AZ5 vs AZ4 vs Az GSO pod achro 102

PostRaf81 | 23 Lip 2019, 15:57

Witam serdecznie :)
To mój pierwszy post więc chciałbym się przywitać grzecznie z wszystkimi :)
Jak to nowicjusz zaczynam w dziale zakupu sprzętu, jednak postaram się aby pytania nie były trywialne.
Ogólnie astro interesuje się od dawna. Ok 15 lat temu miałem nawet newtona Uniwersała (114/900). Później jednak praca, brak czasu i inne zamiłowania odciągnęły mnie od pasji. Co nie oznacza że zapomniałem. W czerwcu kupiłem lornetkę 15x70 ale to jednak nie dla mnie. Obserwacje obiektów na większych wysokościach są niewygodne. Dlatego też padła decyzja o zakupie najprawdopodobniej refraktora w granicach 100mm średnicy.
Interesuje mnie tylko wizual, foto odpada. Sporadycznie planety i Księżyc. Ma to być sprzęt przede wszystkim do okazjonalnego podglądania, przeglądania DS. Ma być łatwy w przeniesieniu z miejsca w miejsce lub transporcie gdzieś pod czarne niebo (co prawda mieszkam na wsi ale na granicy miasta 40-tyś.). No i najważniejsze ma zapewniać duże pole widzenia przy małym powiększeniu.
Dlatego też "napaliłem" się na AR-102XS Messier. Podobno to ED, ale nie obawiam się w niewielkim stopniu aberracji chromatycznej.
Tylko pytanie na czym to powiesić ? Proszę pomóżcie !
Pierwotnie chciałem AZ5 ale naczytałem się wiele złego. I teraz kwestia czy wersja AZ5 2017 jest równie mało stabilna ? Nigdzie nie mogę znaleźć opinii odnośnie tej nowszej wersji.
Wiem że wiele osób z powodzeniem używa AZ4, boje się jednak braku mikroruchów - z drugiej strony z tym refraktorem i tak nie uzyskam dużych powiększeń. A na statywie 1,5 cala wychodzi to najkorzystniej cenowo.
Jest jeszcze AZ GSO. I ewentualnie AZ Explore Scientific który łudząco przypomina AZ5 pierwszej generacji.
Proszę jakieś podpowiedzi.
Jeśli ktoś ma sugestie odnośnie samego teleskopu również wysłucham. Ale przyznam szczerze zawsze chciałem mieć soczewę :) druga sprawa nie chce aby to było za duże i zbyt ciemne. Tak, wiem, najlepszy Dobson 10cala ale wiem że nie będzie mi się chciało go wynosić, a już na pewno nigdzie go nie wywiozę.

Z góry dziękuje za pomoc
SW 12", AR-102XS ... dopiero się uczę, testuje.
 
Posty: 130
Rejestracja: 23 Lip 2019, 14:30

 

PostHamster | 23 Lip 2019, 20:48

Witaj, dobrze kombinujesz. Jeżeli najbardziej interesuje Cię omiatanie nieba na szerokim polu to ten AZ4 na nogach 1.5'' będzie OK. Nie ma takiego problemu w braku mikroruchów przy małym pow. i polu 3-4 stopnie. W teleskopy.pl jest obecnie b.dobra cena na ten zestaw ze stalowymi nogami. Sam go brałem dla tych nóg a głowica poszła do kolegi z forum.
iOptron AZ Pro, Orion MAK 150, MEADE LX85 AC 120/700, TS Optics 102/714
Awatar użytkownika
 
Posty: 204
Rejestracja: 19 Lut 2016, 12:58
Miejscowość: Kielce

 

PostSebastian Ś. | 23 Lip 2019, 21:10

Jak dobrze wyważysz i ustawisz hamulce to będzie się dobrze prowadzić bez mikroruchów.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostRaf81 | 23 Lip 2019, 21:25

Hamster napisał(a):Witaj, dobrze kombinujesz. Jeżeli najbardziej interesuje Cię omiatanie nieba na szerokim polu to ten AZ4 na nogach 1.5'' będzie OK. Nie ma takiego problemu w braku mikroruchów przy małym pow. i polu 3-4 stopnie. W teleskopy.pl jest obecnie b.dobra cena na ten zestaw ze stalowymi nogami. Sam go brałem dla tych nóg a głowica poszła do kolegi z forum.


Właśnie te nogi mnie przekonują. Montaż GSO ma aluminiowe z plastikowymi łącznikami. To trochę psuje całość.
Jeszcze Explore Scientific jest na solidnych nogach. Na zachodnich forach chwalą. Używa ktoś lub miał styczność ? Parę stówek więcej ale jeśli zechce kiedyś na tym powiesić dłuższą tubę to mikroruchy mogą się przydać.
A AZ5 w delcie jest za 1300. To już za dużo jak na tego typu montaż.
SW 12", AR-102XS ... dopiero się uczę, testuje.
 
Posty: 130
Rejestracja: 23 Lip 2019, 14:30

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat