Baader eudiascopic 35mm

Postastrofan | 28 Maj 2019, 20:20

Cześć. Dzisiaj dotarł do mnie nowy okularek. Zakupu dokonałem z myślą o wykorzystaniu go w moim maku 7''. Da mi on z pryzmatem 1,25" power 78x i pole 36' kątowych czyli dobra tarcza Księżyca. Źrenica wyjściowa to aż 2,33mm. :D
Mam już podobną ogniskową a mianowicie scoposa 35mm. O ile w moich refraktorach scopos spisuje się świetnie to w maku przelot optyczny skutecznie tamuje przepływ fotonów powodując widoczne winietowanie. Jestem na to uczulony. Postanowiłem zakupić najdłuższy okular z największą diafragmą dostępną w formacie 1.25". Chciałem też okularek o ugruntowanej renomie. Wybór więc padł na baadera po spędzeniu kilkunastu wieczorów na wertowaniu internetu.
Okular ma 29mm diafragmę. Powłoki miodzio. Porównałem na oko transmisję w dzień trzymając scoposa i eudiascopica. Różnica jest minimalna lub bardzo mała. Barwa jak na moje jest odrobinę cieplejsza w scoposie ale może mieć na to wpływ kontrast i ilości szkła w scoposie. Wiem, wiem to żaden test. Porównania dokonam w nocy aby było bardziej rzetelnie.
Lubię mojego makowca i postanowiłem go zaopatrzyć właśnie w taki okular na jasne ds-y. :shock: Proszę tylko nie rozpętywać wojny że tym sprzętem się nie ogląda ds-ów. :D . Chciałem maksymalnie wykorzystać jego możliwości w tej materii. Chętnie wysłucham opinii posiadaczy owego szkła.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postastrofan | 28 Maj 2019, 20:29

Pare fotek na gorąco. 8)
Baader eudiascopic 35mm: image.jpeg

Baader eudiascopic 35mm: image.jpeg

Baader eudiascopic 35mm: image.jpeg

Baader eudiascopic 35mm: image.jpeg

Baader eudiascopic 35mm: image.jpeg
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postwampum | 28 Maj 2019, 20:46

Mam, używam "eudiaszka".
Do wyciągania DS-ów jest super, dla mnie jak na razie najlepszy okular w tym zakresie.
Ma jednak jedną wadę, ta jednostronna muszla oczna lubi się gubić, w końcu tak mi spadła że sobie poleciała z balkonu i ślad po niej zaginął.
Aha - ten okular jest niesamowicie wrażliwy na osiowe patrzenie, satysfakcję daje tylko jak dobrze ustawisz oko w osi - pomaga wtedy właśnie ta muszla oczna.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postastrofan | 28 Maj 2019, 21:23

Hej. Dzięki. Ta muszla może się gubić. Jest szczególnie luźna na tej przejściówce. Osobiście nie zamierzam jej używać no chyba że jakieś uciążliwe oświetlenie boczne utrudniałoby obserwacje.
Sprawdzałem przed chwilką na dziennych motywach z ed 80. Osiowość patrzenia jest wymagana ale nie jest krytyczna i da się z tym żyć nawet bez muszli. Może jeśli obserwujemy w niekomfortowej pozycji i musimy wysilać się aby utrzymać osiowość, wtedy pewnie jest to bardziej dokuczliwe. Jak siedziałem wygodnie to nie odczuwałem dyskomfortu. No, ale to wyjdzie w praniu.
Jak to szkło będzie się spisywało w F7,5. To moje najszybsze sprzęty. W maku nie mam obaw, będzie ostro do brzegu jak sądzę.
Swoją drogą cieszę sie, że zakupiłem go teraz. To ostatnia i już zresztą nieprodukowana kopia ultrascopica takze made in japan. Jak informuje baader, do wyczerpania zapasów. Pewnie jeszcze jakiś czas będą dostępne ale kto wie jak długo?
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postkk | 29 Maj 2019, 14:11

A to ciekawe, myślałem ze panoptic televue jest jedyny z maksymalną dla 1.25” diafragmą.
Macie może możliwość włożenia go do czegoś światłosilnego? (f5 powiedzmy, im większa apertura tym lepiej) I chęci do opisania ile z tego pola jest wtedy użyteczne?
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postastrofan | 29 Maj 2019, 20:12

Cześć. Ja nie pomogę. Mój najjaśniejszy sprzęt to f7,5.
Sam jestem ciekaw. Producent twierdzi, że jest lepiej niż w plosslach i to dużo. Sam jednak wątpię i dobrego pola to może 70%, użytecznego 20% i reszte skopanego. Chciałbym się mylić, może na jakimś zlocie kiedyś sam się przekonam jak wyląduje w 10" syncie.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostKrzysztof_P | 30 Maj 2019, 06:59

Cześć.

Dobre szkiełka , nawet bardzo przyzwoite a w praktyce jak Celestron Ultima Japan , PARKS GS USA i Antares Elite Plossl.
Ładne w nich są kolorki , Gwiazd , Planet i Księżyca , ostrość też na dobrym poziomie jak i kontrast obrazu.Posiadałem wszystkie tu wymienione i byłem z nich swego czasu zadowolony.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 30 Maj 2019, 16:31

To ja mam nieetyczne pytanie, pożyczy któryś z was na tydzień? :)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postastrofan | 31 Maj 2019, 21:01

Chętnie bym pomógł, ale obecnie nie ma mnie w kraju a ponadto mój nowy baaderek nie miał jeszcze pierwszego światełka :( .
Ps. Mam pytanie odnośnie okularków explore scientific z serii 62°
Wszystkie dane i parametry łudząco pasują do meade serii 5000 super plossl. Ktoś coś wie??
https://www.firstlightoptics.com/explor ... ieces.html
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostKrzysztof_P | 31 Maj 2019, 21:36

Bo to są klony MEADE S5000 Super Plossl , tylko w opakowaniu ES jak i cała reszta szkieł ES , MEADE w nowych opakowaniach i z innymi warstwami , UWA , SWA , S-Plossl. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 14 Cze 2019, 15:32

Dzięki uprzejmości kolegi wampum miałem okazję przez chwile pobawić się tym okularem.
Okular wylądował w dwóch katadioptrykach i jednym refraktorze, wszystkie tuby światłosilne. W refraktorze (dublet achromatyczny) 102mm f4.5 jakieś 60% pola jest użyteczne, w 152 f4.7 podobnie a w 127 f6 około 70%. W skrócie jestem bardzo pozytywnie zaskoczony ponieważ wcześniej testowałem sobie podobnie BCO32 oraz GSO 30 mm. W Eudiascopic 35mm pomimo że jest to podobno ploessl tak jak BCO32 gwiazdy nie były kalafiorami (najgorzej było w GSO tak na marginesie), na brzegu pola masakrował je jedynie astygmatyzm sprawiając że stawały się mniej lub bardziej asymetrycznymi charakterystycznymi krzyżykami. Ciężko mi było zrobić jakiekolwiek bezpośrednie porównania ponieważ aktualnie nie dysponuje żadnym okularem o zbliżonej ogniskowej, aczkolwiek mogę powiedzieć że w porównaniu do okularów z dobrą korekcją wad własnych punktowość gwiazd nie jest idealna przy tych światłosiłach ale też nie można powiedzieć że jest dramat bo jest wedle mnie akceptowalnie.
Co należy zaznaczyć to fakt że diafragma polowa w tym okularze jest bardzo głęboko położona. Nie mierzyłem dokładnie ale oceniam położenie na około 15-20mm od powierzchni oporowej okularu. Skutkiem tego w światłosilnych sprzętach część apertury jest napewno przycinana. W przypadku 152 f4.7 bardzo szybko przypomniałem sobie co robi cień lustra wtórnego z obrazem (wynikowa źrenica wyjściowa ~7.5mm). Wykonywanie jakichkolwiek ocen w tej konfiguracji nie miało sensu w związku z czym postanowiłem potraktować go barlowem (co miałem w zamyśle sprawdzić jako lek do takich tubek) Q-turret którego wkręciłem w okular. W związku z głębokim położeniem diafragmy polowej nie mogłem liczyć na niską krotność, nie liczyłem ale co najmniej x2 - no cóż wyszło jak wyszło ale nie to jest istotą. Źrenica wyjściowa z w miarę komfortowego położenia (~20mm?) wylądowała w stratosferze na wysokości 40-50mm co sprawiło że komfort obserwacji wołał o pomstę :) Przydałby się telecentryk ale takowego aktualnie miałem pod ręką.
Ze względu na małe pozorne pole widzenia pewnie niektórzy mogą się spodziewać sławetnego "efektu studni" ale jego kombinacja w tym okularze wraz z położeniem źrenicy wyjściowej sprawiała że efektywnie "komfort przestrzeni" porównałbym z Vixen LVW.
Ogólnie bardzo fajny i przyjemny okular, godny polecenia zwłaszcza miłośnikom długich tubek :)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postastrofan | 16 Cze 2019, 02:43

Cześć. Dzięki za porównanie okularku. Cieszę się, że nie wypadl tak tragicznie. Oczywiście uwazam, że ten okularek idealnie pracuje z sct, mak i długimi refraktorami gdzie mamy do czynienia z długą ogniskową i stożek nie jest obcinany. Sam do światłosiły powyżej 7-8 preferuje standard 2". Mimo to fajnie zobaczyć jak spisuje się w innych światłosilnych sprzętach. Mam nadzieję sam porównać go w różnych telepach przy okazji. Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postokroj | 16 Cze 2019, 11:17

Tyle napisano a ja nie mogę się doczytać ile pola własnego ma ten Baader 35mm?
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostKrzysztof_P | 16 Cze 2019, 14:33

Myślę około 49* , jakoś tak było jak nie pomyliłem. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 17 Cze 2019, 13:36

Dokładnie 45,6* . O dziwo nie ma efektu studni. Może przez komfort obserwacji?
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostKrzysztof_P | 18 Cze 2019, 01:29

Od 45* wzwyż już jest przyzwoicie , tak samo jak RKE Edmund Optics , które właśnie takie mają pole własne 45* jak podaje producent.Widocznie większe niż Orto BCO , Antares czy UO. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat