100 pytań do... synciarzy-dobsoniarzy

PostDaniel_K | 09 Lip 2018, 11:24

Witam wszystkich. Kilka miesięcy temu założyłem post na temat sprzętu pod EQ3-2. Celowałem początkowo w makówkę 127, ale po jakimś czasie doszło do mnie, że z czasem, po planetach zapewne będę chciał widzieć więcej i… dalej. Decyzja padła (chyba standardowo) na Syntę 8”. Ostatnie kilka miesięcy miałem, delikatnie mówiąc, intensywne (sprawy rodzinne), więc dopiero teraz na spokojnie kontynuuję rozmyślania nad pierwszym telepem. Właściwie to już nie rozmyślania, teraz zaczynam już działać. Mój budżet to max 1000, było przez chwilę ciut więcej, ale „siła wyższa” sprawiła, że musiałem skubnąć z kupki. Interesują mnie tylko i wyłącznie obserwacje wizualne (może kiedyś ewentualnie avikowania, ale to kiedyś). Samoloty również uwielbiam oglądać, ale je niestety zostawiam na lornetkę. Zmieniłem priorytety - wcześniej, owszem, kluczowa miała być mobilność; na chwilę obecną chcę się poświęcać i targać sprzęt. Jeśli chodzi o obserwacje to: planetarne + łysy planuję z ogrodu teściów (obrzeża Przemyśla), do DS’ów to wiadomo – wypad za miasto. Nie będę przedłużał i od razu zadam Wam, fachowcom, zestaw pytań:

1. Jak przewozicie armatę na tylnym siedzeniu? Tzn czy coś kładziecie na siedzisko? Czy położenie na czas transportu pod rurę kilku koców nie będzie przesadą?
2. Czy na czas transportu zapinacie z tyłu pas, by rura nie poleciała do przodu (np. podczas awaryjnego hamowania)?
3. Jak często (średnio, z grubsza) należy kolimować sprzęt? Czy to zabieg ściśle związany/wprost proporcjonalny do ilości wożenia sprzętu autem? Szczerze, to obawiam się kolimacji – dlatego nie chciałem newtona… Myślę, że temat ogarnę.
4. Wiem, że do MAK’ów używa się odrośników. Jak podobna sprawa ma się w przypadków newtonów na Dobsonie?
5. Czy na początek wystarczy mi „zwykły” dobson, czy doskładać do GSO?
6. Czy podłoże pod montaż musi być idealnie równe (trawa, ziemia) ?
7. Jak wyglądają obserwacje zimowe? Tzn po jakim czasie lustro przymarza tak, że z obserwacji nici? Jak wygląda sprawa odtajania sprzętu? Czytałem różne opinie na ten temat i zdurniałem. Niektórzy polecają po powrocie wnieść sprzęt od razu do domu, inni zostawiają w aucie, jeszcze inni zostawiają w pośrednim miejscu (klatka schodowa/garaż). Jak po powrocie ustawić tubę? Poziomo, czy lekko w dół by woda mogła sobie spłynąć? Przy zimowych pytaniach trochę się zatrzymałem, ponieważ nie ukrywam, że zimowe niebo znam kapinkę lepiej niż letnie i będę chciał działać również w warunkach zimowych.
8. Czy i jak często/szybko przymarza okular?
9. Do obserwacji planet pchać się w barlowa, czy doskładać do lepszego okularu?
10. Pytanie o miejscówki poza miastem: czy wbijacie się „na chama” na czyjeś pole, czy pytacie właściciela o zgodę, czy też macie to szczęście znać kogoś pod ciemnym niebem? Zmieniacie swoje miejsca obserwacji czy zostajecie przy nich? Jestem na etapie szukania/google’owania miejscówki w okolicach Przemyśla, nie wiem jaką strategię obrać odnośnie założenia base camp do obserwacji.
11. Jakie macie krzesełka? Są jakieś ulubione/popularne wśród synciarzy?
12. Czy słońce oglądać w środku dnia, czy lepiej rano/po południu?
13. Czy w ogóle jest ktoś na forum z okolic Przemyśla?

Miałem 100 pytań, ale myślę że te są dla mnie najistotniejsze :) . Byłbym wdzięczny za odpowiedzi i ewentualne wskazówki. Delikatna, ale konstruktywna krytyka również mile widziana. Jestem początkujący, więc informację i wiedzę chciałbym uzyskać od lepszych. Jeśli zapytałem o coś głupiego to proszę o łagodny wymiar kary. Pozdrawiam wszystkich.
Nikon 10x50, Synta 8, kilka szkieł, Barlow GSO 2x ED, ND5 w oprawie
Awatar użytkownika
 
Posty: 12
Rejestracja: 08 Mar 2018, 09:55
Miejscowość: Przemyśl

 

Postmidimariusz | 09 Lip 2018, 11:49

Po tych 20 pytaniach będziesz miał następne 40. Najlepej jak pogagasz z kimś na żywo, bo to dłuższa dyskusja....
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Post_blendzior_ | 09 Lip 2018, 12:20

Sam pomysł takiej listy pytań dobry, każdy sobie zadawał takie same przy pierwszym teleskopie :D Można z tego zrobić FAQ dobsoniarza :lol:
EQ3-2, Canon 450d, Tair 3s, Sonnar 135/3,5, Antares ALP
Awatar użytkownika
 
Posty: 89
Rejestracja: 25 Wrz 2017, 14:33
Miejscowość: Warszawa, Mazowieckie

 

PostSoczi | 09 Lip 2018, 12:23

1. Kocyków nie trzeba bo kanapa jest wystarczająco miękka
i tuba ma idealne wymiary długościowe pod chyba każde auto.
Kłopot jedynie może stanowić twarda powierzchnia wcięć błotników od kół. Coś tam by się miękkiego przydało wepchnąć.
2. No przydałoby się zapiąć (trochę mało rozsądne pytanko zadałeś). Bezpieczeństwo najważniejsze.
3. Kolimacja czasem potrzebna, czasem nie. W sumie nie jest aż tak trudna bardzo.
4. Jak wszędzie odrośnik by się przydał bo LW złośliwie paruje.
5. Ja tam wole zwykły prosty Dobson
6. Jako tako równa, a jak jest krzywa to może jakąś płyte z regulowanymi nóżkami zrobić?
7. Jak zimno to lepiej wytrzeć nieoptyczne powierzchnie jak się tylko da i zostawić na wietrzenie w dość chłodnym pomieszczeniu/aucie. A na następny dzień zabrać do domu.
8. W zimie szybko, więc lepiej nie wyciągac na półkę wszystkich tylko może z 1
9. A z tym to różnie. Zwykły Plossl sobie dobrze poradzi.
10. Jak nie jestes blisko zabudowań to raczej nikt nie będzie paszczą kłapał ze wpadłeś na jego pole, ale miewałem już najazdy kontrolne typu "co ja tu robię?"
11. Krzesełko to do wzrostu trzeba dopasować żeby w okular wygodnie patrzać. Ja jednak jadę na stojąco bo dla mnie szybciej i wygodniej i mniej gratów w aucie.
Ostatnio edytowany przez Soczi 09 Lip 2018, 12:38, edytowano w sumie 6 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postwojt0000 | 09 Lip 2018, 12:25

Dużo pytań więc mało odpowiedzi ;)
Może spróbuje :):
1. Im "pancerniej" zapakowana tuba tym dla niej lepiej. Najlepiej coś podłożyć, koc, gąbkę, karimatę, cokolwiek. Często z tylnych siedzeń wystają mocowania pasów które mogą jakoś tam poobijać czy nawet wgnieść tubę. Kładąc wzdłuż tylnej kanapy dobrze jest tez jakoś zabezpieczyć tubę od strony pająka jak i LG bo na zakrętach tuba gdzieś tam może się przemieszczać a lepiej tego uniknąć (ja kładłem jakiegoś starego jaśka i z jednej i drugiej strony i po kłopocie). Tubę ciężko spiąć pasami bo trzeba pas włożyć pod tubę. Przed przesunięciem do przodu blokuje tubę przednim siedzeniem pasażera odsuwając go na maksa do tyłu i odchylając + coś pomiędzy tubę a siedzenie.
2. Patrz punkt 1.
3. Ja kolimowałem raz po za kupie newtona i drugi po myciu lustra :) Tuby za często nie wożę ale kolimacja trzyma bez problemu. Więc jeżeli nie będzie to jazda typu "off-road" nie powinno być problemu.
4. Nigdy nie używałem, nie był potrzebny.
5. Ja bym dołożył do GSO choć to też zwykły dobson :) => łożyskowanie w obu osiach, lepszy wyciąg niż w SW i możliwość wyważenia tuby.
6. Najlepiej coś podłożyć pod teleskop => ja stosuje kawałek grubej folii.
7. Obserwowałem przy -20 i nie było problemów z żadnym z elementów. Oczywiście trzeba uważać żeby np nie chuchnąć sobie w okular :) Przy chowaniu teleskopu trzeba unikać szoku termicznego. Tz nie przekładamy z -20 do +30 bo po prostu jest to nie zdrowe ;) Skropli się pewnie więcej wody na lustrze która i tak z czasem odparuje ale jakieś tam ślady mogą zostać. Ja przy mrozach wstawiam do garażu gdzie jest pewnie lekko na plusie i tam zostawiam wszystko otwarte z tubą pionowo aby był efekt komina i naturalnego ciągu powietrza. Tu szkoły pewnie są różne ale nie wiem czy to ma jakieś większe znaczenie. Po zimowych obserwacjach i tak jakieś minimalne ślady po skroplinach zostają ale bez paniki :) Nie będziesz musiał myć za każdym razem lustra bo to są na prawdę mikro drobnostki :)
8. Patrz punkt 7.
9. Im mniej szkła po drodze tym lepiej choć ja stosuje barlowa i jestem zadowolony :) Ile użytkowników tyle opinii :)
10. Najlepiej pewnie ustawić się na jakiejś drodze, zatoczce etc. Mało jeżdżę, obserwuje raczej stacjonarnie więc lepiej pytanie skierować do bardziej doświadczonych astro-podróżników :)
11. Nie mam :) Mam zwykłe ogrodowe krzesełko z płaskim oparciem. Jak niżej wyciąg siadam normalnie a jak wyżej ustawiam bokiem i siadam na oparciu :) Krzesło astro w planach :)
12. Na słońce patrzyłem chyba z dwa razy i się nie wypowiem. Mało wciągające obserwacje ;)
13. Poszukaj tutaj: viewforum.php?f=30
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

Postmcmaker | 09 Lip 2018, 12:31

2. Tak
3. Naucz sie kolimacji, to nic trudnego. Zależy od sprzętu, ja sprawdzam kolimację za każdym razem a poprawek dokonuje nie częściej niż co 4-5 wypadów.
4. Nie zdarzyło mi się używac odrosnika, prędzej okular zaparuje niż LW
5. GSO ma lepsze akcesoria niż SW i bardziej zaawansowany montaż pozwalający na wyważenie tubusa.
6. Na tyle równe żeby nie przewrócił Ci się teleskop.
7. Prędzej nogi Ci odmarzna niż lustro ;)
8. Zależy od wilgotności, nieużywane okulary trzymam w kieszeni lub w samochodzie żeby nie wyziebly.
9. Kazda dodatkowa granicą szkło-powietrze to straty światła. Lepiej dołożyć do okularu, ale nie jest to zasadą.
10.Jezeli nie wbijasz się komuś na zasiane pole i nie zostawiasz syfu to nie powinien mieć raczej pretensji.
11. Ja mam taboret do fortepianu kupiony za grosze, świetna sprawa.
12. Im wyżej tym lepiej.
ATM: 254/1200 Ultralight, 150/750 Ultralight, 130/650 Ultralight, BinoNewton 150/750; FH102/1350, Vortex 8x42 ED
 
Posty: 1384
Rejestracja: 03 Paź 2010, 22:59
Miejscowość: Opole

 

PostOrzech | 09 Lip 2018, 18:09

1. Ja nie kładłem nic ale tylna kanapa była dość płask. Wskazane jednak podłożyć jakiś koc.
2. Zawsze zapinałem. To jednak bezpieczeństwo zwłaszcza jak się po nocach w dość odludnionych miejscach jeździ gdzie w każdej chwili jakiś zwierz na drogę może wejść i trzeba będzie mocno hamować.
3. Rzadko. Oczywiście im więcej wypadów po słabej jakości drogach tym gorzej ale ja przez 2 lata kolimowałem dwa razy i nie jest to nic trudnego - poczytaj tutaj http://indexhamal.pl/astrofotografia/Ko ... eskopu.htm
4. Wszystko zależy gdzie obserwujesz. Jak gdzieś na jakimś wzniesieniu (polecam) to nie ma kłopotów. Jak nisko, w dolinie przy jakimś cieku wodnym, to będzie parował najpierw okular, potem lusterko wtórne a na końcu lustro główne. Ja miałem odrośnik z karimaty. Raczej się nie przydawał.
5. Wystarczy, nic więcej GSO nie zobaczysz ale ten jest lepiej wyposażony. Porównałbym to do auta bez wyposażenia i z max wyposażeniem - i tym i tym dojedziesz w tym samym czasie ale tym z lepszym wyposażeniem będzie milej.
6. Nie musi ale wskazany jest raczej płaski teren i bez 1 m trawy. Tą często uklepywałem nogami ;)
7. Najpierw trzeba schłodzić lustro. Powiedzmy 1- 1,5 h ale zawsze można wcześniej wystawić na dwór czy włożyć do auta. Z tym odtajaniem to bez przesady. Ja zazwyczaj wnosiłem od razu do domu i po prostu wycierałem szmatką tubus i dobsona. Tuba w pionie, zatyczka zamknięta lub lekko odchylona/otwarty wyciąg i tak sobie odparowywał kilka godzin. Nigdy nie miałem tyle wody w środku by ta spływała w dół.
Idealnym rozwiązaniem jest jakiś garaż/szopa z temp pośrednią - ja nie miałem. Prawie zawsze też LG parowało jak tylko do auta włożyłem po obserwacjach. Generalnie zima to nic strasznego a teleskop Newtona na Dobsonie to nie wata z cukru.
8. Rzadko - od powiedzmy -15 st. i niżej.
9. Ja polecam okular ale wielu obserwuje z powodzeniem dobrym okularem + dobrym Barlowem.
10. Raczej na "chama" ale z głową. Szukam pola bez upraw, nie śmiecę dookoła. Tylko raz zdarzyła mi się wizyta właściciela. Spodobało mu się co tam robimy ;) Zmieniam je, mam kilka w różnych miejscach.
Strategia jest prosta. Szukaj jak najciemniejszej miejscówki z dala od lamp. U mnie kłopot, bo muszę jechac 60 km żebym miał naprawdę ciemno. Na szybki wypad mam bliższe miejscówki.
Koło Przemyśla na południe masz naprawdę ciemne niebo, nawet 10-15 km od miasta choć niżej = ciemniej. Posługuj się mapami od Googla i tą mapą, zakładką "atlas 2015" https://www.lightpollutionmap.info Klikasz lewym przyciskiem i im wyższy wynik tym lepiej.
Na szybko fajnie wygląda południe od miejscowości Fredropol i ta droga w pole https://goo.gl/maps/AgPyV7G4Fg42
ale tam zapewne wiele takich miejsc.
11. Mam z regulowanym siedziskiem, tzn wyżej, niżej. Robił mi stolarz ale są do kupna w necie jako krzesła do prasowania, itp.
12. Chyba to obojętne. Pamiętaj tylko o filtrze i o jego wzorowym stanie! Wzrok można stracić w chwili. Nie używaj oczywiście szukacza, chyba, że filtr też na nim.
13. Ja mam tam 300 km :D

Generalnie jeżeli masz możliwość wyjazdów to bierz największe lustro na jakie Cie stać. Jeżeli teraz ma to być 8" to celuj kiedyś, w miarę możliwości i chęci, w 12" wzwyż. Ja muszę jechać 106 km, żeby mieć takie niebo jak Ty 20 km od siebie :?
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Posttomeczz | 10 Lip 2018, 09:48

12 jako dlugoletni obserwator słońca podpowiem że za dnia panuje znacznie gorszy seeing niz w nocy. Tak duza tuba jaką jest newton jest wrazliwa na seeing, z drugiej strony swietnie pokaze granulacje nawet na słoncu bez plam.
Statystycznie najlepszy seeing jest rano gdy slonce jest w okolicach 20* nad horyzontem a najgorszy kilka godzin po poludniu. Slonce tez swietnie sie obserwuje podczas wschodu i zachodu lornetką z folią nd3,8

pozdrawiam
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostDaniel_K | 10 Lip 2018, 23:13

Wielkie dzięki za odzew i poświęcony czas na wystukanie na klawiaturze bezcennych dla mnie wskazówek. Z pewnością wezmę je pod uwagę - już na starcie mam lżej jeśli chodzi o użytkowanie przyszłego sprzętu - reszta wyjdzie "w praniu". Szacunek, panowie.
Nikon 10x50, Synta 8, kilka szkieł, Barlow GSO 2x ED, ND5 w oprawie
Awatar użytkownika
 
Posty: 12
Rejestracja: 08 Mar 2018, 09:55
Miejscowość: Przemyśl

 

Posttomeczz | 11 Lip 2018, 08:15

a nie wydaje Ci sie że na Twym avatarze jest błąd?
Toż to nie Marley
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostKarol | 11 Lip 2018, 10:36

12. Ja nie analizowałem zależność seeing - pora dnia ale powiem Ci, że warto popatrzeć. Obserwowałem w różnych godzinach i jeśli na Słońcu są średnie a w szczególności duże plamy to widok jest genialny. Często używałem powiększenia 250x w Newtonie 8" gdzie szczegółowość plam powalała.

Widoki podobne do tych szkiców:

Image

Image

http://www.asod.info/?cat=11&paged=8
https://maas.museum/observations/2009/0 ... k-in-1869/
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostDaniel_K | 11 Lip 2018, 10:52

Dobrze, że pijąc kawę siedziałem. Nie spodziewałem się, aż tak dokładnie tej wielkości plamy będę mógł oglądać. Przesiadka z lornetki na 8" będzie pewnie dla mnie (przynajmniej na początku) szokiem. Karol, oglądałeś słonko tylko przez folię czy też masz może solar continuum? Ponoć przez ten filtr jeszcze dokładniej widać granule.
Nikon 10x50, Synta 8, kilka szkieł, Barlow GSO 2x ED, ND5 w oprawie
Awatar użytkownika
 
Posty: 12
Rejestracja: 08 Mar 2018, 09:55
Miejscowość: Przemyśl

 

PostKarol | 11 Lip 2018, 11:08

Tylko filtr ND5. Niestety od już dłuższego czasu nie było dużych plam a szkice pokazują właśnie takie.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat