Dobson SW 14 albo 16 goto a może coś innego

Postjerzej | 13 Sty 2018, 19:44

Lubię czytać te dramy :). Ale może jest tak że wśród nas są osoby lubiące oglądać obiekty oczywiste takie które są łatwe do znalezienia za to wyłuskuja z nich detale (koneserzy) i tacy co szukają mgiełek na granicy percepcji i tu detale nie mają znaczenia bo ich po prostu nie widać (łowcy).

Do grupy 1 zaliczylbym refraktorowców mn-iarzy no i po trochu sc-ciakow choć ci są trochę na cenzurowanym. Działają często przydomowo, co by nie oddalać się od przedniej butelki koniaku.

Do łowców tylko duże newtony, ci lubią atakować w bezludnych okolicach, wyposażeni w termosy i styropian pod buty.

Jest jeszcze jedna grupa do której ja się zaliczam obserwatorów bez obserwacji z powodu braku pogody. A lubię sobie czasem pooglądać chmury po przejechaniu 50 km w jedną stronę. I tak to lubię :)
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 201
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

PostKarol | 13 Sty 2018, 20:06

Trochę czytałem na ten temat, patrzyłem przez 12", 16", 20", orientowałem się w cenach części do ATM i gotowych teleskopów w Polsce, cenach na giełdzie w Ameryce i powiem Ci arctur34wp, że musisz koniecznie zobaczyć rozmiar takiego teleskopu na żywo i zobaczyć różnicę między np. 12" a 16". Musisz brać pod uwagę m.in. wagę, rozmiar, Naszą Kochaną Pogodę ( :P ), wzrost ceny nie proporcjonalny do obrazów i problemów wynikających z wielkości i pewnie wiele innych czynników. Moim zdaniem parafrazując znany cytat: "musisz sobie zadać jedno z***e ważne pytanie: co lubię w obserwować ? A potem zacznij to obserwować". Może pytanie banalne i zadaje się go raczej początkującym ale jeśli chcesz wydać 10-20 tyś zł na teleskop zarabiają w Polskich realiach to musisz odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli zależy Ci na największym zasięgu i powalających dzięki właśnie zasięgowi i średnicy DSach to kup używane 20". A jeśli masz inny cel obserwacji to przedstaw Nam go, Jeśli kupisz gotowy używany teleskop to wiele nie stracisz.
Ja marze o bardzo dużym Newtonie (dużym jak na Amerykańskie standardy) i dążę do tego celu. Już widzę siebie na tych styropianowych podkładach :lol: Dam może ze 4 warstwy to do wyciągu sięgnę :P
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postbolid25 | 13 Sty 2018, 20:25

Karol nie dawno mówiłeś mi że nigdy nie patrzyłeś przez bodajże większe lustro niż 10" a tu widze jedziesz szeroki repertuar zaczynając od 12" a kończywszy na 20",w związku z tym mam pytanie czy to forum astronomiczne czy science fiction? Ludzie dajcie sobie na luz,piszcie prawde i nie bujajcie w obłokach.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKarol | 13 Sty 2018, 20:39

W jakim celu ten post ?
Pozostanie ten post na forum Panie Januszu ?
A do bolid25 - jeśli pisze, że patrzyłem to patrzyłem i proszę o niewprowadzanie w błąd innych.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postbolid25 | 13 Sty 2018, 20:42

Karol napisał(a):W jakim celu ten post ?
Pozostanie ten post na forum Panie Januszu ?
A do bolid25 - jeśli pisze, że patrzyłem to patrzyłem i proszę o niewprowadzanie w błąd innych.

Mam zrobić screena z messengera Karolu? Zresztą nie mam zamiaru się tu z nikim szarpać i udawadniać swoich racji,jak będzie trzeba w ostateczności asa z rękawa wyciągne
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKarol | 13 Sty 2018, 21:00

Ręce opadają po prostu...
viewtopic.php?f=36&t=34026&hilit=urszulin

Co ja Ci zrobiłem, że taką zawiścią pałasz ? Przecież każdemu może się zdarzyć, że o czymś zapomni. Gdyby Ci się chciało to po prostu po moich słowach "jeśli pisze, że patrzyłem to patrzyłem" wyszukał byś frazę " 20" " czy "Newton 20" " w moich postach i nie usiał byś się ze mną "szarpać".
Powiedz - co ja Ci takiego zrobiłem ? Dlaczego się wyrażasz takimi słowami w kierunku mojej osoby ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postendriu624 | 13 Sty 2018, 21:10

Jeszcze jak był dostępny chat , to pamiętam jak Karol tam pisał że lukał przez duże newtony, nawet chyba była mowa , jak dobrze pamiętam o 20 cali, i oczywiście były kłótnie o wyższości edków i maków nad newtonami.
Tak więc honor powinien być zwrócony Karolowi.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postbolid25 | 13 Sty 2018, 21:10

Ja juz naprawdę nie wiem kiedy piszesz prawde,raz mi mówisz co innego a nagle zamieszczasz relacje która nie musi być prawdą.Nie moja wina że wprowadzasz takie zamieszanie,kto sieje wiatr burze będzie zbierał..
Wracając do tematu przerabiałem Newtony 9,114,150,200,250,300,500mm ,Maki 127,150mm,SCT 150,200,250,Intesa MN127 i wiem dobrze na co stać wszystkie teleskopy i jaka moc drzemie w dużym Newtonie,zreztą jutro zapraszam chętnych na Ścieżków Groń będzie Columbus 20" i wiele mniejszego sprzętu,każdy będzie mógł sobie wyrobić swoje zdanie na temat sprzętu obserwując pod ciemnym górskim niebem
Ostatnio edytowany przez bolid25 13 Sty 2018, 22:15, edytowano w sumie 2 razy
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKarol | 13 Sty 2018, 21:24

Teraz to już trochę przegiąłeś, uprzejme proszę o sprostowanie informacji na temat 20". Relacja, jak widzisz jest wstawiona 2 lata temu a jeśli temu jeszcze nie wierzysz to zapytaj Marcina czy spotkałem się z Nim.

Czy treść szkalująca moją osobę zostanie na forum Panie Januszu ?


Bolid, nie wiem co Ci zrobiłem i nie rozumiem Twojej reakcji. Można się spierać czy coś widziałem czy nie (czy ktoś inny) ale o fakt nie do podważenia ? Mam prosić świadków (dwie osoby) o zeznania ? Serio masz "asa" gdzie piszę o tym, że nie obserwowałem nigdy Newtonem 20" ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postbolid25 | 13 Sty 2018, 21:40

W takim razie na messengerze podpuszczałeś mnie i wystawiałeś na próbe,zresztą próbowałeś mnie ostro wkurzyć co ci się udało.Prosiłeś mnie o pomoc a ja się niepotrzebnie produkowałem bo Ty i tak zawsze podważałeś moje zdanie.Już teraz wiem że jesteś zwykłym manipulantem i lubisz grać innym na nerwach,nie tylko mi.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKarol | 13 Sty 2018, 21:55

Czy tematem tego forum jestem ja ? Jeśli masz coś do mnie to pisz na PW bo nie mam zamiaru pisać o sprawach osobistych na publicznym forum. Napisz o co Ci chodzi wprost bo nie mam zamiaru domyślać się. Po co jakieś dziwne uwagi ? Po co pogłębiać "złe" relacje i to tylko z jednej strony gdyż druga strona po prostu nie wie o co chodzi. Nie kojarzę bym ja coś do Ciebie miał a jeśli Ty tak to napisz proszę o co chodzi.

Co do:
"zresztą próbowałeś mnie ostro wkurzyć co ci się udało.Prosiłeś mnie o pomoc a ja się niepotrzebnie produkowałem bo Ty i tak zawsze podważałeś moje zdanie"
A czy rozmowa nie polega na wymianie argumentów ? Jeśli Cię to wkurza to ... przykro mi.

"Już teraz wiem że jesteś zwykłym manipulantem i lubisz grać innym na nerwach,nie tylko mi."

Kiedy, gdzie, jak manipuluje ?

Czy naprawdę to musi iść "przez" forum ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postbolid25 | 13 Sty 2018, 22:11

Dobrze masz jak zwykle racje,dziękuje,przepraszam,pozdrawiam.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postarctur34wp | 13 Sty 2018, 23:24

Trochę off się tutaj robi i jeszcze z osobistymi wycieczkami :? SCT 11 nie zamierzam kupować za duża ogniskowa i zamknięta tuba ile to się chłodzi? używkę widziałem tutaj w cywilizowanej cenie ale rzadko są. Kurczę piękne te taurusy są coraz bardziej podoba mi się ta 330 tylko jaka platforma pod nią kupić?
Nikon EX 12x50, SW 150/750 + EQ-6, Atik383l+mono
 
Posty: 45
Rejestracja: 12 Sie 2012, 19:38
Miejscowość: ????????????????

 

PostKrzysztof_P | 13 Sty 2018, 23:39

Cześć.

Myślę że kup Platformę i tego Taurusa D-330 mm i będziesz na pewno zadowolony , potem korektor Comy Foto-Vizual 2" i Naglera 31 mm , to podstawowy Twój zestaw na Doskonały Start , resztę szkiełek wedle uznania , ale moim zdaniem Naglera 31 mm załóż sobie za pewnik , to Świetne szkło z komfortowym ER i pięknym polem własnym 82* :idea: Żadne tam Esy 30 mm. Do tego Filtry Lumicon-Svotek 2": UHC i OIII , na początek może być też jeden 2" , Świetny do wszystkiego ORION ULTRA BLOCK. :D
Miałem też dwa duże Newtony 12" i 14" , więc wiem co dobrze Ci doradzam , Zadowolenie Gwarantowane. :D

Życzę Powodzonka i szybkiego zakupu sprzętu. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMaxx | 14 Sty 2018, 00:20

Karol napisał(a):
Maxx napisał(a):Karolu ja już naprawdę się staram się powstrzymać by napisać to co myślę ...


To się powstrzymaj - to chyba proste ? Proszę nie zaczynaj znów bo raptem tydzień temu Pan Janusz musiał czyścić inny temat z Twoich "uwag".


Tylko tyle masz do napisania ??
Marna ta Twoja obrona drogi kolego z czatu ...

Polecałem Ci prosty test byś zakumał różnice miedzy achro 80 mm a ED 80mm i zaprzestał wreszcie pisania tutaj bzdur z których jednoznacznie emanuje że większa aperatura załatwia wszystko a jakość optyki to tylko mit.
Widocznie ten test Cie w jakimś stopniu przerasta, a raczej myślę że boisz się jego wyniku.
Czytam dalsze posty tutaj poniżej i widzę że inni koledzy również wyłapali nieścisłości w Twoich wypowiedziach.
To samo chłopie robiłeś na czacie więc teraz może reszta userów tego forum zrozumie dlaczego trzeba było go zamknąć.
Przestań wpajać ludziom że aperatura teleskopu załatwia wszystko, jednoznacznie to emanuje z Twoich wpisów.
Zrozum że wiele obiektów jakie ludzie obserwują pod naszym niebem to obiekty które lepiej się prezentują w teleskopach o bardzo dobrej optyce.
Nie jestem w stanie zrozumieć jak człowiek który z jednej strony wyłapuje mikro DSy z niutka 8 cali, jest zwyczajnie ślepy na jakość obrazu.
Postaw człowieku wysokiej klasy teleskop 150 mm i Newtona 150 mm i zobacz jak jakość optyki przekłada się na obserwacje i przestań bredzić na tym forum bo będę to tępił do skutku !
Miałem przez ponad miesiąc 10 calową Syntę i wybacz poza tym że imponowała trochę gabarytami to niczym więcej.
Z jednej strony potrafisz napisać że z lornetki 10x50 dużo widać z za chwile piszesz że ED80 to szukasz nie teleskop, przeczysz sam sobie na każdym kroku i nie potrafię spokojnie czytać tych bzdur.
Masz Newtona 8 cali to sobie obserwuj skoro Ci to pasuje jak napisałeś, ale nie pisz głupot o wyższości apertury nad jakością optyki bo forum ma być źródłem wiedzy praktycznej a nie fantazji i syndromu wielkości lustra.
Skoro jakość dla Ciebie nie ma znaczenia zbuduj teleskop z lustra łazienkowego - wyjdzie taniej niż normalny i życzę udanych obserwacji.

PS.
Przepraszam wszystkich pozostałych userów tego forum , ale po prostu nie mam już cierpliwości do pana Karola i jego ideologi - " im większy tym lepszy, a jakość optyki nie ma znaczenia "
Acha jeszcze jedno - nie zasłaniaj się że mam nie pisać na forum o sprawach prywatnych czy osobistych bo, tu nie ma żadnych osobistych tematów - piszesz sprzeczne i nieprawdziwe rzeczy na oficjalnym forum dlatego reaguje, a co do prywatnych spraw to z Tobą nie mam żadnych bo nie mam na nie ani czasu ani tym bardziej ochoty.
Widzę też że jak bronisz się przed oficjalną rozmową na forum i prosisz o pisanie takich uwag na PW.
Niestety skoro jesteś taki pewny swoich teorii to bardzo proszę - walcz z nimi na oficjalnym forum.
Ponad 8 lat testowałem przeróżną optykę i doskonale wiem co potrafi dobre APO lub konkretny Mak Newton, patrzyłem nie raz w Synty 12 i 16 cali i jednocześnie w inne konstukcje przy tych samych powiększeniach i pod tym samym niebem i jednoznacznie powiem - jakość optyki to podstawa przy 80% obiektów.
Tylko nieliczne obiekty które wymagają zebrania dużej ilości światła wypadają jaśniej w dużym Newtonie - ale warunkiem jest ZAWSZE ciemne, czyste niebo.

Maxx
Ostatnio edytowany przez Maxx, 14 Sty 2018, 00:41, edytowano w sumie 1 raz
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostKrzysztof_P | 14 Sty 2018, 00:35

Witajcie. :D

Panowie , dajcie na luz , to Forum ma nam wszystkim służyć za pomoc a nie za przekomarzanie się , itp.
Takie sprawy załatwiajcie na PW , Janusz zapewne to samo wam napisze niebawem , nie ma się o co szarpać i wszystkiego brać do siebie a przede wszystkim pisać publicznie takie posty , które czytają wszyscy użytkownicy forum może nie zainteresowani waszymi zatargami , czy sprzeczkami. Jak PW nie pomaga to informuję Janusza na PW o zaistniałej sprawie i Janusz po kontakcie z drugą stroną postara się o pozytywne załatwienie sprawy dla obu stron.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMaxx | 14 Sty 2018, 00:52

Krzysztof_P napisał(a):Panowie , dajcie na luz , to Forum ma nam wszystkim służyć za pomoc a nie za przekomarzanie się , itp. :wink:


Krzysiu, wiem to doskonale , ale albo Nasz Karol`ek zrozumie coś wreszcie, albo ja odejdę z tego forum bo mnie po prostu "wygina" jak czytam fantazje i bajki w jego wydaniu.
Nie wiem jak kolega Karol , ale ja nie potrzebuje egzystencji na forum by obserwować ze swojego sprzętu.
Reaguje tylko dlatego że kilka ładnych lat poświeciłem na analizy teleskopów by wybrać coś dla siebie i moje spostrzeżenia jednoznacznie wskazały na jakość optyki.
Nie można propagować tutaj zasady - kup Newtona 20 cali i będzie super , bo nie będzie super!
Ty sam Krzysiu masz teleskop o świetnej optyce więc możesz potwierdzić jak przy nim wypada budżetowy Newtonik o tej samej aperaturze.

Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostKarol | 14 Sty 2018, 01:08

Maxx napisał(a):
Karol napisał(a):
Maxx napisał(a):Karolu ja już naprawdę się staram się powstrzymać by napisać to co myślę ...


To się powstrzymaj - to chyba proste ? Proszę nie zaczynaj znów bo raptem tydzień temu Pan Janusz musiał czyścić inny temat z Twoich "uwag".


Tylko tyle masz do napisania ??
Marna ta Twoja obrona drogi kolego z czatu ...

Polecałem Ci prosty test byś zakumał różnice miedzy achro 80 mm a ED 80mm i zaprzestał wreszcie pisania tutaj bzdur z których jednoznacznie emanuje że większa aperatura załatwia wszystko a jakość optyki to tylko mit.
Widocznie ten test Cie w jakimś stopniu przerasta, a raczej myślę że boisz się jego wyniku.
Czytam dalsze posty tutaj poniżej i widzę że inni koledzy również wyłapali nieścisłości w Twoich wypowiedziach.
To samo chłopie robiłeś na czacie więc teraz może reszta userów tego forum zrozumie dlaczego trzeba było go zamknąć.
Przestań wpajać ludziom że aperatura teleskopu załatwia wszystko, jednoznacznie to emanuje z Twoich wpisów.
Zrozum że wiele obiektów jakie ludzie obserwują pod naszym niebem to obiekty które lepiej się prezentują w teleskopach o bardzo dobrej optyce.
Nie jestem w stanie zrozumieć jak człowiek który z jednej strony wyłapuje mikro DSy z niutka 8 cali, jest zwyczajnie ślepy na jakość obrazu.
Postaw człowieku wysokiej klasy teleskop 150 mm i Newtona 150 mm i zobacz jak jakość optyki przekłada się na obserwacje i przestań bredzić na tym forum bo będę to tępił do skutku !
Miałem przez ponad miesiąc 10 calową Syntę i wybacz poza tym że imponowała trochę gabarytami to niczym więcej.
Z jednej strony potrafisz napisać że z lornetki 10x50 dużo widać z za chwile piszesz że ED80 to szukasz nie teleskop, przeczysz sam sobie na każdym kroku i nie potrafię spokojnie czytać tych bzdur.
Masz Newtona 8 cali to sobie obserwuj skoro Ci to pasuje jak napisałeś, ale nie pisz głupot o wyższości apertury nad jakością optyki bo forum ma być źródłem wiedzy praktycznej a nie fantazji i syndromu wielkości lustra.
Skoro jakość dla Ciebie nie ma znaczenia zbuduj teleskop z lustra łazienkowego - wyjdzie taniej niż normalny i życzę udanych obserwacji.

PS.
Przepraszam wszystkich pozostałych userów tego forum , ale po prostu nie mam już cierpliwości do pana Karola i jego ideologi - " im większy tym lepszy, a jakość optyki nie ma znaczenia "
Acha jeszcze jedno - nie zasłaniaj się że mam nie pisać na forum o sprawach prywatnych czy osobistych bo, tu nie ma żadnych osobistych tematów - piszesz sprzeczne i nieprawdziwe rzeczy na oficjalnym forum dlatego reaguje, a co do prywatnych spraw to z Tobą nie mam żadnych bo nie mam na nie ani czasu ani tym bardziej ochoty.

Maxx


Maxx,
przed czym mam się bronić ? Inni chyba widzą co ja piszę i sami wyciągają wnioski i nie potrzebują Twoich nadinterpretacji.
Jak tylko będzie pogoda - test zrobię. Sam wiele razy powtarzałeś, że nie samym astro człowiek żyje - ma pracę, inne zajęcia a EDka mam od niedawna więc chyba rozumiesz.
Gdzie i kto zauważył nieścisłości ? Chyba nie mówisz o koledze bolid25 ? Po prostu zapomniał kolga o tym, że patrzyłem Newtonem 20" albo może mu o tym nie pisałem - nie wiem, nie pamiętam a zapisów nie mam :(
Przedstaw choć jeden dowód (post) gdzie piszę nawet pośrednio, że aperatura wszystko załatwi ? Proszę ! Choć jeden.
Dlaczego ślepy ? Czy przypadkiem ostatnio nie pisałem o zachwycie podczas obserwacji EDkiem Wegi, która była punktem a nie plackiem jak w Newtonie ? Wybiurczość faktów co maxx ?
Uważam jednak, że nie warto za taką jakość tyle płacić i mam prawo do takiej opini. Należy się mi takie prawo jak psu buda ;)
Jesteś hipokrytą. Dlaczego ? Oskarżasz mnie, że jakoby twierdzę, ze jakość nie ma znaczenia a sam "poniżasz" Newtony. Mógłbym sporo napisać o tym ale po co ? Przecież i tak Newton jest do .... Nieprawdaż ?
Gdzie na poważnie (nie liczę tu żartów) napisałem, że ED to szukacz ?

Zaskocze Cię - aperatura jest ważniejsza od jakości, jakość jest ważniejsza od aperatury ! Inaczej mówiąc - ani drugie ani pierwsze nie jest ważniejsze. To zależy od konkretnego przypadku.

I jeśli chodzi o oskarżenie "emanuje" - proszę czytaj ze zrozumieniem posty. Ogólnie na forum myli się pojęcie jakości i zasięgu. Ja zazwyczaj piszę w kontekście zasięgu.

Np. Taurus nie jest budżetowym teleskopem. Po za tym mało kto kupuje taki teleskop byle jakości.

Nadal mimo drugiej już kłótni nie przedstawiłeś choć jednego postu w którym fantazjuje

A odchodzeniem nie strasz bo ile razy już to robiłeś ? Bądź konsekwentny !! Jak mówisz, że odchodzisz to zrób to i tyle.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postbolid25 | 14 Sty 2018, 01:08

Z tą jakością optyki to też nie jest tak do końca,ostatnio porównywaliśmy mojego Intesa MN 127 z refraktorem kolegi SW 120 i przy powiększeniu rzedu 60x oba teleskopy pokazały tak samo dobrze mgławice M42 i żadnych różnic w obrazie nie widziałem,natomiast przy większych powiększeniach achromat zaczoł wysiadać a jakość obrazu przechyliła szale na rzecz maka newtona.
Jakość optyki wychodzi dopiero przy dużych powiększeniach bez względu na konstrukcje i rodzaj teleskopu.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 14 Sty 2018, 01:09

Witajcie. :D

Pewne praktyczne stwierdzenia przychodzą po czasie i wraz z nabytym doświadczeniem , nie każdy wierzy w słowo pisane , dlatego ja osobiście odpuszczam temat dalszego pisania na temat Maków-Newtonów , chyba że w moich Recenzjach gdzie mogę pisać co mi się podoba oczywiście zgodnie z tym jak ja to widzę , gdyż pisanie w "otwartych" tematach o pewnych zaletach i wadach danych konstrukcji Teleskopów czy też Refraktorów , wywołuję jak widzę burzę niezadowolenia i niedowierzania , dlatego stwierdziłem że opisy w otwartych tematach mijają się z celem , gdyż i tak za chwilę ktoś Ci napisze że Newton jest Lepszy od APO i po Zawodach. :D Większość użytkowników nie jest sobie w stanie nawet wyobrazić o czym piszesz a co dopiero aby to analizować , więc trzeba zachować odpowiedni dystans do własnych i czyichś wypowiedzi wynikający po prostu z braku znajomości danego sprzętu , lub braku kompetencji aby w ogóle móc wypowiadać się w danym nie znanym lub nie rozróżnianym temacie.
Fakty są takie że u nas w kraju 90% użytkowników wszystko ogląda Newtonami ze względu na przystępną cenę i wydaje im się że lepiej to już być nie może a inny sprzęt to znają tylko ze zdjęć w necie i jest za drogi , chyba że dla wariatów którzy wyrzucają pieniądze w błoto gdyż nie warto , wszystko zobaczysz tanim Newtonem i to w ekstra wydaniu. Na to nic się nie poradzi i szkoda klepania w klawiaturę , to trzeba pokazać , odpowiednio przedstawić a nawet kogoś uświadomić podczas oglądania aby zwrócił na to czy na to uwagę , najlepiej w praktycznym porównaniu konkretnych ze sobą sprzętów. Ot wszystko już myślę co mam w tym temacie do powiedzenia i jak ja to osobiście widzę.

Nasuwa się przy okazji proste pytanie , Dlaczego Taki i taki teleskop o danej konstrukcji czy też Refraktor kosztuje tyle i tyle a nie akurat tyle i na nie warto sobie odpowiedzieć a nie krytykować kogoś ze względu na własny brak doświadczenia i wiedzy czy kompetencji do wypowiedzi.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 14 Sty 2018, 01:19, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMaxx | 14 Sty 2018, 01:14

Karol napisał(a):A odchodzeniem nie strasz bo ile razy już to robiłeś ? Bądź konsekwentny !! Jak mówisz, że odchodzisz to zrób to i tyle.


Bardzo proszę Karolu wedle życzenia ...
Prosze Pana Janusza oficjalnie o usunięcie mojego profilu z forum astromaniak.

To wszystko , dziękuję i życzę wszystkim pięknego nieba i wielu udanych sesji obserwacyjnych.

Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostKarol | 14 Sty 2018, 01:26

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie. :D

Pewne praktyczne stwierdzenia przychodzą po czasie i wraz z nabytym doświadczeniem , nie każdy wierzy w słowo pisane , dlatego ja osobiście odpuszczam temat dalszego pisania na temat Maków-Newtonów , chyba że w moich Recenzjach gdzie mogę pisać co mi się podoba oczywiście zgodnie z tym jak ja to widzę , gdyż pisanie w "otwartych" tematach o pewnych zaletach i wadach danych konstrukcji Teleskopów czy też Refraktorów , wywołuję jak widzę burzę niezadowolenia i niedowierzania , dlatego stwierdziłem że opisy w otwartych tematach mijają się z celem , gdyż i tak za chwilę ktoś Ci napisze że Newton jest Lepszy od APO i po Zawodach. :D Większość użytkowników nie jest sobie w stanie nawet wyobrazić o czym piszesz a co dopiero aby to analizować , więc trzeba zachować odpowiedni dystans do własnych i czyichś wypowiedzi wynikający po prostu z braku znajomości danego sprzętu , lub braku kompetencji aby w ogóle móc wypowiadać się w danym nie znanym lub nie rozróżnianym temacie.
Fakty są takie że u nas w kraju 90% użytkowników wszystko ogląda Newtonami ze względu na przystępną cenę i wydaje im się że lepiej to już być nie może a inny sprzęt to znają tylko ze zdjęć w necie i jest za drogi , chyba że dla wariatów którzy wyrzucają pieniądze w błoto gdyż nie warto , wszystko zobaczysz tanim Newtonem i to w ekstra wydaniu. Na to nic się nie poradzi i szkoda klepania w klawiaturę , to trzeba pokazać , odpowiednio przedstawić a nawet kogoś uświadomić podczas oglądania aby zwrócił na to czy na to uwagę , najlepiej w praktycznym porównaniu konkretnych ze sobą sprzętów. Ot wszystko już myślę co mam w tym temacie do powiedzenia i jak ja to osobiście widzę.

Nasuwa się przy okazji proste pytanie , Dlaczego Taki i taki teleskop o danej konstrukcji czy też Refraktor kosztuje tyle i tyle a nie akurat tyle i na nie warto sobie odpowiedzieć a nie krytykować kogoś ze względu na własny brak doświadczenia i wiedzy czy kompetencji do wypowiedzi.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Myślę, że osoba z doświadczeniem lub czytają forum z nawet samej czystej ciekawości kupi sprzęt dobrej jakości. Sprawdzi jak to jest. Dlatego kupiłem EDka i po cichu myślę o Mak-Newtonie Intesa (choć nie wiem czy kupie bo bardzo drogie a używek brak).
Myślę, że trzeba uszanować, że jeden woli jakości, drugi zasięg.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostKrzysztof_P | 14 Sty 2018, 01:34

Karol napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Witajcie. :D

Pewne praktyczne stwierdzenia przychodzą po czasie i wraz z nabytym doświadczeniem , nie każdy wierzy w słowo pisane , dlatego ja osobiście odpuszczam temat dalszego pisania na temat Maków-Newtonów , chyba że w moich Recenzjach gdzie mogę pisać co mi się podoba oczywiście zgodnie z tym jak ja to widzę , gdyż pisanie w "otwartych" tematach o pewnych zaletach i wadach danych konstrukcji Teleskopów czy też Refraktorów , wywołuję jak widzę burzę niezadowolenia i niedowierzania , dlatego stwierdziłem że opisy w otwartych tematach mijają się z celem , gdyż i tak za chwilę ktoś Ci napisze że Newton jest Lepszy od APO i po Zawodach. :D Większość użytkowników nie jest sobie w stanie nawet wyobrazić o czym piszesz a co dopiero aby to analizować , więc trzeba zachować odpowiedni dystans do własnych i czyichś wypowiedzi wynikający po prostu z braku znajomości danego sprzętu , lub braku kompetencji aby w ogóle móc wypowiadać się w danym nie znanym lub nie rozróżnianym temacie.
Fakty są takie że u nas w kraju 90% użytkowników wszystko ogląda Newtonami ze względu na przystępną cenę i wydaje im się że lepiej to już być nie może a inny sprzęt to znają tylko ze zdjęć w necie i jest za drogi , chyba że dla wariatów którzy wyrzucają pieniądze w błoto gdyż nie warto , wszystko zobaczysz tanim Newtonem i to w ekstra wydaniu. Na to nic się nie poradzi i szkoda klepania w klawiaturę , to trzeba pokazać , odpowiednio przedstawić a nawet kogoś uświadomić podczas oglądania aby zwrócił na to czy na to uwagę , najlepiej w praktycznym porównaniu konkretnych ze sobą sprzętów. Ot wszystko już myślę co mam w tym temacie do powiedzenia i jak ja to osobiście widzę.

Nasuwa się przy okazji proste pytanie , Dlaczego Taki i taki teleskop o danej konstrukcji czy też Refraktor kosztuje tyle i tyle a nie akurat tyle i na nie warto sobie odpowiedzieć a nie krytykować kogoś ze względu na własny brak doświadczenia i wiedzy czy kompetencji do wypowiedzi.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Myślę, że osoba z doświadczeniem lub czytają forum z nawet samej czystej ciekawości kupi sprzęt dobrej jakości. Sprawdzi jak to jest. Dlatego kupiłem EDka i po cichu myślę o Mak-Newtonie Intesa (choć nie wiem czy kupie bo bardzo drogie a używek brak).
Myślę, że trzeba uszanować, że jeden woli jakości, drugi zasięg.


Cześć. :D

Niestety ale w tym przypadku rozbija się tylko i wyłącznie o cenę , gdyż można mieć i jakość i zasięg kupując odpowiednio większy sprzęt , ale kosztuje to krocie , ponadto jak porównujemy ze sobą jakieś sprzęty np. pod względem zasięgu to najlepiej na tych samych aperturach a nie jak tu miało miejsce stosunkowo małego Maka-Newtona do Dużego Newtona , takie porównanie ma się nijak , ponadto wyjdą dodatkowe zalety innych konstrukcji i okaże się że można mieć wszystko w jednym i zasięg i jakość , ale niestety to wiele kosztuje i dla mnie również za wiele to co chciałbym mieć. :D

Na zachodzie jest takie krążące m.in. po Forach do dzisiaj stwierdzenie "Maki-Newtony to APO za ułamek ceny prawdziwego APO" i jest ono prawdziwe w 100% o czym przekonałem się sam. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 14 Sty 2018, 02:08, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKarol | 14 Sty 2018, 01:40

Masz racje ale to, że interesujemy się kosmosem, nie znaczy, że mamy kosmiczne wynagrodzenia :lol:

Rozmawiajmy o czymś realnym :D Mało kogo stać na STC 20" a tym bardziej MN bo o APO nie wspomnę.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostKrzysztof_P | 14 Sty 2018, 02:10

Realnie Karolu to ja zaraz jednak idę spać , pooglądałem trochę w między czasie na balkonie SCT 10" , ale zaczyna mnie powoli łamać spanie i idę zaraz spać. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat