Lorneta Omegon Nightstar 20+40x100 Triplet

Postchavez1976 | 14 Paź 2015, 19:19

Maxx napisał(a):
lukost napisał(a):Wracam do tego wątku chyba trzeci raz - tylko po to, by zerknąć na zdjęcie lornety z parką Meade. Piękna rzecz, będziesz pan zadowolony. :D


Nie sądziłem że nagle tu na forum skromny zakup lornety kątowej 100 mm wzbudzi takie zainteresowanie :wink:
Aż by się przydało skompletować teraz takie parki Meade 20 i 14 mm do kompletu ;)

Chetnie potestuje wspolnie ta lornete z moimi parkami plossli S5000 20mm i 14mm ;)
Zreszta jedna z nich jest od Ciebie :P

Przy okazji, czytam dzis ostatnia relacje Pawla Trybusa na FA a tam lorneta "Swiety Graal" - Miyauchi BR-141 - prawdziwe fluorytowe ogromne APO!
Kazdemu wolno pomarzyc... ;)
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postlukost | 14 Paź 2015, 21:07

Oj, lorneta Pawła to wspaniała sprawa - mieliśmy okazję przez nią obserwować podczas letniej sesji na górze Ćwilin w Beskidzie Wyspowym. Mankamenty są dwa: cena i gabaryty/ciężar (coś jak 12/13 cali na kratownicy :lol: ).
Jednak widoki wynagradzają wszystko...
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

Post_Wojtek_ | 28 Paź 2015, 22:59

_Wojtek_ napisał(a):No może się mylę ale sądzę, że mimo różnic w danych technicznych są to identyczne produkty wykonane na tej samej linii i różniące się jedynie kolorem oraz marką.


Jednak się myliłem. Wygląda na to, że jest kilka bardzo podobnych modeli kątowych setek różniących się ogniskową - http://www.united-optics.com/Products/B ... eries.html
Według danych producenta tylko 100/90 ma 609 mm ogniskowej. Natomiast 4 modele 100/45 mają ogniskową od 500 do 560 mm.
Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S
 
Posty: 355
Rejestracja: 31 Mar 2012, 19:37
Miejscowość: Gdańsk

Postwaldixs | 08 Lis 2015, 19:46

MAXX,

Możesz napisać coś więcej o lornecie? Były jakieś porównania z teleskopami?

Pozdrawiam
Lornetki:
Komz 4x20, Komz 6x24, Pentax Papilio 8,5x21, Chase 10x50 ED,
Canon 15x50, APM MS 20x100, APM MS 28x110
 
Posty: 808
Rejestracja: 25 Lis 2006, 12:23

PostMaxx | 08 Lis 2015, 20:37

waldixs napisał(a):MAXX,

Możesz napisać coś więcej o lornecie? Były jakieś porównania z teleskopami?

Pozdrawiam


Miałem może raptem 3 dobre noce od czasu jej zakupu.
Z uwagi na fakt że dużo czasu spędzam w pracy ( nocami też czasem ) to nie specjalnie mam czas na porównania.
Też generalnie nie bardzo jest z czym porównywać bo obecnie jako teleskop "robi" u mnie Equinox 80 mm
W zasadzie tego typu lornetę porównywać z teleskopem to trochę nie ma sensu , bo zastosowanie tych sprzętów jest troszkę inne...
Moje założenie kupując te lornetę było takie by służyła do dwuocznego oglądania obiektów DS oraz księżyca - do 50 / 70 x maksymalnie.
Czasem może do pleneru też jej użyje.
Natomiast Equinox 80 - proste astrofoto z lustrzanką oraz księżyc i planetki do 180x max.

Lorneta daje bardzo ładny obraz - aberracja bardzo lekka i też wydaje mi się czasem że w 50% pochodzi z okularów a nie z optyki samej lornety.
Udało mi się niedawno zerknąć nad ranem na mgławicę Oriona i to mnie upewniło że to jest to czego szukałem.
Widok był rewelacyjny , a komfort obserwacji dwuocznych jest niezastąpiony.
Lorneta oczywiście musi zaliczyć znacznie więcej sesji obserwacyjnych oraz obiektów na niebie , ale czuje się w niej bardzo duży potencjał.

Pozdrawiam / Maxx :)
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postzbignieww | 30 Lis 2016, 22:11

Odgrzebuję temat, nie z chęci pognębienia, pomsty - ale dla uzmysłowienia, że nie warto pisać bzdur wyssanych z palca...bo epilog wtedy nie musi być cacy cacy a poza tym to nie przystoi chyba w światku astro-amatorów.

Mam tę lornetę (TS 100mm/90 st) Nie byłoby "afery", gdyby średnica czynna była taka, jak właściciel napisał , tzn. 98-99mm a źrenica 4.0 / 4,2. Nigdy nie zrozumię człowieka, który niepotrzebnie fantazjuje, bo przecież wtedy, gdy to pisał - napewno nie miał żadnego interesu by "mydlić" , bo nawet nie wiedział, jak jest naprawdę ! A prawda taka, że lorneta ma średnicę czynną 89 - 90 mm.

Dlaczego poruszam temat ? Tylko dlatego, że miałem obiecany jakiś papier ( kopia ) o dacie sprzedaży, już nie wspominam o gwarancji - bo sklep nie wystawia duplikatu w razie zagubienia. Podobno jak gwarancja tak i paragon znalazły swoje właściwe miejsce w koszu na śmieci. Kontakt aktualnie żadny, blokada na PW

Przypominam Ci więc Maxx co napisałeś , cytuję : "Będę miał od Olka dublikat faktury - dam znać."

Dasz znać ? Czekam z przekory, bo taki świstek bez gwarancji i tak jest na... :)

Ja Ci wybaczę niefrasobliwość, wręcz głupotę przy pisaniu o parametrach lornety - ale zdobądź się
na prostą konstatatację : "przepraszam, wprowadziłem Was w błąd tymi wpisami "
Ostatnio edytowany przez zbignieww 20 Sty 2017, 23:58, edytowano w sumie 3 razy
zbignieww
 

Postchavez1976 | 01 Gru 2016, 00:36

Hej Zbyszku,
Proponuję reklamację przerzucić do wątku sprzedażowego.
Niniejszy mój wątek jest nt. lornety Omegona.
Dopuszczam offtopy nt. opisu podobnych lornet ale bez przesady :wink:
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postzbignieww | 01 Gru 2016, 05:25

Tak źle, tak nie dobrze...

Mój wpis jest umieszczony w konkretnym kontekście, we wątku dyskutuje się o lornetach - nie tylko Twojej.
W innym miejscu będzie jakby "wisiał w powietrzu "...
Poza tym problem zapewne dotyczy nie tylko tej konkretnej lornety Maxxa. Producenci i sprzedawcy z lekkością sumienia godną kata przy szubienicy na paryskiej gilotynie robią nas w balona...
Ale jeśli Ci to przeszkadza, niech Admin robi sobie z tym co chce, może nawet dać do kosza ...karawana i tak pojedzie dalej a nam pozostanie stulić uszy i godzić sią na takie praktyki producentów, sprzedawców - w myśl powiedzenia : nasz klient - nasz poddany i uzależniony !
zbignieww
 

Postchavez1976 | 01 Gru 2016, 08:38

Nie rozumiesz. Nie mam nic przeciwko opisywaniu tutaj wad lornetek. To byłoby wręcz wskazane.
Proszę tylko abyś darował sobie wycieczki nt. Kolegi. To są reklamacje, czy uzgodnienia między Wami i w wątku stricte merytorycznym sobie takich nie życzę :)
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postzbignieww | 01 Gru 2016, 10:35

Jesli Ty to traktujesz, jako wycieczke w strone Kolegi - to tym bardziej nie rozumiesz ! Wiec prosze Cie, usun to z pomoca Admina czy Kolegi
zbignieww
 

PostMaxx | 01 Gru 2016, 12:26

Witam.

Szanowny Zbyszku , test latarkowy jak zapewne doczytałeś na drugiej stronie postu zrobiłem na prośbę jednego z kolegów forum i wg wskazówek jak to wykonać.
Nie jestem ekspertem w takich pomiarach , nie robię ich nigdy bo mam gdzieś czy czynna aperatura zakupionej przeze mnie lornety czy teleskopu jest większa czy mniejsza.
Ja patrzę w dany sprzęt i albo mi pasuje to co widzę , albo nie.

Dokonałem prostego pomiaru wg wskazań kolegów i to co mi wyszło podałem.
Gdyby mnie nie proszono o ten pomiar to bym go nie robił i nie podawał wyniku.

Kolejna rzecz - w poście sprzedaży lornetki ani słowem nie pisałem że gwarantuje 98 mm aperatury.
Poza tym nie ja budowałem te lornetkę , więc nie do mnie żale.
I finalnie już - lornetę oglądałeś osobiście u mnie zanim kupiłeś , testowałeś , patrzyłeś - zatem zakup Twój był świadomy.
Obniżyłem też ostatecznie cenę z uwagi na małe pęknięcie boku walizki.

Podane w tym wątku wyniki pomiaru aperatury były na życzenie kolegi "robert_sz"
i TYLKO dlatego je podałem.

Ja gdybym nie uległ wypadkowi i nie uszkodził sobie prawego oka nie zdecydowałbym się sprzedawać tej lornetki bo byłem z niej bardzo zadowolony.
Przez miesiąc miałem z ciekawości Lunta 50 , ale niestety problem z okiem wrócił , dlatego zdecydowałem się go sprzedać i zakończyć przygodę z astro-obserwacjami.

Jeśli wpisami w tym wątku wprowadziłem kogoś w błąd to bardzo przepraszam , ale nie było to w żadnym wypadku zamierzone.
Ja też za parametry sprzętu nie odpowiadam , tylko producent.

Pozdrawiam / Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostJanusz_P. | 01 Gru 2016, 12:38

Zbyszku, personalnie wylewaj sobie żale do Kolegi na PW lub w wątku sprzedażowym bo nas to mało interesuje i nie jest kulturalne a tak naprawdę to powinieneś mieć żal do producenta i konstruktora a nie sprzedawcy z drugiej ręki który zapewne nie zna się na realnych parametrach zakupionej lornetki i podał zapewne parametry za producentem...
Powiem tak, mam podobną lornetkę Helios Semi APO 100 45* ale zamiast na nią utyskiwać że ma winietę i za małe pryzmaty bo ideałem też oczywiscie nie jest i trochę pracy w nią włożyłem zanim przyniosła zadowolenie(kolimacja i dobre okulary) to nią po prostu użytkuję i jestem z niej zadowolony, jest też opisana w wątku na forum, prawie na stałe pracuje z parką Panoptik 19 mm i jestem z niej bardzo zadowolony, to idealne narzędzie do przeglądu mgławic, gromad i galaktyk a nawet planety wyglądają w niej przywozicie z parką Pentaxów XL 7,5 mm choć na krawędzi tarczy Jowisza oczywiscie widać fioletową obwódkę bo to tylko jasne semi APO i tak ma być bo znam sie trochę na optyce i cudów nie oczekuję :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postzbignieww | 01 Gru 2016, 13:42

Maxx, sorry że chwilami byłem zbyt obcesowy ! Duży udział w tym mają moje "przeboje" z TS i APM. Wam to trudniej zrozumieć, trzeba byłoby doświadczyć na własnej skórze. Nie kupowałem w TS parówki z musztardą przecież, 1160.- euro to spory wydatek... no a potem to mierzenie średnicy i kolejny szok ! Nie życzę Wam takich niespodzianek in minus...

Było, minęło, podobnie jak fakt, że kupuję newtona 150/750 ale - wbrew zapewnieniom - jest kompletnie rozkolimowany a crayford "do imentu" rozregulowany ...

:)
zbignieww
 

PostMaxx | 01 Gru 2016, 13:54

Zbyszku ja rozumiem bo trochę czytałem opisy Twoich przykrych doświadczeń z firmą TS.
Ja naprawdę byłem z lornety bardzo zadowolony, porównywałem ją też na początku bezpośrednio z lornetą kątową Orion 70 mm i TS 100 wykazała bardzo dużą przewagę.

Niestety prawe oko u mnie nie nadaje się do obserwacji i zakończyłem już astro, bo nie ma to sensu.
Inna sprawa , że pogoda coraz gorsza i brak czasu.
Jeśli ja w którymś momencie byłem trochę bezpośredni to również przepraszam.

Uważam że jest to bardzo dobra lorneta i ufam że ją sobie zachowasz i po prostu będziesz cieszył się widokami.

Pozdrawiam Ciebie i resztę forum ...
Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postzbignieww | 01 Gru 2016, 14:15

:) :) :)
zbignieww
 

Postmateo6 | 01 Gru 2016, 14:20

I tak powinna kończyć się każda wymiana myśli ludzi kulturalnych. Gratuluję Panowie :D
 
Posty: 17
Rejestracja: 19 Cze 2013, 15:57
Miejscowość: Kędzierzyn-Koźle

 

Postzbignieww | 01 Gru 2016, 14:30

No widzisz, Maxx ! Jeszcze zostaliśmy pochwaleni ! Tak trzymać !

:)
zbignieww
 

PostJanusz_P. | 01 Gru 2016, 15:57

Teraz niech wszyscy przeczytają że zapanowała zgoda i opadł kurz bitewny a jutro to ładnie posprzątamy...
Dzięki Chłopaki za dobrą postawę i kulturę na forum :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postdorjan | 30 Sty 2018, 22:23

Janusz_P. napisał(a):... fabryczne okulary są akceptowalne pod względem korekcji ale nie grzeszą szerokim polem widzenia, mają coś koło 45-48° a tego mi właśnie w dobrej lornecie brakuje czyli okularów z dobrą korekcją własną i komfortowym polem widzenia pod 70°...
Pasują do niej bez problemu Plossle TV, Vixena, Antaresa, GSO oraz okulary lantanowe LV, LVW oraz Hyperiony :arrow: 8)



Witam astromaniaków. Odgrzebię ten temat. To mój pierwszy wpis na forum i zarejestrowałem się tutaj tylko po to, by kupić tytułową lornetkę, ale tak się składa, że okulary też chciałbym trochę lepsze niż kitowe i sugerując się podobną lornetką Janusza zamówiłem w teleskopy.pl kilka par. Zdziwienie ogromne, gdy po otrzymaniu przesyłki żaden okular nie nadawał się do obserwacji na większe odległości. GSO SV 15mm i GSO SV 20mm ostrzyły na kilkadziesiąt metrów, a dalej brakowało regulacji w lornetce. Kolejna para ED 25 mm TPL 1,25" (Soligor OEM) kończyła swoją użyteczność na ok. 800m.
Wynika z tego, że tytułowa lornetka Omegon wyraźnie różni się od Helios 100 45°, bo wymieniony w cytacie Hyperion w wersji 21mm i 24mm również kończy swój zasięg na ok. 100m.
Czym te lornetki różnią się? Wiecie coś na ten temat?
Jak to jest, że w jednej prawie identycznej lornetce okulary sprawują się bez problemu, a w drugiej nie nadają się do użytku?
 
Posty: 8
Rejestracja: 15 Sty 2018, 23:34
Miejscowość: woj. podlaskie

 

Postdorjan | 02 Lut 2018, 01:31

chavez1976 napisał(a):... czy Ktoś z szanownych Koleżanek i Kolegów miał do czynienia z tą lornetą:
http://www.astroshop.pl/omegon-lornetka ... mi/p,14697 ?
O jakich soczewkach (semiapo a zarazem tryplet??) mówimy i czy faktycznie klasyczne okulary 1,25" będą bez przeszkód pasowały?


franek napisał(a):Jaka jest apertura czynna obiektywów i czy żrenice wyjściowe,nie są obcięte przez pryzmaty :?: Czy ostrzą wszystkie okulary 1,25",czy tylko TV :?: O tym expert nie napisał.



Witam. Jestem tutaj z powodu tytułowej lornetki i odgrzebię ten stary wątek. Posiadam taką lornetkę dopiero 2 tygodnie i szukałem właśnie odpowiedzi, czy klasyczne okulary 1,25” będą pasowały? Niestety, informacje w tym wątku niczego w tym temacie nie wyjaśniają.

Przez ten króciutki okres wiem już na pewno, że nie wszystkie okulary działają poprawnie. Duża część nie ostrzy na „nieskończoność” z powodu dość krótkiej regulacji w lornetce. Dotychczas sprawdziłem GSO SV 15mm i GSO SV 20mm i ostrzyły one do kilkudziesięciu metrów, a do poprawnej pracy wymagają jeszcze zbliżenia do pryzmatów, na co nie pozwala konstrukcja lornety. Kolejna para ED 25 mm TPL 1,25" (Soligor OEM) pozwala na trochę więcej, ale jej zakres kończy się na 800-1000m. Cała seria Baader Hyperion również się nie nadaje i sprawdzone ogniskowe 21mm i 24mm ostrzą do ok. 100m. Wiem również, że nie są kompatybilne z lornetą Omegon 20+40x100 okulary Omegon serii Super LE, bo taką informację otrzymałem z astroshop.pl. Tutaj kończy się moja wiedza o nieodpowiednich okularach.

Teraz te kompatybilne. Baader Planetarium Classic Ortho 18mm i Explore Scientific 8,8 mm sprawują się bardzo dobrze. Są parafokalne z kitowymi okularami 23mm i 13mm. Ortho jest bardzo kontrastowy i ostry, a ES daje olbrzymie pole, którego nie da się objąć w całości wzrokiem. Pasują również WA 66 20mm i WA66 9mm i prawdopodobnie cała reszta tej serii, a także TMB Planetary II 7mm i pewnie reszta tej serii. Tyle sprawdziłem i dalej to aż strach zamawiać. Zostawiłem do lornetki BCO 18mm i ES 8,8mm. Kitowe okulary są całkiem niezłe, ale szerokością pola nie zachwycają i z pewnością, przynajmniej ten dłuższy, nie oferuje powiększenia ze specyfikacji 20x. Jest to raczej coś bliżej 25x bo porównując z lornetką Celestron 20x80 jest zdecydowanie bliżej z Meogona. Teraz szukam czegoś przyzwoitego o szerokim polu w przedziale 22mm-30mm. Do poprawnego wyboru potrzebuję już podpowiedzi bardziej doświadczonych Astromaniaków.

Tak wygląda schemat optyczny lornety Omegon 20+40x100 i nie za bardzo dowierzając producentowi zrobiłem fotką z odbiciem światła od soczewek. Tym razem napisali prawdę.

Image...Image


Czytając ten wątek byłem ciekaw, czy Omegon ma te 100mm soczewki i czynna apertura też zbliża się przynajmniej do tych 100mm. Zrobiłem po raz pierwszy test „latarkowy” i wychodzi, że tak. Soczewka z przodu jest 100mm, a światło po przejściu przez okular rysuje pole o średnicy 100mm. Test wykonany z odległości 30cm od ściany na którą nakleiłem fragment starego notatnika biurowego z podziałką na dole wyskalowaną z precyzją 1mm. Kartka nie jest biała, więc te ciemniejsze plamy to tylko wzorek na powierzchni papieru. Maleńka latarka diodowa ustawiona w odległości ok. 10cm od okularu. Fotografując musiałem aparat przesunąć od osi ściany i stąd widok pola to raczej owal a nie koło.

Image...Image

Image...Image

Image...Image
Ostatnio edytowany przez dorjan, 02 Lut 2018, 23:49, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 8
Rejestracja: 15 Sty 2018, 23:34
Miejscowość: woj. podlaskie

 

Postfranek | 02 Lut 2018, 12:44

Cytuję:
Teraz szukam czegoś przyzwoitego o szerokim polu w przedziale 22mm-30mm.
================================================================================================
Jaki jest przelot tej lornety pod okularami,bo może byc duża winieta,szczególnie ,że okulary 22mm, maja byc z szerokim polem :?:
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostJanusz_P. | 02 Lut 2018, 19:17

Mam bardzo podobną lornetę Helios i docelowe okazały sie Panoptic 19 zaś Panoptic 27 miały już nie akceptowalnie duże winietowanie na brzegach polach więc ich nie zatrzymałem na długo bo tu lorneta maiła za mały przelot na pryzmatach do tak szerokich pól i tak małych powiększeń :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postdorjan | 02 Lut 2018, 22:48

Janusz. Czytałem już Twoje wypowiedzi na temat lornety Helios 100 45°. Budowa zewnętrzna jest identyczna i podejrzewam, że optycznie też jest podobna, ale jakieś różnice są, bo pisałeś o kompatybilności okularów GSO SW i Hyperionów, a tymczasem do Omegona te serie zupełnie nie nadają się. Jeden z profesjonalnych fachowców od sprzętu astro udzielił mi takiej odpowiedzi, „ że teoretyzowanie w tym zakresie nie ma większej przyszłości - to trzeba sprawdzić.” Tak więc na razie sprawdzam okulary pasujące do tej lornetki i dotychczas zaakceptowałem ES 8,8mm i Baader Ortho 18mm. Nie mam żadnego doświadczenia z teleskopami i dużymi lornetami z wymiennymi okularami, ale lornetkami o normalnych rozmiarach posługuję się od 40 lat i próg akceptacji podniesiony mam dość wysoko. Dotychczas 10x50 to była podstawa do obserwacji i gwiaździste niebo nie było priorytetem. Chciałem zobaczyć coś więcej i kupiłem Celestrona SkyMaster 20x80, co okazało się wielkim nieporozumieniem, bo to strasznie tandetny optycznie instrument.

Ten Omegon to już jest coś. Wystarczyło spojrzeć na Księżyc i już wiedziałem, że trzeba go tylko doposażyć i będzie świetny do obserwacji nie tylko nieba. Jest dobrze skolimowany i z 7mm TMB bez problemu daje radę. Do krótszych ogniskowych nie miałem jeszcze dostępu i jak na razie ES 8,8mm to docelowy i wystarczający okular dający ponad 60x powiększenie i komfortowe pole.
Z drugiej strony brakuje mi jak najmniejszego powiększenia i szerokiego pola. Wiem, że mogę mieć kłopoty z winietowaniem na brzegach i trzeba doświadczalnie określić granicę powiększenia przy której brak winietowania. Tą granicą jest 20x powiększenie, ale zaakceptuję i trochę większe. Fotograficznie jestem zaawansowany, ale o sprzęcie do obserwacji astronomicznych nie wiem nic i mam nadzieję, że pomożecie znaleźć coś optymalnego i w rozsądnej cenie. Panoptic jest pewnie świetny, tylko tej „rozsądności” mu brakuje.


franek napisał(a):Jaki jest przelot tej lornety pod okularami,bo może byc duża winieta,szczególnie ,że okulary 22mm, maja byc z szerokim polem :?:


Na pytanie franka nie umiem odpowiedzieć. Patrząc w komorę po usunięciu okularu widać jasne kółeczko bez winietowania, a fotografując z odległości ok. 30cm w polu widzenia pojawiają się już jakieś elementy. Konstrukcja wyciągu jest bardzo solidna. Okular wchodzi do mosiężnej i szczelnej tulejki grubości co najmniej 2mm i uszczelnionej gumowym pierścieniem. Wkładanie okularu powoduje sprężanie powietrza w komorze i częściowe wypychanie okularu. Wymaga to chwilowego przytrzymania wciśniętego okularu do momentu rozprężenia powietrza. Wyciąganie okularu jest z kolei obarczone powstawaniem podciśnienia i zasysaniem okularu do wewnątrz. Plastykowy pierścień kontrujący okular znajduje się w górnej części i jest łatwy w montażu i demontażu. Umieszczony jest we wnętrzu górnego pokrętła z gwintową regulacją i nie sprawia najmniejszych kłopotów zarówno z okularami bez rowka jak i tymi z rowkiem.

Wygląda to tak.
Image...Image

Będę szukał okularu o ogniskowej najlepiej 28mm i polu ok. 70°. Widzę takie w ofertach, ale najczęściej z mocowaniem w 2" wyciągu.

Pozdrawiam.
 
Posty: 8
Rejestracja: 15 Sty 2018, 23:34
Miejscowość: woj. podlaskie

 

Postchavez1976 | 02 Lut 2018, 22:55

Z jakich okolic jesteś? Ja do nasadki bino wybrałem parki Meade S5000 plossl 60st. (26, 20, 14, 9, 5.5). To świetne ale bardzo trudno dostępne szkiełka.
Marzy mi się taka kątowa lorneta i sądzę, że tak jak do "bino", będą te okularki jak znalazł. Chętnie bym potestował, może na jakimś zlocie na wiosnę :wink:
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postdorjan | 03 Lut 2018, 00:41

Jestem z woj. podlaskiego i to jego północnej części. Większość z Was pewnie codziennie na stole ma przetworzoną cząstkę moich okolic , bo to siedziba producenta najwyższej jakości produktów mleczarskich i mleko, czy masło „Łaciate” to znak rozpoznawczy. W pobliżu piękne jezioro Rajgrodzkie, Dreństwo, Ełckie i Pojezierze Augustowskie. Z południowej strony otacza nas Biebrzański Park Narodowy z bagnami dorzecza Biebrzy. Czysto i ciemno. Tutaj w otulinie parku niebo jest czarne i tysiące gwiazd widać nawet bez lornetki, a z jakimkolwiek „powiększalnikiem” to już miliony.

Nie jestem znawcą nieba, ale rozpoznaję gołym okiem większość gwiazdozbiorów, a z lornetką dostępne są kolejne niewidoczne gołym okiem obiekty DS. Nigdy nie używałem teleskopu i lornetka w zupełności wystarczała dla moich potrzeb. Teraz kupiłem lornetę i to już przerost formy nad treścią.
Pozdrawiam.
 
Posty: 8
Rejestracja: 15 Sty 2018, 23:34
Miejscowość: woj. podlaskie

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat