Pierwszy teleskop dla zupełnych(ale pełnych chęci) świeżaków

PostNeiti89 | 07 Sie 2018, 18:54

Na wstępie witam i przepraszam, że po raz setny czytacie podobny post, ale najwyraźniej sami jesteście sobie winni - skoro udzielacie wartościowych rad to musicie liczyć się z tym, że ludzie będą o nie prosić ;)

Astromaniak jest czwartym miejscem, w którym szukam pomocy i szczerze wierzę, że ostatnim. Szukam teleskopu, który da się obsłużyć przez dwójkę nowicjuszy, a dodatkowo dostarczy nam pięknych, nieziemskich widoków :) Mieszkamy w dużym mieście i tylko z rzadka mamy okazję wyjechać, więc chcemy, by optyka dawała radę w warunkach sporego zanieczyszczenia światłem. Najbardziej zależy nam na obserwacji Układu Słonecznego, ale oczywiście nikt się nie pogniewa, gdy przy sprzyjających warunkach dostrzeżemy coś z głębokiego nieba. Ze względu na to chyba lepszy będzie refraktor achromatyczny niż reflektor, tak przynajmniej wynika z poradników, które czytałam. Ale mimo tego, wiele osób sugeruje MAKa 127, który jednak jest konstrukcją hybrydową - i nie rozumiem, dlaczego.

Myślałam nad Sky-Watcher Synta R-120/600 na AZ-3, refraktorze 93/900 na AZ-4 (choć tu nie wiem, czy obiektyw nie za mały) oraz Meade Infinity 102 AZ. Mój budżet przewiduje wydatek do 2000zł, fajnie, gdybym oprócz zestawu tuby z montażem mogła sobie pozwolić na zakup dodatkowego okluaru czy filtra i ciągle nie przekroczyć tej kwoty.

Chętnie posłucham opinii na temat tego, co sama wygrzebałam oraz rad, co ewentualnie innego jest warte uwagi. A jeśli Wy nie będziecie w stanie mi pomóc to chyba po prostu kupię Nintendo Switcha i też się z mężem czymś zajmiemy :P
Awatar użytkownika
 
Posty: 2
Rejestracja: 07 Sie 2018, 18:23

 

PostJanusz_P. | 08 Sie 2018, 10:47

Teleskop do miasta i do planet na balkon musi spełniać kilka podstawowych że tak powiem żelaznych warunków:

1 musi mieć optykę wysokiej jakości bez widocznej aberracji chromatycznej i sferycznej.

2 musi mieć średnicę zapewniającą odpowiednią do planet zdolność rozdzielczą.

3 musi być krotki i poręczny aby zmieścił się z obserwatorem na balkonie.


Jak przeanalizujesz podane przez Siebie propozycje przez to sito to na końcu wypadnie tylko Mak 127 na montażu klasy AZ-4 na stalowych nogach bo refraktory 90/900 są za długie i są nieporęczne na balkon, refraktory klasy 100/500 i 120/600 są za jasne do miasta i mają za duże aberracje sferyczne i chromatyczne, one wręcz nie nadają się do obserwacji planet tylko pod ciemne niebo do szerokiego patrolowania nieba za obiektami DS z małymi i co najwyżej średnimi powiększeniami tak że jak widzisz Mak 127 łączy zalety lustra w postaci dużej średnicy która daje zdolność rozdzielcza z zaletą soczewki meniskowej która koryguje aberrację sferyczną lustra i jego komę w postaci kompaktowego instrumentu astronomicznego Maksutowa Cassegraina nazywanego przez wielu wymiataczem balkonowym który jest tak poręczny że bez trudu zabieramy go ze statywem samochodem w teren gdzie w ciagu roku spokojnie oglądniesz nim komplet mgławic i gromad z katalogu Messiera bo jego 5" apertura spokojnie na to pozwala :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostNeiti89 | 08 Sie 2018, 17:11

Dzięki za głos!
Choć tak naprawdę aż mi smutno, że w sklepach z astroasortymentem taki urodzaj, ja też mam do wydania więcej niż 700zł, a wszyscy tylko tego MAKa polecają (który z montażem i tak średnio mi się w budżecie domyka, a jeszcze chciałoby się jakiś filtr czy okular dokupić).
No nic, liczyłam na jakieś odniesienie do proponowanych przeze mnie konstrukcji, ale rozumiem - do miasta i na US tylko MAK ;) Dziwne, zwykle, gdy coś jest do wszystkiego to jest do niczego, a ta konstrukcja w jakiś sposób wyciąga najlepsze cechy reflektorów i lunet :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 2
Rejestracja: 07 Sie 2018, 18:23

 

Postkolimator | 08 Sie 2018, 17:45

Nati --- kupujac nintendo sprawisz sobie niewiele radosci .....szybko Ci sie znudzi Twoja wola Twój wybór --astronomia wciągnie Cie o wiele wiecej.....
bez owijania w bawełnę jak swieżak z nowicjuszem.
maka 127 nie posiadam , lecz wielu zytkowników bardzo go sobie chwali , wiec jest dobrym wyborem.
O obserwowaniu obiektów ds -głeboki kosmos- bedac w miescie ----zapomnij ----- musisz wyjechać na wieś czy prowincje ,tam gdzie jest Ciemno.
Optymalnym wyborem dla Ciebie bedzie zakup teleskopu zwieciadlanego o wielkosci od 8 cali {200 mm} w górę , o balkonie zapomnij . Odpowiedz sobie na pytanie czy obserwacje astronomiczne bedą dla Ciebie zachciewajką czy zamiłowaniem .
Awatar użytkownika
 
Posty: 179
Rejestracja: 26 Sie 2017, 06:54

 

Postmarek70 | 08 Sie 2018, 22:38

Witam, tak na prawdę to trzeba przez coś spojrzeć, a nie szukać winnych :D jako nowicjusz w temacie , na szczęście jeszcze nie purysta to...cokolwiek kupisz będziesz zadowolona :D
Pierwszy teleskop wg mnie ma być stosunkowo tani, bo może Cie nie zadowolić (np. lustro 120mm TAŁ) zakup 2X większego bo coś tam więcej zobaczę, może Cię rozczarować.
Symulator teleskopu a teleskop na balkonie to dwa różne obrazy.
 
Posty: 64
Rejestracja: 12 Lut 2017, 21:51

 

PostM.K. | 08 Sie 2018, 22:53

kolimator napisał(a):O obserwowaniu obiektów ds -głeboki kosmos- bedac w miescie ----zapomnij ----- .

Przesadzasz!!!
Można obserwować, lecz nie zobaczy się wielu szczegółów, tylko najjaśniejsze obszary mgławic, czy galaktyk. Za to gromady gwiazd i mgławice planetarne jak najbardziej. Sam tak obserwuję od siebie.
Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone
 
Posty: 256
Rejestracja: 11 Wrz 2009, 10:14
Miejscowość: Gród Kraka

 

PostJSC | 09 Sie 2018, 09:28

^^ Można - ale co to za obserwacje...*
Ruszyć tyłek i wyjeżdżać sobie na obserwacje kawałeczek poza miasto, albo chociażby na jakiś ciemniejszy placyk, skwerek, boisko w mieście - mozna wtedy nawet na piechotę, jeśli sprzet jest bardzo mobilny.
Ludzie mają różne hobby - np. wędkarstwo tez wymaga ruszenia tyłka - z balkonu się nie da ;)

*Chociaż wiadomo, że balkon balkonowi nierówny.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2954
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postkjacek | 09 Sie 2018, 09:43

JSC napisał(a):^^ Można - ale co to za obserwacje...*
Ruszyć tyłek i wyjeżdżać sobie na obserwacje kawałeczek poza miasto, albo chociażby na jakiś ciemniejszy placyk, skwerek, boisko w mieście - mozna wtedy nawet na piechotę, jeśli sprzet jest bardzo mobilny.
Ludzie mają różne hobby - np. wędkarstwo tez wymaga ruszenia tyłka - z balkonu się nie da ;)

*Chociaż wiadomo, że balkon balkonowi nie równy.

Hej słusznie prawi :-).
To jest proste, bardzo. W jasnym otoczeniu nie widać ciemnych szczegółów. Nasz wzrok nie ma takiej rozpiętości.
Ja mam u siebie w domu bardzo jasno. I wychodzę na ogród tylko wtedy, gdy nie mogę jechać dalej, a jestem bardzo 'wygłodzony'.
Wystarczy wyjechać kilkanaście kilometrów poza miasto a niebo potrafi być zupełnie inne.
Rzeczy, których człowiek się domyśla, widzi, nie widzi, stają się oczywiste pod ciemnym niebem.
Tylko trzeba się przygotować. Wychłodzić sprzęt, zaadaptować się do ciemności.
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

PostFurioMan | 09 Sie 2018, 13:19

Ja tylko mogę potwierdzić, że MAK 127 jest świetnym wyborem. Co prawda ostatnio zmieniłem go na SCT 6, ale z balkonu nie ma dramatycnej przepaści, a cena SCT jest znacznie wyższa.

W moim przekonaniu najlepszym rozwiązaniem będzie dozbieranie kasy do MAK'a 127 na montażu ze stalowymi nogami. Co prawda przkroczy to budzet, ale ja bym po prostu założył, że w Twoim przypadku kwota około 3000 to minimum, które musisz wydać na sprzęt.

no i warto pamiętać, że jeżeli hobby wciągnie, to na tej kwocie się nie skończy, bo za rogiem czekają kolejne okulary, nasadki Bino, aparaty, i inne akcesoria.

Z moich doświadczeń z zakresie różnego rodzaju sprzętu (drony wyścigowe, rowery, auta i częściowo telskopy) jasno wynika, że za każdym razem jak decydwałem się na zakup czegoś co miało "okazyjną" cenę i było raczej ze półki średniej-niskiej, żałaowałem tego zakupu. Poza tym dobry sprzęt znacznie łatwiej sprzedać.

Możesz też poszukać czegoś używanego.
SCT 6 XLT, EQ3-2 stal 1,75, PLOSSL 25 mm", Baader Planetarium Classic Ortho 10 mm, Vixen 6 mm, Baader Hyperion Zoom 8-24 MKIV
Awatar użytkownika
 
Posty: 54
Rejestracja: 03 Paź 2015, 18:05
Miejscowość: Olsztyn

 

Postlolak89 | 09 Sie 2018, 14:03

Balkon balkonowi nie równy to fakt ale i 12 cali można zmieścić :) to mój balkon i LB 12".

Szkoda mi was mieszczuchy, serio, ja codziennie oglądam lornetka z balkonu przed snem co szybsze obiekty, szczególnie rejon Strzelca gdzie co chwilę jakąś kulka wpada w oko, czasami nawet posiedzę na krzeselku i popatrzę gołym wzrokiem na Drogę Mleczna a zasypiam patrząc na pomarańczowego Marsa prosto z łóżka :)

Uroki wsi.
Załączniki
Pierwszy teleskop dla zupełnych(ale pełnych chęci) świeżaków: IMG_20180801_203719.jpg
Ostatnio edytowany przez lolak89, 09 Sie 2018, 14:22, edytowano w sumie 1 raz
lolak89
 

Postlolak89 | 09 Sie 2018, 14:06

Dodam jeszcze, że ja zaczynałem od 150/750 newtona. Kosztuje niedużo razem z montażem, co prawda okulary już potrzebne raczej lepsze ale i na plosslach vixena jako swiezak dużo się napatrzylem i byłem zadowolony.
lolak89
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat