Okular UWA 66 9mm do refraktora f/5,5

PostMaciek_Cz | 23 Lip 2018, 18:25

Szybciutkie pytanie, czy okular SW UWA 66 9 mm będzie się sprawdzał w małym refraktorze f/5,5? Czy lepszy będzie Super Plossl GSO 9 mm?

Refraktor 90/500.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostKrzysztof_P | 23 Lip 2018, 19:29

Cześć.

Nie polecam tego okularu który da brzydkie brzegi rozjechanych gwiazd , lepszy będzie zwykły Plossl , to okulary dobrze pracujące w długoogniskowych Makach a nie takich Refraktorach czy Newtonach przy świetle rzędu F-5 , F-6.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMaciek_Cz | 23 Lip 2018, 19:46

Dziękuję za szybką odpowiedź.


Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Nie polecam tego okularu który da brzydkie brzegi rozjechanych gwiazd , lepszy będzie zwykły Plossl , to okulary dobrze pracujące w długoogniskowych Makach a nie takich Refraktorach czy Newtonach przy świetle rzędu F-5 , F-6.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postszary | 23 Lip 2018, 20:58

Maciek_Cz napisał(a):Szybciutkie pytanie, czy okular SW UWA 66 9 mm będzie się sprawdzał w małym refraktorze f/5,5? Czy lepszy będzie Super Plossl GSO 9 mm?

Refraktor 90/500.


Miałem obydwa te okulary i obydwa sprzedałem, ponieważ nie pasował mi żaden z nich. Okulary SW z serii WA 66* to bardzo fajne szkiełka o dobrym kontraście oraz transmisji, ogólnie warte polecenia z racji bardzo dobrego stosunku jakości do ceny. Miałem wszystkie szkiełka z tej serii, tj. 6mm, 9mm, 15mm oraz 20mm, ale dość szybko pozbyłem się 9mm, ponieważ jest bardzo wrażliwy na osiowe patrzenie. Wystarczyło lekko odchylić głowę w stosunku do osi optycznej i w soczewce za każdym razem pojawiały się pływające, ciemne fasolki. Mnie to fasolkowanie mocno irytowało, dlatego SW WA 9mm 66* po krótkim okresie użytkowania znalazł się na giełdzie. Natomiast z 6mm, 20mm a zwłaszcza 15mm byłem bardzo zadowolony - w nich ten efekt nie występuje w takim stopniu i sprawdzają się jako okularki mp. do bino. Przerzuciłem sporo budżetowych szkieł i w podobnej cenie trudno znaleźć lepsze. Jeżeli opisana przypadłość Ci nie przeszkadza, to możesz pomyśleć o tym okularze 9mm.

Natomiast Plossl GSO 9mm nie pasował mi z powodu małego, typowego dla okularów tej konstrukcji zaledwie 50* pola widzenia. W porównaniu do 66* to prawie dziurka od klucza. Co do rozjechanych trochę gwiazd na brzegach w WA 9mm 66* niby racja, ale gdyby obciąć te rozjechane brzegi w okularze z polem 66* - to wyszedłby taki właśnie okular 50*. Nie do końca jest więc prawdą, że GSO 9mm oferuje cokolwiek więcej pod względem korekcji gwiazd niż SW WA 9mm 66*. Nie jestem tego obecnie w stanie sprawdzić, ale podejrzewam, że w miejscu, gdzie kończy się pole 50* GSO, ten budżetowy SW 66* ma podobnie dobrą korekcję.Reasumując, porównywanie okularu z małym polem widzenia z okularem szerokokątnym pod kątem korekcji obrazu na gwiazdach jest nie do końca miarodajne. Co innego, gdyby porównywać różne okulary o takim samym bądź zbliżonym polu, np. Plossla GSO i Plossla Tele Vue. A tak to tylko kwestia osobistych upodobań. Jeden woli okulary dobrze skorygowane na brzegach, nawet kosztem pola widzenia, a inny preferuje duże pole, nawet jeśli brzegi nie są w nim idealne.
Ostatnio edytowany przez szary 24 Lip 2018, 12:06, edytowano w sumie 3 razy
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postwiechu | 23 Lip 2018, 21:11

szary napisał(a):Nie jestem tego obecnie w stanie sprawdzić, ale podejrzewam, że w miejscu, gdzie kończy się pole 50* GSO, ten budżetowy SW 66* ma podobnie dobrą korekcję.

W f/5 pojechane gwiazdki są bliżej środka pola, niż przy 3/4, tak było u mnie. Tylko pierwsze serie UWA (szare warstwy) miały wyraźnie mniejszy skopany obszar.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat