Skywatcher Virtuoso 90 dodatkowy sprzęt

Postarturroo | 30 Kwi 2016, 18:53

Witam, jestem zielony w temacie. Może jest tu ktoś , kto ma doświadczenie z tym teleskopem.
Zakupiłem Skywatcher Virtuoso 90.

Pytania:

- czy oprócz kitowych okularów warto coś do niego dokupić?
Jakie jest największe (rozsądne) możliwe powiększenie dla tego zestawu?

- czy zakup tego klina paralaktycznego umożliwi fotografowanie?


https://deltaoptical.pl/klin-paralaktyc ... d4001.html

- czy mechanizm prowadzący tego teleskopu "uciągnie" Eosa 7D?

- w sumie trochę się pospieszyłem i kupiłem tę soczewkę Barlow Vixen T2, czy to dobry wybór?

http://www.teleskopy.pl/Soczewka-Barlow ... y-774.html


Ostatnie jest związane z softem.
Po podłączeniu teleskopu do Stellarium (przez StellariumScope) wszystko działa ale... tuba lata we wszystkie strony tylko nie tam gdzie trzeba;>

Czy przed włączeniem teleskopu powinienem ustawić go na Gwiazdę Polarną? Może to wina softu.


pozdrawiam
Załączniki
Skywatcher Virtuoso 90 dodatkowy sprzęt: aaa.jpg
 
Posty: 1
Rejestracja: 30 Kwi 2016, 18:38

 

Postkaczor_ks | 02 Maj 2016, 15:35

Z pewnością jest tam jakaś procedura startowa względem której ustawia się parametry początkowe. Ta głowica to nie SynScan. Pewnie komputer wyznacza położenie względem złego punktu początkowego.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostSkyWalker | 02 Maj 2016, 21:29

Mogę odpowiedzieć na cześć pytań.
Co do okularow, to poniżej 9 mm nie próbowałem schodzić a te 9 to i tak na Księżyc lub ostatnio na Jowisza ze średnim zadowoleniem. Generalnie kitowe okulary są ok do tego malucha, może coś pomiędzy 25 a 10 mm bymi się jeszcze przydało.
Soczewka barlowa przy swiatlosilnym mak-u raczej niewiele się przyda im więcej szkła tym gorzej.
Jeżeli chodzi o podłączenie do stellarium, to nie próbowałem nigdy ale jak rozumiem ustawiłeś pozycję GPS i gwiazdę polarną?
Orion Apex 127 Mak
Nikon Action EX 10x50 CF
 
Posty: 79
Rejestracja: 16 Lip 2015, 21:25
Miejscowość: Górny Śląsk

 

Posttowerfox | 03 Maj 2016, 10:13

SkyWalker napisał(a):Soczewka barlowa przy swiatlosilnym mak-u raczej niewiele się przyda im więcej szkła tym gorzej.

Światłosilne to są refraktory f/5, czy Newtony f/4,7, etc.. MAK ma f/14 więc nie bardzo jest światłosilny :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

PostSkyWalker | 03 Maj 2016, 15:51

towerfox napisał(a):
SkyWalker napisał(a):Soczewka barlowa przy swiatlosilnym mak-u raczej niewiele się przyda im więcej szkła tym gorzej.

Światłosilne to są refraktory f/5, czy Newtony f/4,7, etc.. MAK ma f/14 więc nie bardzo jest światłosilny :wink:


Oczywiście, mój błąd... :oops:
Proszę o wybaczenie...
Generalnie chodziło mi o to, że do tego teleskopu barlow jest w mojej ocenie zbędnym wydatkiem z uwagi na ogniskową 1250.
Ostatnio edytowany przez SkyWalker, 03 Maj 2016, 16:09, edytowano w sumie 1 raz
Orion Apex 127 Mak
Nikon Action EX 10x50 CF
 
Posty: 79
Rejestracja: 16 Lip 2015, 21:25
Miejscowość: Górny Śląsk

 

Postmaro21 | 03 Maj 2016, 15:59

musisz przeprowadzić kalibrowanie , bez tego montaż nie wie ww którą stronę ma się kręcić ( współrzędne, czas, 2-3 gwiazdy, zapewne poziomowanie i wyznaczenie północ też jest konieczne)
SCT C8 ,sw 80/400,ts 65q,,neq-6,
tasco 9vr 60/300 by Vixen
https://www.astrobin.com/users/maro21/
 
Posty: 3512
Rejestracja: 26 Lut 2010, 22:56
Miejscowość: Wrocław

 

PostSkyWalker | 03 Maj 2016, 16:38

Wyciąg z instrukcji.
Skywatcher Virtuoso 90 dodatkowy sprzęt: Instr_Virt.jpg
Orion Apex 127 Mak
Nikon Action EX 10x50 CF
 
Posty: 79
Rejestracja: 16 Lip 2015, 21:25
Miejscowość: Górny Śląsk

 

PostTomPL2 | 16 Sie 2016, 09:50

Właśnie staliśmy się (z żoną) posiadaczami zestawu Virtuoso i też mamy wątpliwości co do działania/kalibracji głowicy, a instrukcja nie jest dla początkującego zbyt przyjazna i tylko część przetłumaczona na polski...
Oczywiście przeprowadziłem kalibrację początkową (ustawienie na północ i szerokość geogr. 53 i zapisałem (2b/3c) , ale diabeł tkwi pewnie w szczegółach, gdyż nie zawsze nam się włącza automatycznie śledzenie... pytania:
1. Czy przed każdym włączeniem napędu należy ustawić go na północ i 53 stopnie? (choć już bez zapamiętywania przyciskami 2b/c3)
2. W trakcie obserwacji chciałem zrobić dłuższą przerwę, więc wyłączyłem napęd. Po 10 minutach, nie zmieniając ostatniej pozycji montażu ani teleskopu, po włączeniu śledzenie nie włączyło się, tzn. niby sygnalizowało działanie (dźwiękiem i miganiem), ale silniczki nie ruszyły - dlaczego? Włączanie/wyłączanie śledzenia (1a/2b) nie dawało efektu.
3. Przyciski kierunkowe do elektronicznej zmiany pozycji teleskopu nie zawsze działały - od czego to zależy? Czy w trybie śledzenia zawsze powinny działać?

Może to wszystko doświadczalnie da się odkryć, ale gdyby ktoś miał doświadczenie i podzielił się wiedzą, byłoby miło :)
Sky-Watcher Virtuoso + MAK 90
 
Posty: 48
Rejestracja: 16 Sie 2016, 09:20
Miejscowość: Warmia

 

PostSkyWalker | 17 Sie 2016, 19:12

1.The base of the mount should be leveled
properly.
2.Loosen the azimuth clutch knob and
point the telescope tube to true North.
3.Loosen the altitude clutch knob and level
the telescope tube.
4.After completing the step above, the
telescope is now in its proper “Power-On”
position. Always place the telescope in this
position prior to turning the power on.
5.Turn on the power. The MiniDob mount is
now ready for astronomical observing.

W kontekście pytań nr 1 i 2 moze pomoc wyjaśnienie w instrukcji powyzej. Trzeba zawsze przed włączeniem odpowiednio ustawić tubę. Nie ma to nic wspólnego z wprowadzeniem naszego położenia wg. GPS, które robi się jednorazowo.
Orion Apex 127 Mak
Nikon Action EX 10x50 CF
 
Posty: 79
Rejestracja: 16 Lip 2015, 21:25
Miejscowość: Górny Śląsk

 

PostTomPL2 | 19 Sie 2016, 09:44

Dzięki za podpowiedzi. W angielskiej wersji instrukcji jaka posiadam jest straszny bałagan i trudno się połapać, np. nie ma tam dokładnie takiego fragmentu jak przytoczyłeś. Czy w p.3 "level the telescope tube" oznacza wypoziomuj czy raczej ustaw na odpowiednią szerokość geograficzną?
Polska wersja instrukcji, która posiadam, przygotowana przez teleskopy.pl jest skrócona, niepełna, przetłumaczono tylko wybrane fragmenty i właściwie jest to wersja "teleskopowa.pl" :)
Mamy też tu chyba najbardziej interesujący mnie punkt:
4. Kolejne obserwacje w tej samej lokalizacji rozpoczynaj przy wyłączonym zasilaniu, ręcznie obracając teleskop w kierunku geograficznej północy. Ręcznie obróć teleskop w pionie na wartość szerokości geograficznej miejsca obserwacji. Następnie włącz zasilanie i skieruj Virtuoso w dowolny rejon nieba
Z powyższego wynika, ze za każdym razem przed włączeniem zasilania muszę:
- wypoziomować montaż i ustawić go w kierunku północnym zgodnie z zaznaczoną na montażu strzałą N-S
- ustawić teleskop także zgodnie z kierunkiem N-S oraz na odpowiednią szerokość geograficzną
Czy dobrze zrozumiałem? No nie powiem żeby to było łatwe i przyjemne po ciemaku... Aha, po 30 minutach wyłączy się śledzenie, ale tu już chyba wystarczy wcisnąć 1a/2b żeby kontynuować.

Przy okazji - okular 10mm z zestawu jest marny. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tym Makiem 90 i może podpowiedzieć czym zastąpił ten okular z pozytywnym skutkiem? Jakiś sprawdzony okular z zakresu 7-10mm?
Sky-Watcher Virtuoso + MAK 90
 
Posty: 48
Rejestracja: 16 Sie 2016, 09:20
Miejscowość: Warmia

 

PostSkyWalker | 19 Sie 2016, 19:00

Trzeba ustawić na gwiazdę polarną.
Bardzo fajnie to jest wyjaśnione pod poniższym linkiem
https://m.youtube.com/watch?v=oySbet53cnI
Jakoś po 7 minucie to co najwazniejsze.

Ja używam TMB 9mm aczkolwiek docelowo pewnie zamienię na HR planetary, bo ma większą odległość źrenicy wyjsciowej. Nie kupię nic niższego niż 9 mm - jak dla mnie to rozsądny max. który można jeszcze wykorzystać od czasu do czasu. Ale to kwestia indywidualna, jeden z forumowiczów wspominał że i okular 4,7 wsadzil i dalo rade więc...
Tu link
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=8&t=31350
Orion Apex 127 Mak
Nikon Action EX 10x50 CF
 
Posty: 79
Rejestracja: 16 Lip 2015, 21:25
Miejscowość: Górny Śląsk

 

PostTomPL2 | 22 Sie 2016, 09:43

Ja czekam na jakąś okazję zakupu używanego okularu w zakresie 7-9mm. Kusi mnie też proponowany przez kogoś na forum Zoom Celestron 6.5mm - 18mm, ale nie mogę o nim znaleźć żadnych opinii...
Sky-Watcher Virtuoso + MAK 90
 
Posty: 48
Rejestracja: 16 Sie 2016, 09:20
Miejscowość: Warmia

 

Posttayson.82 | 28 Sie 2016, 05:50

http://astropolis.pl/topic/51840-sky-wa ... 2Bvirtuoso

http://astropolis.pl/topic/54873-sw-virtuoso/

Wg mnie szkoda pieniędzy na klin. Virtuoso to raczej sprzęt do panoram, szerokich kadrów.

Zauważyłeś że prowadzenie wyłącza się po 20min ;-)
Aby pozbyć się tego problemu trzeba podpiąć głowice pod komputer/telefon po kablu lub bluetooth.
Ładnie spisuje się sterowanie i goto ze Sky chart.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostTomPL2 | 31 Sie 2016, 11:18

SkyWalker napisał(a):Trzeba ustawić na gwiazdę polarną.
Bardzo fajnie to jest wyjaśnione pod poniższym linkiem
https://m.youtube.com/watch?v=oySbet53cnI
Jakoś po 7 minucie to co najwazniejsze.

Powoli opanowuję wirtuoza ;)
I stąd pytanie: a co zrobić, gdy Polarnej nie widać? (chmury, drzewa) Wystarczy "w ciemno" w kierunku północnym i pod kątem 53 stopni?
Sky-Watcher Virtuoso + MAK 90
 
Posty: 48
Rejestracja: 16 Sie 2016, 09:20
Miejscowość: Warmia

 

Posttayson.82 | 02 Wrz 2016, 03:06

zalezy jaki obiektywem strzelasz.
z ogniskowa do 20-kilku mm i czasem 2min powinno byc ok przy ustawieniu na oko biegunu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostTomPL2 | 02 Wrz 2016, 07:46

Ja, póki co, "strzelam" tylko Makiem 90 i muszę go na tym montażu na starcie wycelować w Polarną, więc na oko, to raczej prędzej sikorkę ustrzelę ;)
Chodzi mi o to, czy ustawiając Maka w kierunku północnym (wg kompasu) oraz pod kątem 54 stopni (mam skalę na montażu) to trafię zawsze w ciemno w Polarną?
Sky-Watcher Virtuoso + MAK 90
 
Posty: 48
Rejestracja: 16 Sie 2016, 09:20
Miejscowość: Warmia

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat