Nowości w hi endowych filtrach mgławicowych do wizuala

PostMarek_N | 02 Gru 2016, 23:53

zp53 napisał(a):Witam ponownie i - pomimo wcześniejszych zapewnień, że kończę udział w tym wątku - wtrącam swoje 3 grosze do wypowiedzi Kolegi Marka_N:

Zbyszku, nie rozumiem Twojego uniesienia. Akcje uznałem za pożyteczną bo przy obecnej cenie Lumiconów ($300), nieco ponad 700 zł za bliźniaczy filtr nawet z kosmetycznymi wadami jest dobrą ceną. Szczególnie że nie każdy ma chęć czy możliwość kupowania filtrów bezpośrednio z USA.

Wiem że forma elektronicznej dyskusji nie jest Ci bliska, a swoja działalność ograniczasz do giełdy ale pomyśl sobie, że rozmawiasz w cztery oczy i zachowuj sie jak w trakcie takiej rozmowy. Nie pierwszy i nie ostatni raz ktoś tu będzie miał odmienne zdanie od Ciebie. Uszanuj to, przedstaw swoje argumenty zamiast próby dyskredytacji swojego oponenta.

zp53 napisał(a):1. Kto i kiedy twierdził, że "SVOTek przejmuje Lumicona"? Już w szkole podstawowej, o ile jeszcze pamiętam :lol: , uczono wszystkich czytać teksty ze zrozumieniem. Kolega chyba przespał te lekcje, bo geneza rozgrywek Lumicona ze SVOTekiem była zupełnie inna o czym wielokrotnie pisano.

Takie sugestie pojawiły się zarówno w tym wątku, jak i w ogłoszeniach sprzedaży Krzysztofa_P.
A po drugie to że Lumicon zaległa płatnościami Svotekowi, nie oznacza że ten drugi może dowolnie rozporządzać nie swoją własnością. Skoro Svotek sprzedawał "prywatnymi rękoma" filtry Lumicona znacznie poniżej ich sklepowej wartości, to albo robi to na lewo albo jest / będzie właścicielem Lumicona.

zp53 napisał(a):2. "Lewa akcja"? Znowu jakieś ewidentne bzdury (sorry, lecz inaczej tego nazwać się nie da). SVOTek był producentem OEM filtrów Lumicona, i nadal ma prawo do ich produkcji, na co posiada stosowne dokumenty. Niczego więc "na lewo" nie robił ani nie robi. Takie wyssane z palca pomówienia aż prosiłyby się o sprawiedliwość sądową, gdyby nie fakt, że są żenująco żałosne.

Jw. Nie neguje tego że Svotek jest producentem OEM filtrów Lumicona bo to oczywiste. To że Svotek wyprodukował te filtry nie znaczy, że ma je prawo sprzedawać odbiorcy końcowemu za 2/3 ceny oryginału. Może je sprzedać jedynie Lumicon'owi. Nie chce wchodzić w szczegóły umów miedzy firmami (bo to i tak sa poufne materiały) ale żadna firma nie będzie działała na swoją szkodę.

zp53 napisał(a):3. "Tylko pokątna sprzedaż do Polski", "z dziurkami w warstwie interferencyjnej" :lol: :lol: :lol: Poczytaj sobie Kolego, tym razem ze zrozumieniem, jak SVOTek traktował i nadal traktuje swych Klientów, w tym również polskich. A może nie rozumiesz co znaczy "life time warranty"? W takim wypadku nie zrozumiesz również treści niżej zamieszczonych norm zakładowych, które SVOTek stosował jako producent filtrów pod brandem "Lumicona" i przeniósł na inny (swój) brand "SVO" lub "SVO-Lumicon".

To co przedstawiłeś to normy przemysłowe. Ale rynek konsumencki rządzi sie swoimi prawami. Produkt ma nie tylko działać ale również wyglądać estetycznie. Dotyczy to w szczególności marek Premium, a taką jest Lumicon.

Sam napisałeś że nie miałeś wcześniej do czynienia ze współczesnymi Lumiconami (czyli tymi wyprodukowanymi bodajże po 1999 roku). Więc Cie oświecę - miałem dwa takie filtry, mieli je znajomi, pytałem Janusza - nikt w tych filtrach nie miał ani pół dziury. Norma Svoteka dopuszcza ich 30-ści na 2" filtrze. Zauważ że na stronie Lumicona nie ma już tej "normy" - wiec każda dziura w warstwie interferencyjnej, kwalifikuje filtr do wymiany na prawidłowy model.

W firmie DGM sytuacja wygląda tak (opisuje to sam właściciel na forum CN) - jakikolwiek defekt w warstwie interferencyjnej (dziura, plama, rysa) - zwrot 20-30% wartości filtra lub wymiana na egzemplarz bez wad. A wiesz dlaczego tak jest? Bo kilka lat temu firma Omega (dostawca OEM dla DGM) miała takie normy przemysłowe jak obecnie Svotek. Smród palonej gumy ciągnął sie za nimi dość długo, bo kilka osób opisało na CN jak zostały zignorowane przez producenta bo "filtr spełnia normy".

zp53 napisał(a):4. W podpisie Kolegi figurują filtry Lumicona - UHC i OIII. Głowę dam, że nigdy nie porównywałeś, Kolego, tych filtrów osobiście z filtrami SVO, nie mówiąc już o pomiarach spektrofotometrycznych (chyba nie musze wyjaśniać tego terminu, choć kto wie...? :lol: ). Jeżeli w ostatnim zdaniu stwierdzasz, że to doskonałe filtry (nawet odpady z dziurkami po 700 zł? :lol: ) to po pierwsze robisz to bezpodstawnie, a po drugie zaprzeczasz sam sobie. Pisać tez trzeba "ze zrozumieniem" :lol:

Dla Twojej wiadomosci - posiadałem 8 filtrów topowych marek (Lumicon, Astronomik, 1000 Oaks), miałem również styczność z Orionami i Baaderami. Wyobraź sobie że nie tylko Ty interesujesz się ta tematyką.

Posiadałem zarówno stare Lumicony (sprzed 1999 r), jak i te ze złotego okresu (1999-2011). Nie muszę porównywać każdego filtra ze sobą bo rozumiem i potrafię zinterpretować wykres ich transmisji.

A czy Tobie znane są takie zagadnienia jak szerokość połówkowa, blue-shift, red-pass, intensywność linii widmowych, związane z filtrami procesy postrzegania. Bo czytając Twój komentarz do "transmisji filtrów" odnoszę wrażenie, że Twoja znajomość tematu jest bardzo powierzchowna.

zp53 napisał(a):Pewnie znalazłby się na CN "tester" - i to nie jeden - który za 30 srebrników napisałby entuzjastyczną recenzję. A gawiedź poszłaby za głosem guru, zamiast własne oczka przyłożyć do filtrów.
Ja ani nie wstydzę się, ani też nie obawiam reakcji na swoje niby-oceny, bo patrzę w niebo od 1966 roku, jestem fizykiem i astronomem i wiem, że merytoryczne racje są po mojej stronie.

Czyli uważasz że cała wiedza zgromadzona na forach jest nic nie warta, każdy powinien kupić "wszystko" i sie przekonywać sam na sobie. Super.
No i gratuluje podejscia do ludzi, Ty jedyny sprawiedliwy, inni sprzedadzą sie za 30 srebrników. Lepiej czasami zajrzyj na stronę tych "sprzedawczyków" to przynajmniej sie czegoś nowego dowiesz. Takie czasy że wiedza nic nie kosztuje tylko trzeba wiedzieć gdzie jej szukać.

zp53 napisał(a):Powtarzam: SVO = Lumicon i... kupujcie, bo wkrótce naprawdę może być za późno (już teraz są kłopoty z nabyciem OIII)

Akurat z obecnie dostępnych OIII polecałbym Astronomika. Ma szerokość połówkowa 12nm, 95% transmisji na liniach 501 nm (ważniejsza) i 496 nm. Żadnych ubytków i normalna europejska dystrybucja - cena 800 zł za 2".
Taurus 270 + platforma | SW 80/400 2" + AZ4 | 20T5 | 13T6 | 8E | ES 4.7 | UHC, OIII 2" | AstroTrac TT320X-AG
Awatar użytkownika
 
Posty: 295
Rejestracja: 06 Sie 2005, 15:50
Miejscowość: Kraków

Postzbyszek | 03 Gru 2016, 04:43

Jaka minimalna średnica obiektywu musi być, aby te filtry nie wycinały gwiazdek co widać bez nich ? Dla przykładu w Trapezie Oriona 4 i 5 gwiazdkę . Na tą najsłabszą bym się zgodził, ale widzieć tylko 3, bo założyłem filtr, by lepiej widzieć, nie pasowało mi. Telep 235 mm obiektyw miał .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 03 Gru 2016, 11:58

W każdej średnicy obiektywu, nawet w 10 metrowym teleskopie filtry mgławicowe będą znacznie osłabiać blask gwiazd bo to są filtry przepuszczając tylko kilka linii widmowych mgławic a gwiazdy świecą w większości widmem ciągłym czyli ich blask zostanie zawsze osłabiony o 80-90% :arrow: :shock:
Jak chcesz oglądać słabe gwiazdki w mgławicach, w tym w mgławicach planetarnych to zamów specjalny filtr minus Nebula który przepuści prawie całe widmo a zatrzyma tylko linie emisyjne mgławic planetarnych i będziesz wtedy oglądał ich gwiazdy centralne w pełnej krasie (jeśli oczywiście pozwoli Ci na to ciemne niebo i apertura teleskopu) a mgławice znikną jak ręką odjął bo tak właśnie działają wybiórcze filtry interferencyjne :arrow: :idea:
Podobnie działa najlepszy w swojej klasie filtr IDAS który blokuje pojedyncze linie widmowe rtęciówek i sodówek z LP i przepuszcza pozostałe widmo światła do naszych teleskopów i oczu, dlatego jest on tak skomplikowany w produkcji i za tym drogi ale i bardzo wydajny zarazem :arrow: :roll: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postidalgo | 16 Paź 2019, 08:38

Przepraszam, że bawię się w nekromantę, ale czy po tych 3 latach od oryginalnego wątku opinia o tych filtrach jest zgodna i uznana?
Jak one się mają do aktualnych lumikonów i astronomików?
SW MAK 127 2" / EQ3-2 / Bino SW
SW LET 28mm / GSO SV 15mm, 42mm / BCO 10mm, 18mm
 
Posty: 54
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 10:17
Miejscowość: Wrocław

 

Postchavez1976 | 16 Paź 2019, 11:36

Ja swoje OIII porównywałem ze starym Lumiconem i obrazy niczym się nie różnią.
Po 3 latach żaden mi się nie odbarwił na obwodzie choć niestety mało korzystam.
Na stronie Lumicona i Astroshop oryginalne filtry spadły sporo w cenie. Pytanie, czy to te stare wysokiej jakości filtry.
Przy okazji jakiegoś spotkania na Śląsku, czy zlocie, mogę udostępnić UHC i OIII z brandem Svotek do porównania.
Widzę, że filtry są nadal w sprzedaży na ebayu a sprzedawca ma nadal 100% pozytywnych komentarzy.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postidalgo | 16 Paź 2019, 13:53

Faktycznie ceny na stronie lumicona i svoteka są praktycznie identyczne. ~200 usd za 2" czyli z 850zł przy prawie 1100zl w astroshopie.

Edit: czy przy zakupie z USA są jakieś cła czy inne dodatkowe koszty poza transportem?
SW MAK 127 2" / EQ3-2 / Bino SW
SW LET 28mm / GSO SV 15mm, 42mm / BCO 10mm, 18mm
 
Posty: 54
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 10:17
Miejscowość: Wrocław

 

Postrobert_sz | 16 Paź 2019, 18:16

idalgo napisał(a):Edit: czy przy zakupie z USA są jakieś cła czy inne dodatkowe koszty poza transportem?

Przy zakupie powyżej równowartości 150€ doliczą Ci cło jakieś 4-6% oraz VAT.
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat