Okular TS Planetary HR 5 mm 58 st

Postzbyszek | 26 Kwi 2017, 15:24

Naczytawszy się w necie o zaletach tego okularu, odkupiłem go . Okular bez śladów używania ładnie wygląda.
Lekki choć 6 soczewkowy . W newtonie 200/1000 aberacji chromatycznej nie zauważyłem, poza kolorowym pierścieniem przy obserwacjach w dzień . W achromacie 127/700 jak na gałązki topoli patrzyłem to fiolet zasłaniał szczegóły gałęzi .
Przed wczoraj patrzyłem tez na Jowisza . W sumie atmosfera jakaś ruchliwa i ok 22 nadal jakby aberacja z atmosfery była widoczna , z dołu zółtawy z góry fiolecik, nie tworzyło pierścionka w okół tarczy, ale coś rozdrganego w koło, sięgało aż do księżyców co z lewej strony na obrazie były . Gdy wymieniłem okular na zestaw Barlow 2x ED i okular 8-24 ustawiony na 8 to aberacja chromatyczna była stabilniejsza, mniejsza . Podobnie miałem jak w dzień na gałązki patrzyłem, moglem tak ustawić telep i oko by w środku pola widzenia był obraz z znikomą aberacja chromatyczną . Najgorzej ostrością tego 5 mm okularu. Jest wyraźnie gorsza . Niezależnie na co patrzę , w dzień czy w nocy . Do tego obraz dyfrakcyjny z achromatu choć widać krążki jest różowawy . Nie mam tak z okularem z Barlowem.
Prawdopodobnie szczątkowa aberacja chromatyczna okularu dodaje sie do tej z achromatu i tak wychodzi, ale co z ta ostrością ? Nie było warunków na jakieś wyraźniejsze porównania, ale ostrość to ostrość , tym bardziej, ze wyciąg bez luzowo pracuje. Mam tak samo ostry obraz praktycznie w całym polu widzenia, ale brakuje mu ostrości do zestawu z Barlowem szczególnie w achromacie, co obraz o lepszej ostrości zwykle daje . Tak teraz przychodzi mi, ze to wina tej szczątkowej aberacji co nakłada się na tą z achromatu ...
Macie podobnie z tego typu okularami ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postpicios | 26 Kwi 2017, 16:14

Witam,

Mam TS HR 6mm i używam go w newtonie 200/1200, co daje mi podobną źrenicę wyjściową. Zaraz po zakupie załamałem się. Planety nieostre, gwiazdy plackowate. Chciałem już go reklamować, ale raz trafiłem na dobre warunki i wtedy okularek pokazał całkiem fajne obrazy. Po prostu powiększenie 200x wymaga już dość stabilnej atmosfery.
Poza warunkami w obserwacji planet przeszkadza jasność newtona f/5. Przy aperturze 200mm daje to u Ciebie 1mm źrenicy wyjściowej a to już sporo jak na Jowisza. Zaleca się koło 0.8 (http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1036). Nie mówiąc już o jasnym achromacie.
Ogólnie okularki TS HR Planetary to całkim niezłe szkiełka jak na ich cenę.

Pozdrawiam
teleskop: SW Mak127, okulary: 6,12,25, lornetka: 10x50, badziewny refraktor na AZ3
ostatnio: http://picios.pl/wimmer/
Awatar użytkownika
 
Posty: 53
Rejestracja: 08 Gru 2015, 01:55
Miejscowość: 40km na południe od Zielonej Góry

 

Postszary | 26 Kwi 2017, 16:25

Miałem wprawdzie nie 5mm, ale m.in. TS HR 6mm i TS HR 8mm. Ten pierwszy porównywałem bezpośrednio z tanim SW WA 6mm 66*. Nie wiem, jak takie porównanie wyglądałoby w światłosilnym Newtonie, ale w ED 80/600 nie widziałem między nimi jakiejś isotnej różnicy w obrazach. A nawet SW WA 6mm 66* bardziej mi odpowiadał ze względu na większe pole widzenia. W efekcie obydwa TS HR powędrowały na giełdę, natomiast o połowę tańszy SW WA 6mm 66* sobie zostawiłem.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postwampum | 26 Kwi 2017, 16:43

Kurdę.
No to mi zagwozdkę zrobiliście z tym TS HR.
Chciałem kupić takiego o ogniskowej 4mm a najlepiej 3,2mm (mam wtedy powiększenie x206).
Docelowo własnie zamiast barlowa+ okular, no i co teraz?, a jak się okaże że barlow+okular jest lepszy od TS HR?
Mam achromata F6,6 więc w miarę światłosilny, i z barlowem x2,25 aberracja na Jowiszu jest tylko gdy ruszę głową (patrzenie poza osią optyczną), przy barlowie x3 praktycznie w ogóle znika.
A niby okular zawsze lepszy od zestawu z barlowem.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postzloty_2000 | 26 Kwi 2017, 17:02

Mam TS HR 5mm i jak napisał Picios do tego okularu potrzebna jest stabilna pogoda. Wtedy jest w stanie pokazać pazury. Niestety przy dużych powiększeniach potrzeba idealnych warunków i tu nie ma przysłowiowego bata. Wydaje mi się, że tutaj nie ważne jaki będzie okular, jeśli seeing będzie kiepski to i obraz będzie nieciekawy.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postkurp | 26 Kwi 2017, 18:16

Witam. Miałem już chyba wszystkie okulary z dolnej i średniej półki. Wyrzuciłem wszystkie Orciaki, TS-HR, TMB, barlowy filtry i inne takie. Kupiłem ES-y i jestem zadowolony. Nie ma co powerować z powiększeniami bo po prostu zatraca się dobry obraz. Na początek jeden ES w okolicach powiększenia rozdzielczego teleskopu ( średnica soczewy lub lustra dzielona przez 2,3 i pomnożona x2 ) i gwarantuję , że to będzie bardzo udany zakup.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1575
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 26 Kwi 2017, 19:01

Witam.

Racja , racja , nie ma co szaleć z powerem , najlepsze obrazy praktycznie z każdym sprzętem do Planet i Księżyca są przy wypadkowej żrenicy około 1 mm , czyli dla lustra 200 mm około 200X , dla 150 mm około 150X , itp.
Za wiele traci się na jakości , tyczy to również najlepszych APO choć w tym przypadku nawet 2D może Pięknie nas zaskoczyć. Jest Powiększenie rozdzielcze każdego instrumentu pomnożyć je X2 , tak jak kolega pisze powyżej i raczej możemy być pewni że obraz będzie bardzo dobry o ile optyka instrumentu nie posiada większych wad i warunki pogodowe pozwolą.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postszary | 26 Kwi 2017, 21:12

kurp napisał(a):Witam. Miałem już chyba wszystkie okulary z dolnej i średniej półki. Wyrzuciłem wszystkie Orciaki, TS-HR, TMB, barlowy filtry i inne takie. Kupiłem ES-y i jestem zadowolony. Nie ma co powerować z powiększeniami bo po prostu zatraca się dobry obraz. Na początek jeden ES w okolicach powiększenia rozdzielczego teleskopu ( średnica soczewy lub lustra dzielona przez 2,3 i pomnożona x2 ) i gwarantuję , że to będzie bardzo udany zakup.


Bo ja wiem... Miałem ES-a 6,7mm i sprzedałem, ponieważ w moim odczuciu poza szerokim polem nie pokazywał planet tak, jak bym oczekiwał. W porównaniu z klasycznymi szkiełkami planetarnymi, jak chociażby ortho BGO widoki np. Jowisza wydawały mi się w tym okularze jakby prześwietlone, w tonacji szaro-białej, wyprane z kolorów i płaskie. Ale to tylko moja opinia. Natomiast ES 14mm sobie zostawiłem, chociaż przeszkadza mi w nim trochę mały ER. Orciakom jakoś łatwiej mi tę przypadłość wybaczyć, ale ja ogólnie lubię dobre ortho. Według mnie nie ma nic lepszego do planet. Gdyby tylko tak szybko nie parowały ...
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postwojt0000 | 26 Kwi 2017, 21:18

picios napisał(a):Witam,

Mam TS HR 6mm i używam go w newtonie 200/1200, co daje mi podobną źrenicę wyjściową. Zaraz po zakupie załamałem się. Planety nieostre, gwiazdy plackowate. Chciałem już go reklamować, ale raz trafiłem na dobre warunki i wtedy okularek pokazał całkiem fajne obrazy. Po prostu powiększenie 200x wymaga już dość stabilnej atmosfery.
Poza warunkami w obserwacji planet przeszkadza jasność newtona f/5. Przy aperturze 200mm daje to u Ciebie 1mm źrenicy wyjściowej a to już sporo jak na Jowisza. Zaleca się koło 0.8 (http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1036). Nie mówiąc już o jasnym achromacie.
Ogólnie okularki TS HR Planetary to całkim niezłe szkiełka jak na ich cenę.

Pozdrawiam


Mam podobne zdanie. Wszystko zależy od widoczności, a przy 200x musi być dobra żeby wyostrzyć (przy 240x już bardzo dobra).
Przy moich ostatnich obserwacjach jowisza widoczność była tak zmienna że przy 200x nie było szans wyostrzyć (6mm), przy 170x (7mm) dało się wyostrzyć ale trwało to może z 30min i koniec, ledwo co ostrzyło przy 130x (9mm).
Jeżeli jest wątpliwość to najlepiej porównać dwa okulary o tej samej ogniskowej jeżeli jest taka możliwość. Jeżeli jeden ostrzy a drugi nie to wtedy można coś podejrzewać.
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

Postkurp | 26 Kwi 2017, 21:58

Niestety ale w dużej części o jakości widoków nocnego nieba decyduje " pogoda obserwacyjna ", a ta generalnie ostatnio nas nie rozpieszcza. Dodać do tego coraz większe zaświetlenie sztucznym światłem i mamy gotowy przepis na słabe warunki obserwacyjne, a tu nawet najlepszy sprzęt niewiele pomoże.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1575
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postpicios | 26 Kwi 2017, 23:41

kurp napisał(a):Witam. Miałem już chyba wszystkie okulary z dolnej i średniej półki. Wyrzuciłem wszystkie Orciaki, TS-HR, TMB, barlowy filtry i inne takie. Kupiłem ES-y i jestem zadowolony. Nie ma co powerować z powiększeniami bo po prostu zatraca się dobry obraz. Na początek jeden ES w okolicach powiększenia rozdzielczego teleskopu ( średnica soczewy lub lustra dzielona przez 2,3 i pomnożona x2 ) i gwarantuję , że to będzie bardzo udany zakup.


Ano racja. Tylko, że ESy to o klasę lepsze (droższe) okularki od raczej budżetowych TS HR. Raz miałem okazję porównać obrazy dawane przez HR 6mm i przez SW SWA 6mm. W moim odczuciu Jowisz był wyraźniejszy w SW, bo ten daje nieco ciemniejszy obraz, co w Syncie 8 na jasnych obiektach jest zaletą. Gdy skierowaliśmy teleskop na M57, odezwała się jakby lepsza transmisja okularu TS. Nie wiem jak to zrobili w tak tanim okularze, ale całkiem znośnie pokazuje ciaśniejsze DSy, jak M57, M1 czy M104. Być może w tych okularach występują różnice między poszczególnymi sztukami i moje porównanie jest o kant d..py, ale właśnie dlatego postanowiłem zostawić sobie TS.
teleskop: SW Mak127, okulary: 6,12,25, lornetka: 10x50, badziewny refraktor na AZ3
ostatnio: http://picios.pl/wimmer/
Awatar użytkownika
 
Posty: 53
Rejestracja: 08 Gru 2015, 01:55
Miejscowość: 40km na południe od Zielonej Góry

 

Postkurp | 28 Kwi 2017, 12:24

Polecam ES-y bo uznałem, że te okulary chyba najlepiej łączą parametry typu: jakość wykonania, transmisja, jasność, oddanie barw, korekcja, wielkość pola obserwacyjnego no i cena. Fajnie jest oglądać Jowisza zawieszonego w szerokim kosmosie widzianym w okularze z widocznymi gwiazdami, księżycami Jowiszowymi i to wszystko w bardzo dobrej jakości , oczywiście na jaką pozwalają dane warunki "pogodowe ". Mój jeden ES kosztuje niewiele mniej od mojego teleskopu, ale czy to ważne ? Najważniejsze jest to , że jestem zadowolony z widoków jakie mi oferują te okulary i chyba o to w tym wszystkim chodzi. Dodam, że można wymieniać teleskopy a te okulary praktycznie będą pasować do każdego następnego sprzętu. To tylko moje zdanie i nikt nie musi się nim kierować.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1575
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat