Pomoc przy wyborze teleskopu mobilnego

PostLechistan | 13 Sie 2019, 23:56

ześć i czołem!

Przymierzam się do zakupu pierwszego teleskopu. Niestety, od nadmiaru informacji na różnych tematycznych forach ciężko mi trafić z odpowiednim modelem - a tych jest tak dużo, że głowa pęka.


Budżet jaki posiadam, to 1500 zł. Teleskop nie musi być nowy, z chęcią zakupiłbym używany sprzęt.


Mieszkam w Gdańsku, dosłownie kilka kilometrów od centrum. Lampa na lampie, na niebie z trudem dostrzec można nieuzbrojonym okiem coś więcej, niż Wielki Wóz i kilka najjaśniejszych gwiazd. Niemniej jednak mogę znaleźć w okolicy mojego miejsca zamieszkania miejsca kompletnie bez żadnych latarni, gdzie trudno o poruszanie się bez źródła światła - o nieco mniejszym zaświetleniu. Na zdjęciach okolica miejsca mojego zamieszkania + inne wytypowane przeze mnie miejsca, gdzie mógłbym prowadzić obserwacje. Odpada obserwacja z balkonu, bo na wysokości okna stoi spora lampa -w nocy nie muszę zapalać światła, tak bije po oczach...

eleskop musiałby być maksymalnie mobilny - żeby móc spakować całość w torbę (lub plecak) i udać się w docelowe miejsce bez samochodu. Odpadają więc Dobsony, bo to ani nie jest mobilne, ani (chyba?) nie nadaje się do obserwacji miejskich. Myślę, że 10-13 kg (tuba + montaż) to byłaby maksymalna waga.


Zdaje sobie sprawę, że w mieście o obiektach głębokiego nieba można raczej zapomnieć. Ale... oprócz planet i Księżyca chciałbym czasem spojrzeć trochę bardziej "w przeszłość" i pooglądać także obiekty DS.


Może Sky-Watcher MAK 127 (używany, bo nowy chyba zdecydowanie przekracza założone 1500 zł)?
 
Posty: 1
Rejestracja: 13 Sie 2019, 23:52

 

Postdaniel | 14 Sie 2019, 11:07

Myślę, że w tej cenie spokojnie można kupić montaż AZ4 i maka 127. Najlepiej od razu 2" no i nie wiem czy to kwestia tego, że trafiłem na dobry egzemplarz ale miałem maka 90 niebieskiego i dawał dużo lepsze obrazy niż mak czarny. Potem długo żałowałem decyzji o jego sprzedaży. Myślę, że mak to odpowiedni wybór z naciskiem na obserwacje planet. Niestety gorzej już z DSami.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostBenedykt | 14 Sie 2019, 11:31

Myślę, że Mak 102 na montażu azymutalnym to dobra propozycja dla Ciebie.
Pomiędzy makiem 102 i 127 mm jest spora różnica w ciężarze. Dlatego jako teleskop mobilny do noszenia w torbie lub plecaku wybrałbym maka 102 mm. Zwracam uwagę, że ta opinia jest pisana z mojej perspektywy. Być może dla Ciebie 1,5 kg dodatkowego obciążenia nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Jako montaż wybrałbym azymutalny z mikroruchami (np. AZ3). Montaże paralaktyczne moim zdaniem w Twoim przypadku odpadają ze względu na ich spory ciężar (na który składają się między innymi przeciwwagi).

Ewentualnie możesz rozważyć krótki refraktor achromatyczny 80 lub 102 mm na montażu azymutalnym. Taki refraktor będzie dawał sporą aberrację, szczególnie dającą się we znaki przy oglądaniu jasnych obiektów (Księżyc, Wenus, Jowisz). Taki refraktor lepiej niż mak nada się do DS-ów. Za to do obiektów US lepszy będzie mak.

Pamiętaj, że najlepszy teleskop jest ten, którego często będziesz używał. Dlatego dobrze kombinujesz, że ustawiłeś sobie jakiś priorytet (tzn. mobilność) i starasz się pod tym kątem dobrać sprzęt.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostBenedykt | 14 Sie 2019, 11:34

daniel napisał(a):Myślę, że w tej cenie spokojnie można kupić montaż AZ4 i maka 127. [...]
Montaż AZ4 odradzam ze względu na brak mikroruchów.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat