Refraktor mit APM 140 f/7 Duplett FPL53 Optik.

Posttomeczz | 13 Mar 2019, 14:29

Wez pod uwagę, że możesz porównywać ocenę nauczyciela ze szkoły dla dzieci specjalnej troski z oceną nauczyciela uniwesyteckiego.
Metod pomiaru strehl jest bardzo wiele, założeń przy ktorych wychodzi ostateczna ocena - również. WYobraż sobie, że jedni producenci mierzą Strehl dla całej soczewki/lustra, a inny tylko dla 0,6 promienia soczewki/lustra. Tu i tu wyjdzie Strehl, wartości nie są porównywalne. A przecież najtrudniej wyszlifować krawędzie soczewki.

Jak ktos w poprzenim watku napisał, że newton ma strehl taki a taki - a na dodatek ma centralna obstrukcje.... to ktos po prostu nie wie jak sie mierzy Strehl przy newtonach.
Trzeba o tym troche wiecej poczytać.

powodzenia

PS: MLUdes mierzy Strehlt dla całej soczewki przy 140ED, pryznajmniej tak pisał na CN.
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostKrzysztof_P | 13 Mar 2019, 15:07

Cześć.

Przedstawione tu wyniki są takie przy niższych cenach sprzedaży Promocje tych Refraktorów , natomiast są i też lepsze które Ludes sprzedaje drożej.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 13 Mar 2019, 18:34

Krzyśku, mówisz o tych z LZOS ? Bo innych nie widzę.
Hm, czyli te osoby z ogłoszeń zawyżyły ceny ? W takim razie gdzie znaleźć te tańsze i te droższe ?

tomeczz napisał(a):Wez pod uwagę, że możesz porównywać ocenę nauczyciela ze szkoły dla dzieci specjalnej troski z oceną nauczyciela uniwesyteckiego.
Metod pomiaru strehl jest bardzo wiele, założeń przy ktorych wychodzi ostateczna ocena - również. WYobraż sobie, że jedni producenci mierzą Strehl dla całej soczewki/lustra, a inny tylko dla 0,6 promienia soczewki/lustra. Tu i tu wyjdzie Strehl, wartości nie są porównywalne. A przecież najtrudniej wyszlifować krawędzie soczewki.

Jak ktos w poprzenim watku napisał, że newton ma strehl taki a taki - a na dodatek ma centralna obstrukcje.... to ktos po prostu nie wie jak sie mierzy Strehl przy newtonach.
Trzeba o tym troche wiecej poczytać.

powodzenia

PS: MLUdes mierzy Strehlt dla całej soczewki przy 140ED, pryznajmniej tak pisał na CN.


Tomek, przecież Rohr ma laboratorium do sprawdzania optyki. Poza tym, tam też są obrazy z interferometru.
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostKrzysztof_P | 13 Mar 2019, 19:07

Cześć.

Obrazy z Interferometru dla całego obiektywu tak ale dla jego części z nie badaną strefą brzegową stają się już mało wiarygodne , z tym się zgadzam jak najbardziej.Co z tego że środek będzie dobry a spaprany brzeg , czego nie wykaże badanie.
Odnośnie Refraktorów APM 140 ED to napisz do M.Ludesa w jakiej cenie sprzeda Ci takowy nowy z wynikiem Strehla 0.95-0.96.
Te które są na stronie sklepu APM w podanych cenach czy na promocji są słabsze optycznie. O lepsze trzeba pisać i ustalać ceny osobiście.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postqbanos85 | 13 Mar 2019, 20:59

Zastanawiam się, po co zakładać nowy wątek w temacie tego samego teleskopu.. Jest tu jakiś moderator?
www.astrofotografia.szczecin.pl
Obsession 18”
Kowa 8.5x44
Kowa 32x82
 
Posty: 768
Rejestracja: 21 Lip 2008, 13:05
Miejscowość: Zatom

PostFranz | 13 Mar 2019, 21:13

mrjq napisał(a):Jakiś czas temu pojawiło się ogłoszenie http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php ... it=apm+140
Już tutaj budziła wątpliwość jakość do ceny tego refraktora.
Spójrzcie, certyfikaty z ogłoszeń na astromarcie. Ceny były powyżej 2000 euro...
Załącznik APM140_ob.jpg nie jest już dostępny

Tutaj niewiele lepiej
Załącznik APM140_2.jpg nie jest już dostępny

A naprawdę chciałem go kupić, przechodzi mi ...

Dla porównania z SW 120ED z testu
http://astro-foren.com/index.php/de/10- ... s-halb-apo
Załącznik SWED120_900.png nie jest już dostępny


Akurat ten ED 120 nie jest taki genialny jakby wskazywał na to strehl. Ma mocno rozjechane kolorki co się objawi dość dużą AC. Lepsze są Equinoxy. Oczywiście są lepsze i gorsze egzemplarze w jednych i drugich ale to nieprawda, że ED 120 i Equinox to ta sama optyka. Może i ta sama i może tylko przebrana, te lepsze obiektywy pchnęli w Equinoxy. Tutaj u tego samego testera porównanie ED
120 i Equinoxa. Na końcu są fotki jasnej gwiazdy, które mówią same za siebie. Equinox ma zdecydowanie mniejszą aberkę.
http://astro-foren.com/index.php/de/10- ... 0-halb-apo
Tutaj testy z mojego Equinoxa 120 z dedykowanym flattenerem SW 0,85x.
Zdjęcie gwiazd w Plejadach oraz księżyc mocno wyciągnięty kolorystycznie. Plejady są bez jakiejkolwiek obróbki, tylko złożone z pięciu fotek. W obu przypadkach seeing był słaby.
Nie widać dużej aberki. W sieci można spotkać fotki z ED 120, na których widać bardziej rozjechane kolorki, szczególnie księżyca z kolorowych kamerek. Wnioskuję z tego, że Equinox 120 to nie jest to samo co ED 120. Nie tylko strehl jest miarodajnym wskaźnikiem. Najważniejsze są fotki prawdziwego nieba. Cena za optykę mówi wszystko. Zapłacisz to masz. A jeśli nie, to musi być wadliwy, do reklamacji.
Załączniki
Refraktor mit APM 140 f/7 Duplett FPL53 Optik.: ks_1_ASI178MC_Equinox120_760mm.jpg
Refraktor mit APM 140 f/7 Duplett FPL53 Optik.: M45_5x60s.jpg
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostDominik Woś | 13 Mar 2019, 21:39

Połączyłem tematy o APM 140 aby informacje o tym refraktorze były w jednym miejscu na forum.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 13 Mar 2019, 22:42

Cześć.

Prawda też jest taka że Edek Edkowi nie równy , jest bowiem stosunkowo mała powtarzalność chińskich wyrobów czego nie można powiedzieć np.o firmach BORG Japan czy Vixen Japan. Pomimo braku Certyfikatu ich wyroby jako stosunkowo tańsze od innych drogich firm jak Takahashi czy TEC jednak trzymają powtarzalność i jakość.Posiadając wiele Refraktorów ED sam doszedłem również do takiego wniosku a to że SW Equinox czy ORION USA EON mają lepszej jakości obiektywy może faktycznie wybrane niż standardowe Edki SW jestem w sumie prawie pewien.SW Equinox i ORION EON to wersje De Lux Edków , więc może w tym być poniekąd sporo słuszności i prawdy.Ponadto kontrola na rynek USA a Europy też słyszałem często że inna.Nie chce siać propagandy , ale chyba coś w tym jednak jest.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 15 Mar 2019, 02:23

Cześć.

W Recenzji Refraktora ED APM 152mm na "ASTROMART" były wstawione dodatkowe linki w których była taka tabelka z przeliczeniami dokładności optyki. Były tam bodajże trzy różne parametry badań optyki i z boku komentarze. W sumie optyka ze Strehlem z tych tabel od 0.9 i wyżej jest uważana ogólnie za dobrą , więc może nie ma co tak podchodzić rygorystycznie do tych wyników.SW w ogóle nie podaje takich danych a jak mamy podane w przypadku APM to przynajmniej coś tam już wiemy.Refraktory SW 150mm ED mają moim zdaniem za dużo AC i generalnie takiego osobiście w ogóle nie brał bym pod uwagę.Mechanika też taka sobie i te użyte materiały , itp. Wszystko takie dla mnie osobiście tandetne i sprawiające wrażenie zabawki a nie przyzwoitego Refraktora.Myślę że zakup takiego Refraktora APM ED z takim Strehlem ponad 0.90 wcale tak bardzo nie różnił by się od ideału od 0.96 i wzwyż.W praktyce bardziej warunki Seeingowe nam przeszkadzają aby ujrzeć np. subtelny i słabo widoczny detal Planet.Jak optyka jest przynajmniej dobra to wydaje mi się że to nam wystarczy.Niestety linki z Recenzji zostały usunięte , inaczej wkleił bym je tutaj w wątku.Ciekaw jestem jakości obiektywów tych dużych Lornet ED , mam nadzieję że nie wpychają tam największej Lipy.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 24 Kwi 2019, 20:52

Cześć.

Trochę sobie popisałem z M.Ludesem o tych Refraktorach ED APO 152/1200mm i generalnie twierdzi że Strehl od 0,9 i wyżej to już dobra jakość i w zupełności wystarczająca do celów wizualnych.Najniższym standardem są obiektywy w tych refraktorach ED APM 152mm z co najmniej Strehla 0,92 , więc jest dobrze i wystarczy.Kusi mnie zakup takowego , dobrze jest posiadać dobry Refraktor. Zawsze jest mniej czuły na Seeing od większych teleskopów a apertura D-152mm to już pełnia szczęścia na Planetach i nie tylko.Ten APM APO-ED jest stosunkowo lekki jak na taką rurkę i na montażu klasy HEQ5 SW powinien już przyzwoicie pracować.Chyba sobie sprawię takiego , bardzo kusi mnie porównanie z Makiem Intesa 8" , którego aktualnie posiadam.Cena nie jest niska około 3000 EURO , ale w końcu to już kawał Refraktora z dobrą mechaniką i lepszą od SW ED 150mm optyką.
https://www.cloudynights.com/articles/c ... -245-r3175

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 24 Kwi 2019, 23:11

Cześć.

Kupiłem Refraktor APM ED-APO 152/1200mm i czekam na dostawę.Jako że fascynuje mnie wizual i przede wszystkim oglądanie Planet nie mogłem się powstrzymać.Opis jak zwykle zamieszczę na łamach Forum.Zobaczę w końcu i sam się przekonam ile jest prawdy w zachodnich recenzjach i opisach.Maki Intesa zakupione po przeczytaniu masy takich opisów mnie nigdy nie zawiodły.Zobaczymy co reprezentuje sobą wyrób APM.Kupiłem Refraktor ze standardowym wyciągiem Crayforda 2,5" z microfocuserem , gdyż 3,7" był sporo dla mnie droższy a do wizuala i tak wyciąg 2,5" wysoko ceniony przez użytkowników z opisów w zupełności wystarcza i ma ponoć bardzo dobrą jakość jak i pracę.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 25 Kwi 2019, 07:54

No to czekamy na info :) Mnie to bardzo interesuje bo w przyszłości będę celował w 150 F15.
Zaskoczyłeś mnie, że wziąłeś dość światłosilny refraktor 150 mm na szkle FPL 51, często pisałeś, że jak ED to tylko FPL53 ze świetną korekcją barw. Mam nadzieję, że zakup będzie trafiony i kiedyś będę miał przyjemność popatrzeć taką armatą. Jako wariat na punkcie US czekam z utęsknieniem na relacje.
lolak89
 

PostMB_WA | 25 Kwi 2019, 08:27

TS oferuje ciekawą alternatywę dla tego dubletu, tzn. tryplet na szkle FK61 jak ten APM plus element z lantanu i trzeci element z bliżej nieokreślonego szkła. Ten TS powinien mieć lepszą korekcję.
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... cuser.html

Mam nadzieję, że ten APM dotrze do Ciebie bez problemu. Wiem że bywały problemy m.in. z celą. Ludes jest normalny w komunikacji przed sprzedażą, ale jak pojawiają się problemy po sprzedaży (np z wadami dostarczonego sprzętu) to jakość komunikacji z nim spada na łeb na szyję.
Trzymam kciuki. Pozdr
 
Posty: 92
Rejestracja: 22 Lis 2008, 15:40

 

PostKrzysztof_P | 25 Kwi 2019, 08:32

Cześć.

Zapraszam na Kudłacze w Sierpniu , będzie zlot i okazja z nami pooglądać.Poczytajcie Recenzje na CN , ASTROMART i gdzie tam wyszukacie , to dublet na FPL51 z drugim odpowiednio dobranym elementem. Na bazie FPL51 też można budować bardzo dobre Refraktory , to kwestia odpowiedniego projektu i dobrania drugiego gatunku szkła.Ponoć jest tak dobry jak Equinox 120ED pod względem korekcji AC a to mi w zupełności wystarczy.M.Ludes chcący być na rynku w Erze chińskich Refraktorów musi mieć dobry wyrób chcący się utrzymać.Długo analizowałem wszelkie opisy i relacje aż w końcu decyzja zapadła na tak.Oczywiście opiszę Refraktor jak się sprawuje , mam nadzieję że jest wart swojej ceny.Ma mi służyć tylko i wyłącznie do wizuala , więc wymagania co do korekcji AC są mniejsze.
Myślę też że kilkanaście recenzji i opisów jakie przeczytałem raczej nie kłamią , firma APM ma bardzo dobrą renomę na całym Świecie.Ale to już wszystko sprawdzę w praktyce.Nie chciałem Trypletu ze względu na wagę , czas chłodzenia i większą trudność z poprawnym wykonaniem optyki.Dobry Tryplet w chińskim wykonaniu trafia się myślę nie tak często jak Dublet , ale to jest takie moje gdybanie.Ważne aby dawane obrazy były satysfakcjonujące i pozbawione większego zafarbu AC.Jak piszą w recenzjach na Księżycu nie ma specjalnie AC do około 350X a ja na pewno nie będę tak szalał.Powiększenie 2D-300X na Księżycu to wszystko maksymalnie co chciałbym uzyskać z bardzo dobrym obrazem.A na Planetach wystarczy mi w zupełności około 200X-250X.Brałem pod uwagę niedoskonałości , które mogą się praktycznie nie ujawnić w tych bezpiecznych zakresach powiększeń.Docelowo jak bym trafi to TAKA FS 152/1200mm Dublet Fluorytowy , dla mnie stanowczo Priorytet , ale brak używek w USA , nikt nie chce się pozbyć tego doskonałego Refraktora.Był ostatnio jeden na CN , ale z małą wadą obiektywu i dałem sobie spokój.Oby dotarł do mnie cały i zdrowy.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMB_WA | 25 Kwi 2019, 08:55

FK61 jest odpowiednikiem FPL51. Ludes zapowiadał co prawda przesiądkę na szkło FPL51 Ohary ale nie wierzę mu do końca. Niezależnie od tego jakie szkło jest faktycznie w tym refraktorze, to jest wielu zadowolonych z niego użytkowników. Nie zmienia to faktu, że są też osoby, które były/są niezadowolona z tego i innych produktów APM. Ludzie Ci nie afiszują się aż tak ze swoim niezadowoleniem czy złymi doświadczeniami z Ludesem, ale ich opinie można znaleźć na CN, astroforen i innych forach czy grupach dyskusyjnych. Ludes niestety jest tylko sprzedawcą i jako taki stosuje czasami 'nieczyste chwyty' a w razie reklamacji atakuje klienta zamiast wziąć swoje niedopatrzenie na klatę.
Mam nadzieję, że w Twoim przypadku wszystko pójdzie dobrze i będziesz zadowolony - i nie mówię tego z przekąsem.
Czystego nieba!
Ostatnio edytowany przez MB_WA, 25 Kwi 2019, 09:06, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 92
Rejestracja: 22 Lis 2008, 15:40

 

PostKrzysztof_P | 25 Kwi 2019, 09:02

Cześć.

Oczywiście masz rację , mam przykład po swoim dobrym koledze.W końcu to biznes i to jest przede wszystkim cel.Natomiast Refraktor powstał z myślą o mniej zamożnych miłośnikach nocnego nieba chcących posiadać dobrej jakości Refraktor APO-ED o sporej już Aperturze a których nie stać na zakup drogiego APO Renomowanych Firm.Wiem że M.Ludes zrobi wszystko i powie wszystko aby tylko sprzedać , ale z drugiej strony też jakiś odpowiedni poziom wyrobu powinien być , gdyż konkurencja nie jest mała i chcący mieć sprzedaż trzeba mieć dobry i konkurencyjny wyrób.
Zobaczymy jak dotrze , sprawdzę wszystko spokojnie na niebie i napiszę na pewno co i jak.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttomeczz | 25 Kwi 2019, 11:12

Ja sie przesiadłem z dobrych 4 cali na dobre 5 cali.
Do teraz przecieram oczy (mam nadal oba teleskopy) jak dużą róźnicę daje 1 cal.
Nigdy nie patrzyłem przez 6 calowego edka. Mysle ze moze on dac niezłe planetarne wrazenia.

Wierzę że w końcu przejdziesz na jasną strone soczewki kosztem tych dziwnych mak-newtonów :mrgreen: .

pozdrawiam
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostKrzysztof_P | 25 Kwi 2019, 13:57

Cześć.

Ależ ja zawsze byłem za "Soczewką". :D Tylko trochę większą , gdyż w stosunkowo małej jest i mniej ciekawego Detalu na Planetach.Stosunkowo małe Refraktory APO-ED posiadałem , największe do tej pory to: dwa Tryplety MEADE 127mm , Borg Japan 125mm , Trzy 120ED w tym Equinox , dwa 100ED i dwa 80 ED.Patrzyłem też przez inne APO-ED ale o podobnej i nie większej Aperturze.Cena , cena , jeszcze raz cena.Refraktor 6" to myślę osobiście już pełnia szczęścia jak mamy do czynienia z dobrą optyką w obserwacjach wizualnych.Maki-Newtony dają tak dobre obrazy Planet że nie jeden by się zakręcił przez co patrzy , czy przez Teleskop czy też przez Refraktor , gdyby nie wiedział.Maki-Cassegraina Intesa są trochę słabsze kontrastem , ale od 180mm wzwyż na nowych warstwach Intesy MK pokazują Planety w Pełnej Krasie. Mój obecny MK Intes 8", F10 z C.O.-30,5% przy dobrym Seeingu Powala , ale muszą być warunki a z nimi to gorzej dla 8". Znamy się osobiście z Catalinem z CFF i mnie namawiał na swoją rurkę D-165mm APO , mam i tak do niego jechać pooglądać sprzęty.Tyle razy się już wstępnie umawialiśmy , ale jakoś jak nie jestem na kupnie to odkładam aby potem nie "chorować" jak pooglądam. :D Dobre Refraktory zawsze będą górą , ale dobre Maki to też zacne zastępcze sprzęty zaraz po APO , które potrafią zadziwić nie jednego sceptyka , szczególnie te z małą i pomijalną przeszkodą centralną w granicach 20%. Nawet Św.P. Janusz często powtarzał , Dobry Mak większy o około 1" równa się Refraktor na Planetach i Księżycu.Jak decydowałem o zakupie dobrego Maka to też Polecał mi Intesy.ORION U.K. 8", F20 z małą C.O. to też cena "Kosmos". Nawet na stronie ORIONA U.K. przy opisie tego Maka 8" są Recenzje i porównania z APO 6" , przeczytaj co piszą właściciele Refraktorów 6" APO Światowej Klasy Sprzętu , którzy bezpośrednio w konfrontacji porównywali ze sobą te instrumenty na Planetach.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 27 Kwi 2019, 20:26

Cześć.

Pojawił się Klasa Refraktor , Vixen ED 130 SS , czytałem o nim same superlatywy:
https://forum.astronomie.de/threads/vix ... 60.273438/
Chętnie bym go przygarnął , ale teraz to już po ptokach. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 27 Kwi 2019, 20:50

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Pojawił się Klasa Refraktor , Vixen ED 130 SS , czytałem o nim same superlatywy:
https://forum.astronomie.de/threads/vix ... 60.273438/
Chętnie bym go przygarnął , ale teraz to już po ptokach. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


E tam, to tylko 130 mm. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 27 Kwi 2019, 20:57

Wiem , ale to 130mm porządnej jakości szkła Japan. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 08 Maj 2019, 01:04

Witam. Krzysztofie zobacz jaki vixenik się pojawił ne łebaju :D . Japan jak się patrzy. Cena jak za chińczyka.
https://www.ebay.co.uk/itm/Rare-Opportu ... ect=mobile
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostKrzysztof_P | 13 Maj 2019, 23:42

Cześć.

Dziękuje za link.Czytałem sporo o nich , czytałem.W Europie ponoć jest ich w użytku u miłośników tylko kilka sztuk.
Atluxy Vixena to są Świetne Refraktory , wyszło ich mało , ale to naprawdę bardzo dobry sprzęt.Kto kupi to będzie miał praktycznie Docelową Armatę.Świetnie gdyby kupił go jakiś polski miłośnik Astronomii.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 08 Sie 2020, 19:38

APM 140 na szkle FPL 53 będzie miał lepiej skorygowany AC od APM 150 na szkle FPL 51 ?
witos
 

PostJSC | 09 Sie 2020, 16:32

Zależy z czego jest drugie szkło w dublecie.
No i jaka jest światłosiła.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości

AstroChat

Wejdź na chat