GoTo do SCT8 tylko obserwacje, może DSC?

Postkjacek | 05 Sie 2018, 15:16

Dojrzewam w końcu do zakupu czegoś... Tylko czego?
Po kolei. Jestem ślepak, niebo widzę w zasadzie tyko w okularach. A w okularach nie obserwuję. Zakładanie i zdejmowanie okularów dwa razy skończyło się ich podeptaniem.

Najczęściej oglądam niebo przez SCT8 i mniejszy refraktor ED zawieszone na SkyTee (dzięki Maćku za pomoc przy doprowadzeniu tego montażu do obecnego stanu :-)).

Do lokalizowania celów korzystam z zielonego lasera włączanego na sekundę. Nic innego nie sprawdziło mi się.
To jest bardzo dobre rozwiązanie ale z tym będzie pewnie coraz gorzej. Gdy trafi się niechcąco w samolot, to automat przekazuje na bieżąco pozycję, policja dostaje informację i kłopoty gotowe. Podobno tak to działa, nie wiem.

Dlatego szukam innego rozwiązania. Nie lubię montaży EQ i nie chcę takiego. Nawet GoTo chyba, że będzie mieć tryb ALT-AZ ;-).
Myślałem o zastosowaniu enkoderów w SkyTee ale nie rozwiązałem problemu mocowania w osi pionowej. Jest takie fajne (opieram się tylko na opisie) DSC dla Newtona. To by mi wystarczyło. Ale jak zamontować to w SkyTee?

Dlatego to pytanie. Jaki GoTo do SCT8? Albo jak pożenić DSC z montażem SkyTee? Inne propozycje?
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

PostM.K. | 05 Sie 2018, 17:02

kjacek napisał(a):Jaki GoTo do SCT8??

AZ z GoTo do SCT8:
http://www.astrokrak.pl/-montaze-azymut ... -8-se.html

Do SkyTee nie doradzę...
Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone
 
Posty: 256
Rejestracja: 11 Wrz 2009, 10:14
Miejscowość: Gród Kraka

 

Postkjacek | 05 Sie 2018, 21:48

Bardzo dziękuję za informacje.
Martwi mnie tu tylko graniczny ciężar tuby 5.5 kg...
Jak głośny jest mechanizm?
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Postchavez1976 | 06 Sie 2018, 09:29

kjacek napisał(a):Albo jak pożenić DSC z montażem SkyTee? Inne propozycje?

Sam używam DSC (od Pablito) z dobsonem i jestem bardzo zadowolony. Żeby był precyzyjny musi być solidnie i osiowo zamontowany (!) a telep w miarę poziomo (nie musi być dokładnie poziomowany).
Do montaży na statywie chyba wolałbym GoTo. Jeśli paralaktyk klasy HEQ5 odpada i zależy Ci na AZ, to myślałbym o AZ-EQ5.

Natomiast na początek chciałbym zaproponować coś innego.
Zamiast lasera spróbuj dobrego reddota. Takie reddoty z wygodnym ekranem ma GSO, Vixen i TV (te dla mnie najwygodniejsze).
W zupełności zastępuje to laser, nie przeszkadza astrofotografom i jest bezpieczne.
Ponadto zamiast montowania DSC możesz spróbować aplikację SkEye - na stopce szukaczowej :idea: :wink:
Działa ona coś jak wirtualne DSC i co najważniejsze można zalignować kompas (np. na pierwszym obiekcie lub kilku) ponieważ w żadnym smartfonie nie jest on wystarczająco precyzyjny. Szkoda, że lepsza mapa - SkySafari - nadal nie pozwala zalignować kompasu :roll:
Ja bym zaczął od tego.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postkjacek | 06 Sie 2018, 20:49

chavez1976 napisał(a):
kjacek napisał(a):Albo jak pożenić DSC z montażem SkyTee? Inne propozycje?

Sam używam DSC (od Pablito) z dobsonem i jestem bardzo zadowolony. Żeby był precyzyjny musi być solidnie i osiowo zamontowany (!) a telep w miarę poziomo (nie musi być dokładnie poziomowany).
Do montaży na statywie chyba wolałbym GoTo. Jeśli paralaktyk klasy HEQ5 odpada i zależy Ci na AZ, to myślałbym o AZ-EQ5.

Natomiast na początek chciałbym zaproponować coś innego.
Zamiast lasera spróbuj dobrego reddota. Takie reddoty z wygodnym ekranem ma GSO, Vixen i TV (te dla mnie najwygodniejsze).
W zupełności zastępuje to laser, nie przeszkadza astrofotografom i jest bezpieczne.

Przerabiałem to wszystko... Nie na moje oczy...

chavez1976 napisał(a):Ponadto zamiast montowania DSC możesz spróbować aplikację SkEye - na stopce szukaczowej :idea: :wink:
Działa ona coś jak wirtualne DSC i co najważniejsze można zalignować kompas (np. na pierwszym obiekcie lub kilku) ponieważ w żadnym smartfonie nie jest on wystarczająco precyzyjny. Szkoda, że lepsza mapa - SkySafari - nadal nie pozwala zalignować kompasu :roll:
Ja bym zaczął od tego.

Dobry pomysł. Dziękuję, muszę to sprawdzić.
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat