Osprzęt do SCT 6 XLT

PostFurioMan | 30 Lip 2018, 13:40

Cześć,

przesiadłem się z mojego kochanego Maka127 na SCT 6 XLT i jestem z tego upgradeu zadowolony, bo sprzęt nadal pozostał mobilny, a jedak kilka centymertów listra wiecej zawsze daje radę. (teraz sobie myślę, że SCT 8 też jest w sumie mobilny, ale tu musiałbym kupić cały zestaw ze statywem, bo ma moim eq3-2 tego już nie zawieszę.)

W związku z nową zabawką mam pytanie o dodatkowy osprzęt. Bino wydaje się sprawą oczywistą, ale dobre bino z okularami kosztuje tyle samo co cała tuba...Dodatowo mam wadę wzroku, poprzez którą nie do końca lubię obserwacje obuczne (np. nie do końca wygodnie patrzy mi się przez lornetkę)

Dlatego też zapytuję szanowne grono o opinię na temat takiego combo do mojego SCT 6:
Baader Zoom 8-24 mm
http://www.astrokrak.pl/2919-baader-zoom-8-24mm-.html

oraz
Soczewka Barlowa Baader Hyperion Zoom 2,25x
http://www.astrokrak.pl/barlowy/1883-so ... -225x.html

Czy taki zestaw ma wg Was sens? W teorii wydaje się, że nic więcej (no może oprócz bino) do szczęscia nie potrzeba, ale zanim zdecyduje sie na zakup, chciałbym poznać opinie bardziej doświadczonych kolegów.

(notabene, te Zoomy chyba także można wrzucić do Bino - tak mowi infomacja na astrokraku)

Pytanie dodatkowe: czy jakoś kątówki ma duży wpyw na sam obraz? Widzę w sklepie kątówki w bardzo różnych cenach i zastanawiam się czy warto wymienić mojego kitowca?

pozdrawiam,

Marek
SCT 6 XLT, EQ3-2 stal 1,75, PLOSSL 25 mm", Baader Planetarium Classic Ortho 10 mm, Vixen 6 mm, Baader Hyperion Zoom 8-24 MKIV
Awatar użytkownika
 
Posty: 54
Rejestracja: 03 Paź 2015, 18:05
Miejscowość: Olsztyn

 

Postlolak89 | 30 Lip 2018, 13:58

Baader 8-24 ma sens, Barlow nie ma żadnego sensu. SCT6 ma około 1500 ogniskowej z kątówką czyli 8 mm da power podchodzący pod ~200x. Więcej nie wyciągniesz użytecznego poweru, chyba, że na Księżycu.

Kiedyś w maku 127 używałem SW 8-24 i pomimo, że był kiepski jakościowo, robił duszki nawet od Księżyców Galileuszowych to fajnie było pobawić się ogniskową bez konieczności zmiany okularów.

Raczej powinieneś najpierw przetestować bino u siebie przed zakupem, albo w sklepie i zobaczyć czy będziesz miał komfort obserwacji obojgiem oczu, jeśli tak to bino robi niesamowitą robotę. Ponadto zrobiło się modne ostatnimi czasy jak i soczewki ED, tak więc polecam w 100% ;)

Pamiętaj, że bino zwiększy też znacząco ogniskową układu. U mnie w MCT z 1800 robiło coś około 2250 mm, porównywałem z symulatorem Księżyca na AM :) Łysy mieści się prawie idealnie w 25 mm kitowcach od SW z lekkim zapasem.
lolak89
 

PostFurioMan | 30 Lip 2018, 14:20

Dzięki za odpowiedź.
Użyteczne powiększenie w SCT 6 to bardziej 300 (2 x 150 mm), a strony podają 354.
Wiem, że to przy idealnych warunkach, ale bardzo lubię oglądać jedynie fragmenty księżyca, w dużym powiększeniu. Nie zależy mi na tym, żeby był w całości widoczny. To mam przy standardowym okularze. 25 mm.

Tak sobie w takim razie myślę, że może najpierw Zoom badera, a potem bino i kolejny Zoom, tak, żeby do bino wchodziły docelowo własnie 2 Baadery Zoom? co o tym myślicie?
SCT 6 XLT, EQ3-2 stal 1,75, PLOSSL 25 mm", Baader Planetarium Classic Ortho 10 mm, Vixen 6 mm, Baader Hyperion Zoom 8-24 MKIV
Awatar użytkownika
 
Posty: 54
Rejestracja: 03 Paź 2015, 18:05
Miejscowość: Olsztyn

 

Postlolak89 | 30 Lip 2018, 14:31

Używaliśmy tak dwóch zoomów TeleVue 8-24 i pracowało to bardzo dobrze ale ta waga !!! Robi się niezła dźwignia, pewnie dla użytkowników 1 kg okularów dwucalowych to nic znaczącego ale te dwa zoomy z bino ważą właśnie około 1 kg. Koniecznie musisz mieć dobre mocowanie kątówki bo u mnie katówka obracała się pod ciężarem zestawu, pewnie lepsza redukcja z 2" na 1,25" rozwiązała by problem a miałem tylko taką na śrubki.
Nie było opcji, żebym ustawił kątówkę w "poziomie", musiała być trochę do pionu ustawiona, najlepiej w kącie 45" żeby zmniejszyć siłę i wtedy trzymała się porządnie.
lolak89
 

PostSebastian Ś. | 30 Lip 2018, 14:36

Miałem dokładnie to samo. Bino plus tylko BCO 18, kiedy kątówka była zamontowana do VB śrubkami przy wychyleniu w bok kątówka się kręciła. Załatwiłem to kątówką na gwint SCT. Co do poprzedniego pytania oczywiście, że jakość i rodzaj kątówki ma wpływ na obraz.
 
Posty: 2359
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostFurioMan | 30 Lip 2018, 14:42

Hmm, no ja mam teraz kitową kątówkę 1,25 i jak tak sobie wyobrażam jak by to miało wyglądać, to troszkę mnie to przeraża.
Plus jest taki, że ten SCT jest naprawdę lekki i eq3-2 na stalowych nogach bez żadego problemu sobie z nim radzi.

BTW. czy warto kupować to najtańsze bino i uzbrajać je w 2 x Baader Zoom? Czy takie kombo nie ma sensu, bo same bino zabije możliwości okularów i tubki i trzeba się szarpnąć na coś porządniejszego?

http://www.astrokrak.pl/nasadki-dwuoczn ... tcher.html
http://www.astrokrak.pl/nasadki-dwuoczn ... mplet.html

Mogę prosić o jakieś sugestie co do dobrej kątówki, która utrzymałaby taki zestaw "na miejscu"

Pzdr
SCT 6 XLT, EQ3-2 stal 1,75, PLOSSL 25 mm", Baader Planetarium Classic Ortho 10 mm, Vixen 6 mm, Baader Hyperion Zoom 8-24 MKIV
Awatar użytkownika
 
Posty: 54
Rejestracja: 03 Paź 2015, 18:05
Miejscowość: Olsztyn

 

Postlolak89 | 30 Lip 2018, 14:50

No ja mam właśnie to najtańsze bino i.... to działa :) Bino WO nie jest żadnym sprzętem z wyższej półki, wg niektórych optycznie jest nawet gorsze bo występuje polaryzacja, której nie ma w SW. Za to w SW musisz co miesiąc dokręcać śrubki w gniazdach okularowych :) ha ha. No przynajmniej ja tak mam, ostatnio mi się poluzowało ze dwa miesiące temu a teraz znowu czuję luz. Na kolimację to nie wpływa i jest perfect ale drażni to wykonanie, że musisz kontrolować dokręcanie jakichś malutkich śrubek. Cena jest adekwatna do jakości, tutaj wygrywają droższe systemy ale optycznie to jeden czort, pryzmaty takie same we wszystkich podobnych "klonach".

Kątówkę brałbym tą
http://www.astrokrak.pl/nasadki-katowe/ ... -90-2.html

Edit: WO będzie podobne optycznie ale mechanicznie z pewnością jest dużo do przodu. Najgorsze jest to, że w zestawie kupujesz jeszcze okulary i walizkę. Tu jest chyba cały "myk" tej dużej ceny. Nie masz wyboru, musisz kupić te okulary i koniec kropka.
lolak89
 

PostSebastian Ś. | 30 Lip 2018, 15:34

lolak89 napisał(a):Kątówkę brałbym tą
http://www.astrokrak.pl/nasadki-katowe/ ... -90-2.html

Mam właśnie taką. Jak Twoja kitowa jest plastikowa to dodatkowo z bino może się uginać.

Co do bino to mam zwykłą SW. Pomijając nieco mniejszą jasność obrazu w stosunku do samego okularu nie zauważyłem żeby było widać mniej szczegółów. Oba tory też mają lekko inną jasność, ale to wybrany egzemplarz i jest to znikome. Na plus oczywiście komfort patrzenia obuocznego i oszukiwanie mózgu ;) Z bino jest ogólnie więcej zabawy. Dodatkowa rzecz do kolimacji, ustawianie rozstawu odpowiedniego, wyważenie etc.
 
Posty: 2359
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostFurioMan | 30 Lip 2018, 16:16

Dzięki za piękne rady.
W takim razie chyba wezme ta kątówkę plus Baader Hyperion Zoom, a potem Bino SW i kolejnego Baader Zooma.

To chyba będzie fajny zestaw, nawet jak za jakiś czas przesiądę się na kolejną wielkośc SCT.

Panowie mam jeszcze pytanie dodatkowe, a nie chce zakładać nowego tematu. Jedna ze stalowych nóg w moim statywie porusza się w swoim gnieździe/obejmie/tym, w co jest wsadzona przy zwięczeniu statywu, do którego montujemy głowicę. Są tam takie małe dziurki, ale nie bardzo widze, żeby można tam było coś dokręcić etc. Można to jakoś ustablizować, dokręcić, tak żeby noga sie nie ruszała?

Chodzi mi o to:

Image
bromine reaction with aluminium

pozdrawiam,

Marek
SCT 6 XLT, EQ3-2 stal 1,75, PLOSSL 25 mm", Baader Planetarium Classic Ortho 10 mm, Vixen 6 mm, Baader Hyperion Zoom 8-24 MKIV
Awatar użytkownika
 
Posty: 54
Rejestracja: 03 Paź 2015, 18:05
Miejscowość: Olsztyn

 

Posttojwo | 31 Lip 2018, 08:52

Witaj
Stałem przed podobnym dylematem jak ty, tyle,że do 5'' nie 6. Jeśli nie musisz nie pchaj się w dwa cale, wbrew pozorom zysk niespecjalny, SCT to nie jest gigant jeśli chodzi o szerokie pola i tak specjalnie nie wyjdziesz poza ok 1,3 stopnia. Przelot to ok 1 cal, więc "wicie rozumicie" :). Droga optyczna za to rośnie lawinowo, do tego stopnia, że może zacząć przycinać aperturę. Poszukaj może na CN - swego czasu czytałem tam wątek bodajże Rona Mollise na ten temat. Warto spróbować kątówki pryzmatycznej Baadera, o takiej na ten przykład:
http://www.astrokrak.pl/nasadki-katowe/ ... 25-t2.html
Nie dość, że mocowanie do teleskopu solidne, zapobiegające wypadkom z bino i ciężkimi okularami, to i chyba jedna z najkrótszych możliwych dróg optycznych do uzyskania. Ewentualnie po wykonaniu przejściówki bino T2, uzyskałbyś najsolidniejsze mocowanie jak to tylko możliwe z wszystkimi łączami skręcanymi.
 
Posty: 151
Rejestracja: 23 Lip 2013, 19:18
Miejscowość: Strzyżów n. Wisłokiem

 

Postlolak89 | 31 Lip 2018, 09:14

A czy ten pryzmat wkręci w gwint SCT czy dopiero na VB?
Bo jeśli na VB to raczej nie zyska nic na torze optycznym w porównaniu do kątówki wkręcanej prosto w tubę. Weź pod uwagę, że VB 2 cale będzie długości 6-8 cm, u mnie chyba było 6 cm, dodać tor optyczny tego pryzmatu? Ile może mieć toru? 5 cm? Wyjdzie tyle samo co dwucalowy dielektryk tylko bez możliwości używania 2" okularów i z taką samą stabilnością.
Nawet jakby tor był krótszy o 1 cm w pryzmacie to ile to wyjdzie dodatkowych mm ogniskowej układu? 40 mm? Toż to różnicy nie zrobi.
Łączenie będzie zwyczajnie inne ale nie wyobrażam sobie jak może być trwalsze od kątówki wkręconej na gwint prosto w tubę. No i powłoki dielektryczne dają jednak więcej sprawności.

Tak czy inaczej również do rozważenia ze względu na te redukcje, końcówki i inne bajery. No tutaj to Baader ma chyba wszystko i do wszystkiego.

Z moim obracaniem kątówki to był problem generowany przez słabą redukcję z jedną śrubką dociskową, nie trzymało to pewnie kątówki.
lolak89
 

Posttojwo | 31 Lip 2018, 09:56

Ten pryzmat wkręca się przez bardzo krótką przejściówkę w gniazdo SCT. Widać ją zresztą na zdjęciu - visualback całkiem się przy tym wykręca i odkłada na bok :). Sama przejściówka ma 7mm drogi optycznej - liczyłem to kiedyś dla całości, ale już nie pamiętam. I pamiętaj, że SCT ma określoną optymalną odległość płaszczyzny ogniskowania wynoszącą 150mm liczoną od gniazda. Aby nie było niedomówień, sam tego pryzmatu używam.
 
Posty: 151
Rejestracja: 23 Lip 2013, 19:18
Miejscowość: Strzyżów n. Wisłokiem

 

Postlolak89 | 31 Lip 2018, 10:03

Czyli zyska się jakieś 4 cm na drodze optycznej w stosunku do 2" kątówki wkręconej w SCT, to już sporo jakby nie było, rozwiązanie godne uwagi, ciekawe ile wyjdzie to w ogniskowej bo z tego co pamiętam ogniskową liczą dla VB i kątówki 1,25 tak? Czyli z bino wyszłoby stosunkowo niewiele ponad deklarowana ogniskową.

Fajne rozwiązanie a dwa cale fakt faktem nie są koniecznością, sam korzystałem tylko z 1,25.
Bardzo fajna opcja, dzięki, nie wiedziałem o czymś takim a z pewnością pomoże uzyskać z bino troszeczkę więcej możliwości powerowania. I człowiek uczy się znowu czegoś nowego.
lolak89
 

Posttojwo | 31 Lip 2018, 10:22

U mnie jest o tyle wesoło, że dwucalowa kątówka SCT najprawdopodobniej się nie zmieści, a moje skąpstwo tak się już cieszyło :(
Szukałem na szybko tego wątku na CN i oczywiście nie znalazłem, a szkoda bo facet tam miał rozpisane wszystkie długości drogi optycznej dla sporej liczby różnych elementów od kątówek zaczynając na różnych bino kończąc.
Ponadto wyznaczył dla różnych zestawów i teleskopów rzeczywistą aperturę. Niektóre wnioski były lekko mówiąc bardzo otrzeźwiające :D
 
Posty: 151
Rejestracja: 23 Lip 2013, 19:18
Miejscowość: Strzyżów n. Wisłokiem

 

Postwampum | 31 Lip 2018, 10:41

Nie jestem specem od SCT ale muszę Ci napisać że ostatnio z kolegą który ma 6" SCT zrobiliśmy małe obserwacje i:
SCT6"f10 vs SW-R 6"f8.
1. Księżyc - na standardzie remis, może lepiej troszkę w achromacie (uzbrojenie z pryzmat Baadera+ okulary asfryczne).
2. Księżyc w bino SCT - najlepszy jaki do tej pory w życiu widziałem, niesamowity przekaz przestrzenny i ta wielkość.
3. Planety Saturn, Mars, Jowisz. Właściwie oprócz Saturna to na pozostałych SCT wygrało jakością obrazu oraz detalem, w szczególności gdy kolega zapiął pryzmat Baadera + okulary asferyczne. Na Saturnie przy pierwszym lukanku w refraktorze obraz był bardzo słaby, ale troszkę później się wyrównało.

Co ciekawe jak do tej pory mój refraktor wygrywał na planetach i gromadach, ale na to mógł mieć wpływ niedostateczne wychłodzenie SCT.
Ogólnie kombinuj z jakimś bino i pryzmatem Baadera, bo skrócisz mocno tor optyczny i jak stać Cię na ten lepszy pryzmat z powłokami (teraz taki mam) to "otworzysz" przelot na 35mm, co jest chyba rekordem w standardzie 1,25" (ja całkowicie zrezygnowałem z 2" na rzecz tego pryzmatu).
Uważam, że takim zestawem wyciągniesz maxa. jeśli chodzi o jakość ze swojego teleskopu, przynajmniej ja na refraktorze tak mam.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postlolak89 | 31 Lip 2018, 12:16

Spróbuj następnym razem wsadzić bino na wprost do refraktora... wiem, że nie wygodnie ale jest szansa, że wyostrzy bez barlowa. W ED 100 F9 ostrzy na wprost i widok z takiego szkiełka na Księżyc jest nie do zapomnienia. Przy 50x robi się praktycznie 3D, tak się mózg oszukuje. Jak zobaczyłem Apeniny "wystające" z tarczy Łysego i ostre do bólu to czułem jakbym mógł chwycić ten Księżyc/Pomarańczę w rękę. Tylko w takim małym powerze jest takie uczucie. W MCT w 25 mm kitowcach mam Księżyc na styk w całym polu widzenia i tam już oszukać mózg udaje się dużo trudniej i bardziej na północy i południu terminatora.
Nie zmienia to faktu, że bino samo w sobie daje niesamowity feeling wsadzenia głowy w kosmos.
Ostatnio edytowany przez lolak89, 31 Lip 2018, 14:07, edytowano w sumie 1 raz
lolak89
 

PostFurioMan | 31 Lip 2018, 13:53

Jeszcze raz dziękuję za wszystkie odpowiedzi.


Swoją drogą słyszałem, że do bino okulary lepiej kupować z jednej partii. Czy to faktycznie ma aż takie znaczenie? W planach teraz kątówka, plus Zoom, a potem kolejny Zoom razem z bino (czyli pewnie same okulary będą kupowane w odstępie pół roku)

Pzdr
SCT 6 XLT, EQ3-2 stal 1,75, PLOSSL 25 mm", Baader Planetarium Classic Ortho 10 mm, Vixen 6 mm, Baader Hyperion Zoom 8-24 MKIV
Awatar użytkownika
 
Posty: 54
Rejestracja: 03 Paź 2015, 18:05
Miejscowość: Olsztyn

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat