MAK TEC 10".

PostKrzysztof_P | 16 Paź 2018, 23:27

Sam bym chętnie się uposażył w dobre APO co najmniej 6" , ale to spory wydatek dla mnie na dzień dzisiejszy a nie chcę się kredytować. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 16 Paź 2018, 23:49

Dałem taki przykład ze skaj waczerem. Mechanicznie i optycznie william budzi większe zaufanie. Za jakiś czas zobaczymy. Na razie czekamy na zagranicznych kasiastych chętnych zakupić i przetestować nowe cudo. Potem my jeżeli sprosta naszym wymaganiom i oczekiwaniom spustoszymy giełdy i stany magazynowe :lol: .
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostKrzysztof_P | 16 Paź 2018, 23:59

Sam rozważałem kiedyś zakup WO 132mm APO , ale na obecną chwilę mając Maka Intesa 8" i mając do niedawna APO BORGA 5" JAPAN to wiem że to za mało , teraz najlepiej , tak przynajmniej myślę , mobilność , apertura to APO 160 mm CFF lub TEC.Mój Intes roznosił mniejsze Apertury i nie mam co do tego wątpliwości , Planety znacznie lepsze w Maku 8" , nawet nie ma dyskusji. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 17 Paź 2018, 09:38

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Myślę ze raczej już nie , teraz mamy za to badziewne chińskie ED 150mm F8. :D
Którego bym nie chciał nawet za połowę aktualnej ceny , pisałem że dobre APO 6" może wyprzedzić Maka 8" dobrej klasy na Planetach , ale na pewno nie ten chiński badziew SW 150 ED.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Krzysztofie a miałeś do czynienia z tym ED 150? Ostatnio ktoś wrzucił fajną recenzję tego EDka i stał obok TEC140 i coś jeszcze fajnego jakiś FS150 czy coś. Wypadł znakomicie więc w czym problem?
Ostatnio panuje moda na oceny z "pupy", sam piekliłeś się i dwoiłeś w obronie Intesowego Maka tłumacząc, że jak mogą oceniać go osoby nie patrzące przez niego a teraz robisz dokładnie to samo. Dziwne zachowanie i aż odechciewa się czytać Twoje posty bo w co drugim piszesz tylko badziewne to, gówniane tamto i tak na zmianę, tylko oczywiście Twoje sprzęty są światowej klasy, nieważne czy to chińska Synta z poprawionym lustrem beż żadnego potwierdzenia na papierze, czy ED120 dający obrazy lepsze od każdego innego EDka120 na świecie. To już jest przeginka na całej linii, strasznie tego nie lubię, zero skromności i dystansu.

Piszesz, że Mak roznosił mniejsze apertury niż chociażby APO 125 które miałeś? Hmm, w relacji z Kudłaczy Janusz pisze, że nie wnosił nic do obrazu ponad APO 90-120, pokazywał dokładnie to samo ale przy większym powerze. Czy to jest prawda? Co dostrzegłeś w Maku a czego nie mogłeś w Borgu kiedy stały obok siebie?

Na szczęście są ludzie, którzy mając ogromne doświadczenie i sprzęt z najwyższej półki potrafią obiektywnie i na podstawie własnych skrupulatnych obserwacji podejść do tematu porównania "gównianych chińskich ED" z odpowiadającymi im planetarnymi wymiataczami.
Ostatnio edytowany przez lolak89, 18 Paź 2018, 09:04, edytowano w sumie 1 raz
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 17 Paź 2018, 10:44

Cześć. :D

Spokojnie , bez bulwersacji. :D
Jak Janusz Twierdzi że mój Mak nie wnosił nic w obraz ponad inne sprzęty którymi oglądaliśmy m.in. Saturna i Marsa oraz Księżyc , Jowisz był już dość nisko , to wierz mu na słowo. :D Ja tam wiem swoje , Saturn też był piękny z podziałem pociemnienie na pasy , chwilami , ale było to widać , kolega Marcin Snakersen , który był z nami też patrzył na Saturna i widział , Kolega Romek Bronek też oglądał Marsa i Saturna , więc nie tylko zdanie Janusza się liczy. Owszem Mój Mak Intesa roznosi inne mniejsze sprzęty w tym byłe moje Refraktory APO i ED , pokazując dużo więcej detalu jak i np. ciemne strefy na Marsie wtedy w ułożeniu litery "Y" były doskonale widoczne wraz z czapą na wprost przy pow. około 200X. Owszem Mój były Equinox miał perfekcyjny obiektyw i zachwalał go będę nadal jak i mojego obecnego Maka Intesa 8" , Mak na Księżycu pokazuje tak dobre obrazy z takim detalem którego nie widać nawet w naszym SCT 11" , nawet jak Seeing jest dobry to SCT 11" daje miękkszy i mniej kontrastowy obraz , tak samo kolorystycznie słabszy.Przerzuciliśmy kilkanaście różnych SCT-ków i obrazy były w każdym na niższym poziomie. Ponadto skoro nowe 150 ED daje na niebiesko to dla mnie na starcie odpada i porównanie z TEC czy Takiem takiego Refraktora jest po prostu śmieszne.
Jak chcesz potwierdzenie na papierze mojego LG to tez żaden problem , cena sprzętu oddaje jego jakość optyczną , gdybyś czytał CN wcześniej jak wypowiadał się przedstawiciel SW na USA , kiedy wykręcał się i wymykał od odpowiedzi na temat jakości i użytego gatunku na obiektyw szkła to porozmawiali byśmy na ten temat więcej. Ponadto mechanika , sam wyciąg nowego 150ED to też badziew na chińskim pseudo alu , stały nie chowany odrośnik , nie dokorygowany obiektyw to ma być dobre ED czy APO. Dużo lepiej wyszły poprzednie Edki: 80mm , 100mm i 120mm , sam liczyłem na to że 150 ED będzie co najmniej tak dobre jak 120ED , ale tak nie jest. Jak pokazuje fiolet to dla mnie to lipa a nie dobre ED.Przy dobrym Seeingu dopiero widać na Planetach co jest wart dany instrument , niestety ale chińskim maszynkom jeszcze daleko do doskonałości a cena jest wyznacznikiem jakości.Zamiast SW 150 ED moim zdaniem lepiej rozważyć zakup 152 ED F8 APM lub 140 ED F7 , które do około 350X w ogóle nie pokazuje koloru na Księżycu , wyciąg też ma fachowy , chowany do transportu odrośnik i co najważniejsze każdy obiektyw ma swój numer seryjny z podanym Strehl Ratio za dodatkową małą opłatą , choć aktualnie chyba nawet w standardzie.Najsłabsze Refraktory APM podają około 0,91 a najlepsze jakie spotkałem z opisem na Certyfikacie to były nawet 0,98 Strehla.
Myślę że Twoim zdaniem wszyscy posiadacze APO TEC czy Taka powinni sprzedać swoje drogie Refraktory i zakupić chińskie 150 ED , ile to by gotówki pozostało nam w kieszeni. :D Odnośnie Maków też można kupić Maka SW 180mm zamiast Intesa 180mm , akurat tak się składa że miałem swego czasu bodajże trzy sztuki Maka SW 180 mm i dwie sztuki Maka Intesa 180 mm , jak ktoś nie widzi różnicy w jakości obrazu na Planetach to Polecam udanie się do okulisty. :D Tak samo doskonałym sprzętem na Kudłaczach był Newton UL 14" Kolegi Romka Bronka na optyce UK Ultra Grade z warstwami Hilux , obrazy jakie generował były wyśmienite o tym też nie pisaliśmy w relacji z Kudłaczy , gdyż nie było takiej potrzeby , trzeba przyjechać i pooglądać , wtedy wiadomo w czym sprawa. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 17 Paź 2018, 11:26

Moim zdaniem nie powinno się wyrokować bez sprawdzenia samodzielnie. TV się nie tłumaczy jakiego używa szkła i nikt się nie pyta bo ma być dobrze i już :)

Porównanie TEC do SW wydaje się śmieszne? To do czego mieli porównać na testach? Do achromatu? :)

No dobra, mechanika i budowa jest gorsza, zrozumiałe. Temat na CN czytałem dawno temu jak i różne recenzje.

Zachwycałeś się achromatem Vixena i fiolet Ci nie przeszadzał :)
Teraz w tym ED gdzie jest wg testów znikomy fałszywy kolor (tak, ważniejsze jest dla mnie przeczytanie testu niż wymigiwanie się SW od podania szkła) ma być aż taka tragedia? No nie wiem. Już sporo ludzi go ma i nie narzeka.

Akurat co do "figury" jak czytałeś ten ostatni test porównawczy to byli zdziwieni że jest tak dobrze jak na bądź co bądź tani refraktor ED.

Zwyczajnie gryzie mnie to jak łatwo przychodzi Ci dyskredytowanie wszystkiego co nie jest po Twojej myśli. Przypomina mi się temat okularów 100 stopni kolegi Dark :)
Odnośnie Synty to byłeś zapytany o certyfikaty, o jakieś badanie. Może wrzuć fotkę to łatwiej się sprzeda, przecież jest czym się pochwalić.

Życzę udanych zakupów TEC'a. Już nie mieszam w temacie.

Pozdrawiam
Łukasz
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 17 Paź 2018, 11:36

Cześć.

Nic nie mieszasz , widzisz na Kudłaczach np. jak Janusz i nie tylko pooglądał moim Refraktorem Vixena 100S F6,4 to sam stwierdził że nie jest to zwykły achromat tylko Refraktor ED o tym też nie pisaliśmy w relacjach z Kudłaczy , niebieski jest tam widoczny chwilami jako niebieska poświata a nie grzywka jak w achro , Janusz nawet wycenił wartość tego Vixenka 100S ze względu na parametry , m.in. mobilność lekkość i jakość optyczną na około 3K zł.I nawet mi odradzał pozbywanie się go za "czapkę gruszek" , gdyż jego jakość optyczna niewiele odbiega od sporo droższych Refraktorów TS serii Photoline. Kolega Romek Bronek też jak spojrzał przez niego to był mile zaskoczony , pisałem o nim recenzjonowałem go tu na forum i też było sporo ataków że wychwalam , na Kudłach pokazał piękne obrazy Planet i na co go stać co mogą potwierdzić koledzy którzy nim oglądali , ale tego też nie pisałem nigdzie bo po co. :D Zmieniłem tylko opis w moim podpisie na AC/ED , gdyż tak wynika z praktycznych obserwacji choć Refraktor niby miał być zwykłym dubletem AC. :D Odnośnie marki TV i okularów to proponuję Ci porównać stary wyrób TV WIDE FIELD Pre Panoptic 24mm z np. LVW 22mm a sam się przekonasz po kolorystyce gwiazd i kontraście jak dobre są wyroby TV nawet te z lat 80-tych. Panoptiki TV to też o klasę lepsze szkła od LVW , może słabiej dokorygowane brzegowo ale widocznie lepsze w obrazie pod każdym innym względem. Ostrość też dają widocznie lepszą na Planetach , gdzie LVW są po prostu bardziej miękkie. :D Można też napisać że Plosle Vixena NPL to to samo co Plossle TV lub że ESy 82* to to samo co Naglery TV. :D W sumie to wszystko do jednego worka i tak najlepiej.Po co te recenzje i drążenie tematów , szkoda czasu , lepiej spoglądać w niebo.Nie bawię się już w takie dyskusje , gdyż na tyle poznałem zagadnienia że wiem co mam kupić aby nie mieć zawiedzenia. :wink:

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 18 Paź 2018, 10:28

Witam.

Aby nie być gołosłownym odnośnie jakości bardzo dobrych Maków wklejam dwie wypowiedzi na temat obrazów z Maka ORION OPTICS U.K.8" , F20 , jedna wypowiedż w porównaniu do obrazów z APO 6" i Proszę mi więcej nie pisać takich farmazonów typu opisujesz Maka Intesa że jest nie wiem jak dobry , itp.Teleskop daje Wyśmienite obrazy pomimo niskiego położenia Planet a Księżyc jest po prostu Rewelacyjny i obrazami przebija masę innego sprzętu.Nic nie muszę nikomu publicznie udowadniać , masa kolegów oglądała moim Makiem i w praktyce potwierdziła moje publiczne wypowiedzi.

1.Użyłem wielu wysokiej jakości teleskopów w moich latach w astronomii: TMB 152 Refraktor / Takahashi FS 152/10 "TEC Mak cass i wiele różnych projektów, ale muszę powiedzieć, że OMC 200 jest jednym z najlepszych teleskopów planetarnych / lunarnych, z których kiedykolwiek korzystałem - należy uważać, że kontrast musi być przekonany!
Widoki księżyca / planet spadają szczęką. Pewnego szczególnego wieczoru postanowiłem założyć OMC z boku mojego refraktora TMB 6 ", spodziewając się, że refraktor wykona OMC 200 całkiem sporym marginesem, ale, ku mojemu zaskoczeniu, wyniki zostały wykonane przez OMK, zakres pokazywał szczegóły na Jupiterze, który był oszałamiający (to nie znaczy, że poglądy w refraktorze były złe), to tylko szczegół widoczny w OMK był o wiele lepszy.
Tom Yates (Wigan)

2.Używam 7-calowego Mewlona, ​​nigdy nie pasuje on do poglądów APO, często sięgałem po nieco więcej przysłony w małym zakresie. Dzięki mojemu przyjacielowi niedawno kupiłem OMC200 i używam go na dwie sesje w tym tygodniu.
Co mogę o tym powiedzieć? Po prostu wszyscy powinni je mieć! W moim ostatnim raporcie faktycznie używałem lunety x400 w świetle dziennym na Księżycu. Cóż, dziś było x400 w ciemności - kontrast jest podobny do APO - detal jest niesamowity. Kratery są czarne, a wysoki kontrast pozwala zobaczyć najdrobniejsze szczegóły. Niemal zbyt dużo szczegółów, by szkicować z moimi ograniczonymi umiejętnościami. Byłem pod takim wrażeniem, że po prostu musiałem przestać ścigać się po terminatorze i skoncentrować się na małym obszarze.
Na gwiazdach - mocno i na czarnym tle - cudownie. Doskonałe pierścienie dyfrakcyjne, gdy nieostre. Kolimacja jest idealna pomimo podróży samochodem. To ja patrzyłem na mag 12 double, na x 400. Kolor w gwiazdach jest dużo bardziej oczywisty. Szczęśliwie widząc kolor w mag 7 double, sep 1.6 ", również w 8.5 / 8.9 double sep o 1.5". Mogę teraz polować na bliżej podwójne i dużo słabsze - radość z radości - musicie stworzyć nowe listy debugowe, aby przesunąć ten zakres do granic możliwości
Potem wędrowałem przez 9 otwartych gromad w Auriga - zachwycające. Spojrzenie na M42, Beetlegeuse, Mu Ori i Rigel.
Zakres wyszukiwania jest również doskonały. W tym momencie wykonuje się zarówno 7 "Mewlon, jak i C9.25. Czas na racjonalizację moich zasięgów.
We wcześniejszych godzinach ponownie wysiadłem, aby Jowisz mógł go oglądać. Powietrze było tak niestałe, że nie było najlepszym momentem na poddanie OMK krokom. Jednak pomimo złych warunków miałem wrażenie, że było tak dobre, jak 20 "w najlepsze wieczory iw chwilach ulotnych mogłem zobaczyć o wiele więcej szczegółów.
Spojrzałem również na galaktyki Leo Messiera, znów poczułem, że dobry kontrast pomógł im się wyróżnić.
W tym momencie powinienem wykrzyczeć: "Wow, zdmuchnięty" i bez wątpienia początkujący, ale oczywiście wiedziałem, że OMC to zapewni. Wiedziałem, że używam instrumentu jakości. Trudno sobie wyobrazić lepsze pole dla apertury, ogólnej wielkości i wagi. To z pewnością zakres, który mnie zobaczy.
Fred


Bardzo Dobry Mak z bardzo dobrą optyką jest w stanie pokazać nam Wspaniałe Obrazy i to temat bezdyskusyjny.To najlepsze teleskopy zaraz za Refraktorami APO , szczególnie dobre to Maki-Newtony ze względu na małą przeszkodę centralną rzędu 20% , przez co obrazy są jeszcze lepsze niż w Makach-Cassegrainach.Wiem co i jak pokazuje mój Mak Intesa 8" , dlatego też pisałem iż zakup w moim przypadku Refraktora APO o mniejszej Aperturze niż około 160mm po prostu mija się z celem.Takich Recenzji i wypowiedzi o bardzo dobrych optycznie Makach jest cała masa w sieci i wystarczy tylko poczytać a nie krytykować czyjejś wypowiedzi.Jest to na pewno spory wydatek , ale jak ktoś np. lubi oglądać obiekty naszego U.S. to na pewno warto , tym bardziej jak nie stać nas na zakup odpowiednio większego Refraktora APO.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostWielki Pies | 18 Paź 2018, 12:24

8x30 10x32 7x35 7x50 12x50 26x70 AR102-XS ED100
 
Posty: 119
Rejestracja: 12 Cze 2017, 14:05

 

PostKrzysztof_P | 18 Paź 2018, 12:57

Dziękuje poczytam , kiedyś czytałem inną Recenzję i fałszywy kolor który się pojawiał w opisie spowodował to że skreśliłem ten Refraktor z potencjalnej listy zakupu. Jeżeli byłby tak dobry jak 120 ED pod tym względem to zmieniło by postać rzeczy.Jakość optyczna na pierwszym miejscu , wymiana mechaniki jak wyciąg to już nie problem i tylko"kosmetyka". :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 19 Paź 2018, 00:59

Witam.

Mimo wszystko , słaba jest korekcja tego obiektywu i osobiście wolał bym jednak jak już to ED APM 152/1200 , który ma chowany odrośnik , znacznie lepszy wyciąg i do około 350X nie pokazuje koloru , to też Dublet i moim zdaniem po przeczytaniu wielu Recenzji i porównań będzie lepszym Refraktorem.Nikt mi nie wmówi że AC nie zaciera słabego subtelnego detalu , ledwo widocznego bez jakiejkolwiek AC np. Dubletem Fluorytowym TAKA.Cena może nie jest wygórowana za tego Edka SW 150mm , ale wolał bym dołożyć i mieć lepszy Refraktor , przy podjęciu decyzji o tak kosztownym zakupie , jakość APM z dodatkowo podanym Strehl Ratio myślę jest lepsza.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 19 Paź 2018, 08:45

a ja myślę,ze APM to tez chińczyk tylko trochę przebrany. :lol:

Taka 150 semi APO Markusa ma się nijak do 150APO Takahashi /bez względu jak mocno będzie Ludes machał rekami ,ze niby jego teleskopy to pełne APO na FK61 :lol: /
z drugiej strony bazując na poniższych zdjęciach Jowisza , zastanawiam się czy to aby nie jest "bicie piany"...
Porównując zdjecia i wierząc ,ze skoro autor podaje ,ze takie są obrazy w realu/chociaż dziwne jest dla mnie,ze obraz z 80 ed jest takiej samej wielkości jak z 14' Newtona/ to wybrał bym najtańszą tzn. 8 calówkę :) .

Nigdy nie miałem takiego obrazu Jowisza przez 80ed. :?

Jakość lepszych pozostałych obrazów nie jest proporcjonalny do ceny jaka należy wyłożyć by zdobyć dany teleskop, jeśli teleskop kosztuje 10 krotność innego to obraz powinien być przynajmniej 3 krotnie lepszy, a tak nie jest...


J

https://astropolis.pl/topic/62603-teles ... ent-715239
Załączniki
MAK TEC 10".: porownanie.JPG
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 19 Paź 2018, 10:02

Cześć Jacku.

Projekt APM jest niemieckiego optyka Duringa realizowany w Chinach , zgadzam się z tym , jednak powtarzalność i co najważniejsze wynik z badania Strehla z podaną wartością jest tu istotny , korekcja AC też jest lepsza. APM to kombinacja innych szkieł niż SW. Jeżeli do około 350X nie pokazuje koloru jak piszą recenzenci to można być spokojnym , gdyż kto będzie szalał z Pow. 350X z Apoertury 152 mm , około 240X i mamy wtedy wszystko na Planetach co potrzeba. Ponadto jednak mechanicznie jak i wizualnie i użyte materiały są o klasę lepsze niż w SW , cena podobna , nie ma jakiejś bardzo istotnej różnicy.
Zgadzam się też z tym iż np. APO Taka , CFF , czy innej znanej marki kosztujące 3X więcej nie pokaże nam 3X lepiej i 3X więcej przy tej samej Aperturze.Płacimy za jakość i Markę , ale w praktyce nie koniecznie warto tyle płacić , gdyż cena nie jest adekwatna do przyrostu jakości obrazu. Tak czy inaczej jak ktoś planuje to warto rozważać najbardziej korzystne opcje , po cenie i po jakości.Dlatego osobiście wybrałem opcję dobrych Maków , gdyż i cena bardziej przystępna a jakość obrazu też bardzo dobra , na tyle dobra że widocznie lepsza od innych konstrukcji teleskopów i najbliżej jej do APO.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat