Nowości w hi endowych filtrach mgławicowych do wizuala

Postrobert_sz | 20 Wrz 2016, 15:36

Wow, macie fajny sprzęt do testów. Jesteście w stanie mierzyć transmisję jakichś większych sprzętów np. lornetek?
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postmxer | 20 Wrz 2016, 15:50

robert_sz napisał(a):Wow, macie fajny sprzęt do testów. Jesteście w stanie mierzyć transmisję jakichś większych sprzętów np. lornetek?


Niestety. Lornetki tam nie wsadzimy. Może jakiś okular.
Bike, true way of life
-= rwm.org.pl =-
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 10 Lut 2016, 10:40
Miejscowość: 3miasto

 

Postchavez1976 | 20 Wrz 2016, 17:22

mxer napisał(a):Ja ze swojej strony dorzucę test UHC w pełnym paśmie od widzialnego do IR.
Widać że producent troszeczkę za krótkie robi te testy. Może dlatego że okolice 650nm (Ba wodorowe) w górę nie wychodzą już tak spektakularnie :)

Hej,
Dzięki za filmik!
Nie wiem, czy potrafię dobrze interpretować te pomiary ale tutaj mamy chyba bardzo podobne wyniki:
- dla Lumicona UHC:
http://www.astrosurf.com/buil/filters/c ... Deep%20Sky
http://www.karmalimbo.com/aro/pics/filters/narrow.jpg
- dla Astronomika UHC:
http://www.astrosurf.com/buil/filters/c ... ikon%20D70
http://www.karmalimbo.com/aro/pics/filters/medium.jpg
W tabeli transmisji na filmie widać, że blokowano zakres dokładnie do 630nm więc pomiar jest zgodny z wydrukiem.

W związku z powyższym mam pytanie do Artura i Kolegów, czy w prezentowanym na filmie przedziale (630-740nm) powinno być cokolwiek widoczne w wizualu??
Używam UHC wyłącznie do obserwacji.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Posttheru | 20 Wrz 2016, 19:02

U mnie również zameldował się SVOtek UHC.
Transmisja nie tak okazała jak w filtrze Chaveza ;)
Załączniki
Nowości w hi endowych filtrach mgławicowych do wizuala: image.jpg
Canon IS 15x50
Canon IS 10x30
Zeiss Terra ED 8x25
 
Posty: 35
Rejestracja: 15 Mar 2016, 18:21
Miejscowość: Warszawa

 

Postmxer | 20 Wrz 2016, 20:09

chavez1976 napisał(a):W związku z powyższym mam pytanie do Artura i Kolegów, czy w prezentowanym na filmie przedziale (630-740nm) powinno być cokolwiek widoczne w wizualu??
Używam UHC wyłącznie do obserwacji.



Pasmo widzialne jest z przedziału 380nm - 780nm. Możesz już samemu sobie odpowiedzieć na zadane pytanie.

Wszystkie te czerwienie na zdjęciach które oglądasz to właśnie pasma od 630 w górę. Na filmie zaznaczyłem że kluczowe są okolice 656nm, to właśnie tam w paśmie widzialnym dostrzegamy zjonizowane chmury wodoru. Więc to bardzo ważne w wizualu pasmo.

Teraz pozostaje nic innego jak tylko poczekać na dogodną okazję i polecieć na pole.

P.S. Przy zdjęciach, szczególnie z modowanych lustrzanek i kamer kolor czerwony objawia się intensywniej, to pasa IR z przedziału 780nm-1000nm. Nasze oczy ich nie dostrzegają ale lustro pokaże. Znaczenie tego pasma 630+ objawia się gdy focimy niemodowanym aparatem.
Bike, true way of life
-= rwm.org.pl =-
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 10 Lut 2016, 10:40
Miejscowość: 3miasto

 

Postchavez1976 | 20 Wrz 2016, 20:18

mxer napisał(a):
chavez1976 napisał(a):W związku z powyższym mam pytanie do Artura i Kolegów, czy w prezentowanym na filmie przedziale (630-740nm) powinno być cokolwiek widoczne w wizualu??
Używam UHC wyłącznie do obserwacji.



Pasmo widzialne jest z przedziału 380nm - 780nm. Możesz już samemu sobie odpowiedzieć na zadane pytanie.

Wszystkie te czerwienie na zdjęciach które oglądasz to właśnie pasma od 630 w górę. Na filmie zaznaczyłem że kluczowe są okolice 656nm, to właśnie tam w paśmie widzialnym dostrzegamy zjonizowane chmury wodoru. Więc to bardzo ważne w wizualu pasmo.

Teraz pozostaje nic innego jak tylko poczekać na dogodną okazję i polecieć na pole.

P.S. Przy zdjęciach, szczególnie z modowanych lustrzanek i kamer kolor czerwony objawia się intensywniej, to pasa IR z przedziału 780nm-1000nm. Nasze oczy ich nie dostrzegają ale lustro pokaże. Znaczenie tego pasma 630+ objawia się gdy focimy niemodowanym aparatem.

Dzięki za wyjaśnienie ale ja pytam o obserwacje a Ty piszesz o fotografii.
Zobacz wykresy filtrów OIII do wizuala a nie CCD. Tam również Lumicony w tym wysokim zakresie notują słabą transmisję a Astronomik i TV są kompletnie blokowane.
Proszę pozostałych Kolegów o podpowiedź.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postmichael99 | 20 Wrz 2016, 20:36

W wizualu długości fali powyżej ok. 630nm nie mają znaczenia, bo nasze oczy nocą ich nie dostrzegają (co innego w dzień, czyli tak jak pisał poprzednik - 380-780nm). Ale w nocy nie. Tu na wykresie filtr Astronomik UHC masz zaznaczone szarym polem czułość oka w nocy. Oczywiście im "wyżej" sięga szare, tym w tym miejscu oko jest bardziej czułe. W astronomii wizualnej liczą się więc fale z przedziału 400-620nm, a najbardziej oko jest czułe w okolicach 500nm. Pozdrawiam!

http://www.rothervalleyoptics.co.uk/use ... ctable.png
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Postchavez1976 | 20 Wrz 2016, 20:45

michael99 napisał(a):W wizualu długości fali powyżej ok. 630nm nie mają znaczenia, bo nasze oczy nocą ich nie dostrzegają (co innego w dzień, czyli tak jak pisał poprzednik - 380-780nm). Ale w nocy nie. Tu na wykresie filtr Astronomik UHC masz zaznaczone szarym polem czułość oka w nocy. Oczywiście im "wyżej" sięga szare, tym w tym miejscu oko jest bardziej czułe. W astronomii wizualnej liczą się więc fale z przedziału 400-620nm, a najbardziej oko jest czułe w okolicach 500nm. Pozdrawiam!

http://www.rothervalleyoptics.co.uk/use ... ctable.png

Tak sądziłem. To by wyjaśniało dlaczego na wydruku jak i wcześniejszych opisach na pudełkach od Lumicona i TeleVue do wizuala podają zakres do 630nm.
Czekam aż filterek wróci od Mariusza i będą warunki to porównam z Ultrablockiem, który jeszcze nie poleciał na giełdę ;)
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postzp53 | 29 Wrz 2016, 23:31

Witam,
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią (patrz wyżej) załączam tabelę transmisji kilku posiadanych przeze mnie filtrów w podstawowych liniach wizualnych istotnych dla mgławic.
Do tego komentarz dla laików wraz z indywidualnym rankingiem producentów.
Te dalekie od "naukowości" materiały może przydadzą się poczatkującym przy zakupach filtrów, bo innego przeznaczenia dla nich nie widzę.
To wierzchołek góry lodowej w temacie filtrów, ale książki z braku czasu nie napiszę. Proszę też o wyrozumiałość i ograniczenie próśb o PW.
A na zakończenie obiektywne stwierdzenie po pomiarach: POD WZGLĘDEM TRANSMISJI SVOTEK = LUMICON.
Pozdrawiam i kończę swój udział w tym wątku -
Zbyszek :)
P.S. W "Komentarzu" punkt 2 P.S. jest pomyłka: zamiast 850 nm winno być 650 nm!
Ostatnio edytowany przez zp53, 30 Wrz 2016, 07:23, edytowano w sumie 1 raz
Sorki, za dużo sprzętu by pisać... Obserwatorium roll-off w Luborzycy k. Krakowa. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
 
Posty: 380
Rejestracja: 17 Mar 2011, 21:22
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 30 Wrz 2016, 01:44

Cześć Zbyszku. :D

Potwierdzam w 100% Twoje stwierdzenie iż Svotek=Lumicon co miałem okazję sprawdzić u nas w obserwatorium w trakcie wspólnego oglądania i testowania tych filtrów razem z Tobą.
Gorąco Polecam zakup tych filtrów bez względu na Logo czy to Svotek czy Lumicon , gdyż są to bezwzględnie Docelowe Filtry , szczególnie Deepsky jako ALP przypadł mi do gustu , OIII i UHC juz znałem z wcześniejszych obserwacji i testów , które to filtry są też z doskonałą wydajnością przewyższającą widocznie filtry z konkurencyjnych firm.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmidimariusz | 30 Wrz 2016, 12:40

Wczoraj robiłem niezależny testy Lumicon - Svotec. Potwierdzam trudno znaleźć różnię w obrazach między tymi dwoma filtrami. Praktyczne dają taki sam obraz.
Za to Svotec ma lepsze wartwy, rzadziej paruje od Lumicona i ma lepszy gwint, który pozwala na swobodne wkręcanie za każdym razem.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Posttheru | 30 Wrz 2016, 17:21

Trzy dni temu zabrałem wreszcie na obserwacje filtr UHC SVOTek'a. Potwierdzam to co potwierdzili już koledzy :)
Miałem w planie pozaliczać parę Herscheli - nie zdążyłem. Zasiedziałem się z rozdziawioną gębą nad NGC 7000, 6960, 6992/6995, 6888. Cudeńko! Filtr extraklasa.
Polecam (poczułem się jakbym wystawiał komentarz na alledrogo). :lol:
Canon IS 15x50
Canon IS 10x30
Zeiss Terra ED 8x25
 
Posty: 35
Rejestracja: 15 Mar 2016, 18:21
Miejscowość: Warszawa

 

Postkaczor_ks | 01 Paź 2016, 10:18

Coś mi się zdaje że lada chwila filtry SVOTek'a pojawią się w standardowej ofercie sklepów a Lumicon pozostanie tylko historią na giełdach i wspomnieniach. Póki co wszelkie informacje są tylko pozytywne i brak zaufania do SVOTek'a szybko przemienia się w wysoką renomę tych szkiełek.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postmidimariusz | 01 Paź 2016, 12:04

Kurcze, jak bym nie miał Lumicona to zamówiłbym teraz Svoteki jako komplet mgławicowy.
Teraz to nie opłaca mi się zmieniać filtrów.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Postchavez1976 | 01 Paź 2016, 12:44

W pełnym komplecie 5 filtrów wizualnych (UHC, OIII, H-Beta, Deep Sky, Comet) wychodzi ok. 40% taniej za sztukę. Można napisać do Johna i nie ma problemu. Sam mi proponował.
Ja też już miałem starszą wersję H-Bety i Cometa z Lumicona więc się nie skusiłem.
Są też 2" filtry astrofotograficzne LRGB, Ha, SII, OIII CCD. Oczywiście wg specyfikacji Lumicona.
Niestety jeszcze się nie dorobiłem kamery DS więc nie potrzebuję.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postzp53 | 16 Paź 2016, 09:55

Witam :) ,
Jakiś czas temu zasugerowałem Johnowi Gao pewne zmiany w "opakowaniu" filtrów SVOTeka.
I oto newsy otrzymane dziś od J.G. na moje propozycje:
1. SVOTek uzyskał od Lumicona możliwość brandowania swoich filtrów jako "SVO-Lumicon" aby podkreślić kontynuację legendy Lumicona. Koledzy, którzy zamówili u nich filtry przeze mnie otrzymają je - jako pierwsi na świecie(!) - pod nowym brandem :)
2. Zostaną zmienione pudełka-pojemniki na filtry na podobne do tych starych lumiconowskich, ale to dopiero po wyczerpaniu zapasów dotychczasowych, niewygodnych pojemników.
Mam nadzieję, że nie spowoduje to drastycznej zmiany cen.
Pozdrawiam - Zbyszek :)
Sorki, za dużo sprzętu by pisać... Obserwatorium roll-off w Luborzycy k. Krakowa. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
 
Posty: 380
Rejestracja: 17 Mar 2011, 21:22
Miejscowość: Kraków

 

Postchavez1976 | 16 Paź 2016, 10:13

Ja tam nie uważam, że obecne pojemniki są niewygodne.
Tamte były ładniejsze i mniejsze ale obecne lepiej chronią filtr przed wypadnięciem i uszkodzeniem np. przy wysyłkach.
Jak już po paru użyciach wyciągałem i chowałem tą dużą piankę, która chroni filtr od góry, to się teraz wygodniej to użytkuje i jestem zadowolony.
Mi najlepiej pasowały zawsze okrągłe pojemniki od 2-calowego Ultrablocka. Jakby ktoś takie miał, to chętnie odkupię albo zamienię się na dowolne inne.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostMarek_N | 02 Gru 2016, 08:04

zp53 napisał(a):1. SVOTek uzyskał od Lumicona możliwość brandowania swoich filtrów jako "SVO-Lumicon" aby podkreślić kontynuację legendy Lumicona. Koledzy, którzy zamówili u nich filtry przeze mnie otrzymają je - jako pierwsi na świecie(!) - pod nowym brandem :)

Jako pierwsi i ostatni :D

Cóż, bajka pod tytułem "SVOTEK przejmuje Lumicona" dobiegła końca.

Dla mnie od początku była to jakaś lewa akcja, bo wystarczyło popatrzeć na Cloudy Nights żeby stwierdzić, że nic takiego nie ma miejsca. Wpisanie słowa Svotek w ichniejsza wyszukiwarkę wyrzucało jeden wątek pod wiele mówiącym tytułem "czy to podróbka?". Żadnej reklamy na forum (wystarczył jeden forumowy tester, którzy szybko by rozdmuchał sprawę), żadnej sprzedaży na Ebay'u. Totalna cisza - było jasne że obie firmy są niedogadane.

Tylko pokątna sprzedaż do Polski pod przykrywką, że to Lumicony (a sorry... SVO-Lumicony :D). A do tego z dziurkami w warstwie interferencyjnej czyli pewnie to, co nie przeszło kontroli jakości w Lumiconie, a trzeba się było tego jakoś pozbyć.

Oczywiście w cenie 700 zł to doskonałe filtry, szczególnie że to produkt docelowy w swojej klasie.
Taurus 270 + platforma | SW 80/400 2" + AZ4 | 20T5 | 13T6 | 8E | ES 4.7 | UHC, OIII 2" | AstroTrac TT320X-AG
Awatar użytkownika
 
Posty: 295
Rejestracja: 06 Sie 2005, 15:50
Miejscowość: Kraków

PostMarek_N | 02 Gru 2016, 08:38

Optical Structures Inc. posiadacz takich marek jak Farpoint Astro oraz Optic Wave Laboratories stał sie nowym właścicielem Lumicona.

Dla niektórych to pewnie niespodzianka (miał być Svotek) ale myślę, że stało się dobrze. Mimo wszystko lepiej żeby Lumicon pozostał marką Premium, a taką nadzieje daje nowy właściciel, w odróżnieniu od Svoteka, który mial spore problemy z zachowaniem właściwej jakości produktu.

Zapewne nowy Lumicon UHC będzie prezentował poziom Farpointa UHC (lub inaczej mówiąc będzie nim) czyli najlepszego obecnie filtra tego typu. No i ciekawe czy znów będą one miały budowę kanapkową - w obecnych czasach to bajer, ale był takim synonimem jakości Premium.
Nowości w hi endowych filtrach mgławicowych do wizuala: farpoint_lumicon.jpg

Tanio pewnie nie będzie, wiec kto kupił Lumicona albo Svoteka z dziurami niech się cieszy :)
Taurus 270 + platforma | SW 80/400 2" + AZ4 | 20T5 | 13T6 | 8E | ES 4.7 | UHC, OIII 2" | AstroTrac TT320X-AG
Awatar użytkownika
 
Posty: 295
Rejestracja: 06 Sie 2005, 15:50
Miejscowość: Kraków

Postzp53 | 02 Gru 2016, 09:24

Witam ponownie i - pomimo wcześniejszych zapewnień, że kończę udział w tym wątku - wtrącam swoje 3 grosze do wypowiedzi Kolegi Marka_N:
1. Kto i kiedy twierdził, że "SVOTek przejmuje Lumicona"? Już w szkole podstawowej, o ile jeszcze pamiętam :lol: , uczono wszystkich czytać teksty ze zrozumieniem. Kolega chyba przespał te lekcje, bo geneza rozgrywek Lumicona ze SVOTekiem była zupełnie inna o czym wielokrotnie pisano.
2. "Lewa akcja"? Znowu jakieś ewidentne bzdury (sorry, lecz inaczej tego nazwać się nie da). SVOTek był producentem OEM filtrów Lumicona, i nadal ma prawo do ich produkcji, na co posiada stosowne dokumenty. Niczego więc "na lewo" nie robił ani nie robi. Takie wyssane z palca pomówienia aż prosiłyby się o sprawiedliwość sądową, gdyby nie fakt, że są żenująco żałosne.
3. "Tylko pokątna sprzedaż do Polski", "z dziurkami w warstwie interferencyjnej" :lol: :lol: :lol: Poczytaj sobie Kolego, tym razem ze zrozumieniem, jak SVOTek traktował i nadal traktuje swych Klientów, w tym również polskich. A może nie rozumiesz co znaczy "life time warranty"? W takim wypadku nie zrozumiesz również treści niżej zamieszczonych norm zakładowych, które SVOTek stosował jako producent filtrów pod brandem "Lumicona" i przeniósł na inny (swój) brand "SVO" lub "SVO-Lumicon".
4. W podpisie Kolegi figurują filtry Lumicona - UHC i OIII. Głowę dam, że nigdy nie porównywałeś, Kolego, tych filtrów osobiście z filtrami SVO, nie mówiąc już o pomiarach spektrofotometrycznych (chyba nie musze wyjaśniać tego terminu, choć kto wie...? :lol: ). Jeżeli w ostatnim zdaniu stwierdzasz, że to doskonałe filtry (nawet odpady z dziurkami po 700 zł? :lol: ) to po pierwsze robisz to bezpodstawnie, a po drugie zaprzeczasz sam sobie. Pisać tez trzeba "ze zrozumieniem" :lol:
I to by było na tyle, jak mówił ongiś.....
I jeszcze P.S.:
SVOTek próbuje się przebić na rynek ze swoją produkcją filtrów, ale też przeżywa poważne kłopoty związane ze startem w nową dla nich dziedzinę marketingu. Nie wiadomo, czy się z nich wydostanie, choć próbują walczyć dzielnie. Pewnie znalazłby się na CN "tester" - i to nie jeden - który za 30 srebrników napisałby entuzjastyczną recenzję. A gawiedź poszłaby za głosem guru, zamiast własne oczka przyłożyć do filtrów.
Ja ani nie wstydzę się, ani też nie obawiam reakcji na swoje niby-oceny, bo patrzę w niebo od 1966 roku, jestem fizykiem i astronomem i wiem, że merytoryczne racje są po mojej stronie.
Powtarzam: SVO = Lumicon i... kupujcie, bo wkrótce naprawdę może być za późno (już teraz są kłopoty z nabyciem OIII)
Pozdrawiam WSZYSTKICH "Wątkowiczów" :) - Zbyszek

LUMICON DEEP SKY
CWL: 494 nm Nominal
FWHM: 70 nm Nominal
HP: 459.0 +/- 5 nm, 529 +/- 6 nm
Transmittance: 486nm, 496nm, 501nm& 656.3nm >= 90%
Blocking T < 0.1%@ 400-436 nm
Blocking T < 0.01% 546-617 nm
Blocking T < 0.1% 546-630 nm
Reflectance (design goal)
1 of the 2 surfaces = 1% Max @ 494 nm **
TWF: <1.5 Waves, prior to coating
Parallelism: < 30 arcsec.
Dimensions:
Diameter: 2.0 +/- 0.01"
Thickness: 2.0 +/- 0.25 mm
Clear Aperture: 1.41" Minimum
Pinholes: No pinholes larger than 0.1 mm. Ignore pinholes smaller than 0.025 mm. No more than 5 pinholes between 0.1 and 0.025 mm within any 20 mm diameter area.
Surface Quality: 60/40, 0.020" Max Chip
No Chamfer
Operating Conditions: AOI=0°, Collimated Light

LUMICON UHC
CWL: 493.5 +,- 3.0 nm
FWHM: 25.0 +,- 5.0 nm
HP: n/a
Transmittance: 486nm, 496nm & 501nm >= 90%
Blocking T < 0.1% @ 436 nm
Blocking T < 0.01% 440-467 nm
Blocking T < 0.01% 523-630 nm
Reflectance (design goal)
1 of the 2 surfaces = 1% Max @ 493.5 nm **
Optical Properties:
TWF: <1.5 Waves, prior to coating
Parallelism: < 30 arcsec.
Dimensions:
Diameter: 2.0 +/- 0.01"
Thickness: 2.0 +/- 0.25 mm
Clear Aperture: 1.41" minimum
Cosmetics:
Pinholes: No pinholes larger than 0.1 mm. Ignore pinholes smaller than 0.025 mm. No more than 5 pinholes between 0.1 and 0.025 mm within any 20 mm diameter area.
Surface Quality: 60-40 Scratch-Dig
No Chamfer
Spectrum AOI=0°.
Sorki, za dużo sprzętu by pisać... Obserwatorium roll-off w Luborzycy k. Krakowa. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
 
Posty: 380
Rejestracja: 17 Mar 2011, 21:22
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 02 Gru 2016, 11:49

Spokojnie poczekamy na ich ofertę i nowe ceny a Svotek z tego co wiem ma nadal po kilkaset strych filtrów Lumicona na magazynie, to oczywiście odrzuty z kilku lat produkcji dla Lumicona stąd te wady jak dziurki czy nie doparowane brzegi filtrów ale jak się chce je tanio to trzeba liczyć się z drobnymi wadami produkcyjnymi od Svotek'a z magazynu lub dać 2x tyle za nowego Lumicona bo brand chyba zostanie ten sam :arrow: :wink:

Połączyłem oba wątki aby wszystko na temat Lumicona było w jednym miejscu :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postrobert_sz | 02 Gru 2016, 17:37

Ale nikt tu słowem się nie zająknął że to "odpady" produkcyjne które są sprzedawane z USA do krajów trzeciego świata, czytaj Polski której durni mieszkańcy wszystko łykną.
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postchavez1976 | 02 Gru 2016, 17:52

Robert, jak na razie to Ty łyknąłeś (kolejną) tanią sensację.
Moje filtry nie mają żadnych dziurek ani defektów.
Koledzy porównywali ze starymi Lumiconami.
Filtry są nadal na ebayu i mają same pozytywne komentarze z całego Świata (sprzedawca: svtekresource).
Nowy nabywca kupił tylko 50% Lumicona dlatego wytwórca legalnie branduje filtry.
Sądzę, że niektórych boli kiedy skorodowany filtr nie jest już warty na giełdzie każdej ceny a rynek ostatnio się nieco nasycił i słusznie.
Żaden z krytyków nie wysilił się napisać do producenta, porównać szkiełka czy przedstawić jedną sprawdzoną informację.
Przypominam też o gwarancji. Reklamowałem już filtr o nieprawidłowej charakterystyce i po 6 dniach otrzymałem nowy.
Brednie Kolega wypisuje i tyle.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postrobert_sz | 02 Gru 2016, 18:22

Jak to brednie wypisuję? Ja napisałem to co już wcześniej było napisane ( nie przeze mnie)
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postchavez1976 | 02 Gru 2016, 18:23

Robert, to nie było do Ciebie! :D
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat