Dwa refraktory bino.

Sklepy, giełdy, okazje, porady, pierwszy teleskop...

Postfranek | 25 Sie 2019, 21:29

http://www.astrotreff.de/topic.asp?TOPIC_ID=241878
Jeżeli ktoś ma obserwatorium w dobrym miejscu i podzielić cenę na kilku,to czemu nie .
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostKrzysztof_P | 25 Sie 2019, 23:18

Trochę drogawo , taniej wyjdzie kupić dwie używki 140/980mm i dokupić resztę , zbudować. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJaro666 | 28 Sie 2019, 16:12

Bardzo drogie są kątówki o ile się nie mylę ponad 5000 pln za sztukę
105
 
Posty: 191
Rejestracja: 27 Gru 2015, 20:31
Miejscowość: Chorzów

 

Postsnakersen | 28 Sie 2019, 22:48

Rzeczywiście trochę kosztują, ale naprawdę warto jako docelowe. Ja szczerze polecam, mam bino 120 ED z EMS, i to jest inny wymiar obserwacji. Fioletu niewiele, ale na Takahashi mnie teraz nie stać. :P W porównaniu z TS 28x110 którą miałem to jest przepaść. Co jeszcze! takie kątówki wyjmuję z wyciągu i wkładam n.p. do połączonych ze sobą achro 80/400 z dwucalowymi okularami i filtrami OIII mam n.p veila jak tralala w całości. Co to za widok!
Z resztą zamieszczę link, sami zobaczcie ile ludzi to buduje i obserwuje z dobrym skutkiem.
http://ems-bino.com/category/report/
Awatar użytkownika
 
Posty: 209
Rejestracja: 22 Cze 2009, 13:41
Miejscowość: Kraków

 

PostJaro666 | 29 Sie 2019, 04:56

Rewelacja :) nie wiem czy się nie mylę na kilku zdjęciach zauważyłem 'przypięty' do lornety tablet czy smartfon z włączoną aplikacją typu sky safari. Bardzo mnie to zaciekawiło i zastanawiam się jak coś takiego samemu zastosowac :) dobry patent!
Ktoś używa apki w taki czy podobny sposób?
105
 
Posty: 191
Rejestracja: 27 Gru 2015, 20:31
Miejscowość: Chorzów

 

Postkurp | 31 Sie 2019, 07:16

A jak to ma nie być przepaść w porównaniu do lornety kiedy gwiazdy w ED-ku wyglądają jak szpilki bytujące w czarnej jak smoła przestrzeni. Żadne tam porównania. Tylko pozazdrościć. :D
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postrobi | 31 Sie 2019, 10:45

A to moje bino. Lorneta kątowa ATM z obiektywami 110 mm/ogniskowa 532mm z zestawem wymiennych okularów: BST 19mm (28x) i Pentax 12mm (44x). Obiektywy z TS Marine, pryzmaty z jakiegoś sprzętu wojskowego. Kupiłem na astropolis od kolegi astroamator1 Posadowiona na lekkim montażu AZ3 (tu świetny patent ze sprężynami zamiast ciężkiej przeciwwagi wykonany przez kolegę Piotra K.) i dzięki temu uzyskałem sprzęt mobilny.
Zabrałem ją w tym roku na Teneryfę. Nowa, nieznana mi wcześniej jakość obserwacji Drogi Mlecznej i jej DS-ów. Problem był tylko z odpowiednim siedziskiem. W Polsce używam wielopoziomowego krzesełka Sagitarius.
Załączniki
Dwa refraktory bino.: lorneta katowa 110mm.jpg
Oczy nieuzbrojone; Nikon ATM 2x53; Sard 6x42; Fujinon 10x50; Nikon 18X70; TS Marine 28x110;
ATM 28x,44x 110/532; BinoNewton 230/1500; S-W Dobson 16''.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1281
Rejestracja: 02 Wrz 2014, 12:59

 

PostAndrzej.Ch63 | 01 Wrz 2019, 07:24

Niezły patent kolego robi .

Mnie od dłuższego czasu kusi aby wrócić do lornet , z którymi pożegnałem się dekadę temu .
Tu jest fajny sprzęt https://www.astroshop.pl/instrumenty/ap ... m_content=
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Postrobi | 01 Wrz 2019, 13:38

Ciekawy sprzęt, ale z uwagi na jego cenę na razie zostaję przy swoim ATM :D

Andrzej.Ch63 napisał(a):Niezły patent kolego robi .

Mnie od dłuższego czasu kusi aby wrócić do lornet , z którymi pożegnałem się dekadę temu .
Tu jest fajny sprzęt https://www.astroshop.pl/instrumenty/ap ... m_content=
Oczy nieuzbrojone; Nikon ATM 2x53; Sard 6x42; Fujinon 10x50; Nikon 18X70; TS Marine 28x110;
ATM 28x,44x 110/532; BinoNewton 230/1500; S-W Dobson 16''.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1281
Rejestracja: 02 Wrz 2014, 12:59

 

PostKrzysztof_P | 03 Wrz 2019, 12:51

Cześć Koledzy.

Na zlocie było z nami Bino APM 100ED , ogólnie nie wypadło za dobrze zdaniem kolegów którzy przez nie patrzyli w stosunku do Trypletu Semi APO 100mm Kolegi Zbyszka ZP53.Natomiast Bino Marcina 2X120 ED wypadło znakomicie na każdym obiekcie nieba , włącznie z Planetami.To kapitalny super wykonany przez Marcina sprzęt.Marcinowi Gratuluję Świetnie wykonanej pracy i takiego świetnego BINO.Polecam budowę.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 04 Wrz 2019, 07:40

Bino-APM 100mmEd/FK61/ znakomicie spisywał się w powiększeniu do 70x, obraz nie był tak kontrastowy i przejrzysty jak w bino 120Ed/FPL53/ ale lepszy niż w Strathspey 100mm.

Próbowaliśmy dostrzec Tytana w 3 lornetkach w skalach średnich powiększenie:

-bino120Ed - obraz widoczny od pierwszego razu
-bino100Ed - obraz widoczny po wnikliwej penetracji
-bino100Strath- brak możliwości zlokalizowania

Warunki były dość przeciętne jak na Kudłacze a wiec dlatego tyle zabawy mieliśmy z tym saturnowym olbrzymem.

Miedzy bajki można wsadzić Ludesowe zapewnienia ,ze jego bino100ed można skolimowac powyżej 100x. ale obrazy i tak dużo lepsze niż z achromatu bo to inny gatunek szkła.


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJaro666 | 04 Wrz 2019, 08:54

Może warunki słabsze? Kolega GKG ma APM100 ED(obecnie do sprzedania) i nie tak dawno przedstawiał całkiem dobre szkice z obserwacji Tytana. Zabrudzone pryzmaty??
105
 
Posty: 191
Rejestracja: 27 Gru 2015, 20:31
Miejscowość: Chorzów

 

PostJOKER | 04 Wrz 2019, 09:15

tak jak napisałem- kiepskie warunki obserwacyjne,ale warunki te dotyczyły wszystkich lornetek i teleskopów ,które były w tym samym miejscu i czasie a wiec porównanie było miarodajne .


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 04 Wrz 2019, 09:35

JOKER napisał(a):Bino-APM 100mmEd/FK61/ znakomicie spisywał się w powiększeniu do 70x, obraz nie był tak kontrastowy i przejrzysty jak w bino 120Ed/FPL53/ ale lepszy niż w Strathspey 100mm.

Próbowaliśmy dostrzec Tytana w 3 lornetkach w skalach średnich powiększenie:

-bino120Ed - obraz widoczny od pierwszego razu
-bino100Ed - obraz widoczny po wnikliwej penetracji
-bino100Strath- brak możliwości zlokalizowania

Warunki były dość przeciętne jak na Kudłacze a wiec dlatego tyle zabawy mieliśmy z tym saturnowym olbrzymem.

Miedzy bajki można wsadzić Ludesowe zapewnienia ,ze jego bino100ed można skolimowac powyżej 100x. ale obrazy i tak dużo lepsze niż z achromatu bo to inny gatunek szkła.


J

Cześć Jacku.

Ja nie porównywałem , ale ponoć ciemniejsze obrazy były w Bino APM w stosunku do Bino Zbyszka z tymi samymi okularami i przy tych samych powiększeniach?
Warunki Seeingowe to była porażka , nic nie było w praktyce widać na tarczy Jowisza , ani w CFF 185mm ani w moim Maku.Śmiać mi się chciało jak po spojrzeniu w CFF na Jowisza co po niektórzy mówili Łał a tam wcale nic praktycznie nie było widać , Jowisz był tylko bardziej bielszy niż u mnie co jest normalne w przypadku Refraktora APO. Były dwa pasy , dwa pociemnienie i tylko coś tam ze szczegółu majaczyło , wielki szał , Placebo Zadziałało. :D Był Front i wszystko się gotowało. :D Żadne porównanie , gdyby były warunki to zobaczył byś sam co pokazuje CFF a co mój Mak.Na DS obrazy podobne w małych powiększeniach , porównywałem i nie było jakichś znacznych różnic , np. na M31 w szerokim polu z Pentaxem XW 40mm czy z N31 , obrazy były bardzo podobne do APO CFF , Chichotki z N31 były prawie identyczne , czarne tło i maleńkie kolorowe gwiazdki , różnice w praktyce do CFF niewielkie.Cygni 51 też podzieliłem z czarną przerwą w podobnym powiększeniu i sam obraz kolorku gwiazd i kontrastu , tło nieba jak i małych punktów gwiazd wcale nie różnił się zbytnio od CFF , owszem CFF miał super kontrast na Saturnie w porównaniu z moim Makiem , ale innych specjalnych różnic nie było i powiedzmy żywszy kolor Saturna w stosunku do mojego Maka.W końcu to APO za 3X tyle co mój Mak a ja wiem czy jak byłby dobry Seeng to mogło by być na Planetach z detalem ciekawie , takie porównanko bym kiedyś chciał zrobić , na Ds-ach wcale nie ma wielkich różnic i na samych obrazach maleńkich kolorowych Gwiazd też na czarnym tle nieba.Osobiści Refraktory Taka Łukasza "Luk99" zrobiły na mnie duże wrażenie , zarówno FS102mm jak i Tak 120mm.Saturn i Jowisz w Refraktorach Lukasza "Luk99" Takahashi były super ostre , piękny kontrast i kolorki , detalu na pewno mniej niż u mnie w dobrych warunkach , obrazy bardzo podobały mi się , szczególnie Saturn. W większych sprzętach nie było na pewno warunków , to co widzę ma się nijak do tego co było widać na Jowiszu na Kudłaczach , zarówno w APO CFF jak i w moim Maku 8". :!:
Zbudowane BINO Marcina 2X120ED przebiło wszystko w takich warunkach Seengowych na Planetach , zresztą wszystkie obiekty w tym Bino praktycznie Powalały.Chichotki szczególnie , były Piękne.Tak samo M27 Hanteki u Marcina w Bino Ekstra :D
To był właśnie najlepszy sprzęt moim zdaniem na tym zlocie na te warunki Seeingowe jakie były.Oczywiście nie liczę większych Newtonów gdzie Veil w Łabędziu był z filtrem jaśniejszy i lepiej widoczny.Ot moje osobiste spostrzeżenia. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 04 Wrz 2019, 10:19, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 04 Wrz 2019, 10:06

Krzysztof_P napisał(a):
JOKER napisał(a):Bino-APM 100mmEd/FK61/ znakomicie spisywał się w powiększeniu do 70x, obraz nie był tak kontrastowy i przejrzysty jak w bino 120Ed/FPL53/ ale lepszy niż w Strathspey 100mm.

Próbowaliśmy dostrzec Tytana w 3 lornetkach w skalach średnich powiększenie:

-bino120Ed - obraz widoczny od pierwszego razu
-bino100Ed - obraz widoczny po wnikliwej penetracji
-bino100Strath- brak możliwości zlokalizowania

Warunki były dość przeciętne jak na Kudłacze a wiec dlatego tyle zabawy mieliśmy z tym saturnowym olbrzymem.

Miedzy bajki można wsadzić Ludesowe zapewnienia ,ze jego bino100ed można skolimowac powyżej 100x. ale obrazy i tak dużo lepsze niż z achromatu bo to inny gatunek szkła.


J

Cześć Jacku.

Ja nie porównywałem , ale ponoć ciemniejsze obrazy były w Bino APM w stosunku do Bino Zbyszka z tymi samymi okularami i przy tych samych powiększeniach?
Warunki Seeingowe to była porażka , nic nie było w praktyce widać na tarczy Jowisza , ani w CFF 185mm ani w moim Maku.Śmiać mi się chciało jak po spojrzeniu w CFF na Jowisza co po niektórzy mówili Łał a tam wcale nic praktycznie nie było widać , Jowisz był tylko bardziej bielszy niż u mnie co jest normalne w przypadku Refraktora APO. Były dwa pasy , dwa pociemnienie i tylko coś tam ze szczegółu majaczyło , wielki szał , Placebo Zadziałało. :D Był Front i wszystko się gotowało. :D Żadne porównanie , gdyby były warunki to zobaczył byś sam co pokazuje CFF a co mój Mak.Na DS obrazy podobne w małych powiększeniach , porównywałem i nie było jakichś znacznych różnic , np. na M31 w szerokim polu z Pentaxem XW 40mm czy z N31 , obrazy były bardzo podobne do APO CFF.Cygni 51 też podzieliłem z czarną przerwą w podobnym powiększeniu i sam obraz kolorku gwiazd i kontrastu , tło nieba jak i małych punktów gwiazd wcale nie różnił się zbytnio od CFF , owszem CFF miał super kontrast na Saturnie w porównaniu z moim Makiem , ale innych specjalnych różnic nie było i powiedzmy żywszy kolor Saturna w stosunku do mojego Maka.W końcu to APO za 3X tyle co mój Mak a ja wiem czy jak byłby dobry Seeng to mogło by być na Planetach z detalem ciekawie , takie porównanko bym kiedyś chciał zrobić , na Ds-ach wcale nie ma wielkich różnic i na samych obrazach maleńkich kolorowych Gwiazd też na czarnym tle nieba.Osobiści Refraktory Taka Łukasza "Luk99" zrobiły na mnie duże wrażenie , zarówno FS102mm jak i Tak 120mm.W większych sprzętach nie było na pewno warunków , to co widzę ma się nijak do tego co było widać na Jowiszu na Kudłaczach , zarówno w APO CFF jak i w moim Maku 8". :!:

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Warunki rozdają karty ale dobre i te bo mogło lać :)
Dla mnie różnica / w tych warunkach/ była... i to zarówno dla refraktorów jak i lornetek.
Obraz z bino Zbyszka był dla mnie do przyjęcia ale tylko w skali małych powiększenie /do max.30x/ a APM tak jak wspomniałem - 70x.
APM w mniejszych powiększeniach dawał być może odrobinę ciemniejsze obrazy/ale bardziej obwiniał bym tu w male pryzmaty w 100APM/ ale za to ostrzejszy.

Myślę,ze w przyszłości kiedy będą super warunki optyczne możecie z Catalinem porównać Maka i 185 mm zarówno w obiektach planetarnych jak i DS, fajnie by było gdybyś wówczas zabrał również swoją ostatnią zabawek z APM -refractor 150 mm ,którego zabrakło na zlocie...


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 04 Wrz 2019, 10:13

Jacku jak w BINO APM są mniejsze za małe pryzmaty to nie pracuje cała Apertura i tym samym zmniejsza się światłosiła , obrazy dlatego mniej jasne , to Lipa ten APM.Powinny pracować całe obiektywy a nie powinni tam wstawiać tak małych pryzmatów.Tyle kasy i taka niedoróbka? Trzeba by się przyjrzeć bliżej jaka była tego prawdziwa przyczyna , ale na spokojnie nie tak jak na zlocie wszystko na Hura. :D Za mało było na wszystko czasu , zawsze tak jest że pozostają zapytania.
Oczywiście zawsze jestem gotowy na takie ale dokładne i na spokojnego porównanie.Jadę do Catalina w tym tygodniu , mamy spojrzeć na Maka pod kątem kolimacji , gdyż trochę go pogrzebałem parę miesięcy temu i nie jest idealna.Mam teraz w domu kolimator odpowiedni od Konrada po zlocie i wpierw sam go poprawię i sprawdzę na Gwiazdach w domu a potem sprawdzimy poprawność z Catalinem u niego razem. APO CFF jest bez wątpienia Wspaniałym Refraktorem i pazur na Planetach pokaże jak będą odpowiednie warunki.Szkoda że nie spojrzałem w BINO APM , jakoś byłem wtedy zajęty , nie chcę go krytykować , napisałem co powiedzieli mi koledzy. :D :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 05 Wrz 2019, 03:42, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 04 Wrz 2019, 10:21

Ja miałem to szczęście ,ze widziałem w tej nasadce 2 ocznej- która trochę przyciemniła obraz... :( .

Napiszcie razem/o ile to będzie możliwe ?/ porównanie tych 3 wymiataczy planet a będzie to bardzo wiarygodne...
ja osobiście udowodniłem sobie /kolejny raz/ ,ze duza soczewka o minim. AC pokażę najbardziej ostre i kontrastowe obrazy planet a ich stabilny obraz przychyli szale bez względu na jakość seeingu. 8)



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 04 Wrz 2019, 10:28

Oczywiście , duże APO jak najbardziej będzie tu Liderem , nie mam też co do tego żadnych wątpliwości. Chciałem się przekonać jak wielkie są różnice w stosunku do mojego Maka i już wiem , powiedzmy mniej więcej , mniej więcej ze względu na beznadziejny Seeing i w praktyce marnie było z Detalem na Jowiszu.Nie było nawet 1/5 na tarczy Jowisza co widzę przy dobrych warunkach. Tak czy inaczej nie zmieniam zdania , wręcz się jeszcze utwierdzam , że dobremu Makowi o 1 cal większej Aperturze od Refraktora APO , naprawdę najmniej brakuje do Świetnego APO ze wszystkich Teleskopów Lustrzanych , pod każdym względem i na każdym obiekcie nieba , co mnie też cieszy że sprawdziłem w praktyce ze sporym APO 185mm.Mak-Newton Intesa byłby jeszcze lepszy np. MN86 203/1200mm z maleńkim C.O. 20% od mojego Maka 8" , F10 z C.O. 30,5%. Łukasz "Luk99" jak oglądał w moim Maku Saturna przy 265X z TV Delosem 8mm też stwierdził że widać że optyka pierwszorzędna i jest potencjał , tylko warunków brak.Poluję na Maka-Cassegraina Rutten Intesa 10", F10.Na dobre APO 8" mnie nie stać a na Maka 10" jakoś myślę uciągnę.Były też SCT , Gwiazdki "Małe Placki" , słabsza ostrość , słabszy kontrast , jaśniejsze tło nieba i słabsze kolory gwiazd. Catalin ma być w przyszłym roku na zlocie z APO 8". :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 04 Wrz 2019, 12:40

Przy takim niebie to myślę,ze wydatek > 3 tys.zł jest już średnim pomysłem.

No ale ,zróbcie to porównanie przed zlotem bo na zlocie rożnie bywa i z pogoda i ze sprzętem...
nie trzeba zaraz wydawać 20 tys. euro na sprzet ale warto wiedzieć co i jak działa :)
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 04 Wrz 2019, 12:46

Jak się uda to zrobimy , Maka Intesa 10" kupię taniej z drugiej ręki a wtedy dopiero tego sprzedam , na pewno nie inaczej , za dobry jest aby zostać bez co najmniej większego.A może też zakupię jakiś większy Refraktor AC około D-180mm-200mm F-6-8 do oglądania obiektów DS w jeszcze szerszym polu widzenia niż oferuje mój Mak F10.Planety i tak już uciekają z nieba a obiekty DS są cały rok.Myślę że mojego Maka 8" można porównać pod względem jasności obrazu do Refraktora APO o średnicy około 170mm-175mm , widziałem że obraz Jowisza był jaśniejszy i bielszy niż u mnie , szkoda tylko że nie pamiętam przy jakim powiększeniu był Jowisz wtedy w APO CFF 185mm a w jakim u mnie.Towarzysz gwiazdy 51 Cyg. też był jaśniejszy w tym dużym APO CFF 185mm i tak właśnie wnioskuję na tej podstawie.Wszystko było na szybkiego i że tak powiem byle jak , takie latanie z okularami do Maka i do APO.Na pewno wiem że kontrast obrazu i kolorki Planet były lepsze w APO , natomiast przy mniejszych powiększeniach około 50X-70X na obiektach DS , np. , gromady gwiazd , Galaktyka M31 , obrazy były bardzo podobne.Mój Mak bije APO APM 152/1200mm które posiadamy w Obserwatorium koło Krakowa i tak jak myślę jest pomiędzy tymi dwoma Refraktorami po środku w stosunku do oddania bieli na Gwiazdach i Planetach.A co pokaże na Jowiszu CFF i mój Mak to akurat trzeba porównać w praktyce.Owszem kolorek Jowisza był bardziej bielszy w CFF , ale to nie przesądza jeszcze o tym co będzie w czym widoczne na samej tarczy Planety.W tym roku to już nie ten czas , Jowisz za nisko , Kudłacze to była porażka warunków do oglądania Planet , ale w przyszłym roku na pewno porównamy przy dobrym Seeingu , to warunek konieczny , inaczej to tylko gdybanie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 47 gości

AstroChat

Wejdź na chat