Newton 130 czy refraktor 102 - głównie DSO

PostJSC | 24 Kwi 2018, 14:16

Nerqus napisał(a): Gdyby ktoś miał jeszcze coś do dodania do zapraszam.


Tylko tyle, ze w mieście oglądanie obiektów mgławicowych nie ma sensu :|

Ja w mieście rzadko kiedy mam zasięg powyzej 4 mag (zwykle ledwo 3,5 mag) - wystarczy, ze wyjadę kilka kilometrów za miasto i mam 2 mag wiecej, czyli 6 mag ... 6,5 mag
A teraz zobacz jaka jest róznica w zasiegu teleskopów (przyjmimy, ze to te same konstrukcje, bo refraktory mają nieco większy zasięg przy tej samej aperturze), posiłkując sie prostym wzorem "przyrost mag= 5logD", gdzie D to średnica teleskopu w cm):

100mm - to zasięg + 5 mag w stosunku do tego co widzisz gołym okiem
130mm to + 5,5 mag
150mm to + 5,9 mag
200mm to + 6,5 mag
250mm to + 7 mag

Wychodzi 2 mag róznicy - czyli tyle ile przy wyjeździe za miasto. To takie czysto teoretyczne, bo tak naprawdę nie uzyskasz tej samej czerni tła. Oczywiście wyjeżdżając z kilkunastocalowym Dobsem zyskasz najwięcej, kwestia tylko mobilności.

Zasięg nie zawsze jest taki sam, pomimo takiego samego zaświetlenia - zalezy od warunków pogodowych - co widać nawet gołym okiem :)
Jeśli zaświetlenie jest duże, to czasem lepiej prowadzic obserwacje z mniejszymi źrenicami - w ten sposób przyciemniasz tło (kontrastujesz obraz) i widzisz to samo co przy większych źrenicach wyjściowych, a nawet lepiej, bo obrazek jest większy (jesli obiekt obserwacji jest stosunkowo mały). :)

Co do meritum - stawiałbym, ze zobaczysz mniej wiecej to samo w obydwu teleskopach (ze względu na obstrukcję centralną i nieco mniejsza sprawność optyczną w Newtonie), ze wskazaniem na 100mm refraktor (przyjmując do rozważań DS i f/5). Tego jednak osobiście nie sprawdzałem stawiając teleskopy jeden obok drugiego, a tylko wtedy takie porównania mają sens i w dodatku w różnych warunkach - podejrzewam, ze nikt tu takich testów nie prowadził. Zresztą nawet gdyby ktoś zrobił taki test, to i tak nie byłby obiektywny - ludzkie oczy i upodobania są różne ;)

Konkludując - sam musisz sprawdzić co Ci lepiej pasuje :mrgreen:
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2951
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKarol | 24 Kwi 2018, 15:52

JSC jakie to miasto ? U mnie widać spokojnie gwiazdy 5mag.

Nawet jeśli Newton pokaże więcej to:
raz, różnica będzie mała
dwa, różnica nie warta jeśli brać pod uwagę jakość 130mm

PS. Podkreślę, że wzór na zasięgu jest uproszczony.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostJSC | 24 Kwi 2018, 17:50

Karol napisał(a):JSC jakie to miasto ? U mnie widać spokojnie gwiazdy 5mag.

Nawet jeśli Newton pokaże więcej to:
raz, różnica będzie mała
dwa, różnica nie warta jeśli brać pod uwagę jakość 130mm

PS. Podkreślę, że wzór na zasięgu jest uproszczony.


Zależy konkretnie w którym miejscu w mieście - jesli masz balkon z widokiem na parking wielkiego centrum handlowego lub skrzyżowanie trójpasmówek , to tak jest. :) Obecnie mieszkam w Słupsku - dość gęsto upakowane miasto i ... z widokiem na centrum handlowe.

A różnica rzędu 0,5 mag rzeczywiscie nie jest za duza, nawet gdyby... bo tak jak pisałem, ona zniweluje się do zera, z uwagi na mniejszą o pi razy oko 10% sprawnośc lustra (luster Newtona) i ogranieczenie pola o wielkośc lusterka wtórnego. Dodatkowo warunki artmosferyczne - przejrzystośc powietrza mogą spokojnie dawac 1,5mag do 2 mag więcej lub mniej - po prostu światło rozprasza sie w wilgotnym, mglistym, zanieczyszczonym powietrzu i jak akurat trafi sie na jakieś krystalicznie czyste (świeżo nawiane z Arktyki) to jest, pomimo zaświetlenia, dość dobrze, ale to rzadkość.

Żeby nie byc gołosłownym - co ja tam ostatnio obserwowałem z balkonu... Alula Australis - 3,78 mag i musiałem lokalizację brac na czuja, bo praktycznie nie widziałem jej gołym okiem... ale zdarzyło się, że widziałem gołym okiem cały Miecz Oriona (gwiazdki rzedu 6...7mag) w tym samym miejscu obserwacji i przy tym samym zaświetleniu!

PS
Padło tu cos o aberracji sferycznej - refraktory tez ja mają, z tym, że jej wpływ zaczyna sie uwidaczniać mniej wiecej od f/8 dla 100mm achro (czyli np w f/5), ale bo ja wiem czy to ma duży wpływ na widzialnośc mgławic? Tak jak koma w parabolicznych...
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2951
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKarol | 24 Kwi 2018, 20:41

JSC,
dlaczego ktoś obserwuje DSy z lampami świecącymi prosto w oczy ? To jeden z podstawowych błędów przy ich obserwacji.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostJSC | 24 Kwi 2018, 20:46

No balkonu sobie nie obrócę ;) Dlatego wolę obserwować na niedalekich wyjazdach, nawet Księżyc. Nie dość, że znacznie ciemniej, to jeszcze mam przegląd całego nieba. :)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2951
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat