Lorneta APM 120 SD apo czy refraktor APM 140/152 do US?

Postanatol1 | 21 Lis 2019, 17:48

O kurcze Krzysztofie, wpis z 15.39 edytowałeś ... 10 razy.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 21 Lis 2019, 17:51

anatol1 napisał(a):W bino jest oczywiście nieco ciemniej, ale patrzymy DWOMA oczami a więc łapiemy dwa razy więcej światła niż jednym okiem. Co do tego chyba nie ma żadnych wątpliwości?
Krzysztofie o ile dobrze pamiętam jak miałeś jeszcze newtona SW flexi tube bodajże 12" to również widziałeś białe owale, a więc nie tylko Mak Intesa i refraktor APM to potrafi, co nie ?
I jeszcze jedna uwaga - masz niefajną manierę edytowania postów po ich wrzuceniu do danego wątku. Czytam to co napisałeś, odpisuję a tu się okazuje, że twój wpis jest już dwa razy dłuższy, bo go w międzyczasie edytowałeś i to czasami kilkukrotnie (widzę, że Lolak89 również to zauważył). Fakt, mi też się to czasami zdarza ale edytuję wyłącznie błędy stylistyczne czy gramatyczne, nigdy treść.


Cześć.

Jest tak masz rację , dopisuję jeszcze do wpisu co mi przychodzi do głowy aby lepiej było zrozumiane co chcę przekazać.Dlatego edytuję nawet parokrotnie swój wpis po przeczytaniu go , czasem też poprawiam błędy pisowni co wychodzi jak czytam napisany tekst i zatwierdzony , wtedy lepiej to wszystko widzę i zaraz edytuję.Ponadto tak , widziałem te Owale w Syncie Flex 12" Mod. czasem może coś mi uciec , tyle tego wszystkiego było , że gdybym chciał zamieścić to w jednym wpisie to wiesz , zawsze coś mi umknie.Tyle tylko że w Refraktorze czy Maku są one te Owale widocznie znacznie lepiej jak i pojawia się też jeszcze słabszy Detal , którego nie widać czasem w większym Newtonie ze względu na degradację obrazu od mocowania LW i mniejszy kontrast obrazu. :D Nigdzie nie uciekam i spokojnie postaram się odpowiedzieć na wszelkie pytania jak tylko będę mógł wiarygodnie. :D Spokojnie nie przeżywaj tak moich edycji. :lol: Raczej nie wycofuję się z napisanych wcześniej stwierdzeń czy wniosków. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 21 Lis 2019, 18:16

Postaram się mniej edytować i zamykać w pełni swoje wypowiedzi. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 21 Lis 2019, 18:24

Krzysztof_P napisał(a):
anatol1 napisał(a):W bino jest oczywiście nieco ciemniej, ale patrzymy DWOMA oczami a więc łapiemy dwa razy więcej światła niż jednym okiem. Co do tego chyba nie ma żadnych wątpliwości?
Krzysztofie o ile dobrze pamiętam jak miałeś jeszcze newtona SW flexi tube bodajże 12" to również widziałeś białe owale, a więc nie tylko Mak Intesa i refraktor APM to potrafi, co nie ?
I jeszcze jedna uwaga - masz niefajną manierę edytowania postów po ich wrzuceniu do danego wątku. Czytam to co napisałeś, odpisuję a tu się okazuje, że twój wpis jest już dwa razy dłuższy, bo go w międzyczasie edytowałeś i to czasami kilkukrotnie (widzę, że Lolak89 również to zauważył). Fakt, mi też się to czasami zdarza ale edytuję wyłącznie błędy stylistyczne czy gramatyczne, nigdy treść.


Cześć.

Jest tak masz rację , dopisuję jeszcze do wpisu co mi przychodzi do głowy aby lepiej było zrozumiane co chcę przekazać.Dlatego edytuję nawet parokrotnie swój wpis po przeczytaniu go , czasem też poprawiam błędy pisowni co wychodzi jak czytam napisany tekst i zatwierdzony , wtedy lepiej to wszystko widzę i zaraz edytuję.Ponadto tak , widziałem te Owale w Syncie Flex 12" Mod. czasem może coś mi uciec , tyle tego wszystkiego było , że gdybym chciał zamieścić to w jednym wpisie to wiesz , zawsze coś mi umknie.Tyle tylko że w Refraktorze czy Maku są one te Owale widocznie znacznie lepiej jak i pojawia się też jeszcze słabszy Detal , którego nie widać czasem w większym Newtonie ze względu na degradację obrazu od mocowania LW i mniejszy kontrast obrazu. :D Nigdzie nie uciekam i spokojnie postaram się odpowiedzieć na wszelkie pytania jak tylko będę mógł wiarygodnie. :D Spokojnie nie przeżywaj tak moich edycji. :lol: Raczej nie wycofuję się z napisanych wcześniej stwierdzeń czy wniosków. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Nic nie przeżywam, spoko.
Z Tobą dyskusja jest na poziomie, czasem mam wrażenie, ze nie masz nerwów, bo zawsze starasz się odpowiedzieć spokojnie nawet jak komuś się włącza tryb agresor czy foch.
Z planetami ogólnie jest ciężko, dlatego czasami marzy mi się mieszkanie bliżej równika a najlepiej po jego drugiej stronie. Wtedy Mars podczas wielkiej opozycji byłby baaardzo wysoko.
Dlatego też skupiam się na obserwacjach Księżyca, to dużo wdzięczniejszy obiekt niż planety i widać na nim milion razy więcej szczegółów niż na Jowiszu na przykład.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 21 Lis 2019, 18:30

To racja , teraz jeszcze to niskie położenie Planet , chociaż w tym roku pomimo że Jowisz i Saturn są tak nisko , parę razy byłem naprawdę zaskoczony ładnymi obrazkami w wizualu.W przyszłym roku Mars , sam się zastanawiam nad jakimś wypadem , gdzieś dalej na południe tak na około 10-14 dni , specjalnie na Marsa Jowisza i Saturna.Koledzy cały czas gdzieś bywają , to Egipt , to Bułgaria , to La Palma i wiele innych lepszych miejsc , dzwonił też do mnie Kolega z Iranu.Czas chyba gdzieś wyruszyć w jakiejś fajnej grupie. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 21 Lis 2019, 18:40

Krzysztof_P napisał(a):To racja , teraz jeszcze to niskie położenie Planet , chociaż w tym roku pomimo że Jowisz i Saturn są tak nisko , parę razy byłem naprawdę zaskoczony ładnymi obrazkami w wizualu.W przyszłym roku Mars , sam się zastanawiam nad jakimś wypadem , gdzieś dalej na południe tak na około 10-14 dni , specjalnie na Marsa Jowisza i Saturna.Koledzy cały czas gdzieś bywają , to Egipt , to Bułgaria , to La Palma i wiele innych lepszych miejsc , dzwonił też do mnie Kolega z Iranu.Czas chyba gdzieś wyruszyć w jakiejś fajnej grupie. :D :wink:

W przyszłym roku Mars będzie na tyle wysoko, ze nie trzeba nigdzie wyjeżdżać. Gorzej może być z pogodą bo opozycja chyba w październiku wypada.
Z tym kolegą z Iranu to lepiej uważać, obecni rządzący tak się trzymają spódnicy wrogów Iranu, że każdy kontakt z obywatelem tego kraju może się skończyć wizytą smutnych panów. :wink: Oczywiście przesadzam (mam nadzieję).
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 21 Lis 2019, 18:46

Sytuacja jest jaka jest z Iranem , wiem coś też o tym , skończyłem w tym roku zaoczne studia na Wydz.Bezpieczeństwa Narodowego , więc te tematy nie są mi tak obce.Kolega ma tam ekstra pracę , do dyspozycji apartament i nocą wyjazdy na pustynię pod piękne czarne niebo pełne Gwiazd.Ale i tak gdzieś się raczej wybiorę aby pooglądać wyżej na niebie Planety.Wszystko rozbija się o koszty z wolnym czasem u mnie lepiej. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostEternal84 | 21 Lis 2019, 18:58

bolid25 napisał(a):Kolego wczoraj krótko i na temat odpowiedziałem na to pytanie, może lepiej z takim poziomem wiedzy zacznij od Synty 8 szkoda wydawać grubych tysięcy tylko po to żeby sobie zerknąć wygodnie na planety przez sprzęt który się do tego nie nadaje.
Nie jestem wytrawnym wieloletnim obserwatorem, ale miałem trochę sprzetu: Dobs 12, refraktor 80 ED, aktualnie refraktor AC 152, lornety proste 25x100, 16-18x70 i wiem mniej więcej czego szukam. Krąg sprzetu wydaje mi się, że jest wystarczająco zawężony.
Pisałem już wcześniej. Patrzyłem prawie jednocześnie na Saturna przez achro TS 152/900, SW 100 ED, SW 120 ED i lornete APM 100 Semi-Apo. Ostrość, kontrast, barwy najlepsze w obu ED. Lorneta APM 100 Semi-Apo przy powerze blisko 160x pokazała nie gorszą jakość obrazu Saturna od TS 152/900 z podobną ilością detalu. Obraz bardziej miękki na tle ED- ów. Na Księżycu również porównywalnie z TS tyle, że dwuocznie Księżyc jest objętościowo dużo większy niż w refraktorze przy tym samym powiększeniu. Nie dostrzegłem dużego poziomu AC o którym tyle się pisze. Przynajmniej mi nie przeszkadza. Gdybym miał oceniać co mi najbardziej pasowało to na pierwszym miejscu stawiam lornete 100, na drugim refraktor 120 ED.
Skoro lorneta achro 100 Semi-Apo jest tak blisko achro refraktora 152 mm to czy lorneta 120 SD apo na FPL53 nie będzie blisko refraktora 140-150 ED na podobnym szkle ? Czy F 5,5 do F7 to aż tak duża różnica?
Lornetka: Fujinon 10x50 FMT-SX2
Refraktor: APM 140/980 SD-APO
 
Posty: 170
Rejestracja: 19 Mar 2017, 15:38

 

PostKrzysztof_P | 21 Lis 2019, 19:33

Ja się nie wypowiem nie oglądałem osobiście BINO 120ED APM.Do Planet im mniej AC i szkła po drodze tym lepiej , więc chyba sprawa jest jasna.A na ile lepiej to może ktoś porównywał BINO APM 120ED z Refraktorem APM 140ED lub 152ED w praktyce.Tu wypadało by porównać i sprawdzić jak sprawy mają się w praktyce. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostEternal84 | 21 Lis 2019, 19:42

Krzysztof_P napisał(a):Ja się nie wypowiem nie oglądałem osobiście BINO 120ED APM.Do Planet im mniej AC i szkła po drodze tym lepiej , więc chyba sprawa jest jasna.A na ile lepiej to może ktoś porównywał BINO APM 120ED z Refraktorem APM 140ED lub 152ED w praktyce.Tu wypadało by porównać i sprawdzić jak sprawy mają się w praktyce. :wink:

Szkoda, że mamy tylko dwóch użytkowników tych lornet. Myślałem, że ktoś z Was na forum miał okazję chociaż raz popatrzeć przez taką lornete na zlocie. Wiem z opinii Waldixsa, że APM 120 SD apo jest o niebo lepsza od APM 100 ED APO bo miał obie jednocześnie i porównywał. Tak więc opinie oparte na konfrontacji refraktorów ED z lornetą APM 100 ED APO nie do końca mnie przekonują.
Lornetka: Fujinon 10x50 FMT-SX2
Refraktor: APM 140/980 SD-APO
 
Posty: 170
Rejestracja: 19 Mar 2017, 15:38

 

PostKrzysztof_P | 21 Lis 2019, 19:46

Myślę bierz BINO APM 120ED i Refraktor APM 140ED lub 152ED.Kupisz dobre sprzęty i każdy z nich będzie miał swoje zastosowanie. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostEternal84 | 21 Lis 2019, 19:49

Krzysztof_P napisał(a):Myślę bierz BINO APM 120ED i Refraktor APM 140ED lub 152ED.Kupisz dobre sprzęty i każdy z nich będzie miał swoje zastosowanie. :wink:

Nie, Krzysztofie
na tyle nie mogę sobie pozwolić finansowo. Muszę wybrać jeden. Stawiam na ,, uniwersalny" i wygodny sprzęt i jeden z tych trzech powinien mi to zapewnić.
Większe mi niepotrzebne bo szykuje się dostęp do lustra 660 mm.
Ostatnio edytowany przez Eternal84, 21 Lis 2019, 20:45, edytowano w sumie 1 raz
Lornetka: Fujinon 10x50 FMT-SX2
Refraktor: APM 140/980 SD-APO
 
Posty: 170
Rejestracja: 19 Mar 2017, 15:38

 

PostKrzysztof_P | 21 Lis 2019, 20:33

Może zatem faktycznie to BINO 120ED APM , jak jeden dobry i możliwie jak najbardziej mobilny i "uniwersalny" sprzęt. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkrzysiek.p | 21 Lis 2019, 21:02

Tak sobie czytam już kolejny dzień te doświadczenia obserwacyjno - sprzętowe to i ja się wypowiem.
Oczywiście myślałem o dwóch sprzętach jak w zadanym temacie.

Otóż, zeszłej wiosny pod bardzo dobrym niebem ( zmierzone bez problemu 21.37 SQM-L )
Miałem okazje przeprowadzić obserwację lornetą Fluorytową Miyauchi BR-141mm przy powiększeniach 25x i 45x
M81/82 i Tryplet Lwa . Galaktyki prezentowały się bardzo dobrej jasności, takiej podobnej do Synty Flex 8`` przy znacznie niższych powiększeniach. Generalnie bardzo kontrastowe i oczywiste galaktyki jak z astrofoto..tyle że w B&W

Po tych doświadczeniach nie spodziewałbym się obrazów DS z APM 120mm lepszych niż ``zwykły ``Newton 8 cali.
Generalnie Gromady Otwarte fakt, ładnie i szerzej.
W tym wypadku jeśli również celujesz w DS i US to lorneta 120mm raczej nie da Ci pełnej satysfakcji w tym i w tym.
Mobilność ok.

W tym budżecie lornety APM 120mm to Wybrałbym refraktor APM 140mm ( z nasadką bino koniecznie do US ;) Jednak Ja widzę o wiele więcej niż jednym okiem...a moje prawe już o wiele słabsze . Ale mózg to bardzo ładnie nadal składa ) plus APM S-A 100mm dla szerokiego kadru.

Jeśli była by to lorneta 152mm to inna sprawa...Zdecydowanie docelowa.
Vixen Ultima 8x42 , WO 10X50 ED, Nikon Monarch 16x56
R 102/600, Meade SP 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5, Bino WO
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV
 
Posty: 195
Rejestracja: 04 Lis 2005, 14:48
Miejscowość: Nowa Słupia / Kielce

PostKrzysztof_P | 21 Lis 2019, 22:18

Czyli podobnie jak ja napisałem wcześniej o budowie np.BINO 2X150mm AC typowo do DS i Refraktor ED 140mm lub 152mm typowo do planet.Ale tu chodzi o mobilność , coś kosztem czegoś , więc mamy spore ograniczenia. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 21 Lis 2019, 22:25

Myślę też że Newton 10"-12" z Bino byłby dobrym wyborem do DS , przy takiej Aperturze Newtona to już mamy na tyle światła z LG że można ładnie oglądać i mgławice i kulki i galaktyki.Do Planet Refraktor ED , APO lub mobilniejszy ale 7"-8" Mak.
Niestety założona tu z góry mobilność czy waga ogranicza nam znacznie możliwości sprzętu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostEternal84 | 21 Lis 2019, 22:46

Jestem po rozmowie z jednym z właścicieli APM 120 SD apo. Dostałem odpowiedzi na wszelkie nurtujące mnie pytania. Zostaje przy wyborze lornety.
Lornetka: Fujinon 10x50 FMT-SX2
Refraktor: APM 140/980 SD-APO
 
Posty: 170
Rejestracja: 19 Mar 2017, 15:38

 

PostKrzysztof_P | 21 Lis 2019, 23:38

Zatem Powodzonka w zakupie , potem może napisz co nieco na Forum aby rozjaśnić sprawę.Jak sprzęt ma się w praktyce i czy warty jest wydania takiej sumy. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostEternal84 | 22 Lis 2019, 00:51

Krzysztof_P napisał(a):Zatem Powodzonka w zakupie , potem może napisz co nieco na Forum aby rozjaśnić sprawę.Jak sprzęt ma się w praktyce i czy warty jest wydania takiej sumy. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Dzięki Krzysztof,
szukam kompromisu i ta lorneta okazuje się najlepiej łączyć to czego oczekuje od sprzętu. Ogólnie obserwuje DSy, później Księżyc i na końcu sztandarowe dwie planety. Kto wie, może za parę lat stanę się typowym planeciarzem i przyjdzie czas na refraktor ED jeśli złapie bakcyla :wink:
Dzięki Koledzy za udział w dyskusji :)
Lornetka: Fujinon 10x50 FMT-SX2
Refraktor: APM 140/980 SD-APO
 
Posty: 170
Rejestracja: 19 Mar 2017, 15:38

 

Postjerzej | 22 Lis 2019, 07:38

Poczekaj na „violet Friday” być może zaoszczędzisz trochę pieniędzy. W grudniu tez zwykle są przeceny, nie wiem czy na 120 ale ja bym polecał codziennie obserwować.
Pozdrawiam
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 203
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

Postsnakersen | 22 Lis 2019, 09:04

To prawda co napisał jerzej. Ja jeszcze podpowiem, że w APM możesz negocjować cenę. Kiedyś kupiłem montaż widłowy za 2/3 ceny. Zaoszczędziłem wtedy ponad 1000 złotych.
Awatar użytkownika
 
Posty: 210
Rejestracja: 22 Cze 2009, 13:41
Miejscowość: Kraków

 

Postwampum | 22 Lis 2019, 11:16

Heh.
Wiedziałem że wybierzesz lornetę, docelowo APMa120.
Widziałem jak podba Ci się moja 100tka, kręciłeś się koło niej i widać było, że chcesz coś takiego.
W większości przypadków najprostszy wybór jest najlepszy.
Nie ma bardziej kompaktowego sprzętu jak taka lorneta 100 czy 120mm. jeśli mówimy o mozliwościach do mobilności.
Jak już kupisz, to musimy się spotkać i zobaczyć jak duża będzie różnica pomiedzy nimi, Orion czeka!.
Do usłyszenia i zobaczenia.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1202
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postkrzysiek.p | 22 Lis 2019, 23:30

Krzysztof_P napisał(a):Czyli podobnie jak ja napisałem wcześniej o budowie np.BINO 2X150mm AC typowo do DS i Refraktor ED 140mm lub 152mm typowo do planet.Ale tu chodzi o mobilność , coś kosztem czegoś , więc mamy spore ograniczenia. :wink:


Z tego co chłopaki piszą to jeśli ``ekonomicznie`` mieć dużą lornetę do DS tak jak zacytowana BR- 141mm.
Wiadomo gabaryty większe i cięższe ze dwa razy.
TS 152/900 x 2 plus pryzmaty EMS ( około 8 tyś, w.g kolegi z forum ) robi się drugie tyle, ale mamy możliwości powiększenia chyba sporo większego niż te 50x. W cenie 2x mniejszej niż Biały już Kruk Br - 141mm .
Czy znaleźliście w sieci podobny projekt > ?
Vixen Ultima 8x42 , WO 10X50 ED, Nikon Monarch 16x56
R 102/600, Meade SP 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5, Bino WO
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV
 
Posty: 195
Rejestracja: 04 Lis 2005, 14:48
Miejscowość: Nowa Słupia / Kielce

Postmrjq | 23 Lis 2019, 04:10

Eternal84 napisał(a):Jestem po rozmowie z jednym z właścicieli APM 120 SD apo. Dostałem odpowiedzi na wszelkie nurtujące mnie pytania. Zostaje przy wyborze lornety.


Podzielisz się, może inni skorzystają z odpowiedzi ? Ja chętnie usłyszę pytania i odpowiedzi.
Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Post_Wojtek_ | 23 Lis 2019, 09:38

Zanim kolega poda pytania i odpowiedzi, warto rzucić okiem na wątek, który już raz linkowałem (pod kątem wagi lornety) - https://www.cloudynights.com/topic/563242-apm-120-sd-bt/. Jego autorem, jak sądzę, jest jeden z polskich posiadaczy APM 120SD i dość dokładnie opisuje on sam sprzęt oraz jak lorneta zachowuje się na niebie.
Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S
 
Posty: 355
Rejestracja: 31 Mar 2012, 19:37
Miejscowość: Gdańsk

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat