Taurus 12"

PostPiotr K. | 17 Gru 2017, 15:04

Michał1886 napisał(a):.hmm tak sobie myślę, że dociążenie tyłu przeciwwagą raczej potęgowałoby ten efekt o którym piszesz..

To prawda :) Z przeciwwagą w Taurusach nie miałem do czynienia, a samego Taurusa nawet nie miałem na obserwacjach :) Obejrzałem je sobie za to dokładnie w czasie Astro Week 2017 we Wrocławiu, złożyłem i rozłożyłem 12" i 13", a że miałem też ze sobą moje krzesełko obserwacyjne, więc "na sucho" wypróbowałem wszystkie możliwe pozycje (a Adam miał ze sobą Naglera 31, więc było czym obciążać :) ). Nie pamiętam dokładnie w jakiej to było sytuacji, ale na 100% było tak, że jak wyciągałem Naglera to teleskop uciekał - mega wkurzające gdy chcesz zwiększyć powiększenie i po włożeniu krótszego okularu już nie patrzysz tam gdzie chciałeś :evil: (wiem coś o tym, bo mam GSO 10" i ciężkie okulary, a w tym teleskopie blokada nie działa tak skutecznie jak w Syntach). Więc docisnąłem o to Adama, i przyznał to co napisałem powyżej, że na życzenie montują hamulec. Ponadto jest też możliwość zmiany położenia środka ciężkości teleskopu (bodajże zmienia się to wkręcając płozy w trzy różne miejsca), no ale po ciemku nikt się nie będzie z tym bawił, to jest do zrobienia w domu.

Tak czy siak - wg mnie Taurusy są na tyle lekkie, i na tyle łatwo się obracają, że hamulce są konieczne, bo inaczej każde wyjęcie okularu, czy nawet lekkie trącenie tubusa, powoduje zmianę kierunku w który patrzy teleskop.
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2868
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Postchavez1976 | 17 Gru 2017, 15:15

Jest na to jeszcze inny sposób.
Mając na dobsonie enkodery DSC, nie przejmuję się zmianą okularu, chwilowym foceniem ze statywu, czy rozmową z Kolegami. Jak wrócę po np. 3 minutach nieuwagi, trącam tubę wg smartfona zamocowanego w stopce szukaczowej (SkySafari Plus) i obraz jest dokładnie tam gdzie powinien :idea:
Oczywiście dla wielu wizualowców (tych ortodoksyjnych) to nie do pomyślenia ale wygoda jest niesamowita. Nie wyklucza to przecież samodzielnego wyszukiwania DS-ów. To tylko usprawnienie.
DSC od Pablito (w moim przypadku 16k ticks) jest bardzo dokładne o ile się w miarę wypoziomuje podstawę telepa i enkodery zamontowano poprawnie w osiach symetrii.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostMarek_N | 17 Gru 2017, 18:08

Z Taurusami (i zapewne innymi "kratownicowymi") jest tak, że im większy teleskop tym lepiej chodzi, ruch bardziej płynny a przy tym mniej podatny na wiatr, przypadkowe dotkniecie, zmianę okularów itp. W moim małym Taurusie 270 oryginalnie ruch był taki właśnie trochę szarpany, to nie było takie "masełko" jak np w T400. Dlatego przy okazji innych modyfikacji (napylanie luster, nowa kolimacja LW, zmiana wyciągu) zdecydowałem się na dociążenie dolnej klatki i teraz jest o wiele lepiej :)

T300 i T330 jak najbardziej można brać na raz. Gorną i dolna klatke skreca sie ze sobą, płozy można tez wtedy przytwierdzić, a na rurki jest pokrowiec z paskiem, więc można go zarzucić na plecy.
Mirek Dymek (twórca Taurusów) wspominał mi też, że do T300 istnieje projekt plecaka, choć nigdy nie powstał żaden egzemplarz.

chavez1976 napisał(a):Jest na to jeszcze inny sposób.
Mając na dobsonie enkodery DSC, nie przejmuję się zmianą okularu, chwilowym foceniem ze statywu, czy rozmową z Kolegami.
DSC od Pablito (w moim przypadku 16k ticks) jest bardzo dokładne o ile się w miarę wypoziomuje podstawę telepa i enkodery zamontowano poprawnie w osiach symetrii.

Nigdy nie traktowałem tego poważnie, póki nie kupilem w promocji Sky Safari Plus i wtedy zmienilem zdanie :D
Możesz pokazać zdjęcia jak to jest u Ciebie zamontowane i jaki jest całkowity koszt dodania naprowadzania Enkoderami w Taurusie?
Taurus 270 + platforma | SW 80/400 2" + AZ4 | 20T5 | 13T6 | 8E | ES 4.7 | UHC, OIII 2" | AstroTrac TT320X-AG
Awatar użytkownika
 
Posty: 295
Rejestracja: 06 Sie 2005, 15:50
Miejscowość: Kraków

Postchavez1976 | 17 Gru 2017, 18:36

O kosztach musicie rozmawiać z Pablito bo minęło sporo czasu jak ten patent od niego kupiłem.
Jest genialny pod zaświetlone niebo. W górach czy na ciemnych miejscówkach to nie sztuka czesać DS-y. Tam pchają się same. Najgorzej mają Ci gdzie obiekt trzeba wyłuskiwać z łuny. Szczególnie galaktyczki, czy słabe kuleczki, których nie sposób wspomóc filtrami.
Fotki zrobię jak wrócę gdyż nadal jestem 250km od domu i mam tu tylko fon z Androidem na którym nie działa nawet dodawanie załączników na forum.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostMichał1886 | 17 Gru 2017, 18:38

Też mi się wydaje nieśmiało, że jakby zarzucił te firmowe pokrowce na płozy i kratownicę na plecy a w ręce wziął za fraki pokrowiec ze skręconą celą z lg i lw to by jedną rundę zrobił tylko. Był taki filmik na yt gdzie fajna Pani ogarnia cały ciężar sama:)
 
Posty: 23
Rejestracja: 15 Gru 2017, 15:24

 

Postdark | 17 Gru 2017, 20:31

Michał1886 napisał(a):Też mi się wydaje nieśmiało, że jakby zarzucił te firmowe pokrowce na płozy i kratownicę na plecy a w ręce wziął za fraki pokrowiec ze skręconą celą z lg i lw to by jedną rundę zrobił tylko. Był taki filmik na yt gdzie fajna Pani ogarnia cały ciężar sama:)

Swojego T13" nosiłem w ten sposób.
Prawą ręką łapałem za kratownicę tuż przy celi a drugą brałem podstawę. przenosiłem to nawet kilkadziesiąt metrów i było ok.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1743
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Postgoodspeed | 18 Gru 2017, 13:05

Piotr K. napisał(a):Tak czy siak - wg mnie Taurusy są na tyle lekkie, i na tyle łatwo się obracają, że hamulce są konieczne, bo inaczej każde wyjęcie okularu, czy nawet lekkie trącenie tubusa, powoduje zmianę kierunku w który patrzy teleskop.


Wszystkie Taurusy 12, 16, 20 i 24" mają regulację oporu obrotu. W T300 od spodu są ukryte 3 imbusy którymi można ustawić lub nawet całkowicie zablokować obracanie wg potrzeb.
Taurus 12": hamulce t300.jpg

"Powolne wstawanie" teleskopu bez okularu jest powszechnym zjawiskiem w lekkich dobsonach i występuje tylko w skrajnych położeniach. Oczywiście można znacząco zwiększyć tarcie by teleskop zawsze stał w punkt, ale wpłynęło by to negatywnie na lekkość i płynność sterownia. Dla tego jeśli komuś to przeszkadza lepszym rozwiązaniem jest wspomniany hamulec.

W większych teleskopach 16 - 24" ze względu na większą wagę nie ma tego efektu.

Michał1886 napisał(a):Też mi się wydaje nieśmiało, że jakby zarzucił te firmowe pokrowce na płozy i kratownicę na plecy a w ręce wziął za fraki pokrowiec ze skręconą celą z lg i lw to by jedną rundę zrobił tylko. Był taki filmik na yt gdzie fajna Pani ogarnia cały ciężar sama:)


Bez problemu weźmiesz "na raz" :wink:
Taurus 12": pokrowce.jpg


Marek_N napisał(a):
chavez1976 napisał(a):Jest na to jeszcze inny sposób.
Mając na dobsonie enkodery DSC, nie przejmuję się zmianą okularu, chwilowym foceniem ze statywu, czy rozmową z Kolegami.
DSC od Pablito (w moim przypadku 16k ticks) jest bardzo dokładne o ile się w miarę wypoziomuje podstawę telepa i enkodery zamontowano poprawnie w osiach symetrii.

Nigdy nie traktowałem tego poważnie, póki nie kupilem w promocji Sky Safari Plus i wtedy zmienilem zdanie :D
Możesz pokazać zdjęcia jak to jest u Ciebie zamontowane i jaki jest całkowity koszt dodania naprowadzania Enkoderami w Taurusie?


Tak to wygląda na najnowszym T330.
Taurus 12": DSC.jpg

Możemy doposażyć praktycznie każdy teleskop w system DSC. Komunikacja po bluetooth, zasilanie przez USB z dowolnego Powerbanka. Szczegóły na PW

Pozdrawiam
Taurus 16" F/4.5 Naglery 6 9 17 31

Taurus maker :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 15
Rejestracja: 02 Cze 2010, 21:23
Miejscowość: Myślenice

 

PostMichał1886 | 18 Gru 2017, 13:17

"Bez problemu weźmiesz na raz" - dokładnie sobie to tak wyobrażałem jak na foto:))
A propo tych hamulców- jest to jakaś śruba w miarę ergonomicznie umieszczona?
 
Posty: 23
Rejestracja: 15 Gru 2017, 15:24

 

Postszelka | 18 Gru 2017, 15:57

Ten hamulec to to pokrętło 3 od dołu licząc na pałąku systemu DSC, jak na zdjęciu T330..
Sam mam ten właśnie model - z takim samym systemem DSC - w połączeniu ze Sky Safari mega miodny sprzęt.
Hamulec w drugiej osi umieszczony jest przy jednej z trzech nóżek przy ślizgu teflonowym.
Hamulców używam tylko w połączeniu z platformą LJ i przy dużych powiększeniach - wtedy sterowanie teleskopem za pomocą pilota przy platformie w 2 osiach

Przy wymianie okularów jeden mam już w ręku, wiec telep nie zostaje sam bez podpiętego okularka - fajny i wygodny patent to złączki clickLock baadera
T330 z DSC E21, E13, Pm2X
Astronomik CLS, OIII, UHC-E
Vixen SG 2.1x42, Nikon 7x35 EX, Omegon Argus 16x70
WO GT 81, CEM 40, ASI 2600 MC
 
Posty: 239
Rejestracja: 13 Lut 2017, 22:25
Miejscowość: DLU

 

Postgoodspeed | 19 Gru 2017, 16:21

Michał1886 napisał(a):"Bez problemu weźmiesz na raz" - dokładnie sobie to tak wyobrażałem jak na foto:))
A propo tych hamulców- jest to jakaś śruba w miarę ergonomicznie umieszczona?


Jest to pokrętło umieszczone w górnej części podstawy symetrycznie na środku. Dostęp jest wygodny i wygląda estetycznie. Niestety nie mam zdjęć. W teleskopie z DSC jest jak pisze kolega powyżej.
Taurus 16" F/4.5 Naglery 6 9 17 31

Taurus maker :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 15
Rejestracja: 02 Cze 2010, 21:23
Miejscowość: Myślenice

 

PostMichał1886 | 19 Gru 2017, 18:08

"Jest to pokrętło umieszczone w górnej części podstawy symetrycznie na środku. Dostęp jest wygodny i wygląda estetycznie. Niestety nie mam zdjęć. W teleskopie z DSC jest jak pisze kolega powyżej." To a propo 13" a w 12" fabrycznie tylko śruby do regulacji oporu imbusem ale od spodu w podstawie? Dobrze rozumiem?
 
Posty: 23
Rejestracja: 15 Gru 2017, 15:24

 

Postgoodspeed | 19 Gru 2017, 23:58

Tak, 12" ma fabrycznie regulacje oporu obrotu imbusami od spodu. Generalnie raz ustawiasz i po sprawie. Jeśli planujesz często zmieniać ustawienia, można zastąpić imbusy pokrętłami.
T330 fabrycznie nie miał hamulców.
Taurus 16" F/4.5 Naglery 6 9 17 31

Taurus maker :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 15
Rejestracja: 02 Cze 2010, 21:23
Miejscowość: Myślenice

 

PostMaciekGroch. | 22 Gru 2017, 14:07

Dzień dobry wszystkim.

Jako że od miesiąca jestem szczęśliwym posiadaczem właśnie Taurusa 12" to się wypowiem. Sprzęt wart swojej ceny, daje piękne obrazy. Ale chciałeś uwagi czysto praktyczne i ja tylko o tym w takim razie.

1. Jest mobilny. Dla mnie to ważne bo mieszkam w środku miasta a wystarczy pojechać kilka km dalej i już mam ciemne niebo. Jak najbardziej można całość przenieść na jeden raz i spakować do małego auta. Trochę trzeba się naobracać przechodząc przez drzwii z zawieszonymi pokrowcami z tyłu ale już"główny" pokrowiec z sercem teleskopu jest serio w miarę lekki.

2. Wygodne składanie.Śruby do skręcania duże i poręczne, w rękawiczkach,w terenie spokojnie do zrobienia w kilka minut samodzielnie. Najpierw trochę trzeba potrenować w domu, żeby potem robić to odruchowo.

3.Wyważenie. Masz tu dwa położenia środka ciężkości w zależności od tego jak przykręcisz płozy do celi z lustrem głównym. W "górnym" położeniu możesz się w zasadzie uwiesić na przodzie teleskopu:) Ale już z okularami o masie<300g leci przód do góry. W drugiej opcji wyważenia jest idealnie z lekkimi okularami ale już z kilogramowym szkłem trochę opada ,tak gdzieś od 30stopni wychylenia. Dodam, że to opis przy zamontowanym szukaczu 8x50 dociążającym znacznie przód. Jak ja to rozwiązałem-zostawiłem wyważenie przystępne dla lekkich okularów i dokoptowałem taurusową przeciwwagę 0.5kg na tył. W tej konfiguracji, jak zdejmiesz osłonę lustra i założysz pokrowiec na kratownicę to jest idealnie z kilogramowym okularem i z dwustugramowym też. W każdym wychyleniu się nie porusza i to jest myślę złoty środek.

4.Podatność na wiatr. W podstawie są trzy śruby dokręcane imbusem regulujące jak ciężko ma się obracać teleskop w poziomie. Można zrobić tak, że stukniesz lekko palcem i się obraca a możesz skręcić mocno tak, że obracasz razem z podstawą:) W terenie jednak jeśli faktycznie mocno dmucha to dokręcenie jest oczywiście możliwe ale nie polecałbym nikomu takiej gimnastyki.

5.Co ja chciałbym ulepszyć jako obserwator głównie"terenowy". Z Panem Adamem ustaliłem, że po Świętach pomyślimy jak regulację docisku w osi poziomej zrobić wygodniej i jak zablokować uciekanie teleskopu do góry przy zmianie okularów. Te dwie zmiany mogą przystosować ten znakomity sprzęt na warunki polowe a i przyszłościowo mogą się przydać pod np platformę paralaktyczną o której tu też pisano.

6.Polecam, jak masz uzbieraną kasę to bierz:)
Taurus 12 (Orion Optics UK/Antares), Explore Scientiffic: 30mm 82st 2" ; 14mm 100st 2" ; 8,8mm 82st1,25" ; 6,7mm 82st.1,25" ; filtr Astronomik UHC 2"
 
Posty: 65
Rejestracja: 22 Gru 2017, 13:12

 

PostMaciekGroch. | 20 Sty 2018, 12:08

Teleskop doczekał się usprawnień wykonanych przez Adama.
1. Regulacja oporu ruchu w poziomie za pomocą pokręteł w spodniej stronie podstawy Przy złożonym teleskopie sięgam po prostu ręką i reguluję. Wcześniej musiałbym robić to imbusami-co wiązałoby się z częściowym demontażem teleskopu, w trakcie obserwacji możliwe ale wątpię że komuś by się chciało. Dla obserwatora głównie terenowego ma to znaczenie bo podmuchy wiatru faktycznie potrafią przesuwać teleskop w poziomie. Wygodny sposób zwiększenia wtedy oporu ruchu ratuje całą sytuację.

2.Hamulce w osi pionowej. Pokrętłami reguluje się siłę docisku klocków do płóz. Można ustawić żeby chodziło lekko lub z bardzo dużym oporem. Dzięki nim nie muszę już używać przeciwwagi-w ustawieniu środka ciężkości teleskopu bardziej pod lekkie okulary- i przy Explorerach jednokilogramowych. Najważniejsze jest jednak to, że teleskop nie odbija w górę po wyjęciu ciężkiego okularu z wyciągu. Z ciężkim okularem czy bez żadnego- nawet nie drgnie.I wcale nie musiałem jakoś bardzo mocno skręcać tych hamulców, raczej tak do połowy. Płynność ruchu jest oczywiście mniejsza ale nadal jest wygodnie i nawet wolę jak ten ruch jest nieco sztywniejszy. A zachowanie jednej pozycji przez teleskop, niezależnie jak jest obciążony jest bezcenne:)
Oba rozwiązania bardzo praktyczne i zwiększające wygodę użytkowania w znaczny sposób.
Załączniki
Taurus 12": IMG_20180120_070715.jpg
Regulacja oporu w pionie
Taurus 12": IMG_20180120_070706.jpg
Regulacja oporu w pionie
Taurus 12": IMG_20180120_070656.jpg
Regulacja oporu w pionie
Taurus 12": IMG_20180120_070816.jpg
Regulacja w osi poziomej
Taurus 12 (Orion Optics UK/Antares), Explore Scientiffic: 30mm 82st 2" ; 14mm 100st 2" ; 8,8mm 82st1,25" ; 6,7mm 82st.1,25" ; filtr Astronomik UHC 2"
 
Posty: 65
Rejestracja: 22 Gru 2017, 13:12

 

PostMaciekGroch. | 17 Lut 2018, 10:43

Nie wiem czy autor tematu jeszcze śledzi wątek i czy kupił w końcu teleskop. Jeśli tak to podrzucam jeszcze jeden przydatny patent który wykonałem (nie do końca sam, bo nie jestem typem majsterkowicza ale w zasadzie to bardzo prosta konstrukcja).
Otóż do takich obserwacji terenowych przydaje się jakaś platforma, która pozwoliłaby złapać poziom. W innym razie teleskop tracił swoje wyważenie i obserwacje przestawały być komfortowe.
Materiał to sklejka, pomalowana w stylu teleskopu i pokryta lakierem bezbarwnym. Poziomice z Obi w dwóch płaszczyznach. Lustro teleskopu je zasłania ale po przechyleniu do poziomu już je widać i można korekty robić z już postawionym teleskopem. Na dobrą sprawę po ustawieniu poziomu samej platformy i posadzeniu teleskopu korekt jeszcze nie potrzebowałem robić. Nóżki są oczywiście do mebli. Wyrzynarką wykonane otwory pod nóżki tak by nie było możliwości zsunięcia się sprzętu z platformy i by było bardziej stabilnie. Całość waży ok 1,5 kg i leży sobie spokojnie w bagażniku samochodu czekając na wypady za miasto. Sprawdza się idealnie na moje potrzeby, tzn podczas wypadów na jakąś łąkę czy przypadkową miejscówkę.
Załączniki
Taurus 12": IMG_20180203_001836.jpg
Taurus 12": IMG_20180207_171137.jpg
Taurus 12": IMG_20180217_092657.jpg
Taurus 12": IMG_20180217_092607.jpg
Taurus 12 (Orion Optics UK/Antares), Explore Scientiffic: 30mm 82st 2" ; 14mm 100st 2" ; 8,8mm 82st1,25" ; 6,7mm 82st.1,25" ; filtr Astronomik UHC 2"
 
Posty: 65
Rejestracja: 22 Gru 2017, 13:12

 

PostOrzech | 17 Lut 2018, 23:46

Świetny patent. Wygląda super i zajmuje mało miejsca a do tego podnosi cały telep ciut wyżej ponad trawę. Pozwolę sobie go sklonować :)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostMaciekGroch. | 18 Lut 2018, 14:49

Dzięki:) a poprzez podniesienie ciut wyżej teleskopu jest bardzo wygodnie manewrować hamulcami w podstawie
Załączniki
Taurus 12": IMG_20180218_135655.jpg
Taurus 12 (Orion Optics UK/Antares), Explore Scientiffic: 30mm 82st 2" ; 14mm 100st 2" ; 8,8mm 82st1,25" ; 6,7mm 82st.1,25" ; filtr Astronomik UHC 2"
 
Posty: 65
Rejestracja: 22 Gru 2017, 13:12

 

PostAlbert P | 22 Mar 2018, 13:43

Dzień dobry wszystkim.

Skoro w wątku wypowiedziało się tylu posiadaczy Taurusów oraz sam ich konstruktor, to skorzystam z okazji i zapytam o kilka tematów, które na pewno były już ogólnie niejednokrotnie wałkowane w innych wątkach, ale nie szczegółowo pod kątem samych Taurusów.

Ogrzewanie LW jest oferowane systemowo i nie wątpię, że jest to system najwyższej jakości, skoro o Taurusach wszyscy wypowiadają się w samych superlatywach. Trochę jednak ten system kosztuje. Jestem więc ciekaw, czy obecni tu posiadacze Taurusów się na taki zdecydowali i czy nie żałują swojej decyzji. Taki system też na pewno dodatkowo obciąża teleskop - nie jest to uciążliwe?

Druga sprawa, to lustra Pyrex i Float. Rozszerzalność temperaturowa lustra Pyrex jest podobno dużo niższa, przez co - jak rozumiem - w niskich tempraturach lustro Pyrex może dawać minimalnie lepsze obrazy? Czytałem też opinie, że lustro Pyrex będzie właśnie przez tą własność bardziej długowieczne.

Wiecie też może, czy konstrukcje 12 i 13 cali różnią się między sobą jakimiś udogodnieniami? Na pewno aktualnie 12ka jest oferowana tylko z Pyrexem, a 13ka tylko z Floatem.

Pozdrawiam, Albert
 
Posty: 1
Rejestracja: 23 Lut 2018, 12:54

 

Postgoodspeed | 02 Kwi 2018, 12:01

Albert P napisał(a):
Ogrzewanie LW jest oferowane systemowo i nie wątpię, że jest to system najwyższej jakości, skoro o Taurusach wszyscy wypowiadają się w samych superlatywach. Trochę jednak ten system kosztuje. Jestem więc ciekaw, czy obecni tu posiadacze Taurusów się na taki zdecydowali i czy nie żałują swojej decyzji. Taki system też na pewno dodatkowo obciąża teleskop - nie jest to uciążliwe?


System nie wpływa na wyważenie teleskopu. Cały układ, elektronika, grzałka i przewody waży 40g + ciężar powerbanku. Razem ok 150-200g.

Albert P napisał(a):Druga sprawa, to lustra Pyrex i Float. Rozszerzalność temperaturowa lustra Pyrex jest podobno dużo niższa, przez co - jak rozumiem - w niskich tempraturach lustro Pyrex może dawać minimalnie lepsze obrazy? Czytałem też opinie, że lustro Pyrex będzie właśnie przez tą własność bardziej długowieczne.


Lustro Pyrex ma niższy współczynnik rozszerzalności cieplnej przez co odkształcenia są mniejsze. Float będzie bardziej pracował, za to chłodzi się szybciej. Kiedy lustra osiągną równowagę termiczną obrazy będą takie same. Nie mam informacji by warstwy na szkle float ulegały szybszej degradacji.

Albert P napisał(a):Wiecie też może, czy konstrukcje 12 i 13 cali różnią się między sobą jakimiś udogodnieniami? Na pewno aktualnie 12ka jest oferowana tylko z Pyrexem, a 13ka tylko z Floatem.

T330 obraca się na klockach teflonowych. T300 ma łożysko oraz teflonowe hamulce do regulacji oporu obrotu.
Taurus 16" F/4.5 Naglery 6 9 17 31

Taurus maker :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 15
Rejestracja: 02 Cze 2010, 21:23
Miejscowość: Myślenice

 

Postmiron | 02 Kwi 2018, 12:17

MaciekGroch. napisał(a):Nie wiem czy autor tematu jeszcze śledzi wątek i czy kupił w końcu teleskop. Jeśli tak to podrzucam jeszcze jeden przydatny patent który wykonałem (nie do końca sam, bo nie jestem typem majsterkowicza ale w zasadzie to bardzo prosta konstrukcja).
Otóż do takich obserwacji terenowych przydaje się jakaś platforma, która pozwoliłaby złapać poziom. W innym razie teleskop tracił swoje wyważenie i obserwacje przestawały być komfortowe.
Materiał to sklejka, pomalowana w stylu teleskopu i pokryta lakierem bezbarwnym. Poziomice z Obi w dwóch płaszczyznach. Lustro teleskopu je zasłania ale po przechyleniu do poziomu już je widać i można korekty robić z już postawionym teleskopem. Na dobrą sprawę po ustawieniu poziomu samej platformy i posadzeniu teleskopu korekt jeszcze nie potrzebowałem robić. Nóżki są oczywiście do mebli. Wyrzynarką wykonane otwory pod nóżki tak by nie było możliwości zsunięcia się sprzętu z platformy i by było bardziej stabilnie. Całość waży ok 1,5 kg i leży sobie spokojnie w bagażniku samochodu czekając na wypady za miasto. Sprawdza się idealnie na moje potrzeby, tzn podczas wypadów na jakąś łąkę czy przypadkową miejscówkę.


Właśnie coś takiego muszę zrobić. Dzięki za posta :)

Albert P napisał(a):Ogrzewanie LW jest oferowane systemowo i nie wątpię, że jest to system najwyższej jakości, skoro o Taurusach wszyscy wypowiadają się w samych superlatywach. Trochę jednak ten system kosztuje. Jestem więc ciekaw, czy obecni tu posiadacze Taurusów się na taki zdecydowali i czy nie żałują swojej decyzji. Taki system też na pewno dodatkowo obciąża teleskop - nie jest to uciążliwe?


System ogrzewania LW sprawdza się znakomicie! Mogę tylko polecić.
Awatar użytkownika
 
Posty: 63
Rejestracja: 20 Mar 2015, 22:22
Miejscowość: Bochnia

 

Postchavez1976 | 02 Kwi 2018, 12:26

Mnie to się od dawna marzy platforma paralaktyczna zintegrowana z podstawą montażu dobsona.
Tak, żeby jej waga nie obciążała zbytnio całości zestawu właśnie poprzez wykorzystanie dobsa jako górnej płyty platformy.
Dzięki temu można by nosić platformę w zestawie zamiast osobno - przy mniejszych telepach: t300, może nawet t330.
Nie widziałem jeszcze w necie takiego patentu :idea: :wink:
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostKarol | 02 Kwi 2018, 12:56

chavez1976 napisał(a):Mnie to się od dawna marzy platforma paralaktyczna zintegrowana z podstawą montażu dobsona.
Tak, żeby jej waga nie obciążała zbytnio całości zestawu właśnie poprzez wykorzystanie dobsa jako górnej płyty platformy.
Dzięki temu można by nosić platformę w zestawie zamiast osobno - przy mniejszych telepach: t300, może nawet t330.
Nie widziałem jeszcze w necie takiego patentu :idea: :wink:


Też nie widziałem takiego rozwiązania ale nie widzę problemu by tak zrobić jak piszesz.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postchavez1976 | 02 Kwi 2018, 13:03

Wiem, że z technicznego punktu widzenia, to proste rozwiązanie. Powinno być użyteczne. Obecnie często nie chce mi się targać wielkiej platformy mimo, że jest przydatna.
Być może dolna płyta platformy mogłaby być dodatkowo składana na pół (zamykana do transportu) lub mogłaby mieć blokady unieruchamiające ją razem z dobsonem do przenoszenia i przechowywania.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postwiechu | 02 Kwi 2018, 16:25

goodspeed napisał(a):Druga sprawa, to lustra Pyrex i Float. Rozszerzalność temperaturowa lustra Pyrex jest podobno dużo niższa, przez co - jak rozumiem - w niskich tempraturach lustro Pyrex może dawać minimalnie lepsze obrazy? Czytałem też opinie, że lustro Pyrex będzie właśnie przez tą własność bardziej długowieczne.

Niedawno wspominałem na forum, że ok. 15 lat temu robiłem "test" długości chłodzenia się Synt 8" z lustrami float i pyrex. Teleskop z floatem był gotowy do akcji ok. pół minuty - minutę szybciej niż ten z pyrexem, co było powtarzalne. Pomiary ze stoperem przy temp. powietrza w okolicach -5 do -10 (nie pamiętam dokładnie), w miarę stabilna temperatura w nocy.

Kiedy lustra osiągną równowagę termiczną obrazy będą takie same.

Z tego samego "testu": pyrex dawał wyraźnie zimniejsze barwy, float cieplejsze i jednocześnie (dla mnie) poprawniejsze i ładniejsze, lepiej (wyraźniej) pokazując barwy gwiazd. Tyle, że to oczywiście mogło wynikać z innych warstw, choć "na oko" lustra niczym się nie różniły, cóż - analizy chemicznej warstw nie robiłem.

Mogło to też być wynikiem zastosowania w ogóle innej filozofii podejścia do produkcji teleskopów. Wyjaśnię na przykładzie ploterów drukujących (large format). Ileś tam lat temu odkupiłem "po znajomości" od dystrybutora chiński ploter z krótkiej serii prototypowej (po 1 sztuce dla dystrybutorów, 1 szt. w PL), który zaskoczył mocno in plus (vs. cena itd.) i bez problemu śmiga do dziś, spoko nie odstając żadnym parametrem druku od japońskich Mimaki i Rolanda (stoją obok a są mocno droższe), mimo że ok. rok pracował u dystrybutora. Po 2-3 latach dokupiłem normalny, seryjny już ploterek tej samej marki, nufkem sztukem. Od razu były widoczne oszczędności, poczynione w wykonaniu, co przekłada się tez wyraźnie na jakość druku i awaryjność. Jeszcze nie miałem awarii tego pierwszego plotera (poza normalną wymianą głowic itp. części eksploatacyjnych), a ten drugi - średnio 2-3x w roku wzywam do niego serwis.
I tak samo było moooże z tymi telepami: moja ósemka z floatem była z jednej z pierwszych serii dostępnych w PL, a ten drugi, z pyrexem, to już normalna tłuczka seryjna, byle taniej i byle więcej, co ważne - po ugruntowaniu opinii, że chiński teleskop jest OK.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostMaciekGroch. | 04 Kwi 2018, 15:56

Może głupie pytanie ale co w zasadzie daje system ogrzewania lustra wtórnego? Ja jeżdżę z Taurusem od listopada w szczere pole i w zasadzie nie zauważyłem (a zima była ostra u mnie) żeby jakąś rosą albo szronem się pokrywało. Teleskop owszem-bywało że biały się robił po paru godzinach ale optyka nigdy. To jest taki typowo zimowy patent?
Taurus 12 (Orion Optics UK/Antares), Explore Scientiffic: 30mm 82st 2" ; 14mm 100st 2" ; 8,8mm 82st1,25" ; 6,7mm 82st.1,25" ; filtr Astronomik UHC 2"
 
Posty: 65
Rejestracja: 22 Gru 2017, 13:12

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat