Drugi teleskop

Postdobrychemik | 07 Lip 2019, 22:33

Witam,

Zastanawiam się nad zakupem drugiego teleskopu. Chciałbym jednak poznać Wasze opinie na temat sensowności moich przemyśleń.

Od kilku lat mam Maka 127 z dwuosiowym napędem. Do tego kilka okularów: Vixen LVW 22 (mój ulubiony), Morpheus 9, Vixen NLP 40. Oprócz tego lornetkę Celestron Cometron 12x70. Obserwuję głównie w okolicach Andrychowa i Krakowa.
Wszystko fajne, ale, jak łatwo się domyślić, brakuje mi teleskopu do DS-ów. Żeby się nie rozdrabniać wolałbym tubę 10" lub 12". (Ta druga miałaby taką samą ogniskową jak mój MAK - 1500 mm, więc okulary dawałyby mi te same powiększenia, do których jestem przyzwyczajony). Jednak nigdy nie miałem do czynienia z Dobsonem, a przy takiej wielkości teleskopu paralaktyk odpada ze względów finansowych. Czy człowiek przyzwyczajony do napędu nie będzie się czuł niekomfortowo korzystając z takiego montażu? Po drugie, na ile gorsza jakość obrazu gwiazd jest w Newtonie względem Maka? Czy będzie mi to przeszkadzało? Bardzo proszę o opinie.

Chemik
 
Posty: 194
Rejestracja: 07 Lip 2019, 22:00
Miejscowość: Kraków

 

PostM.K. | 08 Lip 2019, 17:48

Proponuję Ci spotkać się z astro miłośnikami i popatrzeć przez ich Newtony zanim coś kupisz.
Śledź wątek "Okolice Krakowa, Miechowa, Olkusza" http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=30&t=28736
Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone
 
Posty: 256
Rejestracja: 11 Wrz 2009, 10:14
Miejscowość: Gród Kraka

 

Postbolid25 | 08 Lip 2019, 18:24

Jest w Andrychowie trzech czynnych obserwatorów między innymi ja. Posiadamy sprzęty różnego kalibru, zajmujemy się ATM em oraz wyjeżdżamy pod dobre niebo na obserwacje.
Ogólnie nasza grupa liczy kilkanaście osób, prowadzimy forum pod adresem www.astropoludnie.pl, zarejestruj się i śledź wątek spotkań obserwacyjnych.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postdaniel24 | 08 Lip 2019, 18:31

dobrychemik napisał(a):Czy człowiek przyzwyczajony do napędu nie będzie się czuł niekomfortowo korzystając z takiego montażu? Po drugie, na ile gorsza jakość obrazu gwiazd jest w Newtonie względem Maka? Czy będzie mi to przeszkadzało? Bardzo proszę o opinie.


Odpowiedź na pierwsze pytanie może przynieść Twoja osobista konfrontacja z dobsonem, bo jest to zapewne kwestia indywidualna. I tu wyższe sugestie kolegów są jak najbardziej słuszne.
Ale skoro pytasz o opinię - dla mnie prosty montaż dobsona jest opcją najwygodniejszą i tak naprawdę najbardziej intuicyjną. :) Jej dodatkowym plusem jest bardzo szybkie złożenie sprzętu na miejscówce obserwacyjnej.

Spojrzałbym na to jednak z drugiej strony. Dla mnie kwintesencją obserwacji jest możliwość sięgania coraz dalej. Taką możliwość da tylko duża apertura newtona, do którego zakup montażu paralaktycznego jest już mocno nieuzasadniony ekonomicznie i w zasadzie dylemat rozwiązuje się sam - trzeba się przestawić na trochę inny rodzaj montażu :wink: Początki mogą być uciążliwe, ale satysfakcja pod ciemnym niebem gwarantowana. A po 5" maku, nawet przeskok na zwykłego dobsa 8" będzie bardzo znaczący - nie mówiąc już o 10", czy 12".

Masz dobrej jakości okulary, które przy dobrze skolimowanym newtonie z pewnością wygenerują ładny obraz gwiazd. Będą może trochę mniej punktowe, ale to nie oznacza, że obrazy generowane przez newtona są nieatrakcyjne.
Teleskopy: GSO 10", SW 120/600, ED80
Okulary: ES 24, Delos 17.3, Morpheus 12.5, DeLite 9, Morpheus 6.5, DeLite 4
Awatar użytkownika
 
Posty: 121
Rejestracja: 10 Maj 2008, 21:15
Miejscowość: Ożarów Maz.

Postdobrychemik | 08 Lip 2019, 22:54

Właśnie na to liczyłem, że ktoś zasugeruje mi skorzystanie z uprzejmości innych astromaniaków, by dzięki nim zapoznać się z dobsonami :) Nie omieszkam skorzystać. Za dwa tygodnie będę miał więcej czasu, to wtedy postaram się ruszyć tą sprawę. Bardzo dziękuję za odzew.
Mam jeszcze jedno pytanie: jaka jest skuteczność i sensowność używania korektora komy w Newtonie f/5? Znacząco podnosi cenę, zastanawiam się czy tych pieniędzy nie można spożytkować lepiej. Chciałbym jak najdokładniej oszacować całkowity koszt zakupu.
 
Posty: 194
Rejestracja: 07 Lip 2019, 22:00
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

AstroChat

Wejdź na chat