Mobilny pier pod montaż HEQ5 wzwyż

Postwampum | 30 Paź 2018, 22:41

Cześć.
Tak się głośno zastanawiam czy nie lepiej byłoby zamienić standardowego statywu 2" na montaż rurowy typu pier taki jak ten:
Image

Tak naprawdę 60-70% czasu siedzę na balkonie, rozstaw nóg i długość refraktora powodują że w osi szerokości balkonu nie mam jak przejść i gimnastykuję się pod nim.
Druga sprawa teleskop i montaż aktualny CG5-GT, trzymam w tzw "komórce lokatorskiej" na strychu bloku, ja mieszkam na ostatnim piętrze więc biegam do góry i na dół z teleskopem na plecach i montażem w rękach, przeciwwagi zawsze zdejmuję i chowam w mieszkaniu.
Po wstępie i nakreśleniu sytuacji tak mnie naszło, że taki pier z aktualnym CG5-GT a docelowo z HEQ5 lub wyżej byłby wygodniejszy, mianowicie
Jadę sobie na kółeczkach z montażem do windy, zjeżdżam piętro niżej, wjeżdzam do mieszkania. Mam do pokonania dwa progi po drodze, jeden większy i próg balkonowy. Tak samo na parking do samochodu, zjeżdzam windą i jadę montażem jak z walizką na kółkach do samochodu.
Nie wiem jak w terenie by się to sprawdziło - te pozostałe 30% obserwacji.
Jak ze sztywnością, stabilnością, ergonomią itd.
Jak myślicie?.

Aha.
Wersja economy to dorwać z OLX takiego Uniwersała, one wszystkie miały takiego piera - dorobić lub kupić adapter pod HEQ5 i kółka na każdą nogę. Widzę że były różne piery z Uniwersała, przeważnie takie chude wysokie, ale są też takie naprawdę masywne. Jeszcze jest statyw słupowy z TALa ale nie wiem jak z możliwościami takiego słupa przy obciążeniu teleskopem średnio 12kg, i ogniskowej 1,2m.

Próbował ktoś coś w tym temacie?.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postwampum | 31 Paź 2018, 20:23

Dobra, sam sobie odpowiem.
Po prześledzeniu kilku wątków z porównaniem "piera" VS " Tripod" wychodzi jednoznacznie że pier jest znacznie bardziej stabilny i dużo lepiej razi sobie z wibracjami.
Zacytuję jednego z użytkowników, który używa takiego "słupa na kółkach".

Pier jest z 10x bardziej stabilny od standardowych (1,5"/1,75"/2") statywów, dodatkowe kólka dają mobilność na każdym tarasie czy płaskiej powierzchni.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postkk | 31 Paź 2018, 20:42

Kiedyś miałem taki słupek i na nim HEQ5. Fajna sprawa jeśli nie chce się za każdym razem rozbierać czy składać zestawu, obserwacje wykonuje się w pobliżu a do tego miejsca mamy utwardzoną płaską drogę.
1. Na wyjazdy raczej kiepski pomysł (kółka nie są stworzone do jazdy nawet po bruku)
2. Nie zauważyłem różnicy w sztywności w stosunku do trójnogu
3. Słupek zamiast trójnogu znacznie ułatwia obserwacje blisko zenitu długim refraktorem na paralaktyku.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostJSC | 01 Lis 2018, 13:41

Bardzo ciekawy temat, niestety nie miałem nigdy do czynienia z takim słupem na kółkach, ale sam o takim nieraz myślę.
Kojarzy mi się, że z ta sztywnością jednak nie do końca jest tak uroczo, bo widziałem, że montują dodatkowe odciągi z linek łączące nogi podstawy ze szczytem rury. Wszystko pewnie jednak zależy od wykonania takiego słupa.

W tripodach najtrudniejsze do wyeliminowania są chyba drgania skrętne, stąd im szerzej rozstawione nogi tym lepiej.
Ciekawe jak jest w takim mobilnym pierze?
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postendriu624 | 01 Lis 2018, 15:57

Może lepiej pomyśleć o mocowaniu głowicy HEQ5 na balkonie, na stałym słupku , lub do samej barierki , takie całoroczne mocowanie do głowicy HEQ5. Koszty bardzo niskie , można dobrze taki pier wkomponować w sam balkon. a tripoid używać tylko na wyjazdy.

Tu jeden z przykładów takiego rozwiązania.

http://www.michalbemowski.pl/astronomia ... iowka.html

viewtopic.php?p=194776#p194776

Image

Image



Nawet Dobsona da się zaadoptować na balkon

https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q= ... 7193771449
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postwampum | 04 Lis 2018, 10:35

Dobra.
Właśnie wczoraj przytargałem taki "słupek" polskiej produkcji razem z "łodzią podwodną", montaż idzie na śmietnik - chyba że ktoś chce, albo ma pomysł na jakąś adaptację to proszę na PW.
Sam słup z nogami masywny, cieżki i chyba łatwy do adaptacji, nie wiem czy nie za krótki - jeszcze nie przymierzałem montażu GOTO.
A "U-boot" - hmmm... jestem zadowolony, może w końcu zrozumię niektóre prawa optyki i budowę, będzie sekcja zwłok a może i "drugie życie" zobaczymy.....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat