Astronomia Amatorska -Dla początkujących wersja Video

Wiadomości, wydarzenia, kalendaria​, literatura, samouczki, Radio...

PostVancruse | 12 Maj 2018, 19:08

Witam wszystkich .Postanowiłem nagrać serię wideo dotyczącą Porad dla początkujących którzy by chcieli wejść w świat astronomii amatorskiej , a nie wiedzą jak zacząć i od czego

Uwaga sam jestem początkującym ( od października zeszłego roku) więc zebrałem doświadczenia i informacje jakie otrzymałem stając przed tym wyzwaniem (rozpoczęciem przygody z astronomią) , i mam nadzieje że komuś chociaż trochę pomogę.
To jest pierwszy materiał filmowy i należy go raczej traktować jako taki wstęp ,i garść ogólnikowych informacji ,w planach mam omówienie takich zagadnień (w osobnych materiałach filmowych) jak :
Teleskopy -Ich rodzaje ,Montaż i specyfikacja (może i budowa)
Jakie mam Niebo? -czyli zanieczyszczenie światłem ,i jak go sprawdzić 
Akcesoria-filtry i okulary 
Na chwile obecną takie są plany ,czas zweryfikuje resztę.
Z góry przepraszam za ,błędy językowe, przejęzyczenia ,i słowo-twórczość , oraz ewentualny brak profesjonalizmu oraz  proszę o wyrozumiałość. 
https://youtu.be/J_Ssr6bD2rQ
 
Posty: 33
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 14:10

 

Postszary | 12 Maj 2018, 19:39

Bardzo fajna prezentacja. Gratulacje za wykonanie i przede wszystkim za sam pomysł! Jedyne, co bym zmienił to tło i koszulkę na mniej krzykliwe, ponieważ te na filmie odwracają uwagę odbiorcy od tego, co mówisz. Tak samo jak nadmierna, zbyt żywiołowa gestykulacja moim zdaniem. :)
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostVancruse | 12 Maj 2018, 19:53

szary napisał(a):Bardzo fajna prezentacja. Gratulacje za wykonanie i przede wszystkim za sam pomysł! Jedyne, co bym zmienił to tło i koszulkę na mniej krzykliwe, ponieważ te na filmie odwracają uwagę odbiorcy od tego, co mówisz. Tak samo jak nadmierna, zbyt żywiołowa gestykulacja moim zdaniem. :)

Oky dziękuje za ,sugestie wezmę je pod uwagę :) dziękuje również za miłe słowa :)
 
Posty: 33
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 14:10

 

PostJSC | 12 Maj 2018, 22:46

Podoba mi się! Bardzo fajnie opowiadasz i na pewno nie jest to nudne. W sumie to nawet gestykulacja mi aż tak bardzo nie przeszkadzała :)
Takie uwagi początkującego dla początkujących też są bardzo użyteczne, "stare wygi" już dawno zapomniały co może na początku przygody z astronomią sprawiać trudność , a co nie ;)

Są tam pewne sprawy wymagające być może dopowiedzeń, są i przejęzyczenia - wyłowiłem np. to, ze montaż równikowy (paralaktyczny) nazwałeś montażem horyzontalnym (horyzontalny to to samo co azymutalny czy tez Dobson)... ale i tak ogólnie bardzo dobre wrażenie :) W następnym odcinku możesz dać po prostu małe sprostowanie do poprzedniego i będzie git :idea:
Można by było jeszcze coś o klinie paralaktycznym dopowiedzieć, bo często montaż AZ (azymutalny, horyzontalny) taki posiada.

Jak by co to tutaj jest opis montaży http://www.teleskopy.pl/montaze.html , chociaż tez mozna się tam do szczegółów przyczepić.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostVancruse | 12 Maj 2018, 23:00

JSC napisał(a):Podoba mi się! Bardzo fajnie opowiadasz i na pewno nie jest to nudne. W sumie to nawet gestykulacja mi aż tak bardzo nie przeszkadzała :)
Takie uwagi początkującego dla początkujących też są bardzo użyteczne, "stare wygi" już dawno zapomniały co może na początku przygody z astronomią sprawiać trudność , a co nie ;)

Są tam pewne sprawy wymagające być może dopowiedzeń, są i przejęzyczenia - wyłowiłem np. to, ze montaż równikowy (paralaktyczny) nazwałeś montażem horyzontalnym (horyzontalny to to samo co azymutalny czy tez Dobson)... ale i tak ogólnie bardzo dobre wrażenie :) W następnym odcinku możesz dać po prostu małe sprostowanie do poprzedniego i będzie git :idea:
Można by było jeszcze coś o klinie paralaktycznym dopowiedzieć, bo często montaż AZ (azymutalny, horyzontalny) taki posiada.

Jak by co to tutaj jest opis montaży http://www.teleskopy.pl/montaze.html , chociaż tez mozna się tam do szczegółów przyczepić.

Dzięki Dzięki !:) Też się skapłem co do montażu paralaktycznego, i faktycznie muszę to sprostować i parę innych spraw .I faktycznie rozwinę temat montażów i ogólnie samych teleskopów w następnym odcinku .Dzięki bardzo jeszcze raz :)
 
Posty: 33
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 14:10

 

PostJanusz_P. | 13 Maj 2018, 23:18

Skorzystaj przy tym z wiedzy zgromadzonej na forum choćby o montażach paralaktycznych:
viewtopic.php?f=1&t=1668%20
viewtopic.php?f=1&t=696%20
viewtopic.php?f=4&t=20659
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostVancruse | 13 Maj 2018, 23:40

Janusz_P. napisał(a):Skorzystaj przy tym z wiedzy zgromadzonej na forum choćby o montażach paralaktycznych:
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=1668%20
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=696%20
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=20659

Na pewno zamieszczę tą wiedzę jako linki pod spodem video w ramach szczegółowej informacji dla chcący dokładnie przeanalizować montaże paralaktyczne , i z części niej skorzystam ,swoją droga muszę przeszukać forum w poszukiwaniu podobnych info na temat dobsona ,chodź ton jest konstrukcja prostą jak drut , wiec jak omówię jego budowę to każdy powinien załapać jak mniej więcej to działa. Planuje osobny odcinek o montażach zrobić .
 
Posty: 33
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 14:10

 

PostJanusz_P. | 13 Maj 2018, 23:46

Najpierw sam przeczytaj, przyswój temat a potem dopiero rób z tego materiał po przyswojeniu wiedzy bo inaczej będzie potem masę poprawek :arrow: :wink: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Post•Fish3r• | 19 Maj 2018, 10:29

Trzęsiesz się jak galareta, yyyy yy yyyy yyyy, tylko gadasz, gadasz bez przykładów, gadasz w sumie o niczym, 2,3 plan nie związany w zaden sposób z tematem, nadymasz policzki jak żaba, "moi drodzy".... na deser.
In plus - dobry glos, moglbyś ciekawie opowiadać.
Rekomendacja: pokaż cos ludziom, a nie tylko siebie, mow tylko z doświadczenia - sprawdz merytorycznie materiał, opowiedz cos ciekawego.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postwaldixs | 19 Maj 2018, 12:40

Brawo za odwagę. Generalnie jest OK.
FAKTYCZNIE trochę spięty jesteś ale ja bym wypadł gorzej. Napisz sobie kontekst i podawaj tekst

https://m.youtube.com/watch?v=N1uOde_w8wU
Lornetki:
Komz 4x20, Komz 6x24, Pentax Papilio 8,5x21, Chase 10x50 ED,
Canon 15x50, APM MS 20x100, APM MS 28x110
 
Posty: 808
Rejestracja: 25 Lis 2006, 12:23

PostVancruse | 19 Maj 2018, 17:14

•Fish3r• napisał(a):Trzęsiesz się jak galareta, yyyy yy yyyy yyyy, tylko gadasz, gadasz bez przykładów, gadasz w sumie o niczym, 2,3 plan nie związany w zaden sposób z tematem, nadymasz policzki jak żaba, "moi drodzy".... na deser.
In plus - dobry glos, moglbyś ciekawie opowiadać.
Rekomendacja: pokaż cos ludziom, a nie tylko siebie, mow tylko z doświadczenia - sprawdz merytorycznie materiał, opowiedz cos ciekawego.

Nie każdemu się musi podobać ,zawsze można włączyć discovery i tam zobaczyć idealne tło ,idealne ujęcia ,gościa/ babkę full professional i za tym wszystkim sztab ludzi stojących i dbających by każde ujecie było perfect.Kolega chyba nie rozumie co oznacza amatorskie nagrywanie " trzęsę się jak galareta?" hmm ciekawe jak kolega by się zachował ? Nadymam buzie jak Żaba -Tania próba urażenia człowieka (poziom przedszkola) "tylko gadasz gadasz gadasz" -mogę też tańczyć i śpiewać ,"yyyyyyyyy" -yyy?" nie związany w żaden sposób z tematem " -hmm ah sory to miałem gadać o astronomii? ---a no przepraszam .
Co do rekomendacji -no cóż to wreszcie kolega napisał coś z sensem i na temat ,i w miarę konstruktywnie -i za to dziękuję ,o raz za pochwałę głosy
Podsumowanie -przeglądając kolegi posty oraz czytając tą wypowiedź odniosłem wrażenie ,że kolega lubi po prostu trolować ,i wbijać szpile, czepiać się szczegółów ,prowokować do kłótni ,i obrażać rozmówców swoimi nie wybrednymi porównywaniami , rzadko kiedy używając konstruktywnej krytyki , ta wypowiedz miała sens tylko na końcu i była tym co może doradzić ,a nie tania próbą bycia "wojewódzkim ". "KUm kUm re re Kum Kum" :P pozdrawiam
 
Posty: 33
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 14:10

 

Post•Fish3r• | 19 Maj 2018, 23:39

Vancruse napisał(a):Podsumowanie -przeglądając kolegi posty oraz czytając tą wypowiedź odniosłem wrażenie ,że kolega lubi po prostu trolować ,i wbijać szpile, czepiać się szczegółów ,prowokować do kłótni ,i obrażać rozmówców swoimi nie wybrednymi porównywaniami , rzadko kiedy używając konstruktywnej krytyki , ta wypowiedz miała sens tylko na końcu i była tym co może doradzić ,a nie tania próbą bycia "wojewódzkim ". "KUm kUm re re Kum Kum" :P pozdrawiam


Niestety jak widać należysz do grona osób, które nie są w stanie zaakceptować tego, że po prostu pewne rzeczy wyszły ci tutaj słabo. Zwróciłem ci treściwie uwagę na kilka spraw nie dlatego aby wbić ci "szpilę" człowieku, tylko po to abyś mógł coś poprawić i wypaść następnym razem przed widzami lepiej i ciekawiej. Dla ciebie konstruktywna uwaga to chyba tylko ta, którą się ciebie pochwali. Przyznaję się do tego, że zabrałem głos nieproszony bo o uwagi odnośnie swojej produkcji nie prosiłeś, jednak niestety troszeczkę montażu video/authoringu/retuszu w życiu przerobiłem wiec niechcąco dzielę się tym co wdł mnie jest kiepskie w czyjeś produkcji/pracy szcz. amatorskiej. Jak widzę coś dobrego to też o tym piszę. Skoro to cię obraża i jest to "trolowanie" "prowokacja do kłótni" to zapomnij o tym poście, tak samo ja już o tobie zapomniałem. Zmęczony jestem takimi reakcjami.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostVancruse | 20 Maj 2018, 00:12

•Fish3r• napisał(a):
Vancruse napisał(a):Podsumowanie -przeglądając kolegi posty oraz czytając tą wypowiedź odniosłem wrażenie ,że kolega lubi po prostu trolować ,i wbijać szpile, czepiać się szczegółów ,prowokować do kłótni ,i obrażać rozmówców swoimi nie wybrednymi porównywaniami , rzadko kiedy używając konstruktywnej krytyki , ta wypowiedz miała sens tylko na końcu i była tym co może doradzić ,a nie tania próbą bycia "wojewódzkim ". "KUm kUm re re Kum Kum" :P pozdrawiam


Niestety jak widać należysz do grona osób, które nie są w stanie zaakceptować tego, że po prostu pewne rzeczy wyszły ci tutaj słabo. Zwróciłem ci treściwie uwagę na kilka spraw nie dlatego aby wbić ci "szpilę" człowieku, tylko po to abyś mógł coś poprawić i wypaść następnym razem przed widzami lepiej i ciekawiej. Dla ciebie konstruktywna uwaga to chyba tylko ta, którą się ciebie pochwali. Przyznaję się do tego, że zabrałem głos nieproszony bo o uwagi odnośnie swojej produkcji nie prosiłeś, jednak niestety troszeczkę montażu video/authoringu/retuszu w życiu przerobiłem wiec niechcąco dzielę się tym co wdł mnie jest kiepskie w czyjeś produkcji/pracy szcz. amatorskiej. Jak widzę coś dobrego to też o tym piszę. Skoro to cię obraża i jest to "trolowanie" "prowokacja do kłótni" to zapomnij o tym poście, tak samo ja już o tobie zapomniałem. Zmęczony jestem takimi reakcjami.

To ja to wszystko poćwiczę o czym mówisz ,a ty poćwicz relacje miedzy ludzkie ,bo z tego co piszesz sądzę że masz problem z tym bo " zmęczony jesteś takimi reakcjami". szanuje krytykę bo jak byś zważył to inni pisali co im nie pasuje ,ale nie tak gburowato ,i sarkastycznie jak ty .Każdy ma prawo do krytyki ,i nie każdemu może się podobać i ja to rozumiem i szanuje .ale nie znosze chamstwa,grubiaństwa ,i gburowatości .Krytykuj -proszę bardzo .ale nie opisuj kogoś jako żaby , nie czepiaj się pierdół "bo tło jest nie takie " do filmiku który jest amatorski ,nisko budżetowy i bez żadnego wsparcia-to nie jakaś super produkcja i nawet nie stara się nią być- może kiedyś .biorę wszystkie uwagi do analizy ,ale napisane w sposób kulturalny ,konstruktywny a nie "trzęsiesz się jak galareta, buzia rozdymana jak żaba " " człowieku " kultury trochę!
 
Posty: 33
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 14:10

 

Post•Fish3r• | 20 Maj 2018, 00:44

Vancruse napisał(a):To ja to wszystko poćwiczę o czym mówisz ,a ty poćwicz relacje miedzy ludzkie ,bo z tego co piszesz sądzę że masz problem z tym bo " zmęczony jesteś takimi reakcjami". szanuje krytykę bo jak byś zważył to inni pisali co im nie pasuje ,ale nie tak gburowato ,i sarkastycznie jak ty .Każdy ma prawo do krytyki ,i nie każdemu może się podobać i ja to rozumiem i szanuje .ale nie znosze chamstwa,grubiaństwa ,i gburowatości .Krytykuj -proszę bardzo .ale nie opisuj kogoś jako żaby , nie czepiaj się pierdół "bo tło jest nie takie " do filmiku który jest amatorski ,nisko budżetowy i bez żadnego wsparcia-to nie jakaś super produkcja i nawet nie stara się nią być- może kiedyś .biorę wszystkie uwagi do analizy ,ale napisane w sposób kulturalny ,konstruktywny a nie "trzęsiesz się jak galareta, buzia rozdymana jak żaba " " człowieku " kultury trochę!


Jestem zmęczony takimi reakcjami bo ludzie są nierzadko przewrażliwieni na swoim punkcie i ego (pierwszy lepszy przykład - spróbuj komuś zwrócić uwagę na rażące błędy orto które zrobił), a krytykę odbierają jako atak na swoją osobę - takie dzieci niedojrzałe emocjonalnie - wiec co najwyżej musiałbym poćwiczyć to niezabieranie głosu w ogóle i chyba tak się stanie. W moim poście nie było niczego chamskiego. Jak mam napisać inaczej ze robisz yyy yyyy co jest podstawowym błędem początkujących jutuberów? Jak mam napisać inaczej, że za dużo gadasz - nudzisz tym odbiorcę po dłuższej chwili - pokaż coś im, zdjęcie, animację coś innego, zrób przerwy, zmień miejsce na inne (np. na dworze). Nie opisałem cię jako żaby - tylko czasem tak napinasz policzki jakbyś chciał spuścić powietrze - trochę to śmieszne jeśli już któryś raz z rzędu. Tło jest bardzo ważne, bo jak przedstawiasz jakiś temat to warto umieścić cokolwiek z nim związanego, chociażby jakiś gadżet, rekwizyt, teleskop obok, z tyłu jakąś planszę astro, lub książki o astro - to b. dużo daje bo ktoś nie myśli wtedy że gość właśnie urwał się z trzepaka, tylko wie o czym mówi lub ma taką pasję. Nie musisz wcale zmieniać ściany, ani wycinać się z zielonego tła. Nie ma znaczenia czy to robisz amatorsko - tło jest b. ważne. Co mogę powtórzyć jeszcze raz to, że moim zdaniem masz potencjał opowiadania ciekawie, w miarę dobrą barwę głosu - kwestia dorobienia się, brakuje takich filmików więc działaj dalej.

Jutro poproszę o skasowanie moich postów tutaj. Niczego nie wnoszą, trafiły w ścianę i jeszcze mi się dostało. Z mojej strony nigdy mnie więcej nie usłyszysz w swoich tematach.
pozdr.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostVancruse | 20 Maj 2018, 01:10

•Fish3r• napisał(a):
Vancruse napisał(a):To ja to wszystko poćwiczę o czym mówisz ,a ty poćwicz relacje miedzy ludzkie ,bo z tego co piszesz sądzę że masz problem z tym bo " zmęczony jesteś takimi reakcjami". szanuje krytykę bo jak byś zważył to inni pisali co im nie pasuje ,ale nie tak gburowato ,i sarkastycznie jak ty .Każdy ma prawo do krytyki ,i nie każdemu może się podobać i ja to rozumiem i szanuje .ale nie znosze chamstwa,grubiaństwa ,i gburowatości .Krytykuj -proszę bardzo .ale nie opisuj kogoś jako żaby , nie czepiaj się pierdół "bo tło jest nie takie " do filmiku który jest amatorski ,nisko budżetowy i bez żadnego wsparcia-to nie jakaś super produkcja i nawet nie stara się nią być- może kiedyś .biorę wszystkie uwagi do analizy ,ale napisane w sposób kulturalny ,konstruktywny a nie "trzęsiesz się jak galareta, buzia rozdymana jak żaba " " człowieku " kultury trochę!


Jestem zmęczony takimi reakcjami bo ludzie są nierzadko przewrażliwieni na swoim punkcie i ego (pierwszy lepszy przykład - spróbuj komuś zwrócić uwagę na rażące błędy orto które zrobił), a krytykę odbierają jako atak na swoją osobę - takie dzieci niedojrzałe emocjonalnie - wiec co najwyżej musiałbym poćwiczyć to niezabieranie głosu w ogóle i chyba tak się stanie. W moim poście nie było niczego chamskiego. Jak mam napisać inaczej ze robisz yyy yyyy co jest podstawowym błędem początkujących jutuberów? Jak mam napisać inaczej, że za dużo gadasz - nudzisz tym odbiorcę po dłuższej chwili - pokaż coś im, zdjęcie, animację coś innego, zrób przerwy, zmień miejsce na inne (np. na dworze). Nie opisałem cię jako żaby - tylko czasem tak napinasz policzki jakbyś chciał spuścić powietrze - trochę to śmieszne jeśli już któryś raz z rzędu. Tło jest bardzo ważne, bo jak przedstawiasz jakiś temat to warto umieścić cokolwiek z nim związanego, chociażby jakiś gadżet, rekwizyt, teleskop obok, z tyłu jakąś planszę astro, lub książki o astro - to b. dużo daje bo ktoś nie myśli wtedy że gość właśnie urwał się z trzepaka, tylko wie o czym mówi lub ma taką pasję. Nie musisz wcale zmieniać ściany, ani wycinać się z zielonego tła. Nie ma znaczenia czy to robisz amatorsko - tło jest b. ważne. Co mogę powtórzyć jeszcze raz to, że moim zdaniem masz potencjał opowiadania ciekawie, w miarę dobrą barwę głosu - kwestia dorobienia się, brakuje takich filmików więc działaj dalej.

Jutro poproszę o skasowanie moich postów tutaj. Niczego nie wnoszą, trafiły w ścianę i jeszcze mi się dostało. Z mojej strony nigdy mnie więcej nie usłyszysz w swoich tematach.
pozdr.


I teraz ,powiem szczerze z serca ,chylę przed Tobą czoło ,to co teraz napisałeś jest naprawdę dobre ,i naprawdę dużo mi pomoże i da do myślenia, I na serio jak tak będziesz pisał do Mnie w taki sposób to z chęcią przeczytam i wezmę sobie twoje uwagi do serca.I za te Uwagi naprawdę Ci dziękuje bo teraz wiem co robię źle ,I naprawdę mam nadzieje że napiszesz coś więcej w ten sposób .niestety już zdarzyłem wypuścić kolejny filmik,ale z czasem będę poprawiał jakość , dzięki właśnie takim uwagą jak teraz napisałeś.Naprawdę dziękuję :) Zgoda? :)
 
Posty: 33
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 14:10

 

Post•Fish3r• | 20 Maj 2018, 02:22

Nie, no teraz bez przesady w drugą stronę, najważniejsze abyś dalej rozwijał swój własny indywidualny, naturalny styl , to ty jesteś nr 1 w swoich filmach. Mędrkowanie moje czy kogokolwiek, to tylko opcje do fundamentów które sam stworzysz. Jeśli zamierzasz zrobić kilka odcinków to w sumie te kilka poprawionych spraw na pewno wzmocni odbiór, jeśli jednak chcesz bardziej astro-jutubować to jest o wiele więcej przestrzeni do polepszenia warsztatu wtedy min. warto zobaczyć jak to robią inni np. astrofaza i brać to co najlepsze i nam pasuje. Moim zdaniem masz potencjał, mógłbyś to robić dalej, w innym przypadku, po co komuś zwracać uwagę gdy z piasku bicza i tak nie ukrecisz. Pozdr i jeszcze raz powodzenia.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postkurp | 20 Maj 2018, 09:12

Cześć. Robienie czegoś jest lepsze od nierobienia niczego. Pamiętaj, że zanim innym chcesz coś tłumaczyć to musisz sam do końca " zrozumieć " temat, który chcesz innym przedstawić. Nie wnikaj w gadanie Fish3r aczkolwiek trzeba najpierw popracować na informacją , którą chcesz przekazać innym. Powodzenia. :D
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostSkyWalker | 20 Maj 2018, 10:11

Hej,
Po pierwsze super, że zdecydowałeś się na taki krok :)
Wielu na tym forum pomimo wiedzy i doświadczenia jakoś nie stworzyło nic podobnego a tym bardziej nie chwaliło się tego typu materiałami.
Sam często poszukuję na YouTube różnych recenzji astro a tego jak na lekarstwo.

Generalnie potrafisz zaciekawić swoją wypowiedzią.
Najważniejsza rzecz to, że opowiadasz z energią :)
Mógłbyś rozważyć w jaki sposób nią lepiej gospodarować na przestrzeni całego filmiku... gdzieś mniej, gdzie indziej więcej a przez to podkreślić jakieś kluczowe elementy wypowiedzi.
Oglądając Twój film zdarzało mi się kilka razy przesunąć pasek. Przemyśl jego całkowitą długość. Mnie najlepiej się patrzy na filmy 6 do max. 10 min. Skrócenie czasu wymaga też skondensowania przekazu do najważniejszych rzeczy.
Chętnie też bym zobaczył, więcej przykładów.

Fajnie, że wrzucasz to tutaj bo dzięki temu masz okazję do informacji zwrotnej tak aby każdy kolejny był jeszcze lepszy.

Na zakończenie chciałbym pokreślić, że jest bardzo istotna różnica pomiędzy krytyką a konstruktywną informacją zwrotną.

Pozdrawiam i życzę dalszych udanych filmów :)
Orion Apex 127 Mak
Nikon Action EX 10x50 CF
 
Posty: 79
Rejestracja: 16 Lip 2015, 21:25
Miejscowość: Górny Śląsk

 

PostVancruse | 20 Maj 2018, 11:54

Panowie ,dziękuję za sugestie i uwagi. Musze teraz trochę przeanalizować i poukładać . Mój podstawowy błąd to chęć przekazania jak najwięcej informacji i to przedłuża film ,powodując że staje się nudnawy . Nowy odcinek który jest już na forum ,też jest długi i mnóstwo peplania ,ale tam już zawarłem parę zdjęć ,i pokazuje budowę montażu dobsona. Teraz muszę to zrównoważyć za równo ilość informacji ,jak i rekwizyty , zdjęcia i inne dodatki. No cóż postaram się polepszacz mój warsztat ,a dzięki waszym sugestią wiem na co zwrócić uwagę. Między czasie idzie do mnie nowe tło (neutralne ,bo nie tylko o astro będę robił materiały filmowe) w planach mam dokupienie oświetlenia , no i może jakaś lepsza kamerę ,bo narzazie nakręcenie jednego odcinka zjada mi cały dzień , a czas mam tylko w weekend i to też nie do końca ,bo muszę zadbać o rodzinkę :)
Pozdrawiam was :)
 
Posty: 33
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 14:10

 

Postkurp | 20 Maj 2018, 12:27

Powiem Ci tylko , nie poddawaj się, lepiej lub gorzej ale coś z tego wyjdzie. Wszyscy tak zaczynali. :D
P.S. Trening czyni Mistrza
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJSC | 20 Maj 2018, 13:41

Ten hip-hopowy styl przedstawiania informacji - w/g mnie nie jest zły - zapewne trafi do zupełnie zielonych i młodzieży. W każdym razie jest to jakiś styl. Można zrobić filmik, na "naukowca", na "sprzedawcę", na "nudziarza"... Twój styl pasuje do tego co przekazujesz, a więc uwagi "świeżo upieczonego" zafascynowanego obserwatora nieba (czego nie ukrywasz i to jest na plus) skierowane do tych którzy jeszcze zupełnie nie wiedzą nic i być może boją się zacząć.

Co do ostatniego filmiku - brakuje mi w nim jasno przedstawionych podstaw. Mógłbym tylko powtórzyc to co pisał juz Janusz_P
Janusz_P. napisał(a):Najpierw sam przeczytaj, przyswój temat a potem dopiero rób z tego materiał po przyswojeniu wiedzy bo inaczej będzie potem masę poprawek :arrow: :wink: :roll:


Fajnie dynamicznie opowiadasz w prostych sławach, ale mimo wszystko brakuje mi w tym prosto przedstawionych podstaw naukowych - tak w jednym czy dwóch zdaniach.
Zasada działania EQ jest dość trudna do wychwycenia i zrozumienia przez zupełnego nowicjusza (szczególnie montażu tzw. niemieckiego), ale tak naprawdę, to jest to proste jak budowa cepa. Tego mi zabrakło - pokazania w dwóch zdaniach kluczowej zasady działania montażu AZ i EQ. Zdaję sobie sprawę z tego, ze nie posiadasz takiego montażu i dość cięzko o nim mówic, zresztą nawet posiadając ten montaz, to na poczatku i tak byłby on "czarna magią", więc rozumiem problem :)
Krótko mówiąc: zabrakło mi jednoznacznego stwierdzenia, że jeden montaż prowadzisz w dwóch osiach, a drugi w jednej - i odpowiedzi na pytanie dlaczego w jednej, jak to możliwe?

Poza tym moge sie podpisać:
kurp napisał(a):Powiem Ci tylko , nie poddawaj się, lepiej lub gorzej ale coś z tego wyjdzie. Wszyscy tak zaczynali. :D
P.S. Trening czyni Mistrza


PS
Jaki temat na następny odcinek? Jak by co to pytaj śmiało - w miarę możliwości może da się coś ustalić jeszcze przed nagraniem kolejnego odcinka, aby nie było niedomówień. :)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostVancruse | 20 Maj 2018, 20:46

JSC napisał(a):Ten hip-hopowy styl przedstawiania informacji - w/g mnie nie jest zły - zapewne trafi do zupełnie zielonych i młodzieży. W każdym razie jest to jakiś styl. Można zrobić filmik, na "naukowca", na "sprzedawcę", na "nudziarza"... Twój styl pasuje do tego co przekazujesz, a więc uwagi "świeżo upieczonego" zafascynowanego obserwatora nieba (czego nie ukrywasz i to jest na plus) skierowane do tych którzy jeszcze zupełnie nie wiedzą nic i być może boją się zacząć.

Co do ostatniego filmiku - brakuje mi w nim jasno przedstawionych podstaw. Mógłbym tylko powtórzyc to co pisał juz Janusz_P
Janusz_P. napisał(a):Najpierw sam przeczytaj, przyswój temat a potem dopiero rób z tego materiał po przyswojeniu wiedzy bo inaczej będzie potem masę poprawek :arrow: :wink: :roll:


Fajnie dynamicznie opowiadasz w prostych sławach, ale mimo wszystko brakuje mi w tym prosto przedstawionych podstaw naukowych - tak w jednym czy dwóch zdaniach.
Zasada działania EQ jest dość trudna do wychwycenia i zrozumienia przez zupełnego nowicjusza (szczególnie montażu tzw. niemieckiego), ale tak naprawdę, to jest to proste jak budowa cepa. Tego mi zabrakło - pokazania w dwóch zdaniach kluczowej zasady działania montażu AZ i EQ. Zdaję sobie sprawę z tego, ze nie posiadasz takiego montażu i dość cięzko o nim mówic, zresztą nawet posiadając ten montaz, to na poczatku i tak byłby on "czarna magią", więc rozumiem problem :)
Krótko mówiąc: zabrakło mi jednoznacznego stwierdzenia, że jeden montaż prowadzisz w dwóch osiach, a drugi w jednej - i odpowiedzi na pytanie dlaczego w jednej, jak to możliwe?

Poza tym moge sie podpisać:
kurp napisał(a):Powiem Ci tylko , nie poddawaj się, lepiej lub gorzej ale coś z tego wyjdzie. Wszyscy tak zaczynali. :D
P.S. Trening czyni Mistrza


PS
Jaki temat na następny odcinek? Jak by co to pytaj śmiało - w miarę możliwości może da się coś ustalić jeszcze przed nagraniem kolejnego odcinka, aby nie było niedomówień. :)


Faktycznie brakuje takiego stwierdzenia , wynika to tylko z mojej teoretycznej wiedzy , i szczerze mówiąc ciężko było mi zdobyć doświadczania w montażu równikowym ,bo ani go nie posiadam jak zresztą wiecie , miałem okazje tylko raz go zobaczyć i że tak powiem dotknąć na zlocie w mojej okolicy .Rozumiem doskonale Niedosyt , no ale astronomia amatorska to duży temat i myślę że uda mi się opanować więcej wiedzy i umiejętności do przekazywania tej że wiedzy.Ale czas pokaże .
Ogólnie mam 2 koncepcje na następny odcinek.
1.Jakie mam niebo - czyli sposoby na rozpoznanie typu nieba ,jego zaśmiecenie światłem i wpływ na obserwacje ,oraz dopasowanie teleskopu do warunków.( często się zdarza że ktoś nie wie jaki ma typ nieba i kupuje teleskop który daje mizerne lub zerowe efekty obserwacji ,no i ludzie się zrażają i obwiniają sprzęt itp -rzadko siebie ,lub brak wiedzy )
-a po tym odcinek o samych już teleskopach
Druga koncepcja ( mniej mi się podoba ). -olać temat nieba , i przejść do teleskopów
 
Posty: 33
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 14:10

 

PostJSC | 21 Maj 2018, 08:56

Temat nieba jest ważny i moim zdaniem logicznie byłoby zacząć od nieba, aby później przejść do teleskopów.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostVancruse | 21 Maj 2018, 16:57

JSC napisał(a):Temat nieba jest ważny i moim zdaniem logicznie byłoby zacząć od nieba, aby później przejść do teleskopów.

No to widzę że się zgadzamy jeżeli masz ,lub macie jakieś sugestie co powinno się znaleźć w materiale z najważniejszych rzeczy to to jestem otwarty na propozycje ,narzazie mam ogólny zarys czyli :
-aplikacje / strony internetowe pokazując poziom zaśmiecenia światłem
-co to jest light pollution czy też zanieczyszczenie światłem
-jaki ma wpływ na obserwacje
- w jakich miejscach jest go najwięcej w jakich najmniej itp
-czy da się ograniczyć poziom zanieczyszczenia
-jaki teleskop do jakiego nieba będzie najlepszy ( i tu przyda mi się wasza pomoc)
No to narazie tyle
 
Posty: 33
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 14:10

 

PostJSC | 21 Maj 2018, 18:42

To jakie ma delikwent niebo, to najlepiej niechaj sprawdzi na własne oczy ;) Tak jak już mówiłeś w pierwszym odcinku - jak widzi Drogę Mleczną od horyzontu to jest dobrze i można oglądać z powodzeniem DS-y. Dokładniej - to mozna sobie wybrać jakieś słabe gwiazdki (aby nie zmienne ;)) i sprawdzić czy je widać. Zasięg bedzie taki jaką najsłabszą gwiazdkę zobaczy.

Mapki przydają sie do wyszukiwania ciemnych miejsc, aby zapakować telepa, podjechać w ciemniejsze miejsce i komfortowo poobserwować.

Skale ciemności nieba pozostawiam Tobie - mi sa one w zasadzie niepotrzebne, ale może komuś - nie wiem.

Wpływ zaświetlenia na obserwacje jest kolosalny. W bardzo zaświetlonym miejscu i przy średniej przejrzystości powietrza ledwo 4mag jest widoczne (a nawet mniej). W ciemnym miejscu nawet 7 (może nawet nieco wiecej). Po prostu takie obiekty jak np. M13, M42, M31, widać gołym okiem, a na zaświetlonym niebie tylko najjaśniejsze gwiazdy i planety. Im większy zasięg mag widzialny gołym okiem, tym większy zasięg widoczny przez teleskop - bo to się sumuje.

Zaświetlenia nie zrekompensujemy sobie wielkościa teleskopu. Raz, że nawet dwukrotnie większa średnica teleskopu w zaświetlonym miejscu nie zapewni takiej samej widzialności DS jak pod ciemnym niebem. Dwa, ze tło i tak pozostanie jasne. Pewnym trickiem moze byc zwiększenie powiekszenia, które skutkuje pociemnieniem tła (ale i zmniejszeniem źrenicy wyjściowej). Warto też sie zakapturzyć razem z okularem, aby nie docierało do oka boczne światło.

Czy są teleskopy na jasne niebo - raczej nie - no chyba, że solarne ;)
Natomiast są obiekty, które pomimo jasnego nieba i tak można obserwować z satysfakcją - sa to Księżyc, planety i gwiazdy podwójne (oczywiście te jaśniejsze), a jak ktos lubi to nawet pojedyncze (ja lubię! - w powiekszeniu lepiej widoczne są ich kolory). Do takich obserwacji używa sie duzych powiększeń, a do dużych powiekszeń dobre są teleskopy o małej swiatłosile. A więc długie refraktory, Maki, SCT, tudzież długie Newtony. Nawet EDkom i fluorytom przydaje się długośc (mała światłosiła) przy obserwacjach z bardzo duzymi powerami.
Pod ciemnym niebem oczywiście obserwowac można już co dusza zapragnie i tu zalecane są duże apertury, które przyniosa największą korzyść w obserwacji DSów (a szczególnie takich, których nie ogranicza seeing).

Tyle mógłbym w skrócie dodac od siebie...
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat