Wybór okularu - kilka pytań

PostOrzech | 15 Lis 2018, 13:57

A jest co "coś" jeszcze na wtórnym czy, jak pisze ten Pan, odparowało?
Dziwne podejście i praktyka. Jeżeli Ty tego nie zrobiłeś, jak piszesz.
A ta ruda co podałeś to faktycznie rysa? Myłeś w ogóle to wtórne czy go nie dotykałeś?
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostWaty | 15 Lis 2018, 17:19

Orzech napisał(a):A jest co "coś" jeszcze na wtórnym czy, jak pisze ten Pan, odparowało?
Dziwne podejście i praktyka. Jeżeli Ty tego nie zrobiłeś, jak piszesz.
A ta ruda co podałeś to faktycznie rysa? Myłeś w ogóle to wtórne czy go nie dotykałeś?


Nie tykałem lustra za wyjątkiem wytarcia tych domniemanych wgnieceń, które okazały się kroplami jakiegoś płynu. Rysy nie tykałem w ogóle. Ten płyn nie odparował ani w podróży do mnie ani 3 dni u mnie zanim podjąłem próbę wytarcia zaleconą przez OO. Po wytarciu w miejscach gdzie były te krople pozostały ślady, których jednak już dalej nie próbowałem wycierać i wciąż tam są.
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostOrzech | 15 Lis 2018, 17:29

Nie wiem czy dobrze zrobiłeś wycierając je no ale tylko tak można było sprawdzić co to jest.
Swoją drogo ciekawe co to mogło być? Gdyby coś kapało/ściekło to chyba tylko z wyciągu, bo tylko on w osi.
Nie wiem czy oni to przyjmą. Nie wiem jak to wygląda w GB. Zachowaj maile z zaleceniami wytarcia tego płynu.
Generalnie niemiła sprawa :? W razie co napisz im, że tematy by poruszony na największym forum astronomicznym w Polsce i jest spory niesmak co do firmy OO :wink: Pytanie tylko czy ktoś w ogóle od nas kiedyś coś u nich brał. Każdy bierze połowę tańsze GSO czy Syntę :D
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostWaty | 16 Lis 2018, 16:55

Po mailu z informacją, że odstępuję od umowy dostalem info, że jednak wyślą nowe lustro. Napisałem im, żeby tego nie robili bo zwracam teleskop i w ogóle zawinięcie lustra w szmatkę nie zapewni wg mnie, że jego powierzchnia nie ucierpi w transporcie (zwłaszcza, że chyba wysłali to zwykłą pocztą...) a nie chcę być posądzany o uszkodzenie kolejnego. I tak podobno to zrobili.

Ale insynuacje się nie kończą: "I wouldn't like to suggest that when the new flat arrived the returned flat would go missing on the way back to us, because of the condition it is in."

Ale sami sobie kuriera nie chcą zorganizować, żeby to lustrp zabrał. Dziwni ludzie...
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

Postdark | 19 Lis 2018, 06:20

Waty napisał(a):
dark napisał(a):
Monkin napisał(a):To kupa forsy. Zapłaciłeś za pełnosprawny sprzęt. Ja bym reklamował i to na ich koszt bo to wynika z przepisów UE. Nie daj się zbyć byle czym. Żądaj wymiany na ich koszt.

Bo to Orion który przyjechał z fabryki Synty w CHRL i poza nieco bardziej szczegółową kontrolą jakości (jak widać nie dokońca) niczym się od SW nie różni a z kieszeni ucieka sporo.


Co masz na myśli?

Porównaj sobie teleskopy Orion ED vs SW choćby 80/600 a zrozumiesz.
To tak jak słynny Intes którym to wielu kolegów zachwyca się a robił tańsze wersje na ruskiej optyce :wink:
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1743
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostKrzysztof_P | 19 Lis 2018, 09:03

dark napisał(a):
Waty napisał(a):
dark napisał(a):
Monkin napisał(a):To kupa forsy. Zapłaciłeś za pełnosprawny sprzęt. Ja bym reklamował i to na ich koszt bo to wynika z przepisów UE. Nie daj się zbyć byle czym. Żądaj wymiany na ich koszt.

Bo to Orion który przyjechał z fabryki Synty w CHRL i poza nieco bardziej szczegółową kontrolą jakości (jak widać nie dokońca) niczym się od SW nie różni a z kieszeni ucieka sporo.


Co masz na myśli?

Porównaj sobie teleskopy Orion ED vs SW choćby 80/600 a zrozumiesz.
To tak jak słynny Intes którym to wielu kolegów zachwyca się a robił tańsze wersje na ruskiej optyce :wink:


Cześć.

A jakie są te tańsze wersje na Optyce Intesa z miłą chęcią się dowiem. Był STF MIRAGE jako MK na optyce Intesa w Stellar Optical USA też były Maki na optyce Intesa i co jeszcze? Pierwsze słyszę aby optyka Intesa była jeszcze w jakichś innych sprzętach.Intes to nie TAL z Nowosybirska , który zresztą chyba też nie pakował swojej optyki pod innym logo. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdark | 19 Lis 2018, 13:59

Krzysztof! Czy ty zrozumiałeś co napisałem?
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1743
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostWaty | 19 Lis 2018, 15:59

Nie bardzo rozumiem co ma Intes czy Orion do Orion Optics UK. Bylem przekonany, że to produkcja brytyjska i nadal tak myślę. Choć jeśli chodzi o jakość wykonania i standardy obsługi to sądzę, że Chinczycy robią obie rzeczy lepiej.

Powiedzcie mi jeszczę proszę czy lustro główne powinno być osadzone centralnie w tubie czy nie ma to znaczenia o ile jestem w stanie tak ustawić pająka i lustro wtórne, że widzę w kolimatorze całe lustro główne?
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostOrzech | 19 Lis 2018, 16:08

Powinno być centralnie choć można tak zrobić kolimację, że obrazy będą. Jak rozumiem teleskop zostaje?
To na pewno produkcja brytyjska? Chińczycy Synty lepiej składają :?
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostKrzysztof_P | 19 Lis 2018, 16:24

dark napisał(a):Krzysztof! Czy ty zrozumiałeś co napisałem?


Cześć.

Tańsze wersje na Ruskiej Optyce brandowane Intes Micro? Jak spełniały kryteria i tak było to nie mam nic przeciwko , Maki Intesa najsłabsze to około 1/6L całego układu na wyjściu a nie pojedynczego lustra i jeszcze bez wyniku tylko deklarowane jak w chińskich czy Taiwańskich wyrobach. Intes mógł wypuszczać jakieś Teleskopy na Ruskiej Optyce z innej fabryki , ale jakością na pewno musiały być odpowiednio dobre , gdyż to była zacna firma i bubli tam nie tolerowano tak samo jak np. w Vixen Optics Japan.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostWaty | 21 Lis 2018, 13:04

Orzech napisał(a):Powinno być centralnie choć można tak zrobić kolimację, że obrazy będą. Jak rozumiem teleskop zostaje?
To na pewno produkcja brytyjska? Chińczycy Synty lepiej składają :?


Ok bo centralnie nie jest ale jeśli nie musi to mogę z tym ewentualnie żyć. Zgadzam się, że Synty są zrobione bardziej starannie przynajmniej te, które miałem okazję obejrzeć w sklepie. I ogólnie Chińczycy wiele rzeczy robią lepiej niż niekiedy się wydaje. Może ludzie z OO chcieli, żeby było widać, że to ręczna robota a nie jakaś równo zrobiona masówka i stąd te wszystkie "smaczki"...

Żeby spojrzeć na to z ich punktu widzenia przytoczę jeszcze jeden cytat: "I only wish you could accept the new flat when it arrives to use your beautiful telescope and appreciate the workmanship that went into building this telescope for you."

Wzruszające prawda? Ochłonąłem i postanowiłem zaczekać na lustro, rzekomo wysłane w zeszly wtorek. Do dziś go nie otrzymałem. Także pytanie czy teleskop zostaje jest wciąż otwarte...
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostWaty | 24 Lis 2018, 11:53

Napisałem do OO, że czekam już 8 dni a lustro nie dotarło, że pojechałem specjalnie na pocztę sprawdzić, czy coś u nich nie zalega i że dłużej czekać nie mogę, bo mi minie 14 dni na odesłanie a nie zgodzili się na wydłużenie tego terminu.

Odpisali, że "wycofali" wysyłkę tego lustra.

Nie wiem czy okłamali mnie w celu przekroczenia 14 dniowego terminu na odesłanie. W każdym razie po dotychczasowych doświadczeniach z tą firmą nawet mnie to specjalnie nie zdziwiło.

Nie do wiary w jaki sposób ktoś jest w stanie rujnować wizerunek swojej własnej firmy.

Kłamią, insynuują, nie dotrzymują terminów i robią fuszerkę. Krótko mówiąc radzę unikać Orion Optics UK i ich produkty szerokim łukiem.

Nawiasem mówiąc już sprzedawca w jednym z polskich sklepów sugerował mi, że oszukują na sprawności układu luster dając kiepskiej jakości wtórne ale oczywiście teorie spiskowe zazwyczaj ignoruję.

No nic człowiek uczy się na błędach i niestety często na własnych.

Teleskop oczywiście odesłałem i czekam teraz na zwrot pieniędzy.
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostOrzech | 24 Lis 2018, 12:28

Załóż na polskich forach astro temat o nich. Niech ludzie wiedzą co i jak. Chyba na każdym z nich są opisywane sklepy w odpowiednich działach.
Oczywiście napisz to do OO UK i powiedz, że starannie opiszesz sytuację, również jej zakończenie - jakie by nie było.
Cóż napisać więcej. Oby się to dobrze dla Ciebie skończyło. Najlepiej zwrotem gotówki, którą przeznaczyłbym na kupno 8" od GSO od jakiegoś sklepu od nas. Oczywiście po upezednim zapytaniu czy teleskop jest skolimowany, itp.
Na 98% Astrokrak wysyła skolimowane ale jak coś, dopytaj.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostKrzysztof_P | 24 Lis 2018, 19:42

Cześć.

Tak jest w istocie , każdy teleskop który wychodzi z AK jest kolimowany przed wysyłką i sprawdzany , dość często bywam u Janusza we firmie i Astrokrak zajmuje się tym tematem systematycznie bez względu na to kto zamawia czy kupuje dany instrument.
Pod tym względem Firma AK jest najbardziej wiarygodnym dystrybutorem sprzętu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostWaty | 24 Lis 2018, 22:53

Orzech napisał(a):Oczywiście po upezednim zapytaniu czy teleskop jest skolimowany, itp.
Na 98% Astrokrak wysyła skolimowane ale jak coś, dopytaj.


Krzysztof_P napisał(a):Cześć.
Tak jest w istocie , każdy teleskop który wychodzi z AK jest kolimowany przed wysyłką i sprawdzany , dość często bywam u Janusza we firmie i Astrokrak zajmuje się tym tematem systematycznie bez względu na to kto zamawia czy kupuje dany instrument.
Pod tym względem Firma AK jest najbardziej wiarygodnym dystrybutorem sprzętu.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Dobrze wiedzieć, że jest miejsce, gdzie można się zwrócić z prośbą o sprawdzenie i rzetelną weryfikację stanu optyki.

Generalnie tego OO myślę, że udało mi się skolimować. LW, jak już mnie poinstruowano w tym wątku i na pw jak regulować pająka to udało mi się skolimować może w 15-20 min z użyciem kolimatora koncentrycznego. LG to max 5 min. I ogólnie jak już wiem jak to się robi to sądzę, że za drugim razem byłbym w stanie zrobić to co najmniej o połowę szybciej.

Wyobrażam sobie, że w transporcie LG może się rozkolimować ale LW było ewidentnie po pierwsze nie w osi tubusu a po drugie zbyt płytko w tubusie. Choćby nie wiem jak rzucano paczką to nie ma szans aby takie coś mogło być efektem transportu.

Tak czy owak głównym problemem było uwalenie LW jakimś olejem, sądzę, że z puszki ze sprężonym powietrzem użytym do przedmuchania lustra przed wysyłką. Nie wykluczone, że takie LW gdzieś leżą u nich i się kurzą lub faktycznie pochodzą z jakichś zwrotów.

Na LG tez były jakieś ryski i smugi ale wg. opisu na ich stronie to normalne:

"If there are a few sleeks or scratches on the optics’ surface they in no way effect the performance of the lens or mirror either visually or photographically and cannot be considered as an acceptable reason for any complaint. Small pits are occasionally visible due to processing in the polishing and figuring process, these again cannot be accepted as reason for complaint. We endeavour to have blemish free surfaces but cannot guarantee such. Accordingly, we have set our cosmetic surface finish at a high standard production tolerance as is practical. We apply an optics industry standard to our surfaces of 80/50 scratch dig which is a measure of an acceptable level of surface blemishes per optic is acceptable."

Jedną z nich nawet udało mi się sfotografować, choć nie było to łatwe no i o to już się nawet nie czepiałem:
Wybór okularu - kilka pytań: scratch_primary.jpg
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostKrzysztof_P | 25 Lis 2018, 17:49

Cześć.

Ryskami bym się nie przejmował , gdyż w praktyce nie maja wpływu na dawane obrazy , jedynie wywołują jakiś tam dyskomfort u przeczulonych właścicieli sprzętów. Ważne aby optyka była dobra pod względem figury , powłoki masz na pewno bardzo dobre co przełoży się na ładne i kontrastowe obrazy z wysoką sprawnością.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostWaty | 27 Lis 2018, 22:51

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Ryskami bym się nie przejmował , gdyż w praktyce nie maja wpływu na dawane obrazy , jedynie wywołują jakiś tam dyskomfort u przeczulonych właścicieli sprzętów. Ważne aby optyka była dobra pod względem figury , powłoki masz na pewno bardzo dobre co przełoży się na ładne i kontrastowe obrazy z wysoką sprawnością.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Nie wiem czy ich powłoki faktycznie są dobre i jak to jest z tą sprawnością.

Dokopałem się do takiego kwiatka: http://interferometrie.blogspot.com/201 ... story.html

W bardzo krótkim i streszczeniu:
OO wystawiło raport na Strehl = 0,992 gdy faktyczny był... 0,3.
Klient odesłał lustro, odmówili zwrotu kasy, i stwierdzili, że dostali uszkodzone lustro z winy klienta.
Sprawa skończyła się w sądzie i pomimo przegranej OO wciąż nie chcieli oddać pieniędzy. Skończyło się komornikiem.

I jeszcze jedna historia gdzie można zobaczyć jakie "wspaniałe" są te ich powłoki Hilux: http://interferometrie.blogspot.com/201 ... ewton.html

Ogólnie wychodzi na to, że to oszuści jakich mało i wciskają ludziom szajs. Bardzo żałuję, że nie doczytałem się do tego wszystkiego przed zamówieniem i obawiam się czy oddadzą mi pieniądze.

Może przynajmniej ktoś skorzysta na moim doświadczeniu i dzięki temu uniknie problemów.
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostKrzysztof z Bagien | 27 Lis 2018, 23:27

Waty napisał(a):Dokopałem się do takiego kwiatka: http://interferometrie.blogspot.com/201 ... story.html

W bardzo krótkim i streszczeniu:
OO wystawiło raport na Strehl = 0,992 gdy faktyczny był... 0,3.


Korekta: gość tam podaje Strehla w procentach. Wg OO było 99,2%, a jemu z badań wyszło 0,3%. Czyli - zapisując w postaci ułamka dziesiętnego - 0,003! Generalnie to szyba w oknie jest pewnie dokładniej wykonana :lol:
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

Postlolak89 | 27 Lis 2018, 23:45

Trzymam kciuki za pozytywne zakończenie.
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 28 Lis 2018, 03:47

Cześć.

Powiem wam szczerze że to co linkujecie i piszecie jest załamujące , więc zatem gdzie w Europie i kto wykonuje bardzo dobrze optykę i nakłada bardzo dobre warstwy z odpowiednim wsp. odbicia jak nie w OO UK. Są jeszcze Niemcy APM , chyba można na nich liczyć , choć pakują lustra OO UK do swoich co po niektórych maszynek typu Newton 200mm F6 , itp. W USA znam parę firm i chyba będę musiał tam kupować , ale trzeba się liczyć z cłem i kosztami przesyłki , itp.Co nie wychodzi tak korzystnie jak by się wydawało.Normalnie te sprawy schodzą na psy , to przygnębiające. Chyba trzeba będzie szukać perełek na zachodnich giełdach i słono za nie płacić , gdyż masowa produkcja jak widać w Chinach i na Taiwanie skutecznie eliminuje większość dobrych z renomą firm , które chyba nie wytrzymują konkurencji.Wiem z praktyki jak dobre ostre obrazy Planet widziałem w centrum pola widzenia ze starych nieraz np. SCT made in USA a aktualne chińskie SCT-ki są powiedzmy w większości przeciętne pod tym względem.Nie były to obrazy jak z dobrego Maka , ale naprawdę bardzo przyzwoite.SCT Ultima Japan Celestrona na warstwach co prawda słabszych Star Bright , ale ostrość obrazu widocznie była lepsza od co po niektórych nowych wydań z warstwami XLT jakie miałem okazję sprawdzać w praktyce.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 28 Lis 2018, 14:45

Strzeżonego Pan Bóg strzeże.
Z OO miałem kiedyś lustro wtórne 50mm, na wszelki wypadek nabyłem też zwykłe GSO „z półki”. Po pomiarach okazało się że OO do golenia nawet się nie nadaje i wylądowało w śmietniku a GSO natomiast było OK.
W OO pokrywałem też lustro paraboliczne do mojego mini niutka. Powłoka hilux, materiał własny, szlif Pan Stefan. Lustro wyszło piękne.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 28 Lis 2018, 15:17

Cześć.

Warstwy z OO UK będą na pewno wyśmienite , pozostaje zatem schemat jaki myślę jest najbardziej korzystny , kupić dobry blank czy materiał na LW zamówić optykę u Pana Stefana i naparować ją w OO UK , ewentualnie w Krakowie warstwami około 94%-95% z pełnym zabezpieczeniem.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 29 Lis 2018, 15:28

Dla mnie to mala reklama... :lol:

Osobiście wolałbym dobrego sprawdzonego Japończyka : składanego ,naparowanego i sprawdzonego przez te sama firmę...
W Polsce raczej nie ma tak dokladnych urządzeń do sprawdzenia lustra...a na nożu Focul/ jest dość prehistorycznym urządzeniem/ pomiary są dość ograniczone zwłaszcza po przekroczeniu średniej- wysokiej jakości lustra :lol:

Walnąć Mewlonika i mieć wszystko za jednym zamachem :mrgreen:




J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 30 Lis 2018, 09:04

Jacku.Gdzie kupisz dużego Japończyka jak nie w USA czy na zachodnich giełdach i zapłacisz krocie.W kraju nie trafisz , bardzo wątpliwe. Nie mam na myśli maleństw typu 120-150mm tylko optykę lub Teleskop , przynajmniej średniej wielkości Newtona.Mewlona bym nie kupił za te pieniądze , gdyż to Cassegrain Dalla najprostszy optycznie do wykonania i moim zdaniem nie wart tej ceny zakupu , wolę dobrego Maka , który ma wszystkie parametry lepsze niż DK.Jak DK to przynajmniej 10" i lepiej zbudować niż kupować.To moje zdanie , niekoniecznie musi być poparte.Hej. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 30 Lis 2018, 09:57

Krzysztofie a ile kosztuje napylenie lustra w UK i w Polsce? czyż nie również krocie ?

skoro stać cie na wysyłanie i eksperymenty to dla mnie lepiej kupić używkę Mewlona i mieć pewność i gwarancje.
Wątpię ,czy uda się w Polsce zrobić tak dokładne lustro jak Mewlon pomijać fakt ,ze to prosty Casegrain (Lustro przekraczające 1/20L) na nożu F. takiej dokładności już nie sprawdzisz :mrgreen:
Wykonanie Mewlona to pierwsza klasa,mechanik,tuba ,etc., nie widziałem mechaniki Maka-a ale skoro twierdzisz ,ze jest dobre bo wierze na słowo... Maki to planeciarski sprzęt , który z pewnością ma swoje mocne strony.




J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat