lornetka 8x56, 10x50 a kwestia źrenicy

Postbolsa | 28 Lis 2015, 21:33

Witam,

Czytam od jakiegoś czasu różne fora i portale o astronomii ponieważ zamierzam zakupić pierwszą lornetkę do obserwacji nieba nocą. W zasadzie w teorii wiem już wiele natomiast nie wiem jak to z tą źrenicą jest ... Tu gdzie mieszam (wieś) idealnej ciemni nie ma stąd zastanawiam się czy pomimo mojego wieku (30) powinienem iść w kierunku 8x56 i tu mam na myśli DOT/DOE które kosztują 1000zł ...

Czy mogę założyć, że moja źrenica nie będzie miała tych 7mm a raczej jakieś 6mm w tych warunkach i kupić 10x50 i tutaj zastanawiam się pomiędzy:
Nikon XE bodajże a Kamakura WP2 - one są o połowę tańsze!

Nie mam jak przetestować sprzętu i tak naprawdę nie wiem czego się spodziewać po prostu chciałbym potraktować to jako hobby a jeśli mi się spodoba to może za 2 lata teleskop. Cena nie gra decydującej roli - chcę wiedzieć przez którą lornetkę zobaczę wiecej/lepiej. Która da lepszy efekt wow :) Dajcie znać proszę :)
 
Posty: 3
Rejestracja: 28 Lis 2015, 09:40

 

Postrobert_sz | 29 Lis 2015, 13:03

Podaj nazwę wsi a powiemy Ci jakiej jakości masz niebo i czy warto iść w 8x56, która jest bardzo fajna pod ciemne niebo. Wieś wsi nierówna.
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postbolsa | 29 Lis 2015, 16:14

Mieszkam w malczycach,

40 km na zachód od Wrocławia
 
Posty: 3
Rejestracja: 28 Lis 2015, 09:40

 

Postrobert_sz | 29 Lis 2015, 20:28

Jeśli nie wyjeżdżasz pod ciemniejsze niebo to wg mnie lepiej wziąć 10x50. Masz tam za słabe warunki na 8x56.
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postbolsa | 29 Lis 2015, 22:59

Dzięki robert za info - a mogę spytać jak udało Ci się określić jakie niebo jest nade mną? Jakieś mapki są? Może niedaleko jest gdzieś miejsce gdzie mógłbym się wybrać? Bieszczady w p.... daleko ... :P
 
Posty: 3
Rejestracja: 28 Lis 2015, 09:40

 

Postatrix | 29 Lis 2015, 23:40

bolsa napisał(a):Witam,

Czytam od jakiegoś czasu różne fora i portale o astronomii ponieważ zamierzam zakupić pierwszą lornetkę do obserwacji nieba nocą. W zasadzie w teorii wiem już wiele natomiast nie wiem jak to z tą źrenicą jest ... Tu gdzie mieszam (wieś) idealnej ciemni nie ma stąd zastanawiam się czy pomimo mojego wieku (30) powinienem iść w kierunku 8x56 i tu mam na myśli DOT/DOE które kosztują 1000zł ...

Czy mogę założyć, że moja źrenica nie będzie miała tych 7mm a raczej jakieś 6mm w tych warunkach i kupić 10x50 i tutaj zastanawiam się pomiędzy:
Nikon XE bodajże a Kamakura WP2 - one są o połowę tańsze!

Nie mam jak przetestować sprzętu i tak naprawdę nie wiem czego się spodziewać po prostu chciałbym potraktować to jako hobby a jeśli mi się spodoba to może za 2 lata teleskop. Cena nie gra decydującej roli - chcę wiedzieć przez którą lornetkę zobaczę wiecej/lepiej. Która da lepszy efekt wow :) Dajcie znać proszę :)


8 x 56 to typowe lornetki zmierzchowe, czyli myśliwskie. 10 x 50 to lornetki uniwersalne. Jednak żadna z nich nie jest typową lornetką astronomiczną. Można nimi obserwować niebo ale bumu nie będzie.
Lornetki astronomiczne zaczynają się od przykładowo Celestrona z serii Skymaster. Chodzi o średnice obiektywu i korekcje obrazu. W przypadku astro chodzi szczególnie o jak najmniejszy astygmatyzm. A co za tym idzie o punktowość gwiazd.
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

PostJanusz_P. | 30 Lis 2015, 11:30

Jeśli już to sensowne lornetki astronomiczne z obiekjtywem 70mm obecnie zaczynają się od Delta Skyguide 15x70 bo masz w niej cały metalowy, trwały korpus, dobrą optykę oraz fajną metalową walizkę, dobrze zabezpieczającą lornetkę w transporcie :arrow: 8)

Seria Skymaster przez ostatnie lata zeszła z jakością przez źle pojęte oszczędności produkcyjne na przysłowiowe psy i jej absolutnie nie polecam, co chwila trafia mi jakaś do serwisu z urwanym mostkiem, rozlecianym okularem, wepchniętym przy czyszczeniu obiektywem czy wyrwanym gwintem plastikowego stożka obiektywu lub zerwanymi, plastikowymi krzywkami z pokrętła ostrości czyli trwale uszkodzone i nieopłacalne w naprawie :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKarol | 30 Lis 2015, 13:33

Janusz_P. napisał(a):Seria Skymaster przez ostatnie lata zeszła z jakością przez źle pojęte oszczędności produkcyjne na przysłowiowe psy i jej absolutnie nie polecam, co chwila trafia mi jakaś do serwisu z urwanym mostkiem, rozlecianym okularem, wepchniętym przy czyszczeniu obiektywem czy wyrwanym gwintem plastikowego stożka obiektywu lub zerwanymi, plastikowymi krzywkami z pokrętła ostrości czyli trwale uszkodzone i nieopłacalne w naprawie :arrow: :roll: :oops:


To co Ci użytkownicy z tymi lornetkami robią ? Gwoździe wbijają ? :mrgreen:
Skymastera miałem kiedyś na jakiś czas pożyczonego i jeśli chodzi o obudowę to moim daniem jak się używa tak jak trzeba to nic się nie rozleci.

A co do tematu.
bolsa
http://www.lightpollutionmap.info/#zoom ... =B0TFFFFTT mapa z pokazanymi źródłami świateł
a tu mapa LP http://blog.mitofoto.pl/wp-content/uplo ... apa_PL.jpg
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostJanusz_P. | 30 Lis 2015, 17:19

Skymastery to są lornetki chińskie, niskobudżetowe więc zapewne użytkownicy nie dbają o nie jak o Zeissa czy Swarovskiego za dobre kilka tysiaków i normalnie, bezstresowo je używają bez nadmiernego asekuranctwa czy pedantyzmu i na skutki nie trzeba długo czekać, największą bolączka tych delikatnych lornetek w plastikowych obudowach jest brak sztywnego futerału, taki SM 15x70 ludziska pakują do plecaka w góry i przy pierwszej wywrotce turysty na szlaku lornetka jest zgnieciona i ma wyrwane gwinty stożków obiektywowych lub złamany mostek okularowy a sztywny futerał by spokojnie tego typu uszkodzeniom zapobiegł :arrow: :idea:
Druga, najczęstsza przyczyna uszkodzeń to wywrotki na wietrze bo stawiane są na bardzo kiepskich, tanich pseudo-statywikach z plastikowymi głowiczkami które na mrozie wręcz się same rozpadają lub wywracają po opadnięciu lornetki na źle zablokowanej głowicy, wtedy najczęściej lecą plastikowe mostki okularowe i plastikowe krzywki w pokrętle centralnym ostrości oraz wysypują się rozbite okulary i często wykruszają pryzmaty :arrow: :oops:
Generalnie to są lornetki delikatne, o niskiej trwałości nie polecane do ciężkiej pracy w terenie ale jako serwisant nie narzekam bo trafia ich do serwisu sporo i naprawdę mam z czego żyć :arrow: :|
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postatrix | 30 Lis 2015, 20:25

Janusz_P. napisał(a):Skymastery to są lornetki chińskie, niskobudżetowe więc zapewne użytkownicy nie dbają o nie jak o Zeissa czy Swarovskiego za dobre kilka tysiaków i normalnie, bezstresowo je używają bez nadmiernego asekuranctwa czy pedantyzmu i na skutki nie trzeba długo czekać, największą bolączka tych delikatnych lornetek w plastikowych obudowach jest brak sztywnego futerału, taki SM 15x70 ludziska pakują do plecaka w góry i przy pierwszej wywrotce turysty na szlaku lornetka jest zgnieciona i ma wyrwane gwinty stożków obiektywowych lub złamany mostek okularowy a sztywny futerał by spokojnie tego typu uszkodzeniom zapobiegł :arrow: :idea:
Druga, najczęstsza przyczyna uszkodzeń to wywrotki na wietrze bo stawiane są na bardzo kiepskich, tanich pseudo-statywikach z plastikowymi głowiczkami które na mrozie wręcz się same rozpadają lub wywracają po opadnięciu lornetki na źle zablokowanej głowicy, wtedy najczęściej lecą plastikowe mostki okularowe i plastikowe krzywki w pokrętle centralnym ostrości oraz wysypują się rozbite okulary i często wykruszają pryzmaty :arrow: :oops:
Generalnie to są lornetki delikatne, o niskiej trwałości nie polecane do ciężkiej pracy w terenie ale jako serwisant nie narzekam bo trafia ich do serwisu sporo i naprawdę mam z czego żyć :arrow: :|


Prawda święta - roboty sporo to i żyć jest z czego. :D
W opisie DOSky 15 x 70 wkradł się chyba błąd - sprawność zmierzchowa - 125,5. Powinno być chyba 25,5
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

PostJanusz_P. | 01 Gru 2015, 17:06

Błąd już poprawiony, dzięki za czujność :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat