Synta 6"/8" Czy Mak 127 przy moich warunkach

PostVancruse | 19 Wrz 2017, 14:29

Witam serdecznie! Jako że zamierzam kupić teleskop postanowiłem poprzeglądać wszelkie fora ,i wszędzie nasuwają się wnioski iż synta 6 lub 8 to najlepsza jakość za dobra cenę, na jednym z forum zalecano mi zakupić ów sprzęt.Jednak chciałbym i wam przedstawić sytuacje.
Otóż mieszkam w anglii w miasteczku okło 32 tyś ludzi nie daleko manchesteru ,przeglądając różnorakie mapy i programy które mogą określić mniej więcej skalę Bortle’a wychodzi że mam od 6 lub 7 , czasami (w 2 wypadkach przedagonalnych map ,i programów ) 8 wiec wydaję mnie się że mam niebo typu pod miejskie jasne , lub ciemne miejskie ( jeżeli tak to można określić) i tu pytanie czy synta 8 sprawdzi się w takich warunkach czy lepiej zainwestować w Maka , dodam tylko że mam zamiar narazie ( nie mam auta) prowadzić oppserwacje z tarasu ogródka lub samego ogródka -Na dole filmik z mojego tarasu i ogródka:
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=xMZWgliCtU4

Swatała domów gasną o 22 ,i cały ogródek jest ciemny na tyle że widać tylko zarys polotu ( że poprostu tam jest) widok mam na zachód nieba, a w nocy zależny od warunków ,( jak wzrok przywyknie) widać nagromadzenie gwiazd drogi mlecznej nad domem (słabo ale ,można stwierdzić że to dogra mleczna ). ogólnie posługując się stellarium na telefonie znalazłem sporo gwiazd ,pod warunkiem że trochę postałem w ciemności.
Jak ktoś ma ochotę może zerknąć na lokalizacje mojego miasteczka (i moją samą)
https://www.google.co.uk/maps/place/Hey ... 2565?hl=pl

Dziękuje za rady
 
Posty: 33
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 14:10

 

Postendriu624 | 20 Wrz 2017, 17:25

Pod takie niebo spokojnie pomyślał bym o N 10 cali. Gabarytowo Synta 10 jest taka sama co 8 cali , tylko tubka nieco grubsza. Niestety trzeba tu pomnożyć budżet o lepsze okulary , o ile mak trawi wszystkie okulary, to Newton f-5 już nie. Widoczna Droga Mleczna u Kolegi rokuje pozytywne nadzieje na dużą aperturę ,dlatego 10 cali to najlepszy wybór pod takie niebo ,niż 6-8 cali.
Natomiast Mak 127 to teleskop planetarny , pod jasne zaświetlone miejskie niebo.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostVancruse | 21 Wrz 2017, 12:50

endriu624 napisał(a):Pod takie niebo spokojnie pomyślał bym o N 10 cali. Gabarytowo Synta 10 jest taka sama co 8 cali , tylko tubka nieco grubsza. Niestety trzeba tu pomnożyć budżet o lepsze okulary , o ile mak trawi wszystkie okulary, to Newton f-5 już nie. Widoczna Droga Mleczna u Kolegi rokuje pozytywne nadzieje na dużą aperturę ,dlatego 10 cali to najlepszy wybór pod takie niebo ,niż 6-8 cali.
Natomiast Mak 127 to teleskop planetarny , pod jasne zaświetlone miejskie niebo.

Dziękuję za rade. Niestety na synte 10 mnie nie stać a używana jest ciężko dostępna ,maki natomiast jak najbardziej, jednak z tego co kolega napisał to na moje warunki najlepszy by był jakiś newton ,w tym wypadku minimum synta 8? Rozumiem że raczej lepszej alternatywy nie ma ( mam 300 f do wydania czyli około 1500 zł)
 
Posty: 33
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 14:10

 

PostTomasz Obserwator | 21 Wrz 2017, 13:31

Ja posiadam synte 8 ale do niej juz troszke sa wymagajace okulary jak sie gwiazdy chce widzieć jako punkciki a nie placki :lol:
 
Posty: 154
Rejestracja: 25 Lut 2016, 19:15

 

PostVancruse | 21 Wrz 2017, 14:14

Tomasz Obserwator napisał(a):Ja posiadam synte 8 ale do niej juz troszke sa wymagajace okulary jak sie gwiazdy chce widzieć jako punkciki a nie placki :lol:

Zdążyłem przeczytać że te stokowe to raczej takie nawet nie średniej jakości ,i żeby coś naprawdę fajnego było to trzeba kupić lepsze okularki i z innymi parametrami ,ale podobno na początek wystarczają ,na tzw trening , pyzatym pytanie do kolimacji teleskopu nada się taki laserek ? :
http://www.ebay.co.uk/itm/1-25-Red-Lase ... Sw8HBZHRgr

A tak nieco wykroczę z tematu , Wiem że sytny to typowe "wizualne" i foty robione przez nie np -lustrzanką nie są złe ale dobre też nie bardzo , natomiast zastanawiam się też nad tą fotograficzną częścią astronomii i czy w cenie 1500 zł ( 300 f) można zakupić coś dobrego do astrofotografii -pytam bo jeszcze w 100 % nie podoiłem decyzji między wizualizmem a astrografią chociaż bardziej skłaniam się ku wizualowi.
Dzięki za pomoc :)
 
Posty: 33
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 14:10

 

PostPstrykaczkosmosu | 21 Wrz 2017, 14:18

Do maka natomiast nie potrzeba drogich szkieł. Średnia cena okularu, który w połączeniu z makiem da solidne obrazy to 180 zł. Zresztą ostatnio nawet z kitowym okularem uzyskałem znakomity obraz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

PostOrzech | 21 Wrz 2017, 16:07

Synta 8" to większe lustro niż 6" czy MAK 127, więc pokarzę więcej. Kolimator laserowy sobie daruj. Pełne tuby dobrze trzymają kolimację. Zwłaszcza nie wożone a Ty chcesz obserwować spod domu. Zrób sobie taki z pudełka po kliszy i w zupełności Ci wystarczy do sprawdzenia co jakiś czas.
Okularów też nie będziesz potrzebował z wysokiej półki choć powiedzmy ESy czy podobnej klasy są tu docelowe. Erflami itp też będziesz prowadził owocne obserwacje.
Co do astrofo się nie wypowiem - nie znam się :)
Co do jasności nieba to tutaj masz fenomenalną stronę https://www.lightpollutionmap.info/
Z niej wynika, że niebo masz bardzo średnie, żeby nie rzec słabe :?
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostVancruse | 21 Wrz 2017, 17:54

Orzech napisał(a):Synta 8" to większe lustro niż 6" czy MAK 127, więc pokarzę więcej. Kolimator laserowy sobie daruj. Pełne tuby dobrze trzymają kolimację. Zwłaszcza nie wożone a Ty chcesz obserwować spod domu. Zrób sobie taki z pudełka po kliszy i w zupełności Ci wystarczy do sprawdzenia co jakiś czas.
Okularów też nie będziesz potrzebował z wysokiej półki choć powiedzmy ESy czy podobnej klasy są tu docelowe. Erflami itp też będziesz prowadził owocne obserwacje.
Co do astrofo się nie wypowiem - nie znam się :)
Co do jasności nieba to tutaj masz fenomenalną stronę https://www.lightpollutionmap.info/
Z niej wynika, że niebo masz bardzo średnie, żeby nie rzec słabe :?

Przeglondałem tą mapę i to jedna z tych co pokazuje że mam słabe niebo, ale znajomy anglik polecił ściągnąć program na telefon o nazwie light pollution map, jest dokładniejsza bo pokazuje nawet poziom światła na danej ulicy. Sorry za błędy piszę z telefonu. Jest jeszcze loss of night też dobre podobno narzędzie. A z łune światła widać tylko z kierunku Manchesteru a ja mam widok na zachód głównie gdzie daleko do miasta i są wzgórza. Ale mogę się mylić
 
Posty: 33
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 14:10

 

PostI5 | 21 Wrz 2017, 18:29

---
Ostatnio edytowany przez I5, 07 Lis 2018, 12:59, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 250
Rejestracja: 14 Paź 2011, 21:45

PostVancruse | 21 Wrz 2017, 18:37

I5 napisał(a):Czytaj to http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=45563
należy na tamtej mapie wybierać model WA2015 (aktualnie zmienionej pod nazwe atlas2015) do oceny najbardziej wiarygodnej.
Reszte trzeba sprawdzić będąc osobiście na miejscówkach.

Jeżeli tak jest to newton się sprawdzi? ( z tej mapki wychodzi ze mam klase 6 w skali bortla według atlas 2015 I 2017 chociaż niby jest 12 razy jaśniejsze od naturalnego) co o tym sądzicie? jakieś rady?
 
Posty: 33
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 14:10

 

Postmirko | 21 Wrz 2017, 21:10

Jak ktoś słusznie zauważył, dawanie rady jest głupie, a dawanie dobrej rady jest zupełnie fatalne. Zacznij od MAK - mobilny , łatwo sprzedawalny, bez szczególnych wymogów do optyki i nie wymagający co do montażu. Ponadto sprawdza się w obserwacjach ziemskich. 127 to bardzo rozsądny pomysł. Jeżeli łykniesz bakcyla to uzupełnisz Newtonem, ale koniecznie 10 cali. Życzę udanego wyboru.
SW MAK 127 OTAW, SW 10" DOB, Bino WO, ES 4,7, ES 9 100 , ES 34, Pentax SMC XW 20
 
Posty: 15
Rejestracja: 22 Lip 2016, 14:52

 

Postmkowalik | 21 Wrz 2017, 21:47

Nie zastanawiaj się jaki teleskop kupić pod swoje niebo, tylko co chcesz przez ten teleskop obserwować i z jakiego miejsca i do tych wymagań dobierz teleskop.
Jeśli miejscem obserwacji jest balkon to rozsądnym wyborem jest MAK lub najlepiej refraktor, a jak podwórko to kup Newtona, minimum 15 cm średnicy. 6" lub 8" Newton w przeciwieństwie do MAKa jest uniwersalnym teleskopem i ładnie pokaże planety, mgławice i galaktyki. Raz na jakiś czas niebo jest bardzo przejrzyste i nawet w podmiejskich okolicach zanieczyszczenie światłem wtedy tak bardzo nie przeszkadza w obserwacjach. Na takie noce warto mieć dużego Newtona pod ręką.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostPstrykaczkosmosu | 21 Wrz 2017, 21:50

Też otwarta pozostaje kwestia, czy autor wątku chce obserwować układ słoneczny lub głębokie niebo, czy i to i to?
Mak 127 o czym się przekonałem deklasuje Newtony w obrazach planet i księżyca.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

Postmkowalik | 21 Wrz 2017, 23:04

Pstrykaczkosmosu napisał(a): Mak 127 o czym się przekonałem deklasuje Newtony w obrazach planet i księżyca.


Przesadzasz i to grubo. Musiałeś przez jakiegoś badziewnego Newtona obserwować. O tym jak ładnie wyglądają tarcze planet głównie decyduje seeing, a nie typ teleskopu jakim prowadzi się obserwacje. W Maku jest lepiej, ale bez przesady.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postwiechu | 21 Wrz 2017, 23:21

Pstrykaczkosmosu napisał(a):Mak 127 o czym się przekonałem deklasuje Newtony w obrazach planet i księżyca.

Chyba nie wypada nawet napisać o obrazach z Newtonów f/8-f/10 z dobrą optyką, bo się okaże że i je zdeklasuje chiński Maczek 8)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostVancruse | 22 Wrz 2017, 00:02

Drodzy panowie. Ustalmy parę rzeczy ,bo zaczyna się powoli wywiązywać rywalizacja mak vs synta ,a nie o to tu chodzi .
A więc o co ?
Chce dopasować teleskop do miejsca i nieba w którym będę obserwował bo nie chce stwierdzić
-kurde mogłem kupić synte 8 bo mam za ciemne niebo a przy niej zobaczył bym więcej - Lub na odwrót bo niebo okaże się za jasne.

Co chcę obserwować?
Zarówno Układ słoneczny jak głęboki kosmos ( według stellarium w najbliższym czasie może być problem z obserwacją planet-nie wiem czy tak faktycznie będzie )

Ile chcę wydać?
300 f (ok 1500 zł) ,może być sprzęt używany

Gdzie będą obserwacje ?
Heywood -ulica cedar avenue -anglia ( to tak by ogarnąć jak by ktoś chciał mapę z typem nieba ). Z tarasu ogródka lub z samego ogródka tu jest link do do filmiku z tego miejsca:
https://www.youtube.com/watch?v=xMZWgliCtU4
Widok mam na wszystkie kierunki prócz wschodniego ( mógłbym i tam mieć ale tam są latarnie a mój dom zasłania od nich taras i ogród)

Akcessoria ,okulary itp?
Nie mam z tym problemu by dokupić sobie odpowiednie okulary ( oczywiście nie z najwyższej półki , racjonalna cena i jakość ), czy inne akcesoria ,jeśli faktycznie spodoba mi się przygoda z astronomią .

Mam nadzieję że przybliżyłem wam moje "wymagania " i możliwości ,jeżeli chcecie więcej szczegółów ,pytajcie ,wszytko by ułatwić mi wybór odpowiedniego sprzętu .
Pozdrawiam! :)
 
Posty: 33
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 14:10

 

Postmkowalik | 22 Wrz 2017, 09:24

Duże lustro pokaże więcej dlatego celowałbym w używane GSO 8" lub 10". W budżecie zmieścisz się z 10". A niebem się nie przejmuj.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postgogiel | 22 Wrz 2017, 09:57

A SCT 6" najbardziej wydaje mi się że byłby uniwersalny do twoich obserwacji i miejscówki, z tym że lekko ponad budżet ustalony przez Ciebie. Sam taki nabyłem pod miejskie niebo do planet i mgławica i na dodatek bardzo mobilny.
Pozdrowionka
gogiel

GSO Dobson 10" DeLuxe,
SCT 6"
 
Posty: 85
Rejestracja: 04 Kwi 2016, 20:49
Miejscowość: Strzegom

 

PostPstrykaczkosmosu | 22 Wrz 2017, 11:17

mkowalik napisał(a):
Pstrykaczkosmosu napisał(a): Mak 127 o czym się przekonałem deklasuje Newtony w obrazach planet i księżyca.


Przesadzasz i to grubo. Musiałeś przez jakiegoś badziewnego Newtona obserwować. O tym jak ładnie wyglądają tarcze planet głównie decyduje seeing, a nie typ teleskopu jakim prowadzi się obserwacje. W Maku jest lepiej, ale bez przesady.

Obserwacje Jowisza i Księżyca wykonywałem razem ze znajomym którym miał Syntę 8 cali, więc warunki były identyczne.
Ostatnio edytowany przez Pstrykaczkosmosu, 22 Wrz 2017, 11:25, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

PostVancruse | 22 Wrz 2017, 11:22

Okay zdecyduję się chyba na Newtona 8 na dobson ie do wyboru mam :
Klasycznego synta 8 w Anglii znany jako skyliner 8

Lub cuda jak
Omegon 8
http://www.astroshop.eu/omegon-dobson-t ... m_content=

Lub
Orion xt8
http://uk.telescope.com/mobile/catalog/ ... K4QAvD_BwE
Czym to się różni i czy warto dopłacić do a jak już to do którego?
 
Posty: 33
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 14:10

 

Postwiechu | 23 Wrz 2017, 00:47

Pstrykaczkosmosu napisał(a):Obserwacje Jowisza i Księżyca wykonywałem razem ze znajomym którym miał Syntę 8 cali, więc warunki były identyczne.

Po kilku latach na forum powinieneś w końcu dowiedzieć się co to jest seeing i jaki ma wpływ na obrazy z większych teleskopów. Powinieneś też wiedzieć co dzieje się w okularze większego teleskopu, gdy seeing jest b. dobry. Rzucanie haseł typu "w Maku planety są lepsze niż w Newtonie" świadczy tylko o kompletnej niewiedzy.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postendriu624 | 23 Wrz 2017, 08:16

Vancruse napisał(a):Okay zdecyduję się chyba na Newtona 8 na dobson ie do wyboru mam :
Klasycznego synta 8 w Anglii znany jako skyliner 8

Lub cuda jak
Omegon 8
http://www.astroshop.eu/omegon-dobson-t ... m_content=

Lub
Orion xt8
http://uk.telescope.com/mobile/catalog/ ... K4QAvD_BwE
Czym to się różni i czy warto dopłacić do a jak już to do którego?

A nie ma w okolicy GSO 8 Deluxe, to w pełni łożyskowany dobson z możliwością wyrażenia tuby i konkretnym wyciągiem z mikrofokuserem 1/10 .
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postszary | 23 Wrz 2017, 09:13

wiechu napisał(a):Po kilku latach na forum powinieneś w końcu dowiedzieć się co to jest seeing i jaki ma wpływ na obrazy z większych teleskopów. Powinieneś też wiedzieć co dzieje się w okularze większego teleskopu, gdy seeing jest b. dobry. Rzucanie haseł typu "w Maku planety są lepsze niż w Newtonie" świadczy tylko o kompletnej niewiedzy.


Raczej świadczy o indywidualnych preferencjach. Spoglądałem przez różne Newtony w różnych warunkach i przy użyciu różnych okularów, w tym także przez moją Syntę 8", miałem kilka maków, w tym 102, 127 oraz 180 (a więc teleskop o porównywalnej aperturze z Syntą). Na podstawie własnych doświadczeń stwierdzam, że planety zdecydowanie bardziej podobały mi się w Maku 180 niż w dużych Newtonach. Rozdzielczość i związana z nią ilość dostrzegalnych szczegółów to nie wszystko. Dla mnie liczy się jeszcze plastyczność i przestrzenność obrazu. Do Newtonów, w których taki Jowisz jest płaski jak naleśnik nigdy nie potrafiłem się przekonać. O wiele wiele bardziej wolę go oglądać nawet w mniejszych refraktorach ED, a zbliżone do nich obrazy jeżeli chodzi o kontrast i efekt 3D dawał właśnie Mak 180. Zwłaszcza z nasadkami bino, do których te teleskopy są wręcz stworzone. Jeżeli zaś chodzi o Maka 127, to o ile Księżyc bardziej podobał mi się w nim niż w Syncie 8, to o Jowiszu już bym tego nie powiedział. Tutaj w porównaniu z Syntą już bardzo brakowało rozdzielczości.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostVancruse | 23 Wrz 2017, 12:02

endriu624 napisał(a):
Vancruse napisał(a):Okay zdecyduję się chyba na Newtona 8 na dobson ie do wyboru mam :
Klasycznego synta 8 w Anglii znany jako skyliner 8

Lub cuda jak
Omegon 8
http://www.astroshop.eu/omegon-dobson-t ... m_content=

Lub
Orion xt8
http://uk.telescope.com/mobile/catalog/ ... K4QAvD_BwE
Czym to się różni i czy warto dopłacić do a jak już to do którego?

A nie ma w okolicy GSO 8 Deluxe, to w pełni łożyskowany dobson z możliwością wyrażenia tuby i konkretnym wyciągiem z mikrofokuserem 1/10 .

Hmmm I czy o tego Gso chodzi?
http://www.astroshop.eu/gso-dobson-tele ... m_content=
 
Posty: 33
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 14:10

 

PostJanusz_P. | 23 Wrz 2017, 12:06

To jakiś przestarzały zabytek bez regulowanych czopów i mikrofokusera,
współczesne GSO tak wyglądają:

http://astrokrak.pl/dobsony/1184-telesk ... eluxe.html
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat