Jakie filtry do GSO 12"?

Postdefaa | 19 Paź 2018, 00:07

Witam forumowiczów.
Założyłem temat pt.,,Jakie filtry do GSO 12", ponieważ w temacie filtrów jestem kompletnie zielony, a w Internecie konkretnie jednego tematu też nie znalazłem tylko masę różnych informacji, po których zawsze zmieniałem zdanie.. ale od początku. Od pół roku roku jestem posiadaczem GSO 12". Jest to pierwszy tak duży Newton, który posiadam, wcześniej teleskopy to Synta 8", Edek 80 oraz Opticon 114/900. Interesują mnie filtry do księżyca, planet oraz filtr mgławicowy. Chętnie wysłucham opinii oraz wrażeń z obserwacji z filtrami posiadaczy 12 calowych luster :)
Zaczynając od Księżyca: w tak dużej aperturze Księżyc daje strasznie po oczach, dlatego filtr byłby jak najbardziej wskazany. Czy filtr polaryzacyjny będzie najbardziej odpowiedni do wygaszenia tej jasności ? Pytanie jaki, jakiej firmy oraz jaką powinien mieć przepuszczalność ?
Jeśli chodzi o filtr mgławicowy wybór pada na UHC oraz O-III. Ze względu na fundusze trzeba wybrać jeden z nich, dlatego pytanie, który będzie bardziej uniwersalny?
I ostatnie filtry planetarne. Jaki kolor filtra przyda się najbardziej i jakiej firmy najlepiej kupić? Na rynku można znaleźć oferty takich firm jak: GSO czy Baader.
Dodam, że stosuje okulary Meade UWA 5,5; 8,8; 14 mm, a w przyszłości dokupię jeszcze ES-a 30 mm.
Będę wdzięczny za podpowiedzi w tym temacie :)
Teleskop Vixen 103s ED
Obserwacje Słońca w ramach SOS PTMA. http://sos.poa.com.pl/
 
Posty: 128
Rejestracja: 25 Sie 2011, 09:32
Miejscowość: Straelen Niemcy

 

Postdark | 19 Paź 2018, 07:57

Do Łysego jak najbardziej konieczny jest polar najlepiej o zmiennej przepustowości. Polecam Oriona
Planety wymagają palety filtrów. Czerwony, Niebieski, Żółty to podstawa. Tutaj mogą być 1.25 bo w twoim przypadku okulary masz 1.25. Polecam Baadera. Osobiście mam niepotrzebne mi już Meade. 1.25
Mgławicowe dobrze mieć dwa UHC i OIII. Ale jeśli budżet mały to OIII, najlepiej Lumikon, Astronomik, Baader. Ten ostatni ma bardzo wąskie pasmo i dobrze służy w 12" i więcej. Jeśli chcesz kupić ES30 to konieczny jest filtr 2".
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostKarol | 19 Paź 2018, 08:10

Moim zdaniem bardziej uniwersalny będzie UHC. Ma szersze spektrum widma.
Kwestia też ile chcesz/możesz wydać na jeden filtr.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostOrzech | 19 Paź 2018, 08:14

Do Łysego regulowany polaryzacyjny Oriona, do mgławic UHC i OIII Lumikona (chwałą Astronomika ale przez niego nie patrzyłem) - jako pierwszy UHC.
Co do filtra planet to nie podpowiem ale przez kilka miesięcy teraz ich nie poogladasz, bo po sezonie na nie także możesz zakup przełożyć.
No i może podaj budżet, jak Karol napisał, bo my tu o docelowych filtrach za 800 PLN sztuka prawimy ;-)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostMonkin | 19 Paź 2018, 09:00

Orzech napisał(a):Do Łysego regulowany polaryzacyjny Oriona, do mgławic UHC i OIII Lumikona (chwałą Astronomika ale przez niego nie patrzyłem) - jako pierwszy UHC.
Co do filtra planet to nie podpowiem ale przez kilka miesięcy teraz ich nie poogladasz, bo po sezonie na nie także możesz zakup przełożyć.
No i może podaj budżet, jak Karol napisał, bo my tu o docelowych filtrach za 800 PLN sztuka prawimy ;-)


Mam Astronomiki UHC i OIII 2 cale. Jak będzie okazja to przetestujemy na twoim 13 calowym zwierciadle. Ja jestem z Astronomików zadowolony. Bardzo przyzwoite filtry.Tańszy UB też daje radę... Porównania z Lumiconami nie mam, bo niedostępne, ponoć mają być w sprzedaży w grudniu. Wszyscy mówią, że Lumicony to klasa sama w sobie.
BM AR-102XS|Mak SW127/GSO ATZ|BM AR-152s/Exos-2|
Dielektryk ES 2"|GSO 2x2"ED|Bino WO|UHC/Hß/OIII/UB|
ES-y, Morpheusze, Q70-tki, orciaki (od 4,7 do 38 mm).
Awatar użytkownika
 
Posty: 230
Rejestracja: 12 Cze 2018, 09:57
Miejscowość: Górny Śląsk

 

Postgogiel | 19 Paź 2018, 10:07

Zdaje się że Lumicony to nie te same Lumicony co kiedyś.
Tu jest napisane o nowych Lumiconach.
https://www.cloudynights.com/topic/5807 ... an-report/
https://www.cloudynights.com/topic/5806 ... n-filters/
W chwili obecnej na naszym rynku z wysokiej "półki" dostępne są filtry Astronomiki made in Germany
Pozdrowionka
gogiel

GSO Dobson 10" DeLuxe,
SCT 6"
 
Posty: 85
Rejestracja: 04 Kwi 2016, 20:49
Miejscowość: Strzegom

 

PostMr. Bino | 19 Paź 2018, 11:00

...
Ostatnio edytowany przez Mr. Bino, 07 Lis 2018, 19:26, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 228
Rejestracja: 14 Maj 2011, 15:49

Postdark | 19 Paź 2018, 11:08

Porównywaliśmy z Wojtkiem (wfifiak) Astronomika OIII i Lumikona OIII. Śmiało można napisać że jeden i drugi różnią się mało znaczącymi detalami. To samo tyczy Lumikona vs Lumikon- Svotek. Porównaliśmy na poprzednim spotkaniu z Tomkiem. (Pasjonat Nieba). Nie ma różnic.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Postlolak89 | 19 Paź 2018, 11:13

Mr. Bino napisał(a):Ja tam nie lubię na Księżycu filtrów stosować. Poprostu aby ściemnić obraz zwiększam powiększenie i tylko bardzo krótko jadę na tych 50-60x. Z 12cali też korzystałem kilkukrotnie bez filtrów. Jedynie moon&skyglow się przydaje czasem na nadmierne falowanie ale kolory nieprzyjemne wtedy. Mam polaryzacyjny ale jakoś mi nie podpasowuje, bo jakby degraduje ciutke obraz.



Szczerze mówiąc to i ja nie wiem po co filtry do Księżyca :) Sam w 12" oglądam bez i nic mi oka nie wypala, komfortowe widoki. Dopiero pamiętam jak w 20" Newtonie z Naglerem 31 w wyciągu musiałem lekko zmrużyć oko przez chwilę i poczekać na jego adaptację do ilości światła.
lolak89
 

Postwiechu | 19 Paź 2018, 14:38

lolak89 napisał(a):Szczerze mówiąc to i ja nie wiem po co filtry do Księżyca :) Sam w 12" oglądam bez i nic mi oka nie wypala, komfortowe widoki. Dopiero pamiętam jak w 20" Newtonie z Naglerem 31 w wyciągu musiałem lekko zmrużyć oko przez chwilę i poczekać na jego adaptację do ilości światła.

Choćby po to, żeby zachować jaką taką adaptację wzroku. Spróbuj poszukać jakichś mgiełek zaraz po lukaniu Moona - od razu zrozumiesz o co biega.
Ja nigdy nie obserwuję Księżyca bez filtra - i w 6" wypala oczy. Do tego regulowany filtr polaryzacyjny nie służy tylko do przyciemniania obrazu - zwiększony kontrast pozwala na zobaczenie spraw, które bez filtra zlewają się z tłem.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postlolak89 | 19 Paź 2018, 14:45

wiechu napisał(a):
lolak89 napisał(a):Szczerze mówiąc to i ja nie wiem po co filtry do Księżyca :) Sam w 12" oglądam bez i nic mi oka nie wypala, komfortowe widoki. Dopiero pamiętam jak w 20" Newtonie z Naglerem 31 w wyciągu musiałem lekko zmrużyć oko przez chwilę i poczekać na jego adaptację do ilości światła.

Choćby po to, żeby zachować jaką taką adaptację wzroku. Spróbuj poszukać jakichś mgiełek zaraz po lukaniu Moona - od razu zrozumiesz o co biega.


Tak wiechu masz rację, ja doskonale zdaję sobie z tego sprawę ale ciężko się ogląda DSy przy Księżycu wiszącym na niebie. Żeby nie zniszczyć sobie adaptacji to jaki to musiałby być filtr polaryzacyjny? 95%? Jak ktoś się zabiera za Księżyc to chyba nie nastawia się na DS, dodatkowo adaptacja po obserwacji Księżyca to nie trwa całą noc, już po kilkunastu minutach jest dobrze. Gdzieś widziałem wykres adaptacji i po 15 minutach było praktycznie na maksa, w ciągu następnej godziny wykres jest niemal poziomy.
lolak89
 

Postwiechu | 19 Paź 2018, 14:52

lolak89 napisał(a):
wiechu napisał(a):
lolak89 napisał(a):Szczerze mówiąc to i ja nie wiem po co filtry do Księżyca :) Sam w 12" oglądam bez i nic mi oka nie wypala, komfortowe widoki. Dopiero pamiętam jak w 20" Newtonie z Naglerem 31 w wyciągu musiałem lekko zmrużyć oko przez chwilę i poczekać na jego adaptację do ilości światła.

Choćby po to, żeby zachować jaką taką adaptację wzroku. Spróbuj poszukać jakichś mgiełek zaraz po lukaniu Moona - od razu zrozumiesz o co biega.


Tak wiechu masz rację, ja doskonale zdaję sobie z tego sprawę ale ciężko się ogląda DSy przy Księżycu wiszącym na niebie. Żeby nie zniszczyć sobie adaptacji to jaki to musiałby być filtr polaryzacyjny? 95%? Jak ktoś się zabiera za Księżyc to chyba nie nastawia się na DS, dodatkowo adaptacja po obserwacji Księżyca to nie trwa całą noc, już po kilkunastu minutach jest dobrze. Gdzieś widziałem wykres adaptacji i po 15 minutach było praktycznie na maksa, w ciągu następnej godziny wykres jest niemal poziomy.

Co do tej adaptacji, to no nie chodzi o to, żeby nie stracić jej w ogóle, bo się nie da. Bardziej chodzi o to, czy wróci ona na wystarczający poziom po 15 minutach, czy po prawie godzinie - a prawie godzinę (powiedzmy 3 kwadranse) mam pełną adaptację po "spawarce" w Syncie 8". Do DS nigdy nie uzyskasz PEŁNEJ adaptacji po "kilkunastu minutach", chyba że wcześniej masz kontakt tylko z wyraźnie przygaszonym światłem. Rzut oka na program w smartfonie w trybie nocnym załatwia wzrok na dobre 5-10 minut...
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postlolak89 | 19 Paź 2018, 15:03

Mam dwa wykresy z brzegu googla :) Który jest prawdziwy? Uśredniając wyniki możemy przyjąć 30 minutowy okres, powiedzmy od oglądania Księżyca do prób DSowania?
Patrząc na wykresy i tak sprawiają wrażenie, że w pierwszej fazie bardzo szybko dostrajamy się do nocnych warunków dopiero w końcowej fazie tempo zwalnia prawda? Sam pamiętam jak w 150/750 dostrzegłem pasmo pyłowe dopiero po prawie półgodzinnym bez przerwy wgapianiu się tylko w M31 i wtedy poczułem jaki wpływ ma porządna adaptacja.
Załączniki
Jakie filtry do GSO 12"?: 2.gif
2.gif (10.51 KiB) Obejrzany 7484 razy
Jakie filtry do GSO 12"?: 1.png
lolak89
 

Postwiechu | 19 Paź 2018, 21:18

Moim zdaniem istotny jest "stan początkowy", od którego zaczyna się adaptacja. Jeśli wychodzę z chaty na dwór, mam poziom zero. Ale jak sobie dowalę światłem Księżyca z okularka, to stan zmienia się na wartość ujemną. No i potrzebny jest czas na zmianę stanu wzroku z tego -7 do zero ;)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postdefaa | 21 Paź 2018, 13:21

Czyli filtr polaryzacyjny np taki: https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... ts_id=4167
Jeśli chodzi o filtr mgławicowy to UHC pytanko jakieś firmy jakość do ceny ? Wiem, że Lumikon jest jednym z najlepszych, jednak swoje kosztuje.
Zakup filtrów do planet faktycznie można na razie odłożyć ze względu, ze względu, że Jowisz i Saturn zbliżają się do koniunkcji ze Słońcem, natomiast Mars szybko oddala się od Ziemi. Jeśli jednak wybrać to rozumiem, że Baader, Meade, a np. filtry GSO jak się sprawują, jest ich sporo na rynku astronomicznym.
Teleskop Vixen 103s ED
Obserwacje Słońca w ramach SOS PTMA. http://sos.poa.com.pl/
 
Posty: 128
Rejestracja: 25 Sie 2011, 09:32
Miejscowość: Straelen Niemcy

 

PostOrzech | 21 Paź 2018, 14:35

Tak, to ten polaryzacyjny.
Co do UHC to miałem z firmy TPL. Testowałem go z Lumikonem i jak pisałem wyżej, to 80% jakości Lumikona a cena znacznie niższa.
Myślę, że na początek byłbyś zadowolony.
Co do reszty to nie znam. Nie polecam na początek OIII od Baadera. Ma wąską przepustowość a co za tym idzie jest ciemny.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postdark | 21 Paź 2018, 14:49

Orzech napisał(a):Tak, to ten polaryzacyjny.
Co do UHC to miałem z firmy TPL. Testowałem go z Lumikonem i jak pisałem wyżej, to 80% jakości Lumikona a cena znacznie niższa.
Myślę, że na początek byłbyś zadowolony.
Co do reszty to nie znam. Nie polecam na początek OIII od Baadera. Ma wąską przepustowość a co za tym idzie jest ciemny.

Widzę że kupiłeś H-Betę. Czy to ten o którym ci napisałem?
Lukałeś już? Jeśli tal to jakie wrażenia?
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Postdefaa | 25 Lis 2018, 23:43

Witam ponownie. Chciałem zapytać was o opinie na temat filtru polaryzacyjnego Celestrona, dokładnie z tego linku: https://www.opticsplanet.com/celestron- ... r-set.html
Czy różni się bardzo od pozostałych filtrów np. Oriona, którego wszyscy polecają czy warto w niego zainwestować ? Pytam, ponieważ mam możliwość nabycia tego filtru od użytkownika z forum.
Teleskop Vixen 103s ED
Obserwacje Słońca w ramach SOS PTMA. http://sos.poa.com.pl/
 
Posty: 128
Rejestracja: 25 Sie 2011, 09:32
Miejscowość: Straelen Niemcy

 

Postwiechu | 26 Lis 2018, 23:26

Regulowany filtr polaryzacyjny Celestrona mam, zdaje się, od 2003 r. Nie wiem czym się różni od Oriona, ale działa w sposób wystarczający, w każdym razie do wizuala.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat