Wybór okularu - kilka pytań

PostWaty | 16 Sie 2018, 22:57

Cześć, jestem tu nowy. Nie tylko na tym forum ale ogólnie w temacie obserwacji nieba przy pomocy czegoś więcej niż własne oczy.

Niedawno zamówiłem mój pierwszy teleskop, także ten etap mam już szczęśliwie za sobą. Będzie to 10" tzw. newton na tzw. dobsonie - VX10 od Orion Optics. Czyli 250 mm średnicy, ogniskowa 1200mm, światłosiła f4.8.

Obecnie moim problemem pierwszego świata jest wybór okularów do tegoż teleskopu.

Od dwóch dni sporą część niewielkiej ilości wolnego czasu poświęcam na czytanie forów polskich i anglojęzycznych w tym temacie. Na część nurtujących mnie pytań znalazłem już odpowiedzi, na pozostałe pewnie mógłbym znaleźć poświęcając na to jeszcze trochę czasu. Ale zamiast czytać o sprzęcie wolałbym poczytać coś na temat obiektów jakie przyjdzie mi, mam nadzieję, obserwować. No i od czego jest forum...

Proszę zatem o pomoc i wskazówki w wyborze sprzętu, co ułatwi mi wybór i oszczędzi czasu. Za co z góry dziękuję osobom, które zechcą bezinteresownie podzielić się swą wiedzą i doświadczeniem.

Tak wiem już, że wybór okularów to sprawa indywidualna, "pojedź na zlot i sobie popatrz" itd. Taki jest ogólnie wydźwięk większości wypowiedzi jakie przeczytałem. Powiedzmy, że nie mam opcji pojechania na zlot a nawet jeśli, to patrzenie przez okulary kilka minut i tak nie wiele mi pomoże a wręcz może wprowadzić w błąd (np. zachwycę się szerokim polem a wygoda obserwacji przejdzie bokiem). Wydaje mi się, że muszę coś kupić, wypróbować na spokojnie i dopiero potem będę mógł decydować. Ale dobrze by było kupić od razu mniej więcej trafnie.

Zamiast kolejnego wpisu typu jaki okular kupić mam kilka praktycznych i technicznych pytań:
1. Czy jest jakaś zależność pomiędzy widzeniem całego 100 stopniowego pola w TV Ethosach a np. wiekiem (czyli max. wielkością źrenicy)? Albo czymś innym zdefiniowanym? Niektórzy użytkownicy tych prestiżowych okularów podobno widzą w nich całe pole. Jest tu ktoś taki?
2. Czy mój przyszły teleskop udźwignie Ethosa/Delosa z Powermatem 2 cale i ewentualnie dodatkowo korektorem komy?
3. Czy ten korektor komy faktycznie będzie mi potrzebny przy f4.8 i Ethosie?
4. Czytałem gdzieś, że np. ethos 6mm nie ostrzy w każdym wyciągu (a konkretnie może być problem w krótkich wyciągach). Czy wyciągu ACU-2S będzie ostrzył? Jeśli nie to czego/jakiego przedłużacza będę potrzebował?
5. Zakładając, że mogę na początek pozwolić sobie na jeden okular, jaki powinienem wybrać (bądź o jakiej ogniskowej), aby cieszyć się na początek najciekawszymi, nie za bardzo wymagającymi, jesiennymi i zimowymi obiektami głębokiego nieba? Przy okazji co polecacie? Mieszkam na wsi kilka km od 50tys. miasta (południowy wschód).
6. Czy jest to duże faux pas kupić kilka okularów, wypróbować je, wybrać jeden a resztę odesłać? Czy jest taka praktyka? Co na to właściciele sklepów? Wydaje mi się to trochę nie fair (sam nie chciałbym kupić takich okularów jako nowych) ale może tak się robi i nie ma w tym niczego złego a kupując nowe dostanę właśnie takie? To by mi częściowo rozwiązało problem ale mam dylemat moralny...

Pozdrawiam!
Grzesiek
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

Postkurp | 17 Sie 2018, 18:19

Cześć. Es 14mm 82*
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postmidimariusz | 17 Sie 2018, 18:32

Popieram
ES 14.. 82 stopnie będzie bardzo dobry.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

PostWaty | 17 Sie 2018, 22:03

Dzięki panowie za uważne przeczytanie mojego wpisu i precyzyjne odniesienie się do zawartych w nim pytań! :wink:
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

Postwojt0000 | 17 Sie 2018, 22:47

Kolega celuje w Ethosy a wy mu polecacie esa za 1/5 ceny ;)
1.Wiek wpływa na wielkość źrenicy (starsze oko nie otworzy się do 7mm) natomiast źrenica nie wpływa na odbiór pola.
2.Wyciąg wygląda na solidny więc powinien dać radę (na forum większość użytkowników ma GSO lub SW więc o Orionach mało kto coś pewnie może napisać).
3. Nie mam doświadczenia z korektorem ale wymaga on precyzyjnego ustawienia względem okularu (pierścienie dystansowe) co jest troche kłopotliwe.
4. W razie czego jakiś extender załatwi sprawę ale krótkie okulary raczej zawsze ostrzą, problem bywa z długimi.
5. Ogniskowa 13-17mm bedzie najbardziej użyteczna.
6. Możesz próbować ale okular musi być w stanie bez skazy a o to trudno :) No i trzeba trafić z pogodą ;) Lepiej kupić na giełdzie i odsprzedać w razie czego bez dużej straty. To zdecydowanie lepsza praktyka zważywszy że nie raz sklep musi sprzęt specjalnie dla Ciebie sprowadzić.
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

PostWaty | 18 Sie 2018, 12:55

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, nawet te częściowe (bo w końcu polecenie konkretnego okularu to też odpowiedź na jedno z pytań) :). W sumie wszyscy sugerujecie ogniskową w okolicy 14mm więc od takiej zacznę :)

W między czasie pan z Orion Optics też udzielił mi odpowiedzi na pytania 2, 3 i 4. Jeśli one kogoś też interesują to proszę:
Ad 2. Nie powinno być problemu z udźwignięciem całego kompletu.
Ad 3. Poleca najpierw sprawdzić bez i być może będę zaskoczony. Rozumiem to jako sugestię, że z tą komą nie jest tak źle.
Ad 4. Będzie ostrzył.
Co do reszty to go nie pytałem.

Jeśli chodzi o celowanie w Ethosy to nie koniecznie. Po kolejnej serii przemyśleń doszedłem do wniosku, że nowe są za drogie i już lepiej tą kasę przeznaczyć kiedyś np na jakiś refraktor albo montaż z prowadzeniem.
A używane niestety nie pojawiają się zbyt często z tego co zdążyłem się zorientować. A jeszcze utrafić taki w najbardziej cenionych ogniskowych 13 czy 21 to pewnie graniczy z cudem. Jak ktoś już taki ma to pewnie nie prędko będzie chciał się pozbyć...
Delosy są już bardziej akceptowalne cenowo. Natomiast ostatnio czytałem trochę o Delitach. Kosztują ok 1200-1300 za sztukę a podobno optycznie są rewelacyjne. W dodatku są najnowszą konstrukcją, są stosunkowo małe i lekkie. Pole 62 nie jest może szałowe ale nie można mieć wszystkiego. Zakładam, że ujdzie w tłoku.

Przyjrzę się jeszcze ESom. Na papierze wyglądają bardzo dobrze a cenowo wręcz rewelacyjnie. Dzięki za zwrócenie na nie mojej uwagi!

Ad 6. Ciekaw jestem co na to sprzedawcy. Pewnie nie pochwalają takiego procederu. Z drugiej strony jak dostają zwrot to czy informują nowego klienta, że kupiony towar pochodzi ze zwrotu? Co do zachowania stanu bez skazy to jestem spokojny. Ze sprzętem obchodzę się jak z jajkiem :)
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostJanusz_P. | 18 Sie 2018, 15:25

Pytanie 2 i 3: Barlow, korektor i ciężki okular to będzie przegięcie pały dla tego wyciągu :shock: lepiej kompletuj po kolei Ethosy z korektorem komy Paracor a będziesz miał gwiazdki ostre do bólu do samej krawędzi pola widzenia :arrow: :idea:
Pytanie 6: Nie jest to dobra praktyka bo jak sam piszesz też nie chciałbyś dostać po kimś takich okularów ze zwrotu, jest to nieetyczne i nie lubiane przez sprzedawców bo zabiera czas, podnosi ciśnienie i tracisz wiarygodność jako Klient, po kilku takich numerach sklepy nie obsługują takich pożyczalskich mówiąc Im że towaru niema lub że nie są już obsługiwani z powodu notorycznych zwrotów :arrow: :wink: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostWaty | 18 Sie 2018, 19:57

No też mi się wydaje, że z tym udźwigiem to trochę zbyt piękne żeby było prawdziwe... Chciałbym zrobić tak jak mówisz ale podejrzewam, że to już zbyt drogi biznes jak dla mnie. No nic pomyślę jeszcze. Rezygnacja z Ethosów wydaje mi się najsensowniejsza bo drastycznie redukuje koszty. Nie tylko okularu ale też nie trzeba wtedy paracora. A Delity z tego co czytam świetnie nadają się do bino gdyby kiedyś naszła mnie na to ochota... Tylko czy pole 62 stopnie jest wystarczające w dobsonie bez śledzenia?

W każdym razie jeśli będę kupował to nie będę się bawił w testowanie i odsyłanie. Zgadzam się, że robienie tego z premedytacją nie jest etyczne. Jednocześnie liczę na szczerość gdy zapytam czy okular, który kupuję jest nie śmigany :)
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

Postkylob | 19 Sie 2018, 14:02

Kupowanie i zwracanie notoryczne to jednak zupełnie inna sytuacja od zakupu jednorazowego lub gdy zrobisz to np dwa razy.... Cywilizowany sklep nie zrobi Ci żadnych problemów. To nie są przedmioty ze ściśle określonymi normami i cechami współpracy w różnych światłosiłach i konstrukcjach teleskopów a tak naprawdę jedynym sposobem sprawdzenia jest przetestowanie ich w praktyce. Nie jest żadnym nietaktem z Twojej strony gdy chcesz sprawdzić osobiście co naprawdę kupujesz za duże przecież pieniądze. Na stronach sklepów to nawet plossle dają super ostre i kontrastowe obrazy w całym polu.... Rzeczywistość jednak nie jest taka "jednolita". Ty oczywiście zachowaj się również cywilizowanie i zwróć okulary najlepiej po uprzednim umówieniu ze sprzedawcą w stanie niezmienionym..... Okulary to zlepek szkła i metalu i ich przetestowanie nie umniejszy ich statusu jako nadal nowych. Chcesz płacić po 3k za okular bez przetestowania ich w praktyce?........ :lol: .... A co w przypadku rozczarowania?...... Odsprzedaż na giełdzie astromaniaka za 50% ceny? :lol: ..........Niewiarygodne podejście do sprawy......
 
Posty: 318
Rejestracja: 06 Cze 2010, 11:40

 

PostWaty | 19 Sie 2018, 14:41

Nie do końca tak. Miałem raczej na myśli, że nie będę kupował np. 4 różnych okularów z zamiarem odesłania 3. Po prostu zrobię przemyślany zakup w dobrej wierze i z zamiarem zatrzymania szkła. Ale jeśli po sprawdzeniu okaże się, że coś jest nie tak, obiektyw nie współpracuje z teleskopem, nie ostrzy czy wręcz ma wady albo ślady użytkowania itp. to nie będę miał oporów z odesłaniem go.
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

Postbronek | 19 Sie 2018, 14:58

Na początek nie kupowałbym korektora komy. Może w ogóle nie będzie Ci potrzebny. Po prostu zaakceptujesz komę i tyle. Ja kupiłbym na początek dwa okulary. Jak Cię stać na Ethosy to 8mm i 21mm. Ja mam William Optics XWA 9mm i 20mm (Może 5% gorsze ale trzy! razy tańsze). To to samo co Lunt XWA, TS XWA, Skywatcher Miriad i jeszcze kilka innych klonów.Potem dokupisz co jeszcze będziesz chciał jak już nabierzesz doświadczenia.

Cytat:
"Powiedzmy, że nie mam opcji pojechania na zlot a nawet jeśli, to patrzenie przez okulary kilka minut i tak nie wiele mi pomoże a wręcz może wprowadzić w błąd (np. zachwycę się szerokim polem a wygoda obserwacji przejdzie bokiem)."

Nie wierz w to co piszesz. Po kilkanaście sekund z każdym okularem wystarczy i już wiesz co chcesz. Organoleptyka jest po prostu NIEZASTĄPIONA! Oszczędziło mi to wiele zachodu i pieniędzy.

Pozdrawiam,
Romek
T: Sumerian Optics Altair 350/1600, Celestron SCT 203/2032 EdgeHD, WO Megrez 102/714 ED, WO GT81.
M: Sky-Watcher AZ-EQ6
 
Posty: 124
Rejestracja: 20 Cze 2016, 20:58
Miejscowość: Atlantyda

 

PostWaty | 19 Sie 2018, 22:54

Na zlot tak czy owak się nie wybieram w najbliższym czasie.

Znów trochę posiedziałem i poczytałem o okularach, wielkości źrenicy najlepszej do obserwacji różnych obiektów (m.in. bardzo pomocny wpis Janusza: viewtopic.php?t=1036)

Na tej podstawie zaplanowałem sobie następujący, 3-elementowty set w oparciu o Delosy (myślę że optymalny stosunek ceny do pola, wygody użytkowania - duże ER, dobra optyka i ogólnie jakości):
Wybór okularu - kilka pytań: obiektywy.png
Wariant 1


Na rysunku widać źrenice i powiększenia dla każdego szkła.

Zamiast 17 delosa w grę wchodzi w grę WO XWA 20. Tylko nie wiem jak z jego ergonomią - różnie piszą. Lunty (które podobno są wygodniejsze) niestety chyba już się pokończyły...

Co myślicie o takim zestawie? Jest dosyć uniwersalny? Co byście zmienili w ogniskowych? (ten zestaw 6-10-17 jest powiedzmy rozwojowy jeśli chodzi o barlowa x2, choć na razie go nie planuję...)

A jeśli chodzi o Lunta i jego klony - faktycznie niektóre wyglądają jak dwie krople wody ale niektóre z nich różnią się muszlami. Znów kłania się brak doświadczenia ale czy te luntopodobne (takie wąskie) są wygodniejsze of tych WOpodobnych (szerokie). Tak by wynikało z tego co czytałem. Choć pewnie powiecie, nie bez racji, że to zależy od oczodołu...
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

Postbronek | 19 Sie 2018, 23:10

Waty napisał(a):Zamiast 17 delosa w grę wchodzi w grę WO XWA 20. Tylko nie wiem jak z jego ergonomią - różnie piszą. Lunty (które podobno są wygodniejsze) niestety chyba już się pokończyły...

A jeśli chodzi o Lunta i jego klony - faktycznie niektóre wyglądają jak dwie krople wody ale niektóre z nich różnią się muszlami. Znów kłania się brak doświadczenia ale czy te luntopodobne (takie wąskie) są wygodniejsze of tych WOpodobnych (szerokie). Tak by wynikało z tego co czytałem. Choć pewnie powiecie, nie bez racji, że to zależy od oczodołu...


Różnią się tylko muszlami. Robi je ta sama fabryka w Chinach. I co mam Ci doradzić. Dla mnie muszle WO są świetne. Inni wieszają na nich psy. Z uporem maniaka... sam musisz sprawdzić. Ja bym tą 10-tke zamienił na 8mm Ethos lub 9mm WO XWA bo 100 stopni jest dla mnie warte zachodu. Okular najkrótszy nie musi być 100 stopni i tu Delos jest odpowiedni.
T: Sumerian Optics Altair 350/1600, Celestron SCT 203/2032 EdgeHD, WO Megrez 102/714 ED, WO GT81.
M: Sky-Watcher AZ-EQ6
 
Posty: 124
Rejestracja: 20 Cze 2016, 20:58
Miejscowość: Atlantyda

 

Postkk | 20 Sie 2018, 01:08

Polecam Delos z własnego doświadczenia. Okulary są bardzo dobre i bardzo komfortowe. Mogłyby być nieco mniejsze ale cóż, nie można mieć wszystkiego...
Korciły mnie kiedyś Delite ale jak sprawdziłem rozmiary i okazało się że są niewiele mniejsze to odpuściłem.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postwojt0000 | 20 Sie 2018, 07:57

Proponuje 6mm zamienić na coś w okolicach 25mm z dużym polem :) Ze względu na seeing 6mm będzie tylko leżał w pudełku ;) A długi okular z dużym polem będzie miał zawsze powodzenie. Pisze to z doświadczenia, w tym roku 6mm nie użyłem ani razu. W zeszłym może raz czy dwa. Znacznie częściej używam 7mm (14+barlow) . Oczywiście później możesz dokupić te 6mm ale nie jest to moim zdaniem ogniskowa pierwszej potrzeby ;)
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

PostWaty | 20 Sie 2018, 09:17

Hmm to może jednak 14 mm i powermatea? Będę miał 7 i 14... Z drugiej strony od 14 do 17 już nie ma przepaści więc trochę gęsto w średnich ogniskowych się zrobi... Jak ulał pasowałby wtedy ten WO 20mm. Z barlowem miałbym 7, 10, 14, 20.

A to na prawdę tak ciężko użyć powiększenie w okolicach 200x? Wydawało mi się to w miarę jeszcze lekkie. Bo np. 7mm do planet to trochę słabo a pewnie też będzie mnie korcić, żeby zerknąć sobie na Marsa np. puki jeszcze ładnie go widać...
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostJSC | 20 Sie 2018, 10:10

Nie wiem jak to jest w Newtonie 10", ale ja 200x powiększenia (akurat u mnie tez tyle daje 6mm okular) używam praktycznie przy każdych obserwacjach Księżyca i planet, a mam zaledwie... 80mm refraktorek (seeing mam raczej kiepski - jak to na Pomorzu i dodatkowo w miescie, a niebo zaświetlone). Używam go wymiennie z innymi np. 8mm, 10mm, 12mm (rzadko 15mm)... bo w ten sposób najlepiej dostrzegać szczegóły - przy różnych powiększeniach. Ostatnio np. przy obserwacjach Saturna lepiej widziałem na jego powierzchni delikatne pasmo chmur przy 200x niż przy 150x.

Nie ma jednego okularu z jedną ogniskową dobrego do planet - trzeba ich mieć przynajmniej trzy - tak jest u mnie.

Konkluzja jest taka z mojej strony, ze jak sam nie sprawdzisz, to sie nie dowiesz jakie okulary będą dla Ciebie najlepsze. Wszelkie podpowiedzi kompletnie niczego nie dadzą.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postwojt0000 | 20 Sie 2018, 12:03

Użyć można wszystko, nawet 5mm bo 10" spokojnie wytrzyma powiększenie 250x. Tutaj znowu chyba kwestia obrazu to indywidualne preferencje. Ja wole ostry obraz bez falowania w 7mm niż już lekko falujący przez to mniej ostry w 6mm. Często w 7mm widziałem więcej detalu niż w 6mm :) Do tego jak widać w stopce nie mam okularów 6 i 7mm a używam taniego barlowa vixena i mi to wystarcza :) (z 14 mam 7, a jak wkręce samą soczewkę w 8,8 to mam 6).
Bardziej chciałem zwrócić uwagę na to że newton 10" to nie jest typowo planetarny sprzęt i długi szerokokątny okular będzie bardziej potrzebny :) Natomiast rozumiem początkową fascynację dużymi powiększeniami ;)
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

PostJSC | 20 Sie 2018, 13:04

wojt0000 napisał(a):Natomiast rozumiem początkową fascynację dużymi powiększeniami ;)


Hehe... Też kiedyś tak myślałem, że duże powiększenia to domena nowicjuszy..., ale z czasem jak się nabywa większego doświadczenia, to się jednak okazuje, ze niektóre szczegóły lepiej widać w większych powiększeniach. Dlatego tak ważna jest zmiana powiększeń w czasie obserwacji.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostWaty | 20 Sie 2018, 13:12

Dzięki panowie! :)
Znalazłem nowego WO XWA 20mm w bardzo dobrej cenie 999 PLN. Wezmę go, myślę że za te pieniądze nie będę płakał nawet jak jest trochę gorszy od Ethosa za 3460 PLN...
To teraz zostaje mi dobranie dwóch pozostałych. Tak się złożyło, że znajoma może mi je kupić w USA i podrzucić za tydzień... Minus jest taki, że muszę się zdecydować dziś... Czy to otwiera jakieś nowe możliwości, na które warto zwrócić uwagę? Nikony? Są w cenie Delosów ale nie wiem czy do astro nie lepiej jednak pozostać przy TeleVue...
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

Postwojt0000 | 20 Sie 2018, 13:16

Jasne zgodze się, tylko muszą być odpowiednie warunki :)
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

PostJSC | 20 Sie 2018, 13:52

Waty napisał(a):Dzięki panowie! :)
Znalazłem nowego WO XWA 20mm w bardzo dobrej cenie 999 PLN. Wezmę go, myślę że za te pieniądze nie będę płakał nawet jak jest trochę gorszy od Ethosa za 3460 PLN...
To teraz zostaje mi dobranie dwóch pozostałych. Tak się złożyło, że znajoma może mi je kupić w USA i podrzucić za tydzień... Minus jest taki, że muszę się zdecydować dziś... Czy to otwiera jakieś nowe możliwości, na które warto zwrócić uwagę? Nikony? Są w cenie Delosów ale nie wiem czy do astro nie lepiej jednak pozostać przy TeleVue...


Szkoda zmarnować taką okazję - trzeba cos wybrać :D ...
Tam mają przede wszystkim rewię klasycznych okularów: Brandony, RKE, Plossle TV..., ale to chyba nie do 10" Dobsa. Niemniej jednak na Delosach chyba też kilka stówek uszczkniesz (?)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postlolak89 | 20 Sie 2018, 13:57

Ja bym brał tego XO XWA 20 mm a żeby nie było mu smutno samemu w walizce leżeć to jeszcze braciszka XO XWA 9 mm :) Do 10" okulary jak znalazł, czytałem same superlatywy o nich.
lolak89
 

PostWaty | 20 Sie 2018, 23:29

Dobra wziąłem WO XWA 20mm. A z USA, o ile wszystko się uda, będzie Delos 12 mm i Powermate x2. To da mniej więcej taki zestaw powiększeń/źrenic na początek.

Wybór okularu - kilka pytań: astronomy_tools_fov.png


Jak widać jest jeszcze trochę luk w tym zestawie ale na początek musi mi starczyć a potem się zobaczy.

Serdeczne dzięki wszystkim za pomoc i podzielenie się swoimi doświadczeniami!

---

Na koniec jeszcze kilka przemyśleń w kontekście uwagi dodanej przez wojt0000 na początku tego wątku.

wojt0000 napisał(a):2.Wyciąg wygląda na solidny więc powinien dać radę (na forum większość użytkowników ma GSO lub SW więc o Orionach mało kto coś pewnie może napisać).


Też mam wrażenie, że większość newtonów u nas (a pewnie i na świecie) to GSO lub SW. Ewentualnie na forum trafiają się Meade (choć to też GSO?) i sporadycznie z coś innego.
Sam jak wybierałem teleskop to przechodziłem drogę od GSO i Synty do Meade i z powrotem. GSO i Synty niedostępne (wtedy to jeszcze miała być tuba 12") a Meade w dwóch sklepach mi odradzano. Może nie bezpośrednio, ale że primo to to samo co GSO tylko droższe i secundo że problemy z serwisem czy coś...
Synta i GSO wizualnie bardzo mi się NIE podobały; Meade (wg mnie) ładniejszy ale ażurowa konstrukcja tuby mi nie odpowiada. Ale wychodziłem z założenia, że taki jest wybór, tak muszą te teleskopy wyglądać i trzeba coś z tego wybrać. W końcu ważniejsze jest to co zobaczę przez okular a w nocy i tak nie będę widział teleskopu.

Reasumując: myślę, że fakt iż większość użytkowników teleskopów w Polsce ma teleskopy z wyżej wymienionych firm wynika nie tylko z ich niższej ceny (choć Meade wcale jakoś bardzo tani nie jest...). Mam wrażenie, że wielu ludzi używa drogich lub bardzo drogich okularów. Jeden taki ethos kosztuje niekiedy więcej niż cały teleskop GSO/SW do 12 cali włącznie. Więc nie chodzi tu tylko o kasę. Wg mnie to słaba dostępność innych marek i jeszcze bardziej brak świadomości u początkujących (jak ja), gdzie i jak łatwo zamówić teleskop bezpośrednio u producenta. A wystarczy wejść na stronę i sobie skonfigurować sprzęt. Względnie napisać maila z informacją co się chce. I już.
Więc zamiast wymarzonego przeze mnie w pewnym momencie 12 calowego Meade w tej samej cenie można mieć 10 calowego Oriona. Tubus aluminiowy, mocowanie lustra i wyciąg wyglądają solidnie. W dodatku zamawiając bezpośrednio można go sobie dowolnie skonfigurować i upgradować lustra do np 1/10 PV. Co z tego, że kupi się choćby najlepszy okular jak lustro będzie słabszym elementem całego systemu? Nie wiem tylko jak będzie pracował ten ażurowy dobson... Z minusów teleskopu na zamówienie to oczywiście cena. Choć jak się weźmie pod uwagę materiały, jakość lustra i podzespołów to ta różnica wydaje się bardziej akceptowalna. Po drugie czas oczekiwania - kilka tygodni. Choć na statek z GSO/Syntami musiałbym czekać niemal tyle samo.

Żeby nie było nikt mi nie płaci za promowanie Orion Optisc ani żadnej innej marki (szkoda). Piszę to żeby zwiększyć świadomość i umożliwić szerszy wybór ludziom takim jak ja - błądzącym w lawinie SW/GSO przysłaniającej alternatywne możliwości.

Jak już zakończę proces zakupu to tu albo w osobnym wątku opiszę swoje doświadczenia. Na razie wszystko wygląda ok, kontakt miły i na bieżąco odpowiadają na każde pytanie. Jednakowoż nie ma co chwalić dnia przed zachodem (a nocy przed wschodem) więc na finalną ocenę przyjdzie poczekać mniej więcej do końca września...

Pozdrawiam!
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostWaty | 22 Sie 2018, 16:04

Dziś dojechał do mnie okular WO XWA 20mm. Nie zdawałem sobie sprawy jaki jest wielki... Chyba zbyt optymistycznie zakładałem, że będę mógł go "zbarlożyć" powermatem.
Tak czy owak sprawia bardzo solidne wrażenie a muszla oczna dobrze pasuje do mojego oczodołu :)
Na tę chwilę nic więcej nie mogę powiedzieć bo nie mam jeszcze teleskopu... Może jest tu ktoś z okolic Małego Trójmiasta Kaszubskiego kto chciałby ze mną przetestować ten okular? :)
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat