Zakup teleskopu mobilnego

Postendriu624 | 01 Lut 2018, 21:59

Krzysztof_P napisał(a):Mam na myśli ewidentnie pod każdym względem. Trzeba zdecydowanie więcej krytyki , za chwilę będą porównania LZOS , TAKA , CFF i innych świetnych 6" Refraktorów do chińskich Newtonów 6" za cenę szukaczy przy tych Refraktorach. :D :wink:

A patrzyłeś osobiście w tego Omni 150 XLT. Bo czasem wysoka cena nie jest wyznacznikiem. Bo gość napisał że to tylko 10% ceny tego co dał za tą soczewkę 150 mm
Ostatnio edytowany przez endriu624, 01 Lut 2018, 22:03, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 01 Lut 2018, 22:03

Nie chcę bo jeszcze go kupię a mam inny zamiar zakupu. Choćby miał warstwy Hilux 97% czego na pewno nie posiada to już wiem jak wspaniały obraz może generować ten teleskop. :D Nie mam nic do Newtonów gdyż sam lubię z nich korzystać , ale to nie ta Liga sprzętu. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 01 Lut 2018, 22:12

Krzysztof_P napisał(a):Nie chcę bo jeszcze go kupię a mam inny zamiar zakupu. Choćby miał warstwy Hilux 97% czego na pewno nie posiada to już wiem jak wspaniały obraz może generować ten teleskop. :wink:

Ja go kupiłem tylko dla wyciągu , bo akurat taki mi podchodzi do mojego ATM, z powodu możliwości kolimacji tego wyciągu , Potem okazało się że zamiast zdemontować tego newtona na części i sprzedać pozostałości po nim , dokupiłem do niego nową szynę 21 cm oraz podkładkę kompensującą pod wyciąg z fi 230 mm na fi 180 mm. Bo takie pozytywne wrażenie zrobił na mnie dawany przez niego obraz i żal go teraz rozbierać na czynniki pierwsze , więc dalej poluję na wyciąg.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 01 Lut 2018, 22:18

Gdybym rozważał zakup takiego Newtona to zapewne wziąłbym go pod uwagę , tak jak pisałem wyżej lubię te konstrukcje i od nich zaczynałem swoją przygodę z miłośniczą Astronomią i też wiem jak potrafią zaskakiwać te teleskopy w dobry wydaniu. Posiadałem swego czasu Newtona TAL 110/800 mm i do tej pory wspaniale go wspominam. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 01 Lut 2018, 22:35

Krzysztofie, jeszcze wspomnę tu o starym niebieskim maku SW 127, takiego obrazu już nie dają nowsze czarne wersje BD, i można przekopać w sklepie kilkanaście sztuk nowej czarnej wersji maka , a i tak wygra jakością obrazu niebieska wersja, a ponoć optyka jest taka sama, jak widać nie do końca.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postokroj | 01 Lut 2018, 22:41

Pamiętam Jowisza w niebieskim Maku 127 z przed 10lat kol waldixa do dziś.Piękne barwy Mam nadzieje że MN 76 Intesa też mi da tą radochę.I pamięć na długie lata. :)
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostKrzysztof_P | 01 Lut 2018, 23:14

Aktualnie Firma SW wypuści nową serię Maków z lepszymi powłokami na lustrach jak i na Meniskach , ponadto wypuszcza też Refraktor ED Dublet 150/1200 mm. Niebawem w 2018 r. zobaczymy je w sklepach.Sam czekam aż wyroby z Chin osiągną dużo wyższą jakość i zadowolą jeszcze bardziej nas wszystkich swoją przystępną ceną i bardzo dobrą jakością generowanych obrazów.https://www.cloudynights.com/topic/6000 ... et-coming/. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 02 Lut 2018, 00:59

Endriu624 a gdzie kupiłeś tego Omni 150 XLT w tak atrakcyjnej cenie?
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postendriu624 | 02 Lut 2018, 07:28

mkowalik napisał(a):Endriu624 a gdzie kupiłeś tego Omni 150 XLT w tak atrakcyjnej cenie?

Na tutejszej giełdzie.
Nawet się nie targowałem ,bo cena zawierała również koszt wysyłki.
To była wyjątkowa okazja w tej cenie, a optyka jest w perfekcyjnym stanie jak i reszta tubki.
Potem wyszło na jaw, że wyciąg celestronowski 1.25 został wymieniony na SW, przez poprzedniego właściciela tej tubki Kolegę Bolid25 ,co uczynił profesjonalnie, ja jedynie odkleiłem tą naklejkę TV ,bo mnie drażniła.

viewtopic.php?f=31&t=47336
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postgalipette | 02 Lut 2018, 08:16

Pogoda za oknem kiepska to widzę, że musicie się wyżyć na forum.....ale to dobrze bo mam co czytać i muszę przyznać, że momentami robi się ciekawie :wink: :!:

Wracając do tematu to z montażem mam dostać 2 filtry: księżycowy i planetarny. W jakich warunkach można je zakładać? W jakim stopniu mogą porawić jakość obrazu. Pewno przy pierwszej obserwacji sam bym to sprawdził ale w oczekiwaniu na przesyłki i pogodę chciałbym zaspokoić swoją ciekawość :wink: :?:
 
Posty: 14
Rejestracja: 23 Sty 2018, 14:03

 

Postmkowalik | 02 Lut 2018, 09:27

endriu624 napisał(a):To była wyjątkowa okazja w tej cenie, a optyka jest w perfekcyjnym stanie jak i reszta tubki.


Szczęściarz :-). A mógłbyś jeszcze sprawdzić czy pierścień teleskopu na górze tubusu jest z plastiku czy z metalu?
I ostatnie pytanie. Byłaby możliwość spotkania się z Tobą na wspólne obserwacje lub pożyczenia tej tubki, żeby porównać z SW 150/750?
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postendriu624 | 02 Lut 2018, 09:48

Pierścień jest plastikowy , co do pożyczenia tubki to raczej odpada, nawet żonie nie pozwalam się zbliżać do mojego sprzętu na odległość mniejszą niż 0.5 m.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 02 Lut 2018, 10:40, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postsimon_141 | 02 Lut 2018, 10:06

Sorry Panowie, ale 90% tego wątku to jest jakiś totalny nonsens, który wnosi do tematu tyle co......, no właśnie co, rozmowy o wszystkim z działu sprzęt astronomiczny? Przychodzi człowiek z prostym pytaniem, na które oczywiście odpowiedź już nie jest łatwa, ale cały ten wątek pokazuje jaki poziom doradczy w przestrzeni osób, wydawało by się doświadczonych istnieje.

Przepraszam za off, ale po ok 140 postach już nie wytrzymałem.

Pozdrawiam.
mak127, ed80
eq 3-2, Giro Mini
bino SW
LVW 22, 13, 8
Vortex 8x42, Orion Resolux 10x50

Nie lubię pół środków dlatego w 99% obserwuję kompletem oczu.
 
Posty: 222
Rejestracja: 21 Sie 2012, 12:54
Miejscowość: Zgierz

 

Postkjacek | 02 Lut 2018, 11:40

simon_141 napisał(a):Sorry Panowie, ale 90% tego wątku to jest jakiś totalny nonsens, który wnosi do tematu tyle co......, no właśnie co, rozmowy o wszystkim z działu sprzęt astronomiczny? Przychodzi człowiek z prostym pytaniem, na które oczywiście odpowiedź już nie jest łatwa, ale cały ten wątek pokazuje jaki poziom doradczy w przestrzeni osób, wydawało by się doświadczonych istnieje.

Przepraszam za off, ale po ok 140 postach już nie wytrzymałem.

Pozdrawiam.

I tak jesteś cierpliwy ;-).
To trochę taka terapia.
Brak pogody, deszcz czy mgła, można rozwijać wątki np o wyższości Tała 100 :-P.
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Postwiechu | 02 Lut 2018, 16:31

simon_141 napisał(a):Sorry Panowie, ale 90% tego wątku to jest jakiś totalny nonsens, który wnosi do tematu tyle co......, no właśnie co, rozmowy o wszystkim z działu sprzęt astronomiczny? Przychodzi człowiek z prostym pytaniem, na które oczywiście odpowiedź już nie jest łatwa, ale cały ten wątek pokazuje jaki poziom doradczy w przestrzeni osób, wydawało by się doświadczonych istnieje.

Przepraszam za off, ale po ok 140 postach już nie wytrzymałem.

Pozdrawiam.

Sorry, to forum dyskusyjne, nie encyklopedia, chyba to się da odróżnić. Nikt nie każe czytać gdy się nie chce. Zacząłem tutaj offtop i prosiłem, że gdy komuś to przeszkadza - żeby zgłaszał do usunięcia.
Sam uważam, że jak się trzyma jakiś poziom wypowiedzi, to można pogadać. PO TO są fora.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostJSC | 02 Lut 2018, 18:26

W ogóle to doradzanie w zakupie - to jeden wielki nonsens.
Oczywiście, zaczynający przygodę z teleskopami o tym nie wiedzą i wierzą, że istnieje jeden idealny, tani, mały superteleskop - przez który wszystko widać, a w innych nie zobaczy nic. Myślą, że to wiedza tajemna i jak zapyta na forum, to mu powiedzą, który to jest ten ideał super hiper mega extra, który posiadają wszyscy wtajemniczeni. Niestety każdemu co innego pasuje, każdy co innego ma na myśli pod hasłem "mobilny" itd... Dla mnie np. mobilny jest Mak 100 lub refraktor 70/900 na montażu Bressera Astro 3. Dla innego mobilny jest Taurus 16"...
Ostatnio edytowany przez JSC, 02 Lut 2018, 19:35, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 02 Lut 2018, 18:55

Cześć.

Dlatego najlepiej samemu się naocznie przekonać co komu pasuje a dopiero po wstępnym poznaniu sprzętu i nieba oraz naszych zainteresowań kupujemy dedykowany sprzęt do oglądania konkretnych obiektów nieba czy innych zastosowań , np. astrofoto , itp. Temat sprzętu to rzeka i faktycznie każdy z nas ma własne upodobania i widzi mi się.To samo tyczy się okularów , każdy ma własne wymagania i upodobania związane z tym osprzętem. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 02 Lut 2018, 19:06

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Dlatego najlepiej samemu się naocznie przekonać co komu pasuje a dopiero po wstępnym poznaniu sprzętu i nieba oraz naszych zainteresowań kupujemy dedykowany sprzęt do oglądania konkretnych obiektów nieba czy innych zastosowań , np. astrofoto , itp. Temat sprzętu to rzeka i faktycznie każdy z nas ma własne upodobania i widzi mi się.To samo tyczy się okularów , każdy ma własne wymagania i upodobania związane z tym osprzętem. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Ja tak sobie myślę na spokojnie, że chyba dobrze zrobił autor tego tematu kupując na początek R 90/900, bo to sprzęt praktycznie bezobsługowy i nie wymagający umiejętności kolimacji, co czasem dla początkującego może być małym problemem , bo newton f-5 wymaga już troszkę uwagi i nieco umiejętności w jego kolimowaniu. Chyba już ktoś na tym forum to potwierdził, że jako pierwszy teleskop powinien być to refraktor.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postsimon_141 | 02 Lut 2018, 20:59

Sorry Wiechu, jak często piszesz do rzeczy, z którymi się zgadzam, tak post odpowiadający do mnie był od rzeczy.
Przede wszystkim każde forum dyskusyjne jest po to podzielone na tematy, aby dyskusja w nich zawarta była uporządkowana i czytelna. W przeciwnym razie powstaje serial, który służy do tego by wypełniał pustkę, aby tylko patrzeć, choć w naszym przypadku czytać.

Pozdrawiam.
mak127, ed80
eq 3-2, Giro Mini
bino SW
LVW 22, 13, 8
Vortex 8x42, Orion Resolux 10x50

Nie lubię pół środków dlatego w 99% obserwuję kompletem oczu.
 
Posty: 222
Rejestracja: 21 Sie 2012, 12:54
Miejscowość: Zgierz

 

PostMaxx | 02 Lut 2018, 21:28

Osobiście uważam, że w wątkach tego typu należy się trzymać tematu i udzielać konkretnej , jasnej odpowiedzi na pytanie autora.
Niestety jest to niezliczony już raz kiedy mamy debaty o wszystkim i o niczym.
Choć jest tu wiele wartości edukacyjnych , to ...
po pierwsze - skutkuje to tym że autor pytania zwyczajnie dostaje zawrotu głowy i zamiast konkretnej odpowiedzi, ma jeszcze większe zamieszanie w głowie niż przed zadaniem pytania.
po drugie - tego typu debaty o wyższości jednej konstrukcji nad drugą i były już tu setki razy i jest to powielanie tematu.

Potem każdy niemal taki wątek przeradza się w bitwy i spory bo jeden woli maka , inny SCT , a jeszcze inny nie uznaje niczego poniżej 20 calowego Newtona.
Tu nie chodzi o to by przekonać autora wątku do zakupu tego czym sami obserwujemy , tylko by pomóc koledze w wyborze sprzętu jaki będzie spełniał JEGO I TYLKO JEGO POTRZEBY.

pozdro / Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postbolid25 | 02 Lut 2018, 22:35

A jeszcze inni wychwalają pod niebiosa swój sprzęt jaki aktualnie posiadają po czym nabywają inny i wtedy on staje się tym numer jeden a ten poprzedni już jest be :lol: stare chłopy a jak dzieci się zachowują :lol:
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 02 Lut 2018, 22:41

Maxx napisał(a):Osobiście uważam, że w wątkach tego typu należy się trzymać tematu i udzielać konkretnej , jasnej odpowiedzi na pytanie autora.
Niestety jest to niezliczony już raz kiedy mamy debaty o wszystkim i o niczym.
Choć jest tu wiele wartości edukacyjnych , to ...
po pierwsze - skutkuje to tym że autor pytania zwyczajnie dostaje zawrotu głowy i zamiast konkretnej odpowiedzi, ma jeszcze większe zamieszanie w głowie niż przed zadaniem pytania.
po drugie - tego typu debaty o wyższości jednej konstrukcji nad drugą i były już tu setki razy i jest to powielanie tematu.

Potem każdy niemal taki wątek przeradza się w bitwy i spory bo jeden woli maka , inny SCT , a jeszcze inny nie uznaje niczego poniżej 20 calowego Newtona.
Tu nie chodzi o to by przekonać autora wątku do zakupu tego czym sami obserwujemy , tylko by pomóc koledze w wyborze sprzętu jaki będzie spełniał JEGO I TYLKO JEGO POTRZEBY.

pozdro / Maxx


Tak Jarku , ale powinny też być jakieś punkty odniesienia i najlepiej wtedy odwołać się do porównań z innym sprzętem w podobnej kategorii cenowego zakupu. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMaxx | 02 Lut 2018, 23:12

Krzysztof_P napisał(a):
Tak Jarku , ale powinny też być jakieś punkty odniesienia i najlepiej wtedy odwołać się do porównań z innym sprzętem w podobnej kategorii cenowego zakupu. :wink:


Owszem, ale na tyle krótko by nie robić z tego mega wywodów i zarzucania początkującego pasjonata milionami opcji wraz z całą listą wad które widzą doświadczeni w boju od lat obserwatorzy.
Potem temat zaczyna przypominać - nie kupuj tego kup tamto , ... za chwilę ktoś pisze , że ten teleskop ma takie a takie wady , po czym okazuje się na 3 stronie że już nie wiadomo co wybrać bo to złe , a tamto za drogie , a to znów się do tego czy innego nie nadaje ...

Początkujący zazwyczaj jest tak nakręcony na obserwacje że kupi i tak to co zechce i na co go budżet puści ... a debata się tu cięgnie potem na 10 stron podczas gdy autor wątku już dawno coś zakupił :lol:
Sorry Krzusiu , ale tak to widzę jak obserwuje co tu się czasem wyrabia :wink: :mrgreen:

Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostKrzysztof_P | 03 Lut 2018, 01:58

Oczywiście masz dużo racji i z tego wnioskuję że na łamach forum powinniśmy więcej rozmawiać ogólnie o plusach i minusach wszelakich sprzętów i akcesorii. Zapewne taki wolny temat o tym i tamtym byłby wskazany aby powstał a nie rodził się na łamach otwartego konkretnego zapytania czy tematu zakupu któregoś z użytkowników Forum. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postgalipette | 03 Lut 2018, 11:13

No to trochę przerwę Waszą dyskusję i napiszę o pierwszych wrażeniach z obserwacji. Wczoraj ok 21 chmury się rozstąpiły i zobaczyłem pierwszy raz przez teleskop księżyc. No i po tym widoku aż mnie zatkało. Wooow ale ma super kratery i jakie szczegóły :!: . Oczywiście przy obserwacjach towarzyszył mi syn i on również był super zadowolony z tego co zobaczył. :D Oczywiście odpaliłem stellarium i zaczęliśmy szukać obiektów na niebie. Na razie jest z tym problem bo oko musi się nauczyć patrzeć oraz wiedza na temat nieba musi być poszerzona. Ni mówię że nic nie widzieliśmy bo udało nam się zaobserwować w gwiazdozbiorze oriona w okolicach Hatysy grupę/mgiełkę gwiazd. :!: Generalnie z okularem 25 więcej widzieliśmy niż z 10 ale to chyba normalne na początek. Szerokie pola bardo fajnie pokazują układy gwiazd. Co do jakości optyki jestem zadowolony i naprawdę po wyostrzeniu księżyc jak i gwiazdy super ostre. :mrgreen:

Teraz z innej beczki.
Po pierwszych próbach już wiem że statyw zajmuje sporo i przy obserwacjach czasem jest problem. Wpadłem na pomysł zrobiena mocowania do barierki balkonu i zakładanie montażu pomijając statyw. Czy ktoś myślał o czymś takim?? I pytanko czy nie będzie problemu z ciężarkiem - bo może uderzać o barierkę. Co Wy na taki pomysł :?: :idea:

Image
 
Posty: 14
Rejestracja: 23 Sty 2018, 14:03

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat