Astrofoto niskobudżetowa początek

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostMati898 | 08 Lip 2019, 12:15

Cześć, jako amator astro i totalny amator astrofoto mam do was kilka pytań z prośba o pomoc. Niestety po przeczytaniu kilka tematów dowiedziałem się, że mój sprzęt nie nadaje się do niczego :( Jednak mimo tej wady chciałbym chociaż spróbować z astrofoto. Moje pytanie brzmi jaki minimalnie, bardzo budżetowo mógłbym sobie kupić aparat i jakie dodatki, aby zacząć przygodę z astrofortografią i moim sprzętem. Rozumiem, że powinienem kupić min eq 3-2 i jaśniejszy teleskop, ale mimo wszystko chciałbym spróbować z tym co mam. Wyczytałem, że na początek może być Canon 300D ? Co polecacie ? Chcę coś taniego, używanego.

Mój sprzęt to Mak 127 i montaż Astro 3. Do podłączenia aparatu do maka też potrzeba jakiś pierścień, mogę prosić o konkretne wskazanie co jest potrzebne ?

Dziękuję za odpowiedzi.
 
Posty: 5
Rejestracja: 05 Lis 2018, 10:06

 

PostSoczi | 08 Lip 2019, 12:39

Zasada ogólna jest taka.
Jak już sie ma lustrzankę.

To do Księżyca czy planetek wystarczy dokupić adapter do wyciągu i se popstrykać co nieco. Efekt nie taki jak z webcamerki przy stackowaniu, ale zawsze to frajda z własnych wypocin.

Do obiektów mgławicowych i gwiazdowych na początek nie używa się teleskopu tylko krótkich obiektywów z samym aparatem i zamocowane to na "koziołku" albo EQ z automatycznym prowadzeniem chociaż w jednej osi.

Nieprzerobiony aparat nie naświetli ci mgławic wodorowych. Nowsze modele coś tam troche wyłapują te podczerwień lepiej jako nieprzerobione, ale generalnie jest to podstawowy problem astrofotografii, że żeby mieć pełny zakres rejestracji typów obiektów DS trzeba zniszczyć aparat pod względem fotek codziennych. Do tego konieczne jest używanie odpowiedniego filtra przed matrycą po przeróbce. Są sprzedawane gołe matryce full-spectrum tanio przed czym przestrzegam bo dokupienie odpowiedniego filtra znacznie podnosi koszta.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostBenedykt | 08 Lip 2019, 12:48

Mati,

ujmując sprawę krótko i lakonicznie: w obserwacjach wizualnych najważniejszy jest teleskop, w astrofotografii - montaż. Oczywiście dobry montaż poprawi jakość i komfort obserwacji wizualnych, a dobry teleskop ułatwi fotografowania nieba. Chciałem tylko podkreślić priorytety w jednej i drugiej dziedzinie.

Sugeruję Ci, żebyś na początek zaopatrzył się w lustrzankę (może być Canon 300D, chociaż lepszy byłby późniejszy model, przynajmniej 350D), szerokokątny jasny obiektyw z mocowaniem M42 (np. Helios 58 f/2), przejściówkę Canon - M42, oraz stabilny statyw lub montaż. Teraz wystarczy zapoznać się z regułą 600 ( patrz http://nightscapes.pl/blog/fotografia-gwiazd/ ) i możesz pobawić się w astrofotografię szerokokątną.

Możesz też zaopatrzyć się w złączkę do podpięcia aparatu do swojego Maka i spróbować fotografować jasne obiekty z krótkimi czasami naświetlania, np. Księżyc, Wenus, ewentualnie Satura i Jowisza.

Jak poczujesz, że zabawa Cię wciąga i będziesz chciał ją kontynuować, to trzeba będzie pomyśleć o poważnym montażu i fajnej tubie pod astrofoto (np. o refraktorze ED).
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostJSC | 08 Lip 2019, 13:14

Mati898 napisał(a):Cześć, jako amator astro i totalny amator astrofoto mam do was kilka pytań z prośba o pomoc. Niestety po przeczytaniu kilka tematów dowiedziałem się, że mój sprzęt nie nadaje się do niczego :( Jednak mimo tej wady chciałbym chociaż spróbować z astrofoto. Moje pytanie brzmi jaki minimalnie, bardzo budżetowo mógłbym sobie kupić aparat i jakie dodatki, aby zacząć przygodę z astrofortografią i moim sprzętem. Rozumiem, że powinienem kupić min eq 3-2 i jaśniejszy teleskop, ale mimo wszystko chciałbym spróbować z tym co mam. Wyczytałem, że na początek może być Canon 300D ? Co polecacie ? Chcę coś taniego, używanego.

Mój sprzęt to Mak 127 i montaż Astro 3. Do podłączenia aparatu do maka też potrzeba jakiś pierścień, mogę prosić o konkretne wskazanie co jest potrzebne ?

Dziękuję za odpowiedzi.


Musisz rozróżnić astrofoto planetarne (ksiezycowe) od astrofoto DS. Mak 127 to świetna maszynka do afotek planet, Ksiezyca i gwiazd podwójnych. Montaż Astro3 jest trochę za słaby jak na Maka127. Mam dobre zdanie o tym montażu, ale to bardzo deliatny montaż. Ma np. plastkiowy hamulec (zacisk osi), który przy dużej sile zacisku od razu sie niszczy. To montaz na maskimum Maka100mm.
Co do aparatu - zdecydowanie najlepsza jest kamerka, nawet webcam za dwie stówy, ale polecałbym ASI120MC lub Neximage5. Neximiage 5 będzie już na skraju sensowności do Maka 127 (którego masz SW czy Bressera?), ale myślę, ze będzie OK. U mnie przy refraktorze f/15 takie połączenie jest super OK.

Generalnie do astrofoto planetarnego potrzebujesz piksela w kamerce równego liczbie światłosiły dzielonej na liczbę 5 . Czyli jesli masz f/15 to piksel w kamerce musi mieć 3 mikrometry. Jesli teleskop jest dobry optycznie i trafisz na dobry seeing to liczbę światłosiły mozesz dzielić nawet przez "7". Przy słabszej optyce i seeingu wystarczy, ze pdzielisz przez "4". Ogniskową mozesz wydłużyć Barlowem, ale lepiej bez.
Ostatnio edytowany przez JSC, 08 Lip 2019, 13:28, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostMati898 | 08 Lip 2019, 13:27

Dziękuję za odpowiedzi, już mega dużo fajnych rzeczy się dowiedziałem. Maka mam SW. A jaki polecilibyście aparat do 1000zł używany, który nadawałby się do astrofoto, ale również do zwykłej fotografii ?
 
Posty: 5
Rejestracja: 05 Lis 2018, 10:06

 

PostJSC | 08 Lip 2019, 13:37

Nie wiem czy znajdziesz za tysiaka, ale najlepszy do takich astrofotek będzie Canon 550D, bo ma tzw. Corpa, czyli, ze możesz nagrywac filmik (bo tak sie de facto robi fotki planetarne) samym środkiem matrycy czyli z rozdzielczościa 640x480 jesli dobrze pamietam. Podobny efekt (no moze troche gorszy) uzyskasz ze smartfona przyłozonego do okularu (uzywając odpowiedniego "trzymadełka"). Jednak zdecydowanie lepiej do planet sprawdza sie dedykowana kamerka. Dobrą uzywaną kupisz za 500zł. To nie tylko sprawa jakości obrazu, ale też mozliwości ustawień i cieżaru. Kamerka waży tle co nic, a aparat z pół kilograma jak nic.
Ostatnio edytowany przez JSC, 08 Lip 2019, 13:52, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostMati898 | 08 Lip 2019, 13:50

To może na początek spróbuję z smartfonem, ale jak ? Rozumiem, że poza uchwytem to:

1. Nagrywam krótki film,który później w programie dzielę na klatki i tworzę zdjęcie ?
2. Robię time lapse 10x0.3 i łączę w jedno zdjęcie?
3. Robię serię zdjęć łączę w jedno zdjęcie?
 
Posty: 5
Rejestracja: 05 Lis 2018, 10:06

 

PostJSC | 08 Lip 2019, 13:57

Księzyc możesz pstryknąć zwykłym zdjęciem (jedna klatka). Fotki wychodzą bardzo dorze jak na taka metodę. I od tego proponowałbym zacząć.
Planety to juz poziom wyzej - kurs znajdziesz w necie https://canadianastronomy.wordpress.com ... otography/
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostSebastian Ś. | 08 Lip 2019, 13:58

Mati898 napisał(a):To może na początek spróbuję z smartfonem, ale jak ? Rozumiem, że poza uchwytem to:

1. Nagrywam krótki film,który później w programie dzielę na klatki i tworzę zdjęcie ?
2. Robię time lapse 10x0.3 i łączę w jedno zdjęcie?
3. Robię serię zdjęć łączę w jedno zdjęcie?


Planety avikujesz, czyli nagrywasz film potem wrzucasz do AutoStakkert!/RegiStax etc., program wypluwa Ci stacka, którego potem obrabiasz.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostVroobel | 08 Lip 2019, 14:08

Dodajmy jeszcze, że filmy z byle aparatu i smartfona to nie AVI, ale czytalem że dla Księżyca i jasnych planet można się obejść bez AVI.

Dobre rezultaty osiągniesz również naprawdę tanimi webcamerami (ale nie wszystkimi!) przerobionymi do potrzeb astro. Jeśli umiesz i lubisz dłubać, to tanio objedziesz. Kiedyś królowała kamerka Philips, teraz dość popularne są te ze stajni Microsoft. Ja akurat przerobiłem MS LifeCam Studio.

Edit.
Aha, z webcam'ami bardzo dobrze współpracuje program SharpCap:

https://www.sharpcap.co.uk/
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostMati898 | 08 Lip 2019, 14:50

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Zobaczymy co z tego wyjdzie :)
 
Posty: 5
Rejestracja: 05 Lis 2018, 10:06

 

Postgreatwyrm | 11 Lip 2019, 16:35

Na wstępie witam wszystkich!

To mój pierwszy post na tym forum dlatego chciałbym podpiąć się pod ten wątek. Posiadam bezlusterkowca Fujifilm xt-20 oraz obiektyw Samyang 12 mm f/2.0 NCS CS. Wcześniej nie brałem w ogóle astrofotografii pod uwagę, ale przy okazji czytania recenzji tego obiektywu natknąłem się na stwierdzenia, że można nim pokusić się o parę fajnych zdjęć nieba. Chciałbym się Was zapytać o radę, czy rzeczywiście da się takim zestawem coś fajnego zrobić czy trzeba mieć jakiś dodatkowy sprzęt oraz może jakieś pomocne rady.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

PS. Posiadam także nieużywanego Canona 450d jeśli to ma jakieś znaczenie
 
Posty: 1
Rejestracja: 11 Lip 2019, 16:28

 

Postcalla | 17 Lip 2019, 22:17

Spróbuj sobie trzasnąć drogę mleczną ze statywu, tak 30x20s ze statywu tym 12mm. 450D możesz dać do modyfikacji do astrofoto i będzie ok na początek.
Mak 127/1500 + AZ5, Delta Optical Titanium 9x63
 
Posty: 128
Rejestracja: 04 Lip 2013, 16:24

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat