu. ( z kamerkami jeszcze nie pracowałem na nim)
Instrukcja jest na stronie SW, poszukaj dobrze.
Co do łożyskowania to się nie przyglądałem ale muszę przyznać że w obu osiach chodzi bez sprzęgieł wręcz obłędnie gładko i lekko. Podobno wszystkie ( mój również - potwierdzam ) mają większy luz zwrotny w obu osiach. SW nawet w instrukcji twierdzi że to normalne i kompensuje się go lekkim przeważeniem w obu osiach - w wizualu nie zauważyłem żadnych problemów z tym związanych.
Tryb pracy w pilocie ustala się na samym początku po włączeniu.
Ze swojej strony jeszcze dodam że głowica jest lżejsza niż heq5, także nie nadaje się do ćwiczeń siłowych ;)
Ustawianie na polarną - mechanizm rewelacja, jedna blokada i jedno pokrętło pochylające w obie strony. Koniec z przydługimi śrubami i klęczeniem. Oby tylko się nie psuło ;)
W AZ pokrętło sprzęgła w osi azymutalnej jest w mało wygodnej pozycji ale do przeżycia no chyba że ktoś chce faktycznie nadużywać funkcji dodatkowych enkoderów (pewnie szybko zrezygnuje).
Używałem dwóch zestawów, newton 8 kg i refraktor 5kg. Póki co tylko w AZ. Pierwszy produkt SW z którego jak dotychczas jestem w pełni zadowolony. Jeśli macie jakieś konkretne pytania dajcie znać, postaram się odpowiedzieć.

PS. Wtyki są inne, również zasilania. Szukam standardu aby dorobić sobie kable :)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postjawor | 01 Wrz 2015, 19:48

do kk Krzysztofa
Czy mógłbyś przeprowadzić taki test;
Przy zmianie obiektu obserwacji w trybie AZ naprowadzić zgrubnie montaż na nowy obiekt ręcznie a dopiero potem uruchomić GoTo i sprawdzić dokładność takich manewrów, Pokazało by to dokładność podwójnych enkoderów. Pytam bo na moim wąskim balkonie z ktorego moge korzystać w nocy takie manewry na mnie czekaja :D
pozdrawiam
jawor
 
Posty: 40
Rejestracja: 11 Mar 2015, 20:50
Miejscowość: łódz

 

Postkk | 02 Wrz 2015, 01:12

Pewnie :)
Przy następnej okazji sprawdzę tę nową "funkcję" i dam znać choć mam wątpliwości po co to komu :)
Zrozumiałbym gdyby montaż można było kopnąć bez obawy że się nie zgubi ale do tego dwa enkodery to chyba zdecydowanie za mało a tak no cóż... wybór manual/auto tylko jest :P
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postkk | 02 Wrz 2015, 23:08

Udało się wykonać dzisiaj jeden test chociaż warunki pozostawiają wiele do życzenia.
Montaż rozstawiony i wypoziomowany na szybko. Tryb AZ, gwiazdy bazujące Vega i Caph.
Obiekt testów Vega. Pozycja bliska zenitu.
Postępowanie: GoTo na Vega > rozsprzęglenie obydwóch osi > ręczne skierowanie teleskopu w stronę zachodniego horyzontu > zasprzęglenie obydwóch osi > GoTo na Vega.
Efekt oceniany "na oko" w 2 stopniowym polu widzenia. Błąd ponownego pozycjonowania goto na poziomie 5-10 minut kątowych.
Tyle udało mi się sprawdzić w mgle i chmurach. Warunki nie pozwoliły nawet na powtórzenie testu.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postjawor | 03 Wrz 2015, 15:39

Dziękuje jak niewiem co :D
Na moim wąskim balkonie będę musiał włączać GoTo i ręcznie omijać przeszkody (słupki , balustrada parapet) i tu podwójne enkodery mogą sie przydać.
Czy udało Ci się podejrzeć jak jest łozyskowany ?
pozdrawiam
jawor
 
Posty: 40
Rejestracja: 11 Mar 2015, 20:50
Miejscowość: łódz

 

Postkk | 03 Wrz 2015, 18:48

Nie rozkręcałem swojego także nie wiem. Chodzi jak po maśle w każdym razie.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostJanusz_P. | 12 Wrz 2015, 15:05

Montaże tytułowe z wątku są w pełni ułożyskowane :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat