Lornetka 8x42

PostMaciek_Cz | 18 Gru 2018, 11:28

W zasadzie jestem zdecydowany na Aculana 8x42 ale znalazłem jeszcze coś takiego:
https://deltaoptical.pl/lornetka-outland-x-8x42?from=listing

względem aculona ma mniejsze pole co go już dyskwalifikuje, ale ciekawią mnie opinie o tej lornetce.
Ostatnio edytowany przez Maciek_Cz, 18 Gru 2018, 14:42, edytowano w sumie 1 raz
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postszary | 18 Gru 2018, 12:10

Nikon Aculon to dość kiepska lornetka moim zdaniem. Nie znam tej lornetki, którą podlinkowałeś, ale jeżeli ma tu być sprzęt do astronomii, to odpuściłbym sobie tanią lornetkę z pryzmatami dachowymi i poszukał jednak przyzwoitą z tradycyjnymi pryzmatami Porro, dzięki którym obraz jest bardziej przestrzenny (chodzi o efekt 3D).
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostMaciek_Cz | 18 Gru 2018, 12:17

A na czym ta kiepskość Aculona polega? Z budżetem wyżej nie podskoczę niestety. Martwi mnie też całkiem spora jak na miasto źrenica wyjściowa.
Czy ktoś na forum korzysta do astro z takich lornetek w mieście? Niebo u mnie to w skali Bortle między 7 a 8. A poniżej 30* nad horyzontem to wiadomo, dużo gorzej.

szary napisał(a):Nikon Aculon to dość kiepska lornetka moim zdaniem. Nie znam tej lornetki, którą podlinkowałeś, ale jeżeli ma tu być sprzęt do astronomii, to odpuściłbym sobie tanią lornetkę z pryzmatami dachowymi i poszukał jednak przyzwoitą z tradycyjnymi pryzmatami Porro, dzięki którym obraz jest bardziej przestrzenny (chodzi o efekt 3D).
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postmarianowski | 18 Gru 2018, 12:21

Mój bratanek chciał lornetkę,do obserwacji w terenie,miała być poręczna.Sprezentowałem mu takie coś https://deltaoptical.pl/lornetka-forest ... LUQAvD_BwE
Jak chcesz tanią dachówkę jako powiedzmy sprzęt wielozadaniowy tą można polecić,tylko do nieba warto chyba troszkę doskładać i kupić doskonalsze ale nie jeszcze drogie poro
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

PostMaciek_Cz | 18 Gru 2018, 12:52

Dzięki za podpowiedź. Zatem w grę wchodzi tylko porro.

Co do Aculona, to poczytałem tutaj i na CN i raczej większość ludzi ma o niej dobre zdanie.
Chciałbym się dowiedzieć o tych złych zdaniach. Z tego co widziałem to ludzie narzekają przede wszystkim na odległość ER ok 12mm.
Proszę o Wasze opinie :)
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postszary | 18 Gru 2018, 13:24

Nikon Aculon to optycznie lornetka co najmniej klasę niżej niżej niż - nie oszukujmy się -przyzwoity, ale mimo wszystko dość przeciętny Nikon Action EX. Moim zdaniem zamiast nowej lornetki ze sklepu lepiej jest kupić nawet używaną, ale wyższej klasy. To sprzęt, który kupuje się na na lata. Źrenicę wyjściową demonizujesz moim zdaniem. Też się kiedyś naczytałem, że źrenica 7mm nie nadaje się do miasta. Ale jakoś tak wyszło, że kupiłem 7x50 (czyli o źrenicy wyjściowej ponad 7mm) i nawet w zaświetlonym mieście jest to najczęściej wykorzystywana przeze mnie lornetka do astronomii, mimo posiadania innych (o źrenicy 5mm i mniejszych). Widocznie po prostu lubię jasne obrazy, a 7x50 to dla mnie optymalne parametry do astro (choć cenię także 7x35 i 8x40). Poza tym wychodzę z założenia, że lornetkę jako ultra mobilny sprzęt astronomiczny kupuje się także (a nawet przede wszystkim) z myślą o wyjazdach pod ciemne niebo, a tam sprawdzi się większa źrenica wyjściowa.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Posttomeczz | 18 Gru 2018, 14:24

miałem tego Aculona w ręku do obserwacji dziennych
https://teleskopy.pl/Lornetka-Nikon-Aculon-8x42-(A211)-teleskopy-2652.html
i byłem zaskoczony jak dobre daje obrazy. Co się dzieje na nocnym niebie nie wiem

Nigdy przenigdy w zyciu nie kupiłbym taniej lornetki dachowej. Miałem parę w ręku w cenie nowej do 2 tpln i żadna mi nie pasowała. Miałem nawet zeissa conquesta 8x42 i nie kupiłbym tej lornetki. Ten aculon był lepszy. Po prostu dachówki mają sens w bardzo drogich wydaniach. Chwalą olympusa 10x42, ale nie miałem okazji...

Nie kupuj taniej lornetki dachowej!
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostMaciek_Cz | 18 Gru 2018, 14:35

Dzięki, nie kupię :D

tomeczz napisał(a):miałem tego Aculona w ręku do obserwacji dziennych
https://teleskopy.pl/Lornetka-Nikon-Aculon-8x42-(A211)-teleskopy-2652.html
i byłem zaskoczony jak dobre daje obrazy. Co się dzieje na nocnym niebie nie wiem

Nigdy przenigdy w zyciu nie kupiłbym taniej lornetki dachowej. Miałem parę w ręku w cenie nowej do 2 tpln i żadna mi nie pasowała. Miałem nawet zeissa conquesta 8x42 i nie kupiłbym tej lornetki. Ten aculon był lepszy. Po prostu dachówki mają sens w bardzo drogich wydaniach. Chwalą olympusa 10x42, ale nie miałem okazji...

Nie kupuj taniej lornetki dachowej!
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postmarianowski | 18 Gru 2018, 15:11

tomeczz napisał(a):Miałem nawet zeissa conquesta 8x42 i nie kupiłbym tej lornetki. Ten aculon był lepszy.

:lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

PostMaciek_Cz | 18 Gru 2018, 22:04

A jak z zasięgiem takiej małej lornetki. Wydaje mi sie, że prawie cały katalog Messiera jest do wychaczenia taką lornetką. Oczywiście pod ciemnem niebem.
Czy jednak się mylę?
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostAndrzej.Ch63 | 18 Gru 2018, 22:36

Maciek_Cz napisał(a):W zasadzie jestem zdecydowany na Aculana 8x42 ale znalazłem jeszcze coś takiego:
https://deltaoptical.pl/lornetka-outland-x-8x42?from=listing

względem aculona ma mniejsze pole co go już dyskwalifikuje, ale ciekawią mnie opinie o tej lornetce.


A co Ci z lornetki którą akurat bym Ci poradził Nikon EX 8x40 skoro masz już lornetkę 10x50 ?
Ostatnio edytowany przez Andrzej.Ch63, 18 Gru 2018, 23:27, edytowano w sumie 1 raz
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostMaciek_Cz | 18 Gru 2018, 22:53

Andrzej.Ch63 napisał(a):A co Ci z lornetki którą akurat bym Ci poradził Nikon Ex 8x50 skoro masz już lornetkę 10x50 ?


Tak mam 10x50 ale to badziewny Auriol kupiony na targu, w którym gwiazdy w całym polu widzenia to przecinki.
Nie rozmawiajmy o zasadności zakupu tylko o lornetce :)
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostOrzech | 19 Gru 2018, 03:09

Parę dni temu była tu na giełdzie taka lornetka
viewtopic.php?f=31&t=51574
Tak się stało, że miałem ją okazję porównać z Nikonem EX 8x40. Byłem pod dużym wrażeniem tej Minolty. Pole jest świetne, obraz niewiele ustępuje Nikonowi. Natomiast różnica w cenie jest kolosalna i w życiu bym do Nikona tyle nie dopłacił. W dzień nie patrzyłem ale ponoć jest wyraźna dystorsja, której w nocy prawie nie widać.
szukałbym na Twoim miejscu czegoś takiego.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostMaciek_Cz | 19 Gru 2018, 09:12

Właśnie miałem na nią oko ale nie miałem kasy. Zaraz po tym jak została sprzedana dowiedziałem się o premii w pracy :(
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostMaciek_Cz | 19 Gru 2018, 14:00

Kolega Mariusz (szary) zwrócił moją uwagę na całkiem ciekawą linię lornetek Opticron Adventurer T WP.
Znalazłem w polskim sklepie model 8x42 z tej linii w bardzo przystępnej cenie.
Tu opis:
https://www.opticron.co.uk/our-products/binoculars/adventurer-t-wp/adventurer-t-wp-8x42
A tu sklep:
https://edredon.com.pl/pl/p/Opticron-Adventurer-T-WP-8x42/472

Czy ktoś na forum używa/używał dokładnie ten model?

Polską recenzję modelu 6,5x32 już czytałem, oraz trzech najmniejszych modeli z linii na włoskiej stronie:
http://www.binomania.it/opticron-adventure-t-wp-prismi-di-porro-per-tutte-le-tasche/
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postdexter77 | 20 Gru 2018, 14:40

Maciek_Cz napisał(a):A jak z zasięgiem takiej małej lornetki. Wydaje mi sie, że prawie cały katalog Messiera jest do wychaczenia taką lornetką. Oczywiście pod ciemnem niebem.
Czy jednak się mylę?


Zobaczysz co najwyżej kilka obiektów w postaci ledwo widocznej mgiełki. I to pod dobrym niebem, a także w zależności jaka pora roku :)
Nie nastawiaj się na cuda, lornetka nie służy do super przybliżeń, to zupełnie inna perspektywa, szersze pole widzenia niż obserwacje teleskopem.

Tutaj chodzi raczej o rozejrzenie się po niebie, zobaczenie w stereo więcej niż gołym okiem i przemyślenia na zasadzie "ile tam tego jest". :)
Ostatnio edytowany przez dexter77, 20 Gru 2018, 14:45, edytowano w sumie 1 raz
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

PostKarol | 20 Gru 2018, 14:43

dexter77 napisał(a):
Maciek_Cz napisał(a):A jak z zasięgiem takiej małej lornetki. Wydaje mi sie, że prawie cały katalog Messiera jest do wychaczenia taką lornetką. Oczywiście pod ciemnem niebem.
Czy jednak się mylę?


Zobaczysz co najwyżej kilka obiektów w postaci mgiełki. I to pod dobrym niebem. I w zależności jaka pora roku :)


A gromady otwarte, asteryzmy, mgławice (np. Veil czy Ameryka) to gorsze ?
Pięknie będzie je widać.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postdexter77 | 20 Gru 2018, 14:48

W 8x42? Nawet pod dobrym niebem w 10x50 gromada w Herkulesie to nadal mgiełka. O mgławicach nawet już nie wspominając.
Plejady, Złobek, Wieszak - ok, ale takich obiektów jest kilka. Autor pytał o cały katalog Messiera.
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

PostKarol | 20 Gru 2018, 15:02

Zależy jak obserwujesz.
Jeśli "niedzielenie" to rzeczywiście tak jest jak piszesz.
Jeśli "głębiej" to mgławic jest kilkanaście a gromad, asteryzmów i ciekawych układów gwiezdnych mnóstwo. Tak dużo, że jeśli się skupisz tylko na gromadach otwartych to nie wiem czy Ci starczy życia by wszystkie zobaczyć.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostMaciek_Cz | 20 Gru 2018, 15:07

dexter77 napisał(a):W 8x42? Nawet pod dobrym niebem w 10x50 gromada w Herkulesie to nadal mgiełka. O mgławicach nawet już nie wspominając.
Plejady, Złobek, Wieszak - ok, ale takich obiektów jest kilka. Autor pytał o cały katalog Messiera.


A co ma być jak nie mgiełka. Chodzi mi o podziwianie tych obiektów w szerokim polu jako ulotne mgiełki. Skoro lwią część gromad kulistych i otwartych z katalogu Messiera widzę
z obrzeży miasta w badziewnym Auriolu 10x50 z przyciętym stożkiem światła to spodziewam się, że w średniej lub dobrej jakości lornetce 8x42 nie będzie gorzej a tylko lepiej, no i to pole.

Zgadzam się z Karolem :)
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postdexter77 | 20 Gru 2018, 15:08

duplikacja - do usunięcia
Ostatnio edytowany przez dexter77, 20 Gru 2018, 15:11, edytowano w sumie 1 raz
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

Postdexter77 | 20 Gru 2018, 15:10

Karol napisał(a):Zależy jak obserwujesz.
Jeśli "niedzielenie" to rzeczywiście tak jest jak piszesz.
Jeśli "głębiej" to mgławic jest kilkanaście a gromad, asteryzmów i ciekawych układów gwiezdnych mnóstwo. Tak dużo, że jeśli się skupisz tylko na gromadach otwartych to nie wiem czy Ci starczy życia by wszystkie zobaczyć.


Żeby była jasność - ja uwielbiam obraz jaki pokazuje mi lornetka. Nie mniej jednak wiele osób jest na początku rozczarowanych stąd dałem taki komunikat.
Możesz napisać jakie mgławice widziałeś przez lornetkę 8x42? I to bez filtrów?

Maciek_Cz napisał(a):
dexter77 napisał(a):W 8x42? Nawet pod dobrym niebem w 10x50 gromada w Herkulesie to nadal mgiełka. O mgławicach nawet już nie wspominając.
Plejady, Złobek, Wieszak - ok, ale takich obiektów jest kilka. Autor pytał o cały katalog Messiera.


A co ma być jak nie mgiełka. Chodzi mi o podziwianie tych obiektów w szerokim polu jako ulotne mgiełki. Skoro lwią część gromad kulistych i otwartych z katalogu Messiera widzę
z obrzeży miasta w badziewnym Auriolu 10x50 z przyciętym stożkiem światła to spodziewam się, że w średniej lub dobrej jakości lornetce 8x42 nie będzie gorzej a tylko lepiej, no i to pole.

Zgadzam się z Karolem :)


W takim razie po co było to pytanie, skoro znasz odpowiedź? :)
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

PostBenedykt | 20 Gru 2018, 15:16

Maciek_Cz napisał(a):A jak z zasięgiem takiej małej lornetki. Wydaje mi sie, że prawie cały katalog Messiera jest do wychaczenia taką lornetką. Oczywiście pod ciemnem niebem.
Czy jednak się mylę?


Lata temu na zlocie astro w Bieszczadach jeden z uczestników twierdził, że zaliczył (w rozumieniu wyszukał i zobaczył) lornetką cały katalog Messiera. Tylko że była mowa o lornetce BPC20x60. Myślę, że nawet dla dobrej jakości lornetki 10x50 zaliczenie katalogu Messiera będzie nie lada wyczynem. A co dopiero dla lornetki o parametrach 8x42.
Zakończę swoją myśl dwoma wnioskami. Jeśli chcesz się mierzyć z Messierem - celuj w lornetkę o aperturze minimum 70 mm. Jeśli potrzebujesz lornetki do przeglądu nieba - 8x42 będzie bardzo dobrym wyborem.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostKarol | 20 Gru 2018, 15:20

Nie patrzyłem taką lornetką na nic konkretnego. Przejrzałem tylko na szybko niebo lornetką 8x42 (lub coś w tym stylu, nie pamiętam) i Zeissem 8x30 (starszy model chyba). Tak, lornetka 30 mm też jak najbardziej nadaje się do obserwacji nieba. Nie zauważyłem a mam trochę doświadczenia bym odczuł "ciemność", małą ilość gwiazd. Obserwowałem wielokrotnie Veila w 10x50 pod średnim niebem i powiedział bym, że miałem duży zapas zasięgu. Lepsze niebo bez problemu powinno dać radę z Veilem w 42 mm.
Są też relacje z takich obserwacji na forum.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostMaciek_Cz | 20 Gru 2018, 15:36

dexter77 napisał(a):W takim razie po co było to pytanie, skoro znasz odpowiedź? :)


No tak, sorry.
Chodziło mi raczej o to, żeby inne osoby oddały swoje odczucia z obserwacji takimi lornetkami.
Nie doprecyzowałem :mrgreen:

Benedykt napisał(a):
Maciek_Cz napisał(a):A jak z zasięgiem takiej małej lornetki. Wydaje mi sie, że prawie cały katalog Messiera jest do wychaczenia taką lornetką. Oczywiście pod ciemnem niebem.
Czy jednak się mylę?


Lata temu na zlocie astro w Bieszczadach jeden z uczestników twierdził, że zaliczył (w rozumieniu wyszukał i zobaczył) lornetką cały katalog Messiera. Tylko że była mowa o lornetce BPC20x60. Myślę, że nawet dla dobrej jakości lornetki 10x50 zaliczenie katalogu Messiera będzie nie lada wyczynem. A co dopiero dla lornetki o parametrach 8x42.
Zakończę swoją myśl dwoma wnioskami. Jeśli chcesz się mierzyć z Messierem - celuj w lornetkę o aperturze minimum 70 mm. Jeśli potrzebujesz lornetki do przeglądu nieba - 8x42 będzie bardzo dobrym wyborem.


Potrzebuję lornetki jak najbardziej do przeglądu nieba.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat