Co to za okulary ?

Postkolimator | 01 Gru 2018, 18:20

Tak mnie coś cięgnie w strone BCO 18-tek ,[ do bino ] tylko mi napszecie ze z f5 bedzie masakra................. :?
Awatar użytkownika
 
Posty: 168
Rejestracja: 26 Sie 2017, 06:54

 

PostKrzysztof_P | 01 Gru 2018, 18:33

Nie będzie cudownie , te okulary są przeciętne w brzegowych partiach obrazu nawet z mniejszym F6.Może lepiej jakieś MEADE HD lub TS HR lub np. Plossle Vixena NPL 20mm , albo tańsze GSO i pokrewne? :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkolimator | 01 Gru 2018, 19:20

...przeciętne w brzegowych partiach obrazu .....--- czyli jak rozumiem 70procent obrazu jest dobre a 30 proc -rozmazane i zniekształcone. tak???
Meade HD sa jednak drogie , plossle vixena , zaraz zobacze cenę , nawet nawet ok 160 zł , a GSO ---- ktos napisał ze maja dobra relacje jakośc -- cena.
Awatar użytkownika
 
Posty: 168
Rejestracja: 26 Sie 2017, 06:54

 

Postkjacek | 02 Gru 2018, 01:25

kolimator napisał(a):...przeciętne w brzegowych partiach obrazu .....--- czyli jak rozumiem 70procent obrazu jest dobre a 30 proc -rozmazane i zniekształcone. tak???
Meade HD sa jednak drogie , plossle vixena , zaraz zobacze cenę , nawet nawet ok 160 zł , a GSO ---- ktos napisał ze maja dobra relacje jakośc -- cena.


GSO czy inne plossle w F5 są po prostu słabe.
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Postkolimator | 02 Gru 2018, 09:35

pragnę jednak zaznaczyc ze w układzie bino plus barlow mamy swiatłosiłe ok f11 lub wiecej .
Awatar użytkownika
 
Posty: 168
Rejestracja: 26 Sie 2017, 06:54

 

PostKrzysztof_P | 03 Gru 2018, 23:14

Otóż to.Lub mniej np. F12 , F13 , to stosunek ogniskowej i apertury , więc z rosnącą liczbą F światłosiła maleje.Co często jest mylone przez miłośników nocnego nieba. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postacubenes | 04 Gru 2018, 02:03

wiechu , te celestrony z pierwszego postu to raczej nie zacne silvertop.
Nie czytałem całego wątku pragnę tylko nadmienić że te starsze okulary z japońskich stajni na tle klepanej chińskiej masówki stają się powoli wyszukanymi rodzynkami.
GSO 16".CELESTRON 10".5".refr.127/1200.120/600.EQ-5.
Brandon8.ultima7,5.12,5.18.30.U.O.4.5.6.7.9.12,5.LVW5.8.13.17.22.42.AXIOM 34.SW-UWA 7.9.13.pl 9.20.25.gso 30.ultima 2x.
Lumicon 2" H-BETA.OIII.UHC
świadczę usługi wykończenia wnętrz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2956
Rejestracja: 17 Gru 2006, 18:59
Miejscowość: Kochanowice

 

Postwiechu | 04 Gru 2018, 12:35

Acu, toto nawet nigdy nie leżało względnie blisko Silvertopów. Ale nie doczytałeś, pisałem:

P.S. Te srebrne Plossle SW, które pokazałeś na pierwszej fotce są takim tanim chwytem: nawiązują stylistyką do rewelacyjnych Plossli Celestrona, nazywanych Silvertop.


Pozdro!
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postszary | 04 Gru 2018, 14:53

wiechu napisał(a):
Te srebrne Plossle SW, które pokazałeś na pierwszej fotce są takim tanim chwytem: nawiązują stylistyką do rewelacyjnych Plossli Celestrona, nazywanych Silvertop. Jeśli gdziekolwiek pojawiłby się taki oryginalny Silvertop, to radzę kupować. Miałem 8 i 17 mm. Tak jak Ultimy to topowe szkła sprzed epoki, gdy wyznacznikiem "jakości" jest pole i (czasem) ER. Te 2 serie Celestrona to z kolei pokazówka prawdziwej jakości optyki.


Zgadzam się z kolegą wiechu w całej rozciągłości. Plossle określane jako Silvertop to doskonałe okulary "Made in Japan", robione przez Vixena, ale sprzedawane były również pod brandem Celestrona. Było kilka różnych serii tych okularów i te najstarsze rzeczywiście miały srebrny "top". Późniejsze wersje przy soczewkach były już czarne, ale przyjęło się, że również one nazywane są na zachodnich giełdach "Silvertop". Te podlinkowane na początku wątku tanie chińskie Plossle naśladują japońskie Silvertopy z właśnie późniejszych wersji, ale jak można wyczytać na zagranicznych forach przypominają oryginały tylko wyglądem, ponieważ jakość optyki między oryginałem a kopią to przepaść, oczywiście na korzyść tej pierwszej. Dodam, że mam parkę oryginalnych Silvertopów Vixena 26mm do bino i prawdę powiedziawszy, te okulary jeżeli chodzi o kontrast i transmisję zostawiają w tyle wszystko, co do tej pory miałem o ogniskowych 25-26mm. Pole widzenia, mimo że na papierze jest typowe dla Plossli, w tych okularach wydaje się wystarczające i bardzo przyjemne w odbiorze.
Załączniki
Co to za  okulary  ?: SAM_6088.JPG
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostKrzysztof_P | 04 Gru 2018, 15:58

Cześć.

Posiadam Silvera w wersji Vixen-Celestron Japan 10mm , świetny okularek do Planet , przebija Delosy TV 10mm i inne wieloelementowe doskonałe szkła , robiłem porównanie na Planetach i sprawdza się znakomicie. Na CN chodzą średnio po 40-50$. Kupiłem go w USA u nas praktycznie nieosiągalne. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 24 Sty 2019, 15:51

A c oz brakiem muszli ocznej i soczewce zaraz przy krawędzi obudowy która maziana jest rzęsami, obraz ucieka i szkło szybko paruje bo to chyba dość poważne ich niedoróbki konstrukcyjne :arrow: :roll: :?:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 24 Sty 2019, 17:48

Cześć.

Tu można coś przeczytać o tych zacnych szkiełkach , mój 10mm Celestron-Vixen Japan Silver Top jest lepszy na osi od TV Delosa 10mm którego również posiadam. Sprawdzałem w zeszłym roku na Marsie , Jowiszu i Saturnie. Generalnie Polecam , okulary te dają bardzo ostre i kontrastowe obrazy Planet i Ksieżyca. W tej cenie to doskonały wybór o ile uda nam się takowy zakupić w Europie.Od serii NPL Vixena którą posiadałem swego czasu , też uważam że są lepsze , porównywałem z TV Plosslem 11mm którego również posiadam , ale w moim Maku 8" F10 to jednak jest już różnica w powiększeniu przy tej ogniskowej około 2100mm na wyjściu.Plossle TV dają ciut cieplejszy obraz od tych Silver Top Japan.Na zachodnich giełdach CN i Astromart znikają szybko w cenach od 50$-60$ , przy ogniskowych do 26mm włącznie , te dłuższe ogniskowe chodzą stanowczo wyżej i są Rarytasami.
https://www.cloudynights.com/topic/1831 ... p-plossls/

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Co to za  okulary  ?: Plossl Japan..jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 26 Sty 2019, 09:44

Janusz_P. napisał(a):A c oz brakiem muszli ocznej i soczewce zaraz przy krawędzi obudowy która maziana jest rzęsami, obraz ucieka i szkło szybko paruje bo to chyba dość poważne ich niedoróbki konstrukcyjne :arrow: :roll: :?:

Okulary 8 i 10 mm z musu mają tak małe soczewki i krótki ER, nie tylko Plossle chyba tak mają. Od 15 mm, jeśli mniej więcej się wie jak obserwować, znika problem rzęs, bo ER jest wystarczający. I tak samo jest z parowaniem: krótkie szybciej, dłuższe wolniej. Być może dla kogoś jest problemem potrzymanie przez chwilkę okularu w kieszeni, gdy już zaparuje, no dla mnie jakoś nie.

Jeśli muszla oczna ma być wyznacznikiem jakości okularu, to orciaki Zeissa muszą być znacznie gorsze od BCO :lol:
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postokroj | 27 Sty 2019, 10:13

Witam znawców i laików.Obserwuje całe życie i pewnie jestem laikiem ale te wywody są mi bardzo pomocne.Kupiłem bino takie jak ma kol Kolimator -Arkturus-i jest dobrze skorygowane -no przyzwoicie.Miałem 2 bina i były do d...y.Owszem wielu by chciało mieć wszystko -za czapkę gruszek.Niestety 1 kg złota nie kosztuje 30gr a złom płacą po 30 gr za 1kg.To metal i to metal.Wiesiu juz się obraziłeś raz na mnie jak testowałem okulary 5mm w tych samych warunkach w ciągu 0,5 godz przekładając je na Saturnie.Bo Twoim zdaniem warunki były złe.Dobra nie wracam każdy ma prawo widziec sprawy inaczej -i nie obrażaj się proszę.Owszem seria tanich stary plossli jest super w stosunku do nowych plossli z chin.NP Meade 5,5mm 5000 to dla mnie badziew.Natomiast Meade 9,7mm 4000 to super szkło ale nie podskoczył mi na razie Plosslowi TV-10.5mm.Krzychu P przynajmniej pisze ze porównał 10mm silwerstropa z 10mm Delosa. I ma powody by wolić Delosa .Miałem 5 Pentaxów i je poprzedałem i nie żałuję.Owsze w Bieszczadach mgławiczki w strzelcu Lagune pokazał Pentax 14 xw lepiej niz ES 14mm 100*.Ale jak spróbowałem napisać o ES 100 że to przypadkowa masówka z Chin to się kol dark obraził. A Roztoki Górne to odpowiednia miejscówka.Mgławiczki kulki i kłaczki w studni są jakie są. Trudno o radość z zerowym otoczeniem gwiazdowym.I Krzychu P woli szerszego Delosa.Jakość obrazu to coś więcej niz jakis kłaczek na skraju pola.Nie wiem czy patrzyłeś przez Ethosy.Miałem przyjemność jak Pentax 10XW dostał lanie na m 51 od Ethosa 8mm i nie chrzań mi ze była ciut inna ogniskowa.Tak samo Pentax dosta w tyłek od Naglera t1-7mm. A chwalisz Pentaxy i je polecasz.Naglera sprzedałem bo dostał lanie od 9mm 100* Skawachtera.W Naglera trzeba było się kleić do szkła a to nie sprzyja detalowi mgiełek -gdzie w zasadzie trzeba je wyłowic -jak szumnie o tym piszesz.Wycofałem Ethosa 4,7mm z giełdy bo podjarałem się bino-ale Saturna w MN Intesa przy 229x pokazał ze Powermate z cudownymi ploslami starymi Meade 9,7mm 4000 i TV 10,5mm ie miały szans w mono.Pierścieńie chciało się złapać ręka taką przestrzeń czułem.Ale 1 kg złota kosztuje.Jestem biednym robotnikiem ale jak chcę muszę zapłacić.Czapka gruszek się nie wywinę.Też naczytałem się głupot zachodnich że Delos t Ethos z mniejszym polem.Kupiłem Delosa 6mm i przegrał z Pentaxem a Ethos nigdy z Pentaxem nie przegrał -na razie.Prosze o nie chwalenie czegoś tylko o doswiadczenia z obserwacji. Mineło 30 -40 lat-Nie wszystko jest fee -ale trzeba zapłacić.Ja przepłacam za okulary których chce liznąć.
Bez obrazy proszę
Pozdrawiam.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat