dobór szukacza

Postastrofan | 07 Kwi 2019, 15:27

Cześć. Temat może wydawać się błahy, ale mam malutki dylemat. Otóż, wczoraj zamówiłem edzia w wersji tylko lub aż jak kto woli 80mm :D . Będzie uzupełnieniem mojego apo 120mm. Zakupiłem go głównie jako mobilny teleskop. Edek posłuży na szybkie wypady na balkon lub na wyjazdy. Innym zastosowaniem będzie podglądanie przyrody jak i rola obiektywu foto. Jeżeli kupiłbym tubę z wykorzystaniem w 100% na astro to nie miałbym problemu z szukaczem. Rozmyślam nad baaderem sky surfer 5 lub szukaczem dającym obraz całkowicie skorygowany. Teleskop będzie używany do małych i średnich powiększeń, powiedzmy do 80x. Zależy mi na prostocie i łatwości celowania w obiekt. Aha. Dodatkowym zadaniem będzie obserwacja tarcz strzeleckich. Trochę to marnotrastwo, ale nie chcę kupować dodatkowego instrumentu do tego celu. Będzie też jakiś pryzmat dawający obraz ziemski. Proszę o wypowiedzi co lepsze. Dobry red dot czy lepszy będzie szukacz optyczny z obrazem skorygowanym? Dzięki.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Posttomchm | 07 Kwi 2019, 18:55

Jeśli chodzi o same obserwacje wizualne, to ja polecam coś takiego:
https://www.astroshop.pl/celowniki-i-szukacze/rigel-systems-celownik-quikfinder-z-dwiema-bazami/p,50230

Mam go od pewnego czasu i używam go z moim Bresserem 102XS. Sprawuje się znakomicie. Wcześniej miałem (jeszcze na moim poprzednim teleskopie) szukacz kątowy Skywatchera 9x50 i sprzedałem go - nie mogłem znaleźć nim ciemniejszych obiektów. Na szukaczu znajdują się dwa okręgi - mniejszy o średnicy 1/2 stopnia oraz większy o średnicy dwóch stopni. Nie ma w nim żadnego powiększenia. Wpierw zgrywasz go razem z osią teleskopu, potem znajdujesz gwiazdę bliską poszukiwanemu obiektowi. Jak będziesz miał gwiazdę, to używając aplikacji (np. SkySafari) mierzysz kątową odległość między interesującym Cię obiektem a gwiazdą w szukaczu. Na podstawie tego pomiaru będziesz wiedział, jaką mniej więcej odległość pokonać od gwiazdy do obiektu - miarką są okręgi.

Wada - ten typ nie nadaje się do obserwowania tarczy strzelniczej :(
Bresser 102XS, montaż azymutalny AZT6
Okulary: GSO Plössl 32mm, Omegon Super LE 14.5mm oraz 9mm, Baader Morpheus 4,5mm, Omegon LE Planetary 3mm
Filtry: TPL UHC 1,25", TPL OIII 1,25", Baader Solar Continuum 1,25"
 
Posty: 36
Rejestracja: 17 Mar 2018, 11:08

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat