Soczewka Barlowa

PostKazikos | 06 Sie 2020, 13:12

Cześć, chciałbym kupić soczewkę Barlowa (najpewniej 3x) i mam pytanie. Jaki konkretnie model pasuje do Dobsona 8" od sky-watchera? oraz czy są dostępne soczewki nie achromatyczne? A jeśli nie, to czy w takiej soczewce obraz jest rzeczywiście czarno-biały?
 
Posty: 19
Rejestracja: 09 Lip 2020, 11:45
Miejscowość: Białystok

 

Postkk | 06 Sie 2020, 13:56

Termin „achromat” oznacza korekcję aberracji chromatycznej dla dwóch barw a nie że obraz jest czarno-biały. Tak więc nie, obraz nie będzie czarno-biały.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKazikos | 06 Sie 2020, 14:06

A czy taka soczewka będzie pasować do mojego Dobsona?

https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... romatyczna
 
Posty: 19
Rejestracja: 09 Lip 2020, 11:45
Miejscowość: Białystok

 

Postkk | 06 Sie 2020, 14:14

Jeśli masz adapter do wyciągu okularowego z 2 cali na 1.25” to nie powinno być problemu.
A co chciałby kolega osiągnąć takim barlowem?
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKazikos | 06 Sie 2020, 14:24

kk napisał(a):A co chciałby kolega osiągnąć takim barlowem?

Nie mam póki co pomysłu, teleskop jest w zasadzie świeżo kupiony i dopiero kilka razy patrzyłem w niebo, może bym na planety popatrzył, zobaczy się ;)
kk napisał(a):Jeśli masz adapter do wyciągu okularowego z 2 cali na 1.25” to nie powinno być problemu.

o matko nie mam, a to trzeba jeszcze adapter miec? a nie ma jakichs wymiarowych? :)
 
Posty: 19
Rejestracja: 09 Lip 2020, 11:45
Miejscowość: Białystok

 

PostSmorff84 | 06 Sie 2020, 20:40

Jeśli juz stosujesz okulary które masz to właśnie wkładasz je w ten adapter 1.25. Napisz coś więcej jakie masz te okulary. Jeśl chcesz na siłę Barlova x3 to kup lepiej ten.
https://teleskopy.pl/Soczewka-Barlowa-G ... -1820.html
Choć lepiej kupic okular do planet niż Barlowa x3.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
SW N10 GoTo, SW 120/600, Mak150 ,Nex star 5i, AZ- 5, EX 8x40
 
Posty: 517
Rejestracja: 12 Gru 2019, 17:24
Miejscowość: Sosnowiec

 

Postzloty_2000 | 06 Sie 2020, 21:48

Z całym szacunkiem, ale sugerowałbym na początek poważne dokształcenie się w tematach podstaw z teleskopu, jego wyposażenia i użytkowania.

Mam nieodparte wrażenie, że Kolega chce wyciągać ze swojego sprzętu obrazy a'la Hubble bez konkretnych typów co do obserwacji.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postfranek | 06 Sie 2020, 21:57

 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostKazikos | 07 Sie 2020, 06:36

zloty_2000 napisał(a):Mam nieodparte wrażenie, że Kolega chce wyciągać ze swojego sprzętu obrazy a'la Hubble bez konkretnych typów co do obserwacji.

Błędne, wiem jakie są zdolności mojego teleskopu, po prostu widziałem tu na forum zdjęcia planet od ludzi działających na dobsonie i był tam wymieniony Barlow, myślałem że spróbuję. póki co uczę się obserwacji na planetach, jak będę miał sprzęt do robienia jakichś zdjęć przyzwoitych to będę obserwował mgławice czy coś, bo mało możliwe że to uchwyce telefonem :)

Smorff84 napisał(a):Jeśli juz stosujesz okulary które masz to właśnie wkładasz je w ten adapter 1.25. Napisz coś więcej jakie masz te okulary. Jeśl chcesz na siłę Barlova x3 to kup lepiej ten.
https://teleskopy.pl/Soczewka-Barlowa-G ... -1820.html
Choć lepiej kupic okular do planet niż Barlowa x3.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka


jak wrócę z pracy to ci podam konkretne modele, wiem tylko że mają 25 (lub 20) i 10 mm. Widziałem tego Barlowa, ale niestety nie mam tak wysokiego budżetu, mam maks 100 złotych póki co :)
A jeśli chodzi w ogóle o obserwowanie planet, to obecnie chodzi mi bardziej o ich powiększenie do jakiegoś sensownego rozmiaru, co by było przed kimś się pochwalić :)

a co do złotego, to powiedz mi gdzie co i jak mogę przeczytać, oczywiście że chciałbym się doedukowac, ale nie wiem czego nie wiem i co powinienem wiedzieć.
 
Posty: 19
Rejestracja: 09 Lip 2020, 11:45
Miejscowość: Białystok

 

Postsoader | 07 Sie 2020, 08:08

Cześć, fajnie że kupiłeś newtona 8" to już naprawdę fajny sprzęt ale ale musisz poznać podstawy żeby wykorzystać jego potencjał. Poczytaj o okularach, powiększeniach ŹW, na YT są fajne filmiki edukacyjne dzięki którym nauczysz się podstaw. Twój teleskop jest uniwersalny więc spokojnie nadaje się do planet, mgławic, gromad kulistych i otwartych i jaśniejszych galaktyk. Przede wszystkim nie mieszaj obserwacji wizualnych z astrofoto - to są dwie różne dziedziny wymagające innego sprzętu i dające inne efekty. W wizualu nie ma szans na zobaczenie tego co na zdjęciu. Niestety porządne astrofoto to też zupełnia inna kasa, tanimi środkami nie uzyskasz efektów jakie widzisz na forum. Na początek polecam skupić się na wizualu.
Wracając do planet i barlowa 3x to nie kupuj go, wyrzucisz kasę w błoto. Jeżeli przebrniesz przez podstawy teoretyczne to będziesz wiedział, że wkładając okular 10mm w barlowa 3x w twoim teleskopie dostaniesz powiększenie 360x i obraz będzie ciemny, rozmyty i niewyraźny. Okular 10mm da powiększenie 120x i pozwoli już na dostrzeżenie szczegółów na powierzchni planet. Dodatkowo takie powiększenie będzie bezpieczne jeżeli chodzi o seeing. Jeżeli koniecznie chcesz większe powiększenie do planet to nie schodź z okularem poniżej 6-7mm co da powiększenie 170-200x chociaż tu będą już widoczne turbulencje atmosfery. Z tanich i w miarę fajnych okularów kupisz TMB 6 lub 7mm na aliexpress za ok. 100zł.
Oczywiście planety i księżyc to nie wszystko. Sciągnij tabelę Wimmera, z której dowiesz się co, gdzie, kiedy i jak można obserwować.
Pamiętaj, że wiedza jest dostępna zupełnie za darmo, im więcej poczytasz tym lepiej wykorzystasz swój sprzęt. Powodzenia.
GSO 12", SW 72 ED + FF, EQ3-2, Bino Maxbright, Maxvision 28mm, 14mm, 8,8mm, LVW 22mm, 2xBCO 18, 2xGSO 32, UHC 2", DO SL 15x70, Nikon EX 8x40
Awatar użytkownika
 
Posty: 128
Rejestracja: 01 Mar 2011, 19:00
Miejscowość: Czerwionka-Leszczyny/Smereków Wielki

 

Postzloty_2000 | 07 Sie 2020, 09:30

Kazikos napisał(a):
zloty_2000 napisał(a):Mam nieodparte wrażenie, że Kolega chce wyciągać ze swojego sprzętu obrazy a'la Hubble bez konkretnych typów co do obserwacji.

Błędne, wiem jakie są zdolności mojego teleskopu, po prostu widziałem tu na forum zdjęcia planet od ludzi działających na dobsonie i był tam wymieniony Barlow, myślałem że spróbuję. póki co uczę się obserwacji na planetach, jak będę miał sprzęt do robienia jakichś zdjęć przyzwoitych to będę obserwował mgławice czy coś, bo mało możliwe że to uchwyce telefonem :)


I tu niestety odkrywasz, że nie do końca znasz sprzęt i jego możliwości. Zdjęcia które tu oglądasz to nie są pojedyncze kadry a stacki z najlepszych klatek filmu jaki się kręci a potem to obrabia by wyszło ostatecznie coś takiego jak widzisz na forum (to może być 100-200 albo i nawet 600 klatek na jedno zdjęcie).
Wg mnie Dobson bez prowadzenia to się raczej nie nadaje do zdjęć - chyba, że Księżyc bo on jest jasny i Ci nie zwieje z pola widzenia przy takich powerach.

Kazikos napisał(a):Widziałem tego Barlowa, ale niestety nie mam tak wysokiego budżetu, mam maks 100 złotych póki co :)
A jeśli chodzi w ogóle o obserwowanie planet, to obecnie chodzi mi bardziej o ich powiększenie do jakiegoś sensownego rozmiaru, co by było przed kimś się pochwalić :)

a co do złotego, to powiedz mi gdzie co i jak mogę przeczytać, oczywiście że chciałbym się doedukowac, ale nie wiem czego nie wiem i co powinienem wiedzieć.


Kazikos - koledzy Ci podali najlepsze wyjście w dobrej cenie co do Barlowa - naprawdę lepiej do niego dozbieraj.
Co do edukacji - masz na forum wyszukiwarkę i przeczesz cały nasz zasób, jest w nim masa informacji, podpowiedziajek i tematów o okularach do 8'' i tego jak wykorzystać Dobsona.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostSmorff84 | 07 Sie 2020, 10:09

Przed robieniem zdjęć telefonem warto zobaczyć ten wątek
https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&p=444638
tam zobaczysz jakie są możliwości. Jak sam mowisz, że dopiero co zaczymasz z astro to lepiej zacznij od obsrwacji wizualnych i zakupie okularów a na fotki przyjdzie czas.
PS
Te okulary czyli 25 mm i 10 mm to właśnie są w standardzie 1.25.
Jak budżet mały to najtańszy sensowny Barlow to: https://teleskopy.pl/Soczewka-Barlowa-G ... ,5x-(2-w-1)-/-1,25''-teleskopy-1673.html

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
SW N10 GoTo, SW 120/600, Mak150 ,Nex star 5i, AZ- 5, EX 8x40
 
Posty: 517
Rejestracja: 12 Gru 2019, 17:24
Miejscowość: Sosnowiec

 

PostKazikos | 08 Sie 2020, 15:48

Smorff84 napisał(a):.
Jak budżet mały to najtańszy sensowny Barlow to: https://teleskopy.pl/Soczewka-Barlowa-G ... ,5x-(2-w-1)-/-1,25''-teleskopy-1673.html


a nie ma jakiejś sensownej powiększającej 3krotnie?
 
Posty: 19
Rejestracja: 09 Lip 2020, 11:45
Miejscowość: Białystok

 

Postkk | 08 Sie 2020, 17:03

Kazikos nabądź byle co, względnie taniego i się pobaw. Nie do końca zdaje się rozumiesz w czym rzecz.

https://teleskopy.pl/product_info.php?p ... 1%201%2025
To dobry wybór do zabawy.
Krotność zwykłej soczewki barlow jest wynikowa i zależy od tego w jakiej odległości znajdzie się ona od diafragmy polowej okularu/ płaszczyzny obrazowania.
W powyższej soczewce masz teoretycznie 2x ogniskową jeśli użyjesz kompletnej obudowy soczewki. Teoretycznie bo (uogólniając) każdy okular ma diafragmę na innej wysokości i efektywnie dla każdego okularu jaki do niej włożysz wynikowa będzie nieco inna ale z grubsza rzecz biorąc w okolicach x2 nominalnej lustra. Podobnie jak wkręcisz samą soczewkę prosto w okular - będziesz miał mniej więcej 1.5x.
Jak dodasz odpowiednią ilość przedłużek 1.25” pomiędzy okular a soczewkę to otrzymasz i swoje wymarzone 3x. Przedłużki np takie:

https://teleskopy.pl/product_info.php?p ... SO%20FF519

Jak już będziesz wiedział po co to daj znać wtedy może będzie można poradzić.

Jeśli koniecznie musi być x3 to wystarczy poszukać.
https://teleskopy.pl/Soczewka-Barlowa-G ... -1820.html
Ostatnio edytowany przez kk, 08 Sie 2020, 17:12, edytowano w sumie 1 raz
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postpogrzex | 08 Sie 2020, 17:09

Do foto Barlow jak najbardziej jest użyteczny w Netwonach. Do obserwacji wizualnych przeciwnie. To dwie inne bajki.
 
Posty: 533
Rejestracja: 12 Lip 2012, 11:33

 

PostKazikos | 13 Sie 2020, 20:43

kk napisał(a):Jak już będziesz wiedział po co to daj znać wtedy może będzie można poradzić.

Jeśli koniecznie musi być x3 to wystarczy poszukać.
https://teleskopy.pl/Soczewka-Barlowa-G ... -1820.html


To nie jest tak, że koniecznie. Głównie chodzi mi o lepszą obserwację tych planet (no jednak w zwykłym powiększeniu są dość.. małe, pasy na Jowiszu ledwie widoczne etc. Chodzi też o to, żeby osobom trzecim również coś pokazać. Wiem, że hubble to nie jest, no ale no :) Także główny cel to obserwacja, a robienie zdjęć to jest cel BARDZO poboczny, nie mam do tego kompletnie sprzętu i czasem zdarza mi się coś telefonem fajnego uchwycić, no jednak do astrofotografii jeszcze nie podchodziłem.
 
Posty: 19
Rejestracja: 09 Lip 2020, 11:45
Miejscowość: Białystok

 

PostKazikos | 13 Sie 2020, 20:44

kk napisał(a):Kazikos nabądź byle co, względnie taniego i się pobaw. Nie do końca zdaje się rozumiesz w czym rzecz.


Zdaję sobie z tego sprawę i dlatego też przychodzę tu z zapytaniem.
 
Posty: 19
Rejestracja: 09 Lip 2020, 11:45
Miejscowość: Białystok

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat