Zakupy w Teleskopy.pl co sądzicie?

Sklepy, giełdy, okazje, porady, pierwszy teleskop...

Postwaldi1 | 24 Lis 2014, 15:08

Ode mnie opinia pozytywna.Kupowałem kilka rzeczy i szybko dotarły.
 
Posty: 616
Rejestracja: 03 Kwi 2008, 19:30
Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka

 

Postaras1988 | 24 Lis 2014, 18:35

Ja osobiście na tteleskopy.pl nie mogę narzekać ale sklep w Poznaniu nazwy nie będę wymieniac, to wielka porażka. Takiego typa czytaj sprzedającego jeszcze nie widziałem, generalnie miał mnie w pompie co bardzo dziwne w jego sytuacji kiedy sprzedaje sprzęty raczej mniej chodliwe niż promocje w biedronce. Masakra chyba mu przeszkadzalem.
Mak 127 2" ALT AZ;13mm HYPERION, 28mm LE, 8mm TMB PLANETARY II ,ND5, kamakura wp2 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 146
Rejestracja: 05 Maj 2014, 18:11
Miejscowość: Poznań

 

PostCobo | 24 Lis 2014, 23:39

aras1988 napisał(a):Ja osobiście na tteleskopy.pl nie mogę narzekać ale sklep w Poznaniu nazwy nie będę wymieniac, to wielka porażka. Takiego typa czytaj sprzedającego jeszcze nie widziałem, generalnie miał mnie w pompie co bardzo dziwne w jego sytuacji kiedy sprzedaje sprzęty raczej mniej chodliwe niż promocje w biedronce. Masakra chyba mu przeszkadzalem.

Pewnie nie jest właścicielem sklepu i jako sprzedawca nie ma żadnych profitów od utargu, to mu to "wisiało" czy sprzeda czy nie.
SW 150/750 na EQ3-2, Super kitowce 25 i 10mm oraz Barlow x2. To by było na tyle... póki co ;)

A gdyby tak rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady...?
Awatar użytkownika
 
Posty: 44
Rejestracja: 28 Wrz 2014, 12:48
Miejscowość: Wocław

 

Postaras1988 | 25 Lis 2014, 07:27

To by było jedyne rozsądne wytłumaczenie i mam nadzieję, że tak było. Chyba, że właściciel miał wyjątkowo zły dzień, cóż trzeba by dac im jeszcze szansę.
Mak 127 2" ALT AZ;13mm HYPERION, 28mm LE, 8mm TMB PLANETARY II ,ND5, kamakura wp2 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 146
Rejestracja: 05 Maj 2014, 18:11
Miejscowość: Poznań

 

PostBoma | 27 Lis 2014, 20:50

aras1988 napisał(a):Ja osobiście na tteleskopy.pl nie mogę narzekać ale sklep w Poznaniu nazwy nie będę wymieniac, to wielka porażka. Takiego typa czytaj sprzedającego jeszcze nie widziałem, generalnie miał mnie w pompie co bardzo dziwne w jego sytuacji kiedy sprzedaje sprzęty raczej mniej chodliwe niż promocje w biedronce. Masakra chyba mu przeszkadzalem.


No ja mam dobre doświadczenie ze sklepem w Poznaniu (ten bez nazwy ) bo jest tylko jeden z teleskopami na wystawie ... które mozna "pomacać".
Panowie poświecili mi sporo czasu i uważam że fachowo się zachowali. Byłem tam kilka razy i zawsze było miło pogadać . Teraz "weszli" w broń myśliwską jako dodatek a może niebawem główne zajecie . Może zwyczajnie raz mieli zły dzień . Ja nie narzekam - chciałbym aby wszędzie byli tacy sprzedawcy .
Aczkolwiek ogólnie Poznaniacy potrafią być niemili ...
 
Posty: 81
Rejestracja: 10 Lis 2013, 15:57

 

PostXenox33 | 07 Lis 2015, 22:26

Jestem zadowolony z teleskopy.pl i pewnie często będę robił tam zakupy.
Zalety:
- Dobra cena
- Szybkie dostarczenie produktu
- Spory wybór

ps. Kupiłem tam moją syntę , dotarła do mnie w 22 godziny od złożenia zamówienia , panowie
z UPS też zasługują na polecenie bardzo mili ludzie :)
Synta 8", 25mm , 10mm
Lornetka KIT 8x30
Nikon F50
 
Posty: 4
Rejestracja: 06 Lis 2015, 16:43
Miejscowość: Łomża

 

Postmkowalik | 10 Lis 2015, 23:29

Xenon, myślę, że przesadziłeś z tą reklamą teleskopy.pl. Ja przypomnę, że na tym lub sąsiednim forum ktoś opowiadał, że w jednym ze sklepów teleskopy.pl sprzedawca doradzał mu zakup teleskopu SW 150/1200 twiedząc, że jest on lepszy od SW150/750, co nie jest prawdą bo model z ogniskową 1200 ma gorszy wyciąg (zębatkowy) i jest znacznie dłuższy co czyni go dużo bardziej podatnym na dragnia od jego krótszego brata (patrz wujek google).
Niestety nie była to pojedyncza sytuacja. Któryś z popularnych sklepów, ale nie wspomnę który (zapewne da się wygooglować) polecał komuś Newtona 130mm z wbudowanym barlowem. Sprawa wyszła na jaw bo zainteresowany zapytał (chyba) na astromaniaku czy propozycja sprzedawcy jest rozsądna. Oczywiście odradzono mu zakupu takiego teleskopu. Powyże wg, mnie potwierdza to że, sprzedawcy rzadko są obiektywni i ich opinie i rady należy cedzić przez sito, a nie bezkrytycznie przyjmować do wiadomości, bo może się okazać, że najlepszy towar to ten, który zalega na magazynie.

Wracając do sklepu teleskopy.pl, ja sam ze dwa lata temu w filii w Krakowie , gdy kupowałem motofocuser lub koło filtrowe, zaliczyłem niemiłą przygodę. Sprzedawca strasznie zbulwersował się, że "cichaczem" wszedłem do sklepu w momencie gdy on buszował na zapleczu tak jakbym to zrobił specjalnie, żeby coś zwinąć. Nie miał powodu tego robić, bo czekając na niego najzwyczajniej w świecie oglądałem rozłożone teleskopy (bez dotykania), a nie korzystałem z okazji, żeby mu wynieść połowę ekspozycji.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostJanusz_P. | 11 Lis 2015, 00:01

Problem ze sklepami specjalistycznymi, w tym astronomicznymi polega na tym że aby dobrze doradzić trzeba samemu być czynnym obserwatorem nieba i pasjonatem a nie tylko sprzedawcą bo czynny obserwator dobrze doradzi innym ze swojego bogatego doświadczenia, w przeciwnym wypadku to jak kupowanie samochodu u dealera który nie ma nawet prawa jazdy :wink: i sprzedaje wszystkim przygodnym Klientom to co mu szef dzisiaj akurat kazał wypychać z magazynu bo zalegało od pół roku :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postchavez1976 | 11 Lis 2015, 04:31

Pod tym względem bardzo pomocni są właśnie Janusz i z katowickiego DO Marek. Obiektywnie doradzą i zawsze "sprzedadzą" nieco swojej wiedzy.
To duże zalety sklepu, szczególnie dla początkujących lub jeśli mamy dylemat :roll:

Przychodzi jednak taki czas, że rady sprzedawców nie są każdorazowo konieczne. Konkretnie wiemy, po co idziemy i wtedy liczy się przede wszystkim cena.
Tutaj z tpl jestem zadowolony.
Są elastyczni, co do ceny i towar mają na miejscu. Mogę podjechać szybko z domu. Właściciel sieci błyskawicznie odpowiada na maile.

Aktualnie jestem zadowolony ze wszystkich opcji: w Krakowie, Katowicach i Chorzowie (a czasem Tarnobrzegu). Korzystam z tego, co w danym momencie wychodzi najlepiej lub gdzie jest na stanie.
Są też rzeczy dostępne szybko tylko z astroshopa z RFN. Większość jest nieco drożej ale za 2 dni przesyłka jest na miejscu i z rabatem. Bez ceł, z przesyłką w zwykłej cenie.
Ponadto całe szczęście, że jest Astrokrak gdzie można wszystko dorobić na zamówienie. U pozostałych sprzedawców tego nie ma.

Z czasem najlepiej mieć rozeznanie we wszystkich sensownych sklepach, znając ich atuty ;)
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostOrzech | 11 Lis 2015, 11:49

Jeżeli chcecie pogadać ze sprzedawcą i ew żeby coś doradził to nie "teleskopy" w Krakowie. Ciężko coś wydusić od sprzedawcy, nie bardzo wie co ma na sklepie. Wrażenia są słabe. Ceny może i faktycznie niezłe ale jak pisze chavez1976, musimy wiedzieć co konkretnie chcemy kupić.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Post•Fish3r• | 11 Lis 2015, 12:03

chavez1976 napisał(a):Pod tym względem bardzo pomocni są właśnie Janusz i z katowickiego DO Marek.


Nic do Janusza nie mam , ale i on także ma na koncie kilka "wciskaczy" o których było słychac. Czy naprawdę sądzicie, że w biznesie jest miejsce na sentymenty? Każdy sklep ma w swoim życiorysie takie czy inne wtopy - mniej lub bardziej znane. Każdy sklep gdy widzi świeżaka będzie w miarę rozsądku szedł w deseń taki , aby wypchnąć to co nie idzie na stanie - w szczególności sklep który MA coś na stanie. Nie ma sklepu idealnego , czy to pod kątem serwisu, napraw, doradzctwa, gwarancji czy czasu realizacji dostaw.

Osobiście nigdy z teleskopy.pl nie miałem problemów na żadnym poziomie, to samo z poznańskim sklepem astro - tak więc to zależy indywidualnie - w poznaniu aras mogłeś trafić akurat na osobę w zastępstwie - kiedyś pamiętam, była taka sytuacja, że facet był na zastępstwie i w ogóle mało co trybił.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postchavez1976 | 11 Lis 2015, 12:11

•Fish3r• napisał(a):Czy naprawdę sądzicie, że w biznesie jest miejsce na sentymenty?

Tak! Jest taki człowiek. Marek Substyk z katowickiego DO. Doradził swieżakowi parę lat temu GSO10 kiedy byłem uparty na SW90/900 wiedząc jednocześnie, że idę do innego sklepu.
Widziałem wielokrotnie, jak bezinteresownie doradzał na sklepie niedoświadczonym klientom optymalny sprzęt do posiadanych środków, nawet irytująco niezdecydowanym, zupełnie obcym.
Na tym forum można by odnaleźć kilka przykładów podobnego zachowania Janusza w stosunku do nowych userów - mimo, że mógł sprzedać droższy sprzęt. Pamiętam.
Wtopy ma każdy sklep i trzeba to brać pod uwagę a w miarę potrzeby piętnować i nie rozpominać w nieskończoność ;)
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postzbyszek | 11 Lis 2015, 12:39

Doradzać to ryzyko, nie zawsze w oczekiwania trafi się. Nie wiadomo, czy osoba co jej doradzał, po pół roku nadal z sprzętu zadowolona .
Pamięta ktoś z dawnych lat forum teleskopy.pl i udział jego założyciela w rozszerzaniu ATM-owej wiedzy, tej od podstaw .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostXenox33 | 11 Lis 2015, 22:27

Słyszałem o tym Krakowskim oddziale wiele złych opinii ale pamiętajmy że w większości sklepów jest właśnie tak
że sprzedawca chce zarobić jak najwięcej (stosując sztuczki) dlatego trzeba zdać się na doświadczenie siebie lub mieć obcykanego w temacie kumpla, dalej podtrzymuję swoją dobrą opinię o tym sklepie bo w (moim) przypadku wywiązali się z zamówienia, mam nadzieję
że nie zmienię zdania i nie zostanę zrobiony w balona, życzę to każdemu kupującemu w jakimkolwiek sklepie :)
Synta 8", 25mm , 10mm
Lornetka KIT 8x30
Nikon F50
 
Posty: 4
Rejestracja: 06 Lis 2015, 16:43
Miejscowość: Łomża

 

Postzorg | 12 Lis 2015, 12:59

Moje wrażenia są negatywne. Polecam Astrokrak, Delta Optical lub astrozakupy.
 
Posty: 68
Rejestracja: 03 Kwi 2013, 10:27

 

Postseba598 | 12 Lis 2015, 19:47

Witam. Kupowałem tam wysyłkowo EQ6 przez telefon dostałem ładny rabat wszystko na czas i w porządku, więc ja nie mogę narzekać....
SW Mak 150 pro,Neq 6, Ed 80 SW.
 
Posty: 31
Rejestracja: 03 Gru 2011, 19:29
Miejscowość: Lublin

 

Postwgi | 12 Lis 2015, 20:02

Też robiłem kilka zakupów w tym sklepie i nie było problemu.
Przetestowałem też procedurę zwrotu i również żadnych negatywów.

Towar wysyłają bardzo szybko i dobrze zapakowany towar.
 
Posty: 21
Rejestracja: 08 Maj 2014, 14:34

 

PostSnejk | 15 Lis 2015, 21:14

Przeglądając kolekcjonowane przez mnie paragony stwierdzam, że mogę się chyba nazwać regularnym klientem tego sklepu. :) A konkretniej, jego krakowskiego oddziału. Stąd pozwolę sobie zabrać głos. Rzeczywiście, bywa że sprzedawcy mają "ciche dni" i wtedy dziękuję w myślach Panu Bogu, a raczej Panu Januszowi, że istnieje to forum. :) Idąc tam lepiej wiedzieć czego się chce, bo można nie otrzymać pożądanej rady. Dlatego polecam wcześniejsze rozpoznanie w Google oraz za pomocą forum, właśnie.

Z drugiej strony trzeba jednak przyznać, że ceny są tam przeważnie najniższe, biorąc pod uwagę tercet Delta Optical - Astrokrak - Teleskopy. To na pewno zachęca do zakupu. Do tego dochodzi bardzo sprawna sprzedaż wysyłkowa, dzięki której paczuchy wysłane w piątek przychodzą... w poniedziałek rano. :)

Chciałem jeszcze poruszyć jeden problem, a mianowicie kwestię testowania sprzętu. Wiem, że w naszym środowisku kultura wypożyczania teleskopów i okularów do testów jest mocno rozpowszechniona, niemniej uważajmy w jakim stanie oddajemy te przedmioty do sklepów! Niby sprzedawca powinien zadbać o ich prezencję oraz poinformować klienta o historii towaru, ale ostatnia przygoda w Teleskopach, kiedy to sprzedano mi sprzęt absolutnie używany (bo zakurzony, pobrudzony i niekompletny) sugeruje, że jest z tym pewien problem. Na plus zaliczam, że używany egzemplarz wymieniono bez kłopotu. Choć oczywiście pewien niesmak pozostał, bo gdybym był mniej przezorny, pewnie dałbym się złapać.

Dlatego: klienci, szanujcie sprzedawców. Sprzedawcy, szanujcie klientów.

Mam nadzieję, że na coś się przydałem jako "świeżak". :)
Ostatnio edytowany przez Snejk, 21 Paź 2016, 17:55, edytowano w sumie 1 raz
MÓJ BLOG METEORYTOWY: http://skarbykosmosu.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 308
Rejestracja: 13 Paź 2015, 17:12
Miejscowość: 26 km na pd. zach. od Krakowa

PostJanusz_P. | 15 Lis 2015, 21:53

Dlatego w Astrokraku jak Klient pyta o wypożyczenie to pytam go od razu czy chciałby dostać po kimś sprzęt wypożyczany jako nowy i informuję że nie jesteśmy wypożyczalnią sprzętu, taka jest oficjalnie i odpłatnie w Delcie i to jest też uczciwe i życiowe podejście do sprawy, sprzęt z wypożyczalni nie jest oferowany jako nowy i zarabia na siebie wypożyczaniem :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postelpython | 23 Lis 2015, 15:51

Andrzej.Ch63 napisał(a):Ja ostatnio kupiłem na odległość w TPL AZ 4 na stali .

Na następny dzień miałem już w domu , cały i zdrowy .

PS . Wcześniej kontaktowałem się z DO ale odsyłano mnie od Annasza do Kajfasza .



Ja mam dokładnie te same przemyślenia - nie odradzam nikomu ale sam już nie kupię już nic w DO. Mimo, że do samych zakupów nie mam nic to podejście tych osób, z którymi się "spotkałem przez telefon" jest nie na miejscu w dobie obecnej konkurencji - zważywszy, że jest to firma, która nie ma najniższych cen na rynku. Moim zdaniem za dużo ludzi tam pracuje i zagadnienie odpowiedzialności jest trochę rozmyte.
--------------------------------------------
SW 150/750 GOTO + USG MINI / Nikon 10x50EX
--------------------------------------------
 
Posty: 34
Rejestracja: 03 Maj 2015, 19:46
Miejscowość: Koziegłowy

 

Posttiger | 19 Gru 2015, 23:29

Na początku, gdy próbowałem negocjować z nimi ceny ED-100, a póżniej ED-120, to mnie trochę ,,zlali" (chyba stwierdzili, że ,,marzę"). Jednak, po zakupie paru drobniejszych rzeczy, kultura ,,obsługi" znacząco wzrosła. Ceny mają ,,dobre", ale jak wszędzie należy być czujnym. Natomiast w Astrokraku można liczyć na jakieś fachowe ( sprawdzone, kilkakrotnie korzystałem) porady, więc nie tylko cena towaru ma wpływ na ,,zadowolenie" z zakupu. A co do zakupów w DO, to mam dość przykre wspomnienia. Mają tam jakieś firmy, które pod swoim szyldem wysprzedają ich sprzęt (miałem styczność z ,,Wielki Market"), który usiłował mi ,,wcisnąć" dwa razy SW MN-190 (za 5000zł). Po ,,reperkusjach" moich reklamacji (teleskop nosił ślady użytkowania, posiadał znamiona korozji, oraz uszczerbki na LW), zadzwoniła do mnie Pani (z DO) względem reklamacji (nota bene bardzo zdziwiona moim podejściem), i postanowiła mnie połączyć z ,,ASTRONOMEM", pewnie dlatego ,aby wywrzeć na mnie wrażenie. Niestety ,,Astronom" nie potrafił wytłumaczyć stanu mojego ,,nowego" sprzętu. Dzięki Rzecznikowi Spraw Konsumenta udało mi się odzyskać zapłaconą kwotę (choć niepełną).
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postumyslproboszcza | 28 Gru 2015, 23:59

jak kupiłem gso 8 plus kilka drobiazgow

plusy
cena, szybka dostawa, można pogadać w sklepie a byłem w wawie i kato

minusy
nie potrzebnie kupilem jakies akcesoria co sie malo przydaly a mialy sie przydac ;/

ogólnie
4/5
SCT 8 + advanced VX + SonyAlpha 5000 + kolektor ogniskowej F/6.3 + 13 letnia toyota
 
Posty: 72
Rejestracja: 12 Wrz 2015, 11:45
Miejscowość: WrocIaw

 

Postkuba_mysluk | 30 Gru 2015, 22:08

super_novy napisał(a):
szary napisał(a):... Janusz jest chodzącą encyklopedią optyki i wszystko co wie przekazuje innym, ku ich zadowoleniu, a bez uszczerbku na finansach.

Tylko ze Pan Janusz jest jeden, jedyny, niepowtarzalny i w Krakowie. Reszta Polski musi sobie radzić sama, albo męczyć Go na forum.

W TPL w Warszawie kupowałem jakies drobiazgi, ale jakoś tak nie ma tam śladu jakiejs atmosfery. Jeden sprzedawca z nosem w ekranie, drugi czymś zajety. Nie zeby byli niemili szczególnie, ale jakos tak nijako...

Może i dlatego moj teleskop, Starsense, pare okularow i w zasadzie wszystko kupilem w Deltaoptical warszawskim.
I tu im sie nalezy laurka ode mnie za dzisiejsza akcje:

Skomputeryzowany montaz okazal sie wadliwy fabrycznie. Zwróciłem przed Świętami, oczywiście przyjeli do naprawy, wszystko normalnie i bez sladu problemu.
Dzisiaj sie okazalo ze naprawa potrwa, i... Dostalem zastepczy montaż na czas naprawy!!!
Naprawdę bardzo sie cieszę, bo myślałem że moje plany astro wyjazdowe poszły w.. (sami wiecie gdzie).

Myślę ze ma sens kupowania w dobrych firmach wlasnie dla takich przypadków. Nawet jesli gdzies na sieci mozna kupic nieco taniej to ja nie będę ryzykować.
C9.25, CGEM, Hyperstar, Hotech Advanced CT Laser Collimator, Atik Infinity, ASI290, Starsense, LVW 13, 22, 42, JoloAstroHub 3.0 i kupa kolorowych szkiełek
 
Posty: 11
Rejestracja: 06 Paź 2015, 20:35

 

Postgronki | 01 Sty 2016, 21:31

Kupowałem, dostałem montaż, niestety w statywie była wada fabryczna. Bardzo szybka wymiana kurierem na koszt sklepu. Mogę tylko polecić.
http://flickr.com/photos/gronki
TS65Q, Atik 414EX, HEQ5 belt mod, TAŁ 100 RS, DMK 21.618
Fedora Linux + RPi3
 
Posty: 938
Rejestracja: 12 Lis 2010, 18:05
Miejscowość: Wrocław / Warszawa

Postzienq | 11 Sty 2016, 01:46

W mojej krótkiej karierze z astronomią zakupy w tym sklepie robiłem 3 razy. W poprzedni piątek zamówiłem filtr polaryzacyjny, a 13 minut później dostałem numerek listu przewozowego do śledzenia paczki. Nie ma na co narzekać, bardzo szybka wysyłka i dobry sprzęt :-)
MAK 127/1500 , AZ5
BARLOW X2 | PLOSSL 17MM/10MM | HR PLANETARY 9MM
 
Posty: 25
Rejestracja: 17 Lis 2015, 15:08

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 61 gości

AstroChat

Wejdź na chat