Początki przygody - lornetka

Posttommy_gun | 17 Lip 2019, 14:19

Dzień dobry,
Pisałem już na chacie ale postanowiłem też założyć temat. Jak wspominałem na chacie - tematem interesowałem się jakieś 15 lat temu prawie kupiłem jakiś teleskop ale życie zweryfikowało parę spraw, temat umarł. Teraz wreszcie chciałbym wrócić do tematu. Jestem całkowitym laikiem w temacie, nigdy nie patrzyłem w niebo. Trochę czytałem forum, jedno, drugie. Postanowiłem na początek kupić lornetkę. Na czacie któryś z miłych kolegów polecił mi Ectone Kamakura WP2 10x50. Poradzono mi także zakup do niej statywu i uchwytu - jaki będzie dobry, jaki będzie pasował? Poproszę też o wsparcie z literatury - jedzie do mnie książka Rudź - Atlas Nieba Przewodnik po Gwiazdozbiorach. Słyszałem też o różnych aplikacjach na telefon, którą możecie polecić? Podkreślam jestem laikiem mam nadzięję że mnie wciągnie. Pozdrawiam.
 
Posty: 3
Rejestracja: 16 Lip 2019, 14:29

 

PostSebastian Ś. | 17 Lip 2019, 16:13

Statyw - na pewno wysoki tak żeby było w miarę komfortowo, a jeszcze lepiej statyw i żuraw. Domyślam się, że jeszcze nie wiesz ile chcesz wydać i na początek chcesz sprawdzić z czym to się je. Miałem na start VELBON EX-640 i pomimo tego, że nie jest to najsztywniejszy statyw na świecie to dla takiej 10x50 spokojnie ujdzie. Kosztuje ~ 200 zł, a maksymalna wysokość to 170 cm, do tego + 10cm adapter.

Adapter - w zasadzie każdy L-adapter się nada, np. https://www.teleskopy.pl/Adapter-statyw ... -(Solomark)-teleskopy-1580.html

Książka - z całego serca polecam Niebo przez lornetkę, Patricka Moore'a. Książka stara i trudna do kupienia w sensownej cenie, ale dla mnie z klimatem, aż chce się wziąć lornetkę i iść spojrzeć w niebo :!: :o

Aplikacja - polecam darmową lub płatne wersje SkySafari https://play.google.com/store/apps/deve ... orp.&hl=pl
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Posttommy_gun | 17 Lip 2019, 19:20

Bardzo dziękuje! Dokładnie tak jak mówisz, nie mam sztywnego budżetu i mógłbym pójść od razu w jakiś teleskop ale uznałem że chyba lepiej będzie małymi kroczkami.. Zaczne od lornetki i liczę że mnie wciągnie.
 
Posty: 3
Rejestracja: 16 Lip 2019, 14:29

 

Postdark | 19 Lip 2019, 10:24

Dziwi mnie całe to doradztwo typu: "na początek polecam lornetkę". To tak jakby nowy adept motoryzacji usłyszał "kup sobie komara i jak się nauczysz jeździć i spodoba ci się to kupisz samochód na czterech kołach" . Bzdura!!! Zacząć możesz spokojnie od obserwacji konkretnych obiektów przez teleskop np. Synta 6" na dobsie który kupisz już za 600zł. Lub Synta czy GSO 8" za 800zł. Lornetką można poznawać wszechświat ale nie zastąpi teleskopu sporych rozmiarów.
Chciałeś kupić niegdyś teleskop, dlaczego nie zrobić tego teraz. Okulary mogą być podstawowe. Frajda z rozpoznania M51 lub M13 jest nieoceniona.
Na marginesie: Lornetka jak najbardziej ale jako uzupełnienie teleskopu i do ręki na leżaku nie na statywie. Pozdr.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Postforem | 19 Lip 2019, 12:19

Do nauki nieba lepsza jest lornetka niż tuba newtona. 10x50 to bardzo dobry wybór, ale z zakupem statywu, uchwytu nie spieszyłbym się. Lepiej zamiast tego dobrać do lornetki używanego 8" newtona. W ogóle zamiast statywu do lornetki lepiej, wygodniej jest imho używać żurawia. Atlas Nieba P. Rudź jest bardzo fajny, choć jeszcze lepsza jest jego książka Niebo, gdzie znajduje się cały ten Atlas, w większym formacie, plus drugie tyle informacji dodatkowych. Jeżeli w rok dobrze przerobisz z lornetką Atlas Nieba to będzie to sukces :) Lornetka + gso 8"-10" + Atlas Nieba to jest znakomity zestaw startowy. Do niego potrzeba tylko dobrego, bezchmurnego nieba ;)

Jest też sporo znakomitych ogólnodostępnych atlasów, przewodników, poradników, tabel:, np.
Tabela Wimmera
Przewodnik po wybranych obiektach nocnego nieba
Trusock , Tom - Small Wonders (astronocepl)
Harrington , Phil - Cosmic Challenge (astronocepl)
Harrington , Phil - Binocular Universe (astronocepl)
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

PostPiotr K. | 19 Lip 2019, 13:30

Po pierwsze - statyw nie musi być wysoki, bo wystarczy dokupić mały wędkarski taborecik, i obserwować na siedząco.

Po drugie - zdecydowanie sugeruję statyw z kolumną na korbkę, bo inaczej cholery dostaniesz od ciągłych zmian wysokości okularów lornetki :)

Apka - na początek korzystałem z papierowego atlasu z teleskopy.pl i obrotowej mapki nieba (największa z dostępnych, bez fluorescencyjnych bajerów). A z apek na telefon wg mnie dobry na początek jest Star Chart - są tylko obiekty Messiera, bardzo to ułatwia naukę :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostSebastian Ś. | 19 Lip 2019, 14:04

Nie ma jedynej właściwej odpowiedzi, co kupić na początek, a nawet na koniec ;) W moim przypadku lornetka 10x50 dała mi naprawdę sporo niezapomnianych wrażeń. Pierwszy raz widziana Andromeda, zbierałem szczękę z chodnika. Pomimo tego, dość szybko kupiłem Maka, bo chciałem oglądać Księżyc i planety. Każdy ma własne preferencje co do obserwacji i musisz sam zdecydować co Ci odpowiada. Żeby zminimalizować straty w przypadku sprzedaży możesz kupować np. tutaj na giełdzie, albo zapoznać kogoś kto już ma jakiś astro sprzęt.

Myślę, że warto mieć i lornetkę i teleskop, co kupić pierwsze, to zależy :roll:

"Jak wyglądają planety przez teleskop? Oczekiwania vs rzeczywistość. (AstroSprzęt #1) - AstroLife" - https://www.youtube.com/watch?v=aKhm-950ig8
"What Can You See With Different Telescopes" - http://www.deepskywatch.com/Articles/wh ... scope.html
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Posttommy_gun | 22 Lip 2019, 09:22

Dzięki!! jeszcze raz za wszystkie rady. Musze to przetrawić i coś zadecydować.
 
Posty: 3
Rejestracja: 16 Lip 2019, 14:29

 

Postjaros1 | 07 Sie 2019, 12:16

Jeśli chodzi o moje doświadczenia ze sprzętem optycznym, to uważam że lornetka im mniejsza tym lepsza. Dla mnie optymalne byłoby coś w okolicach 7x35. Już wyjaśniam o co mi chodzi. Mam lornetkę 12x60 (na szczęście nie zdecydowałem się na 15x70) i jest ona dla mnie bardzo niepraktyczna. W domu na statywie jest fajnie (chociaż i tak nie ma szans do teleskopu) ale problem zaczyna się, gdy chciałoby się ją spakować do plecaka i wyjść gdzieś lub wsiąść do pociągu/autobusu byle jakiego. A zajmuje niestety z pół plecaka. Nie posiadałem co prawda lornetki 10x50, ale podejrzewam, że jest to prawie to samo co 12x60. Zatem jeśli chodzi o obserwacje dzienne z ręki taką optyką to jest to bardzo problematyczne. Obraz jest poruszony i o ile niby wszystko widać, to nie do końca. A i w głowie świat wiruje. Nie da się np. przeczytać małych napisów bo trzęsie, trzeba chociaż o jakąś barierkę podeprzeć. Dopiero na statywie obraz staje się stabilny i wyraźny. Czuć przyjemność z obserwacji. Natomiast przy obserwacji nocnego nieba z ręki strasznie skaczą zygzaki. Po prostu musi być statyw i nie ma dyskusji. Efekt taki, że przez 3 lata tylko 2 razy lornetka pojechała ze mną w podróż. Tu przypomina się "prawo Pascala dla lornetek - Przydatność lornetki jest odwrotnie proporcjonalna do kwadratu jej masy".
 
Posty: 56
Rejestracja: 03 Sty 2017, 02:40

 

PostBenedykt | 07 Sie 2019, 13:30

@tommy_gun

Na razie nie kupuj ani lornetki, ani teleskopu. ;-)

Nawiąż kontakt z obserwatorami nieba z Twoje okolicy i poproś, aby podczas którejś z sesji obserwacyjnych pozwolili Ci popatrzeć na obiekty przez różne lornetki i teleskopy. Uwierz mi, setki postów pisanych na forum z radami nie zastąpią godziny spędzonej pod niebem ze sprzętem obserwacyjnym. :!:
Po takim doświadczeniu na pewno wyklaruje Ci się kierunek, w którym będziesz chciał pójść, w szczególności sam odpowiesz sobie na pytanie, co jako pierwsze kupisz: lornetkę czy teleskop?

Na koniec mojej wypowiedzi luźna uwaga. Patrick Moore w swoim dziele "Niebo przez lornetkę" przekonuje, jak wspaniałym instrumentem obserwacyjnym jest właśnie lornetka. Jednak jak sam przyznaje - wśród wielu zalet lornetek jest jedna poważna wada: brak dużych powiększeń. Pamiętaj o tym i miej świadomość, że i lornetka, i teleskop to dwa typy instrumentów uzupełniających się. Dlatego zdecydowana większość obserwatorów nocnego nieba ma w swoich arsenałach i teleskopy, i lornetki.

Powodzenia i dobrego wyboru Ci życzę.
:-)
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat