Montaż EQ5.

PostPjoter | 29 Sie 2018, 16:11

Witajcie. Jestem kompletnym amatorem nie licząc ostatnich prób strzelania fotki Drogi Mlecznej (z miernym wynikiem ze względu na księżyc i ograniczony czas). Chciałbym robić zdjęcia Drogi Mlecznej + DSów. Posiadam Canona 550d (którego chciałbym zmodyfikować w nieodległej przyszłości) i 2 obiektywy, które nie są zbyt dobre do Astro. Planuję zakup montażu paralaktycznego i początkowo zastanawiałem się nad zestawem SW 150/750 jednak w związku z tym, że jestem mocno zdeterminowany i zakochany w nocnym niebie już od długiego czasu myślę nad zakupem samego montażu EQ5 + napędy i lunetka biegunowa. Początkowo chciałbym zwyczajnie robić fotki z długimi czasami naświetlania drogi mlecznej. Dodatkowo dokupiłbym Samyang 14mm lub 24mm ponieważ obiektywy, które posiadam nie są zbyt szybkie. Kilka pytań : 1. Na jak długie naświetlanie pozwoli mi EQ5 lub czy będzie to dużo większą różnica niż na Eq3-2? 2. Czy istnieją na rynku przejściówki do montażu lustrzanki bezpośrednio do EQ5 czy musiałbym sam coś wykombinować? 3. Czy coś jeszcze będzie mi niezbędne lub pomocne oprócz wyżej wymienionych akcesoriów? 4. Czy obiektywem Canona 50-250 z przysłoną 4.5 I długim czasem naświetlania uda mi się sfotografować np. galaktykę andromedy? Oczywiście pojęcie stackowania jest mi dobrze znane i już mniej więcej mam wszystko ogarnięte w programie Deep Sky Stacker.
Ostatnio edytowany przez Pjoter, 01 Wrz 2018, 12:05, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 2
Rejestracja: 29 Sie 2018, 15:55

 

PostJanusz_P. | 01 Wrz 2018, 10:32

Zapewne się na Ciebie obraziła i nie wychodzi bo piszesz ją z malej litery...a tak poważnie do zamocowania aparatu z obiektywem na montażu potrzebujesz takiej pary akcesoriów:
http://www.astrokrak.pl/618-szyna-dovetail-210-.html
http://www.astrokrak.pl/415-szyna-pod-m ... back-.html
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPjoter | 01 Wrz 2018, 12:08

Przepraszam ale pisałem to późną nocą i na szybko :D. Już poprawione. Trochę mi się budżet zwiększył i teraz szukam czegoś do 3.5 tysiąca. Na innym forum polecają używki z GoTo. Wolałbym coś nowego z gwarancją ale gdyby trafiła się okazja to kto wie... Kompletny mętlik w głowie :mrgreen:
 
Posty: 2
Rejestracja: 29 Sie 2018, 15:55

 

PostKrzysztof z Bagien | 01 Wrz 2018, 19:36

Jeśli chcesz używać tylko aparatu z "normalnym" obiektywem (nie z teleskopem), to EQ3-2 (z napędem przynajmniej na jedną oś i z lunetą biegunową) spokojnie wystarczy. Ludzie w internetach piszą, że robią foty np. do 4 minut z ogniskową 50mm i 2 minut z 200mm. Jeśli jednak planujesz również jakiś teleskop do tego, to focenie z EQ3-2 zacznie się robić upierdliwe (co nie znaczy, że niemożliwe), więc w takim wypadku lepiej pomyśleć o mocniejszym montażu.
Robiłem kiedyś eksperymentalnie zdjęcia nieba Canonem 600d z kitowym obiektywem 18-55mm i galaktyki Andromedy i Trójkąta udało się nawet złapać (nawet na jednym zdjęciu, ale oczywiście dupy to nie urywa).
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 279
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat