Jaką nasadkę bino kupić?

PostWaty | 30 Lip 2019, 20:13

Temat budżetowych binonasadek jest przerobiony na różnych forach i blogach wielokrotnie, jednak z różnymi wnioskami. Jedni piszą, że wszystko jedno, inni że nasadki WO są lepsze z tego czy innego powodu. W międzyczasie wyszła też nowa wersja nasadki TS rzekomo z większym przelotem.
Czy ktoś z Was śledził ostatnio ten temat mógłby coś doradzić?

Czy kupić droższe WO, które sprzedawane jest w zestawie z okularami i barlowem, które to akcesoria nie są mi potrzebne (mam SCT a okulary będę dopierał osobno).
https://teleskopy.pl/product_info.php?p ... %20komplet

Czy może Lacerta, tańsza od WO ale droższa od TS, bez zbędnych akcesoriów za to pozycjonująca się jako nasadka o świetnej jakości?
https://www.astroshop.pl/instrumenty/la ... 5-/p,58430

Czy może TSa, który wypuścił ulepszony model z 23mm przelotem, jest najtańszy i w dodatku sprzedawany jest z elegancką walizeczką?
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... mmung.html
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

Postendriu624 | 30 Lip 2019, 21:08

Co do nasadki WO to ma ona dużą polaryzację, chyba największą z budżetowych nasadek, której nie mogłem zaakceptować. Aby kupić bardzo dobrą nasadkę bino, to trzeba mieć dużo szczęścia.

Tu dobry link o nasadkach bino .

https://www.cloudynights.com/topic/5119 ... denkmeier/
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostWaty | 30 Lip 2019, 22:03

endriu624 napisał(a):Co do nasadki WO to ma ona dużą polaryzację, chyba największą z budżetowych nasadek, której nie mogłem zaakceptować. Aby kupić bardzo dobrą nasadkę bino, to trzeba mieć dużo szczęścia.

Tu dobry link o nasadkach bino .

https://www.cloudynights.com/topic/5119 ... denkmeier/



Dzięki, przeglądałem kiedyś kilka pierwszych stron i to jeden z tych wątków, które mówią że wszystkie te budżetowe nasadki to mniej więcej to samo. Przy okazji ktoś tam gdzieś pisał, że nowe WO nie mają polaryzacji. Tak czy owak dalej nie wiem, którą kupić.
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

Postlolak89 | 31 Lip 2019, 08:22

endriu624 napisał(a):Co do nasadki WO to ma ona dużą polaryzację, chyba największą z budżetowych nasadek, której nie mogłem zaakceptować. Aby kupić bardzo dobrą nasadkę bino, to trzeba mieć dużo szczęścia.

Tu dobry link o nasadkach bino .

https://www.cloudynights.com/topic/5119 ... denkmeier/



O jakim szczęściu mówisz bo kompletnie nie rozumiem tego zdania?? Żeby kupić "bardzo dobrą" to raczej trzeba mieć gruby portfel a nie dużo szczęścia.


Okulary najlepiej kompletować samemu więc takie zestawy jak WO to nie jest dobra opcja dla zaawansowanego obserwatora.
Ta Lacerta wygląda jak WO, wątpię żeby była "wyjątkowa".

Zapytaj czy jeszcze mają MaxBrighta, one są bardzo fajne.
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... hluss.html

Nie znam niemieckiego, ten TS to pisze, że przelot 23 mm jest od strony okularu? Bo 23 mm to mają wszystkie te małe (tanie) bino ale od strony teleskopu.
lolak89
 

Postkompas1951 | 31 Lip 2019, 14:29

Kup sobie nawet mikroskopową i nie musi być to Zeiss wystarczy PZO lub Łomo .Będzie ona co najwyżej ciemniejsza, ale to zaleta bowiem i tak przez takie nasadki oglądamy przede wszystkim Słońce i Księżyc. Takie było zdanie Pana Janusza Pleszki, ja mam Łomo i jestem zadowolony, w szczególności jeżeli chodzi o cenę. Nie mam porównania z nasadkami astronomicznymi, nie sądzę jednak by obraz z nich był warty ich ceny. Acha i jeszcze jedno swoją kupiłem za 45 złociszy plus 15 zł za przesyłkę
 
Posty: 36
Rejestracja: 04 Wrz 2018, 18:48

 

PostSebastian Ś. | 31 Lip 2019, 15:01

lolak89 napisał(a):Nie znam niemieckiego, ten TS to pisze, że przelot 23 mm jest od strony okularu? Bo 23 mm to mają wszystkie te małe (tanie) bino ale od strony teleskopu.


Od teleskopu jest 23 mm, a od okularu 18 mm.

Ja mam nasadkę SW i sobie chwalę, tyle, że... mam pomierzoną i skolimowaną, różnica jasności w torach poniżej 5%, inne egzemplarze miały nawet ponad 10%... Według mnie ma dwa minusy. Jeden taki, że okularu z rowkami się nie nadają, po prostu wypadają, samo mocowanie okularów mogłoby być pewniejsze. Drugi minus to rowek na tulejce od strony teleskopu, ciężko to zapiąć w camping ringa. To samo co tu https://www.cloudynights.com/topic/5119 ... try6899872

Czekam na nowe bino od Baadera, ale chyba się nigdy nie doczekam. W 2016 odpisali mi, że będzie super ale nie wiadomo kiedy :D https://www.baader-planetarium.com/en/a ... -case.html
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostKrzysztof_P | 31 Lip 2019, 15:31

Cześć.

Kupujesz Nasadkę Denkmeiera i masz wszystko w temacie z odpowiednio dużym przelotem i jakością jak należy.
Trzeba polować na zachodnich giełdach jak i giełdach UE , trafiają się bardzo dobre okazje.Moim zdaniem najlepiej zrobić raz a porządny zakup , docelowy i nie bawić się w pół środki , które winietują z okularami o dłuższej ogniskowej , zawężając tym samym zakres w szerszym polu i z mniejszym powerem obserwacji.Gromady gwiazd w szerokim wtedy stosunkowo polu widzenia są znakomite i nie zawężamy zakresu obserwacji tylko do Planet , Księżyca czy Słońca.Można też obkupić się w półśrodki i potem kombinować z okularami i narzekać na to i tamto.Moim zdaniem jeden a dobry zakup na lata niż trzy przeciętne.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostWaty | 01 Sie 2019, 21:16

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Kupujesz Nasadkę Denkmeiera i masz wszystko w temacie z odpowiednio dużym przelotem i jakością jak należy.
Trzeba polować na zachodnich giełdach jak i giełdach UE , trafiają się bardzo dobre okazje.Moim zdaniem najlepiej zrobić raz a porządny zakup , docelowy i nie bawić się w pół środki , które winietują z okularami o dłuższej ogniskowej , zawężając tym samym zakres w szerszym polu i z mniejszym powerem obserwacji.Gromady gwiazd w szerokim wtedy stosunkowo polu widzenia są znakomite i nie zawężamy zakresu obserwacji tylko do Planet , Księżyca czy Słońca.Można też obkupić się w półśrodki i potem kombinować z okularami i narzekać na to i tamto.Moim zdaniem jeden a dobry zakup na lata niż trzy przeciętne.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:



Co do zasady to w pełni się zgadzam - jeden zakup a dobry.
Kierowałem się tą zasadą przy zakupie teleskopu i akcesoriów. W efekcie niestety kilkukrotnie przekroczyłem pierwotny budżet i na razie nie chcę więcej ładować się w koszty. Jednocześnie, zachęcony ostatnimi widokami Saturna i Jowisza, chciałbym przynajmniej wypróbować bino.
Także pozostaje mi ścieżka budżetowa. Dziś udało mi się nabyć parkę dobrze zapowiadających się plossli 25mm. Pójdę więc chyba w najtańsze rozwiązanie tj bino TS.

Dzięki wszystkim Wam za odzew.

Czy te plossle 25mm 50 stopni będą winietować w TSie?
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

Postchavez1976 | 01 Sie 2019, 21:49

Ja od lat używam budżetowej binoWO z dobrymi Meade s5000pl i jestem zadowolony.
Oczywiście Denk się marzył nie raz czy Mark V ale podjąłem decyzję, że nasadka to nie mój priorytet.
Szerokie pola można uzyskać za pomocą drugiego telepa z mniejszą ogniskową plus to samo bino.
Gdyby chcieć mieć wszystko „bez kompromisów” do wizuala plus do astrofoto, to i można dojść do wniosku, że bez 100k pln się lepiej astronomią nie interesować...
Sądzę, że z najtańszej nasadki z dobrymi okularami można mieć frajdę, byle była dobrze skolimowana.

Z okularami 25mm 50st. nie będzie winiety. To właściwie granica dla tych nasadek.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostSebastian Ś. | 01 Sie 2019, 21:55

Jeżeli miałbyś nasadkę z "clear aperture" 20-22mm, czyli np SW, WO to mogą (ale nie muszą, zależnie od nasadki) nieznacznie winietować, bo "Field stop" tych plossli to około 21-22mm. To było u mnie tak minimalnie jak miałem te okulary, że nie przeszkadzało, nie były po prostu ostro odcięte.

Martwi mnie, że na stronie TS jest napisane, że ich nasadka ma "clear aperture" 23 mm a przy okularach tylko 18 mm... to jak to jest?
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postwojt0000 | 01 Sie 2019, 22:02

Najtańszą opcją bino jest bino (chyba SW ale sprzedawane też pod innymi nazwami) sprzedawane na aliexpress. Można je dostać za około 400zł z wysyłką. Wiem że jest obawa że to aliexpress ale kolega Lolak89 zamawiał i z nasadki był zadowolony. Jest ryzyko ale jest to połowa ceny takiej nasadki TS.

Druga opcja to jeżeli nasadka ma być ukierunkowana na obserwacje planet to Franek na giełdzie sprzedaje nasadkę Zeissa w dobrej cenie.
Nasadka ma słabszą transmisje niż te droższe nasadki (przynajmniej z tego co pamiętam z naszej korespondencji) ale przy planetach nie powinno to doskwierać. Plusem są pryzmaty 28mm które bez problemu obsłużą dłuższe okulary bez winietowania.

I tu dochodzimy do wspomnianych plossli, będą lekko winietować w nasadkach typu WO,SW,TS gdzie pod okularami jest przelot w okolicach 20mm ale przynajmniej dla mnie jest to jeszcze akceptowalne. Optimum są okulary 20mm z polem 70* a najlepiej 60* wtedy nie ma winiety. Sam jestem na etapie poszukiwania docelowej parki do bino :)

Pytanie jest jeszcze takie, czy masz reduktor do SCT? Bo jeżeli tak i bino Cie wciągnie to szybko wrócisz do rady Krzysztofa i będziesz szukał jakiegoś Denka albo Maxbrighta ;) Choć może nie, bo ten TS to bardzo przyzwoita nasadka :)
Bino to inny komfort obserwacji, mimo że w mono jest jaśniejszy obraz ja jakoś w bino widze więcej. Myślę że raz jest to kwestia odbioru obrazu a dwa że w bino po prostu się nie męcze. Nie ma tego mrużenia, czasem łzawienia oka itd Można patrzeć dłużej a z czasem widać więcej. Takie np słabsze kuliste na początku rozbite są w pył tylko zerkaniem, na wprost już słabiej. Ale po 15-20 minutach obserwacji obraz z zerkania zaczyna być również widoczny na wprost :)
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

Postendriu624 | 01 Sie 2019, 22:52

W budżetowych nasadkach bino, ograniczeniem jest walec kompensujący, i co z tego , że pryzmaty w nasadce bino mają 25 mm, jak walec kompensujący w jednym torze optycznym ma średnicę 21-22mm,
Nasadka WO miała oprócz pryzmatów 25 mm walec kompensujący również fi 25 mm,
Moja była nasadka SW miała walec kompensujący 21 mm przy pryzmatach 25 mm.
Jak Kolega zaakceptuję dużą polaryzację bino WO w obserwacjach plenerowych, ( na planetach i łysym jest niezauważalna ), to jest to najlepsza nasadka plasująca się zaraz po MB z T2.
Ta nasadka TS ma na wylocie diafragmy 18 mm z powodu małej średnicy walca kompensującego, i jest to najgorszy wybór ,to lepiej kupić nasadkę SW , bo będzie tańsza.

W nasadce WO jest możliwość powiększenia przelotu optycznego do 23-24 mm na wylocie nasadki w obu torach optycznych. Nie wszystkie nasadki WO mają duża polaryzację , ( moja miała akurat dużą) , wszystko zależy od jakości warstwy półprzepuszczalnej na pryzmacie światło-dzielącym, Gdyby nie udało mi się kupić nasadki Zeiss to pewnie WO była by dalej u mnie , bo planowałem powiększenie przelotu optycznego w tej WO.


https://www.google.com/url?sa=i&source= ... 9532029624
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postwojt0000 | 01 Sie 2019, 23:13

Tylko czy nie jest tak że przy powiększeniu przelotu zwiększają się odblaski?
Z tego co pamiętam Franek właśnie robił taki zabieg w jakiejś nasadce i taki był efekt, ale musiałby się on osobiście wypowiedzieć :)
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

Postendriu624 | 01 Sie 2019, 23:24

wojt0000 napisał(a):Tylko czy nie jest tak że przy powiększeniu przelotu zwiększają się odblaski?
Z tego co pamiętam Franek właśnie robił taki zabieg w jakiejś nasadce i taki był efekt, ale musiałby się on osobiście wypowiedzieć :)

Nasadka WO ze swoim przelotem optycznym 20.5 mm jest bardzo dobra do SCT czy Maka , nie ma potrzeby poszerzania przelotu optycznego , bo te teleskopy już na starcie oferują małe pole własne. Co innego jasne refraktory f-5-8, jakie ma Franek , tu musi być duży przelot nasadki aby ogarnąć duże pole własne takiego refraktora.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostWaty | 02 Sie 2019, 06:32

endriu624 napisał(a):W budżetowych nasadkach bino, ograniczeniem jest walec kompensujący, i co z tego , że pryzmaty w nasadce bino mają 25 mm, jak walec kompensujący w jednym torze optycznym ma średnicę 21-22mm,
Nasadka WO miała oprócz pryzmatów 25 mm walec kompensujący również fi 25 mm,
Moja była nasadka SW miała walec kompensujący 21 mm przy pryzmatach 25 mm.
Jak Kolega zaakceptuję dużą polaryzację bino WO w obserwacjach plenerowych, ( na planetach i łysym jest niezauważalna ), to jest to najlepsza nasadka plasująca się zaraz po MB z T2.
Ta nasadka TS ma na wylocie diafragmy 18 mm z powodu małej średnicy walca kompensującego, i jest to najgorszy wybór ,to lepiej kupić nasadkę SW , bo będzie tańsza.

W nasadce WO jest możliwość powiększenia przelotu optycznego do 23-24 mm na wylocie nasadki w obu torach optycznych. Nie wszystkie nasadki WO mają duża polaryzację , ( moja miała akurat dużą) , wszystko zależy od jakości warstwy półprzepuszczalnej na pryzmacie światło-dzielącym, Gdyby nie udało mi się kupić nasadki Zeiss to pewnie WO była by dalej u mnie , bo planowałem powiększenie przelotu optycznego w tej WO.


https://www.google.com/url?sa=i&source= ... 9532029624


Masz jakieś źródło nt różnicy w średnicy walca kompensującego? W tym wątku na cn, który wcześniej podałeś sławny Denis pisze, że WO i TS nie różnią się jeśli chodzi o optykę.

"There is absolutely no difference optically (except difference sometimes in coating colour, all becasue difference in position of coated surface in time when optics are coated in relation vs source which coat). All prisms and correcting glass, are 25mm in diameter, with same glass material, and same polished surface factor."

Zakładam, że correcting glass to wspomniany walec...
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

Postlolak89 | 02 Sie 2019, 07:35

WO jest spoko, sam mam, wydaje mi się, że na teleskop express albo astroshopie sprzedawali je bez okularów i ja bym tak brał z oczywistych powodów... okulary najlepiej kompletować pod siebie pomimo, że te dodawane do zestawu są dobre, oferują szerokie pole własne przy braku widocznej winiety.

25 mm plossle 50 stopni delikatnie winietują ale to nie problem.
Mam parę Morfeuszy 17.5 mm 76 stopni i teoretycznie również powinna być lekka winieta i zapewne jest ale mnie interesuje tylko to, że diafragma pola jest normalnie ostro odcięta, czyli jest super.

Co do Denka to jasna sprawa, że jest fajna i praktycznie docelowa ale na dobrą sprawę zysk w polu widzenia to jakieś 20% więcej tego co masz w małym bino typu WO, mówię tu o samych nasadkach bez konieczności używania korektorów do ostrzenia jak jest w SCT czy MCT. Oczywiście dochodzi do tego budowa nasadki, mechanika, warstwy no i Power Switch dzięki któremu różnica w najszerszym polu widzenia między małym bino a Denkiem się zwiększa w standardowych Newtonach prawie dwukrotnie.

Weź sobie SW i przetestuj czy lubisz patrzeć na dwoje oczu :)
Ja kupowałem swoją pierwszą na aliexpress, teraz są nawet tańsze niż wtedy. Przyszła perfect, kolimacja wzór, ciągnąłem ją do 400-600x zawsze jeden obraz.
lolak89
 

Postfranek | 02 Sie 2019, 11:43

Wszyscy,tylko kolimacja ważna.Oczywiście,że ważna,ale poza tym sama konstrukcja nie może być spaprana.
Np miałem bino SW i TS,które miały pryzmat rożdzielający żle sklejony(skośnie).Wtedy są odblaski i duża różnica w jasności torów optycznych.
Popatrzcie w swoje nasadki bino ,trzymając je w ręce,bez okularów,jednym okiem ,od strony wlotu.
Czy obraz z odległości ~200m jest pojedynczy ostry,bez przesunięć w pionie i poziomie. :wink:
Dobrze by było sprawdzić przy swoim rozstawie oczu i potem przy różnych rozstawach oczu(od strony wlotu,jednym okiem,bez okularów).
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postfranek | 02 Sie 2019, 13:59

Będzie ciężko,ale szukaj nasadki bino Baader Planetarium Maxbright.
Na wlocie 23 mm,pod okularami 21mm,tor optyczny 112mm,pryzmaty chyba szer 24mm.
Okulary mocowane 3-ma śrubkami z clamping ringiem.
Możliwość niewielkiej korekcji kolimacji na mocowaniu gniazd okularowych.
Przed kupnem sprawdż ,jak napisałem w poprzednim poście.
http://www.alpineastro.com/Binoviewers/ ... ctions.pdf
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostWaty | 03 Sie 2019, 12:24

franek napisał(a):Będzie ciężko,ale szukaj nasadki bino Baader Planetarium Maxbright.
Na wlocie 23 mm,pod okularami 21mm,tor optyczny 112mm,pryzmaty chyba szer 24mm.
Okulary mocowane 3-ma śrubkami z clamping ringiem.
Możliwość niewielkiej korekcji kolimacji na mocowaniu gniazd okularowych.
Przed kupnem sprawdż ,jak napisałem w poprzednim poście.
http://www.alpineastro.com/Binoviewers/ ... ctions.pdf


Pytałem w TS o Maxbrighta ale nie ma możliwości ściągnięcia go bo już nie produkują. Pracują nad nową ale trwa to już kilka lat i końca chyba nie widać.

Wizualnie faktycznie WO podoba mi się bardziej niż TS ale TS ma centrujące mocowania okularów, walizeczkę no i jest tańsza.

Co do tej wielkości pryzmarów i walców to wciąż wychodzi mi, że są takie same w obu nasadkach. Tu np jak Denis przerabiał TSa: https://www.cloudynights.com/topic/3778 ... tics-bino/

To chyba nie ma sensu przepłacać co?
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

Postfranek | 03 Sie 2019, 16:36

W bino TS jedna rzecz mi się podoba,to regulacja dioptryczna na obu gniazdach okularowych. helikalna.
Z mocowaniem samocentrującym były problemy,bo albo nie zaciskało dobrze okularu,albo nie można było wyjąć okularów z rowkiem.
Pryzmat rozdzielający był skośnie sklejony.Podobno była wybierana z kilku sztuk.
Bino WO .Pryzmat rozdzielający żle sklejony.
Ustawiony skośnie i tak przyklejony.Gniazda okularowe miały bicie ,przy regulacji.Okulary kitowe mają kiepską transmisję.
Denkmeier Denk II kupiony na zachodniej giełdzie z Kanady,miał jeden tor ciemny,nie do przyjęcia.
Może spróbować bino Lacerta.To bino nie miałem okazji mieć.Wygląda,że to WO,tylko inne kitowe okulary.
https://translate.google.de/translate?h ... rev=search
Tylko,jak sprowadzony z za granicy,to ciężko z wymianą.
Do sklepu w Polsce i wybrać nasadkę bino.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostWaty | 04 Sie 2019, 06:20

wojt0000 napisał(a):Najtańszą opcją bino jest bino (chyba SW ale sprzedawane też pod innymi nazwami) sprzedawane na aliexpress. Można je dostać za około 400zł z wysyłką. Wiem że jest obawa że to aliexpress ale kolega Lolak89 zamawiał i z nasadki był zadowolony. Jest ryzyko ale jest to połowa ceny takiej nasadki TS.

Druga opcja to jeżeli nasadka ma być ukierunkowana na obserwacje planet to Franek na giełdzie sprzedaje nasadkę Zeissa w dobrej cenie.
Nasadka ma słabszą transmisje niż te droższe nasadki (przynajmniej z tego co pamiętam z naszej korespondencji) ale przy planetach nie powinno to doskwierać. Plusem są pryzmaty 28mm które bez problemu obsłużą dłuższe okulary bez winietowania.

I tu dochodzimy do wspomnianych plossli, będą lekko winietować w nasadkach typu WO,SW,TS gdzie pod okularami jest przelot w okolicach 20mm ale przynajmniej dla mnie jest to jeszcze akceptowalne. Optimum są okulary 20mm z polem 70* a najlepiej 60* wtedy nie ma winiety. Sam jestem na etapie poszukiwania docelowej parki do bino :)

Pytanie jest jeszcze takie, czy masz reduktor do SCT? Bo jeżeli tak i bino Cie wciągnie to szybko wrócisz do rady Krzysztofa i będziesz szukał jakiegoś Denka albo Maxbrighta ;) Choć może nie, bo ten TS to bardzo przyzwoita nasadka :)
Bino to inny komfort obserwacji, mimo że w mono jest jaśniejszy obraz ja jakoś w bino widze więcej. Myślę że raz jest to kwestia odbioru obrazu a dwa że w bino po prostu się nie męcze. Nie ma tego mrużenia, czasem łzawienia oka itd Można patrzeć dłużej a z czasem widać więcej. Takie np słabsze kuliste na początku rozbite są w pył tylko zerkaniem, na wprost już słabiej. Ale po 15-20 minutach obserwacji obraz z zerkania zaczyna być również widoczny na wprost :)


Poczytałem jeszcze trochę i jestem prawie pewien, że ten mniejszy walec kompensacyjny, o którym wspominał endriu624 dotyczy właśnie nasadek typu SW. Pisał o tym ww Denis. Czyli budżetowe nasadki dzielą się na 2 grupy z mniejszym (SW, Arcturus) i większym walcem 25mm (WO, TS, Lacerta, Omegon). Stąd też zapewne różnica w cenie. Piszę to jako informację nie 100% potwierdzoną organoleptycznie ale, co do której jestem przekonany - na wypadek gdyby ktoś kiedyś też tego szukał i tu trafił.

Wolfgang Ransburg z TS twierdzi, że plossle TV 25 mm (na razie będę miał vixeny ale powiedzmy że TV mi się marzą jako docelowe) nie będą winietować w tej nasadce. Nawet jeśli delikatnie będą to też przeżyję.

Nie mam reduktora i też obawiam się, że prędzej czy później skończy się poszukiwaniem większej nasadki. Już sobie przeglądałem możliwe konfiguracje i akcesoria Denkmeiera. Ale na razie to mimo wszystko zbyt duże pieniądze. Trochę liczę na tego następcę Baadera Maxbright, że może będzie większy a jednocześnie gdzieś cenowo pomiędzy. Ale nie chcę czekać bo też nie wiadomo nawet jak długo trzeba by czekać ani ile faktycznie będzie kosztował. Ostatecznie myślę, że TSa będę mógł sprzedać z nie tak znowu wielką stratą jakby co.

Co do używanych nasadek (i nie tylko nasadek) - nową zawsze mogę odesłać a w przypadku używanej co najwyżej ponarzekać na forum ewentualnie liczyć na sprzedającego. Jak ktoś niedawno w innym wątku na tym forum pisał - w większości przypadków zakupu używanej rzeczy coś tam było nie do końca ok. Nie chcę mi się ryzykować przy powiedzmy "większych" kwotach. Choć nie wątpię, że większość sprzedających działa w dobrej wierze i być może po prostu na niektóre rzeczy nie zwracają uwagi albo nie uważają ich za wadę.
Ostatecznie do planet nie trzeba wielkiego przelotu a do DSów to nasadki bez powłok mają jednak gorszą transmisję. Może się mylę ale chyba wolę ograniczyć się do DSów mieszczących się w mniejszym przelocie ale za to lepiej widocznych dzięki większej transmisji...
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostWaty | 04 Sie 2019, 06:29

franek napisał(a):W bino TS jedna rzecz mi się podoba,to regulacja dioptryczna na obu gniazdach okularowych. helikalna.
Z mocowaniem samocentrującym były problemy,bo albo nie zaciskało dobrze okularu,albo nie można było wyjąć okularów z rowkiem.
Pryzmat rozdzielający był skośnie sklejony.Podobno była wybierana z kilku sztuk.
Bino WO .Pryzmat rozdzielający żle sklejony.
Ustawiony skośnie i tak przyklejony.Gniazda okularowe miały bicie ,przy regulacji.Okulary kitowe mają kiepską transmisję.
Denkmeier Denk II kupiony na zachodniej giełdzie z Kanady,miał jeden tor ciemny,nie do przyjęcia.
Może spróbować bino Lacerta.To bino nie miałem okazji mieć.Wygląda,że to WO,tylko inne kitowe okulary.
https://translate.google.de/translate?h ... rev=search
Tylko,jak sprowadzony z za granicy,to ciężko z wymianą.
Do sklepu w Polsce i wybrać nasadkę bino.


Ta lacerta wygląda jak połączenie WO i TSa. Kolory, gniazda i okulary w zestawie podobne do WO za to puszka ewidentnie jak w TSie. Co sugeruje, że oni próbują upodobnić się do WO i pozycjonować się jako coś trochę z wyższej płółki. WO najwyraźniej jest postrzegane jako wzór do naśladowania, do którego to WO Lacerta porównuje się także w opisie.

Zważywszy na cenę, gorsze mocowania okularów, słabą dostępność i faktycznie bycie raczej TSem niż WO to jednak zostanę przy TSie.
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

Postfranek | 04 Sie 2019, 10:44

https://www.teleskopy.pl/Nasadka-binoku ... -2861.html
Wg moich pomiarów:
Nosek na wlocie ma przewężenie na 22 mm.
Pod okularami 20mm.
Dł toru optycznego 107 mm + nosek 1,25" dł 24 mm.(można odkręcić).
Powłoki na pryzmatach kolor zielony.
Pryzmaty przyklejone i przykręcane,jak w bino WO.
Osłonki pryzmatów przykręcane i przyklejone.
Dobrze by było wstępnie wybrać w sklepie,jeżeli będzie dostępnych parę sztuk.
Ale ta jest na zamówienie,Czyli dostępna 1 szt.Jak z wymianą :?: :roll:
W domu sprawdzam tym:
Jaką nasadkę bino kupić?: Obraz 1452.jpg

Jaką nasadkę bino kupić?: Obraz 1457.jpg

I tak ,jak opisałem patrząc jednym okiem,do wlotu.Bez okularów,odległość ~200m.Obraz pojedynczy.
Czy są odblaski ,sprawdzam jak jest ciemno,na bloku z oświetlonymi oknami.Jak są odblaski,to niektóre okna są obrócone pod innym kątem.
Ostatnio edytowany przez franek, 04 Sie 2019, 12:05, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postfranek | 04 Sie 2019, 11:14

Jeżeli chodzi o transmisję,to najlepiej miała Baader MarkV.Pryzmaty szer 30mm.Gniazda okularowe samocentrujące .Dobrze mocują okulary.Niema problemu z wyjęciem okularów,nawet z rowkiem.Tor optyczny 127 mm.Przelot 28 mm.Wszystkie okulary 1,25" bez winietowania.
Sprzedałem,bo w słoneczny dzień mocna polaryzacja.Widocznie tak jest,że im lepsza transmisja,to mocniejsza polaryzacja w słoneczny dzień.
Używki chodzą po ~3200-3400 zł.
We wszystkich nasadkach bino,prawy tor miałem trochę ciemniejszy,patrząc osobno tym samym okiem.
Dlatego ,czasami można nasadkę bino obrócic o 180*,żeby strona jaśniejsza(lub lepsza),była na oku wiodącym.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postfranek | 04 Sie 2019, 11:41

A może na początek tą:
https://deltaoptical.pl/nasadka-binokul ... tcher-1-25
Piszą ,że zmienili sposób mocowania okularów.
Powinien być wybór z kilku sztuk :wink:
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat